1. Anasayfa
 2. Senin bebeğin

Bebeğinizin Cinsiyetini Tahmin Etme: Gerçekler ve Efsaneler

Bebeğinizin Cinsiyetini Tahmin Etme: Gerçekler ve Efsaneler
0

Olumlu hamilelik testi sonucunu gördükten sonra bir sonraki sorunuz muhtemelen “Ne zaman olurum?” Olacak ve ikinci düşünceniz de “Acaba bir kız mı yoksa bir oğlan mı olacağımı merak ediyorum” olacaktır. Bebeğinizin küçük çocuğu ile gelmeden önce bağ bir yoludur. Arkadaşlarınız ve aileniz (ve hatta yabancılarınız) da merak ediyor olacaklardır, sık sık “Neye sahip olduğunuzu biliyor musunuz?” Diye sorarlar. Ve eğer hayır cevabı verirseniz, takip genellikle “Öğrenecek misiniz?” Şeklindedir.

Bazen, doğmamış bebeğin cinsiyetini bilmek tıbbi amaçlar için istenir. Örneğin, ailede belirli bir genetik hastalık aktığında ve cinsiyete özgü olduğunda. Bununla birlikte, çoğu zaman insanlar saf meraktan bilmek isterler.

Cevap ararken bilmek istiyorsun olanlar, (özellikle de kolay olanları!) İçin yaygındır.

İnternet, bir erkek veya kız olup olmadığınızı nasıl belirleyeceğinizle ilgili efsaneler ve masallarla doludur. Bazı “teoriler” oldukça bilimsel görünmektedir, ancak gerçekte herhangi bir kanıt yoktur. Elbette, hamileyken de bebeğinizin cinsiyetini bulmak için tıbbi olarak sağlam yollar var.

İşte bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek için bilmeniz gereken her şey – efsaneler ve gerçekler.

ways to predict sex of your baby
Brianna Gilmartin, Verywell tarafından İllüstrasyon

Makalede Neler Var?

Farkına varmak

Kadın ve erkeklerin hemen hemen yarısı doğumdan önce bebeklerinin cinsiyetini bulmak istiyor. Bir çalışma, çiftlerin yüzde 57’sinin öğrenmek istediğini buldu.

Bebek gelmeden önce bir erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını öğrenmek, durumunuza ve tercihlerinize göre kişisel bir seçimdir. Doğru ya da yanlış olmasa da, her iki argümanın da artıları ve eksileri var.

Bir ebeveynin vaktinden önce cinsiyeti bulmak istemesinin bazı nedenleri:

 • Erken bağlanma umuduyla : Bebek hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, oraya varmadan o kadar yakın hissedeceksiniz.
 • Saf merak : Herkes sürprizlerden hoşlanmaz! Sadece bilmek isteyebilirsiniz.
 • Fidanlık veya bebek kıyafetlerini planlama : Özellikle cinsiyete özel temalara veya renklere kısmi iseniz, bunu önceden planlamak isteyebilirsiniz.
 • Cinsiyet parti planlarını ortaya koymaktadır : Bu günlerde oldukça popüler olan cinsiyet ortaya çıkaran partiler bazen bebek duşlarının bir parçasıdır ve haberi sevdiklerinizle paylaşmanıza izin verir.
 • Bir cinsiyetten diğeri için güçlü tercih : Bir erkek veya kız çocuk sahibi olma arzusu güçlü olanlar için, doğum zor gelene kadar bilmek bekliyor.
 • Tıbbi kararlar : Bazı durumlarda, bebeğin cinsiyetini belirlemek, erkeklerde veya kızlarda daha sık görülen doğumsal hastalıkları izlemenin bir parçasıdır. Ancak, bu durumda sadece bebeğin cinsiyetini aramak alışılmadık bir durumdur. Daha spesifik genetik testlerin de yapılması muhtemeldir.

Alternatif olarak, her ebeveyn doğumundan önce bebeğinin cinsiyetini bilmek istemez. Ya da bazen ebeveynlerden biri bilmek istiyor, ancak diğeri bilmiyor. İşte ebeveynlerin cinsiyeti öğrenmek için beklemelerinin birkaç nedeni:

 • Sürpriz olmak : Bazıları için, doğumda şaşırtılma arzusu, daha erken bulma merakından daha güçlüdür.
 • Cinsiyet hayal kırıklığı konusunda endişeli : Cinsiyet hayal kırıklığı çok gerçektir. (Bu konuda daha fazla bilgi edinin.) Güçlü bir tercihi olan bazıları erken öğrenmek isteyebilirken, diğerleri bilerek bulmayı geciktirmek isteyebilir. Etkinliğin diğer yüksek, mutlu duyguları nedeniyle, doğum gününde bebeğin cinsiyeti hakkında hayal kırıklığına uğramak zorlaşıyor.
 • Cinsiyete özgü renklere veya basmakalıplara bağlı değil : Herkes erkeklerin mavi kreşlere, kızların pembe olması gerektiğini düşünmüyor. Veya, arkadaşlarınızı ve ailenizi cinsiyetten bağımsız renkler elde etmeye teşvik etmek isteyebilirler. Cinsiyeti bir sır olarak saklamak bunu daha olası kılar.
 • Dini veya geleneksel inançlar : Bazıları doğumdan önce cinsiyeti öğrenmenin kötü olduğuna ya da Tanrı’nın planını engellediğine inanıyor. Bazıları sadece geleneksel geleneklere sahiptir ve bebek doğana kadar seksten hoşlanmayı tercih eder.

Olası Riskler

Bebeğin cinsiyetini doğmadan önce öğrenmeniz gerekip gerekmediğine dair doğru veya yanlış bir cevap olmamasına rağmen, göz önünde bulundurulması gereken bazı riskler vardır.

Cinsiyet hayal kırıklığı

Umutsuzca bir kız istediğinde ve bir oğlan olduğunu veya tam tersi olduğunu öğrendiğinde sonuç üzüntü, hayal kırıklığı ve hatta keder olabilir.

Bazen cinsiyet hayal kırıklığı olarak da adlandırılır, çocuklarının cinsiyeti yüzünden üzülen birçok anne-baba kalplerini susturur. Tepkilerinden utanıyor olabilirler. Sadece sağlıklı bir bebekle mutlu olmamaları gerektiğini düşünebilirler mi?

Her ebeveyn sağlıklı bir bebek ister, fakat aynı zamanda, çocuklarının ortalamanın üstünde bir zeka, yakışıklı veya güzel, giden veya ortalamanın üzerinde düzgün bir insan olacağını umdukları gibi, başarı için bazı fikirlere uyan bir bebek isterler. Aynı tema boyunca, bazı ebeveynler de özellikle bir erkek veya kız çocuğunu ümit eder. Her ebeveynin, bebeği için hayalleri vardır, ses çıkarmasalar bile.

Doğumdan önce cinsiyeti bulduğunuzda ve beklediğiniz cevap bu olmadığında, hayal kırıklığı duyguları doğum gününü öğrenmeye kıyasla başa çıkmada daha güçlü veya zor olabilir. Sıçrayan yeni bir bebek sahibi olma heyecanıyla dengelenmiyorlar. Yine de, çocuğunuzun cinsiyetini öğrenmek için doğum gününe kadar bekleseniz bile, toplumsal cinsiyet hayal kırıklığı yaşamak mümkündür.

Er ya da geç bir an önce öğrenmenin olası bir avantajı, bir cinsiyetten ya da diğerinden habersiz olacağınızı bilmeniz durumunda, bebek gelmeden önce korkularınız ve duygularınızla çalışmak için profesyonel danışmanlık almak için zamanınız olabilir.

Cinsiyetin yanlış tanımlanması

Hatalar nadirdir, ancak olur. Bir çalışma, 100 vakanın 1’inde, cinsiyetin 14 haftadan sonra bir ultrason sırasında yanlış tanımlandığını tespit etti. Diğer çalışmalar hataların oluşumunun zamanın yüzde 1’inden bile az olduğunu tespit etti. Doğumsal anomaliler nedeniyle üreme organları yanlış biçimlendirilirse, hata olasılığı artar.

İkinci trimesterde, ikinci veya üçüncü trimesterde olduğu gibi, ilk trimesterdeki ultrason seslerinin hatalı cinsiyet tanımlamasına yol açma olasılığı daha yüksektir.

Ultrason teknisyenleri, hamileliğin ilk 12 haftasında bebeğin cinsiyetini dört defa sadece üçte bir başarıyla ve doğru bir şekilde belirleyebilirler.

Cinsiyeti belirleme konusunda bilimsel olmayan yöntemlere gelince, hatalar çok sık görülür. Erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını belirlemek için güvenilir olmayan bir teknik kullandıysanız, doğmamış bebeğinizin cinsiyetine plan yapmak veya duygusal olarak bağlı kalmak istemezsiniz.

Bu, efsanenin ve gerçeğin ne kadar önemli olduğunu bilmenin bir nedenidir.

Seks Tahmin Yöntemleri

Amniyosentez

Amniyosentez, doğumdan önce cinsiyetin belirlenmesinde en doğru yöntemlerden biridir ve yüzde 100 civarında doğruluk oranına sahiptir. Bununla birlikte, test prosedürün tıbbi riskleri nedeniyle tek başına cinsiyeti tahmin etmek amacıyla nadiren yapılır.

Bir amniyosentez (kısa amnio) sırasında, karın içinden uterusa ve amniyon kese içine bir iğne dikkatlice sokulur. Ultrason, bebeğe zarar vermemek için iğneyi yönlendirmek için kullanılır. İğne daha sonra amniyon sıvısını hazırlamak için kullanılır.

Bu amniyotik sıvı bebeğin genetik materyalini içerir. Kromozomal analiz yoluyla, belirli genetik hastalıklar tespit edilebilir. Bebeğin cinsiyetini belirlemek de mümkündür, XX kıza işaret eden kromozomlar ve erkek çocuğa işaret eden XY.

(Cinsiyet kromozomlarının tipik olmadığı bazı genetik bozukluklar vardır. Örneğin, Klinefelter sendromunda XXY veya Turner Sendromunda XO vardır. Ancak bu vakalar nadirdir.)

Amniyosentez genellikle genetik anomaliler için bir risk veya endişe olduğunda, örneğin anne 35 yaşında veya daha büyük olduğunda, başka testler olası bir risk belirtmişse veya kalıtsal bir hastalık aile geçmişinin bir parçasıysa, yapılır.

Bu tıbbi nedenlerden dolayı zaten test yapıyorsanız, cinsiyet tayini de istenebilir.

Amniyosentez, küçük bir enfeksiyon riski ve düşük riski ile birlikte gelir. Hangi çalışmanın referans alındığına bağlı olarak, düşük olma riski 200’de 1 ile 700’de 1 arasında değişebilir. Risk ayrıca teknisyenin becerisine ve amniyosunun yapılmasına da bağlıdır. (Gebeliğin erken döneminde gebelik kaybı riski daha yüksektir.) İğnenin bebeğe zarar verme riski de çok düşüktür.

Koryonik villus örneklemesi (CVS)

Koryonik villus örneklemesi (CVS), yüzde 100 civarında kesinliğe sahip, çok güvenilir bir cinsiyet tahmini yöntemidir. Bununla birlikte, amniyosentez gibi, invaziv olduğu ve tıbbi risk taşıdığı için nadiren yalnızca bebeğin cinsiyetini belirlemek için yapılır.

CVS, plasentadan bir doku numunesi almayı (özellikle, villustan tüylü, kıl benzeri plasental doku projeksiyonlarından bir numune almayı) ve bu dokunun kromozomal anormallikler için test edilmesini içerir. Doku örneği ayrıca bebeğin XX (kız) veya XY (erkek) olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir.

Amniyosentezde olduğu gibi, nadir bir enfeksiyon olasılığı ve artmış bir gebelik kaybı riski dahil olmak üzere riskler vardır. CVS hiçbir zaman yalnızca bebeğin cinsiyetini belirlemek için yapılmaz, ancak genetik hastalık taraması ile birlikte cinsiyet tahmini talep etmek mümkündür.

Non-invaziv prenatal test (NIPT)

Nispeten yeni bir prenatal test biçimi, non-invaziv prenatal test (NIPT), bazı kromozomal anormalliklerin riskini saptamada düşük riskli bir yöntemdir. Test, kan akışında serbest olarak yüzen ve aynı zamanda hücre içermeyen DNA (cfDNA) olarak bilinen DNA iplikçiklerine bakarak çalışır. Herkesin kan dolaşımının etrafında yüzen kendi cfDNA’sı vardır, fakat hamile bir kadının da doğmamış çocuğunun cfDNA’sı vardır. Bu fetal cfDNA, fetusa neredeyse genetik olarak özdeş olan plasentadan gelir.

NIPT öncelikli olarak doğuştan hastalık riskini taramak için kullanılır ve artan bir risk varsa, spesifik durumu teşhis etmek için daha invaziv testler (CVS veya amniyosentez gibi) yapılabilir.

NIPT, doğmamış bebeğin cinsiyetini belirlemek için Y kromozomlu hücresiz DNA fragmanlarını arayarak kullanılabilir. Eğer mevcutsa, bu annenin bir erkek çocuğa hamile olabileceğini gösterir. Eğer hiçbir Y-kromozomu cfDNA mevcut değilse, o zaman bebeğin büyük olasılıkla bir kız olduğu varsayılır.

NIPT bebeğin cinsiyetini belirlemede ne kadar doğru? Söylemesi zor, çünkü test çok yeni. Sonuç doğruluğunu etkileyebilecek bazı şeyler, test yapıldığında (hamileliğin çok erken dönemlerinde daha az doğrudur), kan numunesinin kalitesini ve annenin tanı konmamış genetik koşullarını tespit etmeyi içerir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar eğer NIPT testi 8. haftadan sonra tamamlanırsa, cinsiyet tayini için doğruluğun neredeyse yüzde 100 olduğunu göstermiştir.

Doğru Bu yakın yüzde 100 test sonuçları sonuçsuz olduğu belirlendi zaman ifade etmez. Bir bildiri NIPT örneklerinin yüzde 10 ila 20’sinin “sonuçsuz” sonuçlarla geri döndüğünü belirledi. Başka bir deyişle, testi yapan her 10 kadın için, 1 ile 2 arasında hiçbir sonuç alınmayacaktır.

Ya ikizleriniz varsa? NIPT testi, sadece kızlarınız mı yoksa en az bir oğlanınız mı olduğunu söyleyebilmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, bir çocuğunuz mu yoksa iki çocuğunuz mu olduğunu belirleyemez – yalnızca en az bir oğlan olup olmadığını veya herhangi bir oğlan görünmediğini görün.

Geleneksel Ultrason

İkinci trimester ultrasonu sırasında bir erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını öğrenmek, en popüler ve iyi bilinen seks tahmini yöntemidir. Genellikle hamileliğin 18 ila 22 haftası arasında tamamlanan bu rutin ultrason tarama yöntemi olarak tasarlanmıştır. Doktor ve ebeveyn (ler) in doğmamış bebek ile her şeyin umarım iyi gittiğini bilmesini sağlar.

Bu ultrason sırasında, teknisyenin bir erkek veya bir kıza sahip olsanız da yüzde 100 civarında bir doğrulukla görmesi mümkündür. Ya “hamburger” işareti (bir kız için) denilen şeyi ararlar ya da bir erkek için penis ultrasonda açıkça görülebilir.

Teknisyenden size ultrason sırasında neye sahip olduğunuzu söylemesini isteyebilirsiniz. Veya onlardan bir kağıda yazmalarını ve bu kağıdı bir zarfa koymalarını isteyebilirsiniz. Her iki ebeveyn de mevcutsa ancak yalnızca biri bebeğin cinsiyetini bilmek istiyorsa veya cinsiyetin sizin ve eşiniz için bile sürpriz olmasını istediğiniz bir cinsiyet açığa çıkaran bir parti planlıyorsanız bunu isteyebilirsiniz. Sürpriz bir cinsiyet ifşa partisi için, sonuçlarınızı profesyonel bir etkinlik planlamacısına, partinizi planlayan bir arkadaşa, bir fırıncıya (sizi renklendiren bir toplumsal cinsiyet keki yapan) veya bir çiçekçi (bir kutu dolduran) verebilirsiniz. partide açmak için.)

Ultrason ile anne ve bebek için çok az risk var. Ancak, ultrason maruziyeti tamamen risksiz değildir. Tekrarlanan veya uzun süreli maruz kalma zararlı olabilir ve bu özellikle vasıfsız bir teknolojinin elindedir.

Fetal Sex Ultrason Hataları

Ultrason sonuçlarınız yanlış olabilir mi? Evet mümkün. Muhtemel, ama mümkün.

Aşağıdaki durumlarda ultrason hataları daha olasıdır:

 • İlk trimesterde yapılanlar : Gebeliğin 14 haftasından önce fetal cinsiyet belirtileri aramak mümkün olsa da, hatalar daha olasıdır. Hamilelikte erken tamamlanan kararları vermek veya duygusal olarak belirlemeye seksüel olarak bağlı kalmak iyi bir fikir değildir.
 • Genital anomaliler varsa : Üreme organlarının konjenital anomalileri cinsiyet tayini zorlaştırabilir veya imkansızlaştırabilir.
 • Bir kız gibi görünüyor : Özellikle hamileliğin erken döneminde bir “kız”, bebeğinin veya annenin rahminin konumu nedeniyle penisini “gizleyen” veya açıkça görülmeyen bir çocuk olabilir. Ultrason teknolojisi şaşırtıcı derecede doğrudur ve hataların 18 hafta sonrası gebelik olasılığı düşüktür. Bununla birlikte, vakaların yüzde 1’inden daha azında, bunun gerçekleştiğini söyledi.
 • Deneyimsiz ultrason teknolojisi : Ultrason teknolojinizin deneyimi ve becerisi cinsiyet belirleme doğruluğunu etkileyebilir.

Cinsiyet Belirlemeleri Ne Kadar Doğru?

640 gebeliği içeren bir çalışma şunu buldu:

 • 14 hafta sonra yapılan cinsiyet tespitleri yüzde 100 doğruydu.
 • Sonuçlar 11 ila 14 hafta arasında yapıldığında yüzde 75 oranında doğruydu.
 • Sonuçlar, 12 haftadan küçük fetüslerde yapıldığında sadece yüzde 54 oranında doğruydu.

Ramzi’nin Ultrason Yöntemi

Ramzi ultrason yöntemi çok bilimsel geliyor ancak bunu destekleyecek çok az bilimsel kanıt olduğu ortaya çıkıyor. Yöntemi talep eden birçok site, asıl çalışmaya bağlanma konusunda tıbbi olarak geçerli bir girişimdir. Ancak, çalışma bağlantısı kesildi ve orijinal çalışma çevrimiçi olarak görünmüyor.

Ramzi ultrason yöntemi, plasentanın uterusun hangi tarafında olduğuna göre bir erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını belirleyebileceğinizi iddia eder. Solda ise, bir kızınız olduğunu söylüyor. Sağda ise, bu sözde bir oğlan var demektir.

Şu anda bu yöntemi doğru bulmaya çalışan hakemli bir çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca, yöntemin işe yaradığını iddia edenler, ultrasonun doğru hakkı gösterip göstermediğini bilmek konusunda tartışıyorlar. Ayna görüntüsüne bakıyor olabilirsiniz. Veya, karın önünden farklı olarak resim yandan çekilebilir. Başka bir deyişle, teknisyene görüntüyü yakalamak için hangi yönelimin kullanıldığını sormadıkça, plasentanın hangi tarafında olduğu yazılı bir ultrason fotoğrafına bakmaktan haberiniz olamaz.

İlk ultrason resimlerinizi çekecek ve Ramzi yöntemine göre cinsiyet belirleme yapacak online ve çevrimiçi internet siteleri var. Bu büyük olasılıkla para kaybıdır.

İkinci trimester ultrasonu size daha doğru sonuçlar verinceye kadar beklemek ya da bunun yerine NIPT testini düşünmek daha iyidir (9 ya da 10 hafta kadar erken sonuçlar verebilir)

Evde Testler

İdrar Testleri

Çevrimiçi olarak satın alınabilecek bir dizi evde idrar bazlı cinsiyet “testi” seti bulunmaktadır. İdrar bazlı cinsiyet testlerinin hiçbiri bilimsel olarak doğru değildir.

Aslında, bu testlerin bazıları doğrudan “eğlence amaçlı” olduklarını söylüyorlar. Diğerleri, feragatnameleri yalnızca kâğıt ekinde bulabilirsiniz. Tüm bu testler kullanıcıları sonuçları temel alarak “maddi veya duygusal” kararlar almamaları konusunda uyarır.

“Yüzde 100” memnuniyet ya da para iade garantisi sunan testlere kanmayın. İnsanların çoğunluğunun asla paralarını geri istemeyeceklerine ve testin toplumsal cinsiyetin yaklaşık yarısı kadar kesin bir olasılık bakış açısıyla doğru bir şekilde öngörüleceği gerçeğine güveniyorlar.

Genetik Testler

Evde NIPT genetik testleri de mevcuttur. Bu testler idrar bazlı değildir, ancak bir kan örneği gerektirir. İki büyük marka SneakPeek Testi ve Çevik Teşhis içerir.

Evde yapılan idrar testlerinden farklı olarak, bunların sonuçlar için bilimsel bir temeli vardır. Bu testler, bu makalenin önceki bölümlerinde anlatıldığı gibi, non-invaziv prenatal test (NIPT) kullanır. Kan akışında serbestçe dolaşan DNA iplikçikleri olan hücresiz DNA parçalarını arıyorlar. Eğer Y-kromozomu hücresiz DNA bulunursa, bu annenin bir çocuğu olduğu anlamına gelir.

Bu test için çok az risk olsa da ve örneklerin belirtilen şekilde alınması durumunda sonuçların doğruluğu yüzde 95 civarında olsa da , sonuç almanız garanti edilmez. Örnek çok erken alınmışsa (en az 9 hafta hamile kalmalısınız) ya da kan örneği başka nedenlerden dolayı yeterince kaliteli olmadığı için “kapsayıcı” bir sonuç alabilirsiniz.

Kadınların sonuçsuzluğun ne sıklıkta alındığı açık değildir.

Ayrıca, numuneyi toplama konusunda çok dikkatli değilseniz, yanlışlıkla kontaminasyondan “erkek sonuç” alabilirsiniz. Örneğin, elinizin bir erkekle fiziksel teması varsa, test onun Y-kromozomlarının hücresiz DNA’sını alabilir. Bu nedenle, numuneyi almadan önce son derece ayrıntılı el yıkamaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Gerçek ve Kurgu

Sabah rahatsızlığı

Kızınız varsa, daha kötü bir sabah rahatsızlığınız olacağını söyleyen halk bilgeliği var. Bu aslında kısmen doğrudur.

Araştırmalar, ağır hastalık hastası olan kadınların – hiperemezis gravidarum – erkeklerden daha fazla bir kız taşıma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken husus, çalışmaların “normal” sabah hastalıklarına bakarken fark olmadığını tespit etmesidir. Cinsiyet oranındaki bu farklılık sadece ağır hastalıklarda görülür.

Ayrıca, hiperemezis gravidarum bir kıza sahip olduğunun kesin bir işareti değildir. Bir kızı taşıma ihtimalin daha yüksek . Ne kadar daha muhtemel?

Bir çalışma, hiperemezis gravidarum nedeniyle hastaneye yatırılan kadınların bir kıza hamile olma ihtimalinin yüzde 50 daha fazla olduğunu buldu. Üç veya daha fazla gün hastanede kalmaları durumunda, oran daha yüksek yüzde 80’e yükseldi.

Annenin Sezgisi

Bazıları bir kadının herhangi bir belirti veya belirtiye dayanarak değil, “annenin sezgisine” dayanarak bir erkek veya kız çocuğu olup olmadığını “söyleyebileceğini” iddia eder.

Küçük bir çalışma, 12 yıldan daha fazla eğitimli kadınların, doğmamış çocuklarının cinsiyetini yüzde 71 doğrulukla tahmin edebildiklerini, ancak şans eseri olabileceğinden daha iyi olduğunu buldu. Daha az eğitimli kadınlar daha az başarılı oldular, cinsiyetin zamanın sadece yüzde 43’ünü doğru tahmin ediyorlardı. Annenin eğitim seviyesinin “sezgi” becerilerini nasıl etkileyeceği açık değildir.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar bir annenin güvenilir bir seks öngörücüsü olma sezgisini bulamamıştır.

Fetal Kalp Sesleri

Bazıları kız bebekler için cenin kalp tonlarının erkek bebekler için olduğundan daha hızlı olduğunu iddia etmiştir. Çalışmalar bunun doğru olmadığını buldu.

Bir dişi fetüsün kalp atışı ile erkek fetüs arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur.

Göbek Şekli ve Beden

Bir kadın “yüksek taşır” (göbeğinin gömleğinin altında bir basketbol gibi göründüğü halde) yüksekse, o zaman bir erkek çocuğu olduğunu, ve eğer düşük taşırsa, bu onun bir kız çocuğu olduğu anlamına gelir.

Ancak gerçek şu ki, bebeğin cinsiyetini göbek şekline göre belirleyemezsiniz. Göbek şeklinizin kişisel genetiğinizle, hamilelik öncesi ve hamileliğinizle ve kaç tane hamileliğinizle daha fazla ilgisi var.

Drano Testi

Bu cinsiyet tahmini efsanesi idrarınızı Drano ile karıştırıp kız mı yoksa erkek mi olduğunu tespit edebileceğinizi iddia ediyor. Araştırmacılar aslında Drano teorisini laboratuar ortamında test ettiler. Ve hayır, işe yaramadı. Kostik tesisat kimyasalları kullanarak cinsiyeti tahmin edemezsiniz.

Drano testi sadece doğru değil, aynı zamanda tehlikeli de olabilir. Drano dumanları aşırı derecede toksik olabilir. Hamile değilken Drano ile oynamak bile istemezsin, hatta daha az beklemek bile istemezsin.

Web’de listelenen çeşitli “sonuçlara” sahip olmakla birlikte, bazı web siteleri idrarın bir oğlan için maviye ya da maviye döneceğini, diğer sitelerde bir kız için mavinin ve bir oğlan için yeşile döneceğini iddia ediyor. Renklerin ne anlama geldiğiyle ilgili fikir birliği yoktur – kısmen gerçeğe dayanmadığından.

Kabartma tozu testi

Kabartma tozu testine göre, idrarınızı kabartma tozu ile karıştırmanız, bir erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını söyleyebilir. Karışım kabarır ve karışırsa, bir oğlan olduğunu söylüyorlar. Eğer hiçbir şey olmazsa, bir kızın olduğunu söylüyorlar.

Kabartma tozu testi çalışmıyor – idrarınızın ne kadar asitli olduğuna bağlı olarak ne olduğunu söyleyemezsiniz.

İdrarınızın asiditesi, ne kadar hidrasyon yaptığınız, diyetiniz ve fiziksel aktivite seviyeniz dahil birçok şeyden etkilenebilir. Ancak, idrar pH’ınızın doğmamış bebeğinizin cinsiyetine göre değiştiğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Ancak iyi haber, bu testin zararsız olmasıdır. Drano’nun aksine, kabartma tozu güvenli bir maddedir. Eğer sadece eğlenmek için idrarınızı kabartma tozu ile karıştırmak istiyorsanız, yapabilirsiniz – ama bu size bebeğinizin cinsiyetini söylemez.

Gebe Kaldığında

Bir oğlan veya bir kıza sahip olup olmadığına karar verdiğinde çok fazla folklor bağlantısı var. Gebe kaldığınız ayın ve annenin yaşının size bir oğlan veya bir kızınız olup olmadığını söyleyebileceğini iddia eden Eski Çin Cinsiyet çizelgeleri vardır. Sonra, garip bir ay boyunca gebe kalma iddiasıyla bir kıza verecek olan ve hatta aydaki gebe kalmanın sana bir erkek çocuğu verecek bazı halk hikayeleri var. Ayrıca, tasarladığınız sezonun bir erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını etkileyebileceği teorileri de vardır.

Eski Çin Cinsiyet tablosu, cinsiyetin kesin bir göstergesi değildir. Ayrıca, önceden tahmin ettiğiniz gibi, bir ay boyunca mı yoksa ay boyunca mı gebe kaldığınız, çocuğunuzun cinsiyetini değiştirmez.

Ancak, mevsim anlayışı ve çocuğunuzun cinsiyeti bir rol oynayabilir. Yaklaşık 14.000 doğumdan oluşan bir çalışmada, sonbaharda gebe kalan gebeliklerin erkek olma olasılığı daha yüksekken, ilkbaharda gebe bırakılan bebeklerin kız olma olasılığı daha yüksek bulunmuştur.

Tabii ki, erkek ve kız iyi bir miktar her iki mevsim gebe edildi ve sonbaharda gebe değil tüm gebelikler erkektir.

“Halka Testi”

“Ring Test” böyle çalışır. Bir yüzüğü alırsınız (herhangi bir yüzüğü, ancak birçok kişi evlilik yüzüğünü kullanır) ve onu bir ipte asarsınız. Ardından ipi tutuyorsunuz – halka aşağı doğru sarkıyorsa – karnınızın üzerinden. Yüzük göbeğine dokunmamalı ama üzerine gelmeli.

Yüzük halkalar halinde hareket ederse, bir oğlanınız olur. Bir yandan diğerine hareket ederse, bir kız çocuğunuz olur.

Denemek eğlenceli (ve tamamen zararsız) eğlenceli olsa da, yüzük testi de bir efsanedir – bilimsel bir geçerliliği yoktur.

Bekleyen Babanın Ağırlığı

Başka bir popüler eski eş masalı böyle gider. Eğer baba önemli bir kilo alırsa, annenin bir çocuk taşıdığını söylerler. Eğer kilo almazsa, anne bir kız taşıyor demektir.

Bunun doğru olduğuna dair tıbbi bir kanıt yok. Bununla birlikte, bazı erkeklerin kilo alacakları ve hatta eşleriyle birlikte bulantı gibi hamilelik belirtileri yaşadıkları da doğru. Buna Couvade sendromu veya sempatik gebelik denir. Bununla birlikte, doğmamış bebeğin cinsiyeti ile bağlantılı değildir.

Yemek isteği

Halk bilgeliği, tatlılar ve her şey için süt isterseniz bir kıza sahip olacağınızı söyler. Tuzlu veya baharatlı kokulu biriyseniz, bir çocuğunuz olacak.

Bazı kadınların hamilelik sırasında yiyecek istekleri yaşadığı sorusu yoktur – bir çalışmada kadınların yüzde 50 ila 90’ının hamile kaldıklarında en az bir kez belirli bir yiyecek istedikleri tahmin edilmektedir – yiyecek isteklerinin fetüsün cinsiyetiyle bağlantılı olduğuna dair kanıt yoktur.

Erkeklerle hamile kadınların genel olarak daha fazla kalori yiyebileceklerini gösteren kanıtlar var. Çocuk beklediğinizden emin olmak için bu “ortalamadan daha fazla” yiyecek tüketimini nasıl ölçebileceğiniz belli değil.

Ruh hali

Halk bilgeliği büyük ruh haliniz varsa, muhtemelen bir kıza hamile olduğunuzu söyler, ancak öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız, o zaman bir oğlanınız var demektir.

Arkasındaki sebep yeterince sağlam görünüyor. Belki de bir kızla östrojen seviyeleriniz daha yüksek ve bir erkekle testosteron düzeyleriniz daha yüksektir? Hormonlar hem kadınlarda hem de erkeklerde ruh halini etkiler. Bununla birlikte, kadınlar kız çocuklarına hamileyken östrojen veya erkek çocuklarına hamileyken daha yüksek testosteron göstermezler. (Amniyotik sıvı, fetüsün cinsiyeti için talep eden belirli cinsel hormon konsantrasyonlarında daha yüksek olabilir, ancak bu, annenin hormonunun kan seviyelerini etkilemez.)

Hamilelik sırasında duygudurum dalgalanmaları gerçek bir şeydir. Bununla birlikte, ruh halinizin fetüsün cinsiyeti hakkında bir şey söylediğine dair tıbbi bir kanıt yoktur.

Saç, Cilt ve “Parıltı”

Bebeğinizin cinsiyeti ile görünüşünüzü çevreleyen her türlü efsane vardır. Eğer bir kız çocuğunuz varsa, yağlı bir cilde ve donuk saçlara sahip olacağınızı söylüyorlar. Bazıları bir kız taşıyorsanız “özel bir parıltı” olacağını söyler. Diğerleri, kızların “annelerinin güzelliğini çaldığını” ve sivilceye neden olduğunu söylüyor.

Bunların hiçbirinin doğru olduğuna dair bir kanıt yok. Bir erkek ya da kız bekliyor olsanız, muhteşem hamilelik saçlarına ve parlak bir “bekliyor” ışıltısına sahip olabilirsiniz.

Verywell’den Bir Kelime

Erkeklerin ve kadınların yarısından fazlası, doğumdan önce bebeklerinin cinsiyetini bulmak istediklerini söylüyor. Cevabı bulmanın kolay yollarını aramak doğaldır, özellikle size cevapları daha erken değil, daha erken verebilir.

Bununla birlikte, hatalı bilime dayanan veya saf efsane olan cinsiyet tahminine duygusal olarak bağlı kalmak istemezsiniz. En güvenilir seks tahmini yöntemleri 14 hafta sonra ultrason, amniyosentez veya koryonik villus örneklemesi (CVS) sırasında yapılanlar gibi genetik testler veya daha yeni non-invaziv doğum öncesi test (NIPT) kan testidir.

Bebeğinizin cinsiyetinin beklediğiniz gibi olmadığını öğrenirseniz, üzgün olduğunuz için suçlu hissetmemeye çalışın. Cinsiyet hayal kırıklığı gerçek, yaygın ve utanılacak bir şey değil. Nasıl hissettiğinizi hakkında güvendiğiniz biriyle konuşun. Cinsinden bağımsız olarak bebeğinize bağlanacağınız ve sonunda aşık olacağınızdan emin olun. Gerçekten mücadele ediyorsanız, profesyonel danışmanlık yardımcı olabilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir