1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Kalmak

Kafein ve Hamilelik

Kafein ve Hamilelik
0

Hamileyken, sağlığınız ve diyetiniz hakkında daha bilinçli olma eğilimindesiniz. Alkol, çiğ balıktan yapılan suşi ve pastörize edilmemiş yumuşak peynir gibi şeylerden vazgeçersiniz. Peki ya kafein? Sabah kahvenizden veya kafein içeren diğer ürünlerden de vazgeçmek zorunda mısınız? İşte hamilelik sırasında kafein hakkında bilmeniz gerekenler.

Makalede Neler Var?

Gebelikte Kafein Güvenliği İçin Tavsiye

Kafein, birçok içecek, yiyecek ve atıştırmalıkta bulunur. İsteseniz bile, kafeinden tamamen uzak durmak zor olabilir. Neyse ki, her gün küçük ila orta miktarda bir kafein almak için fazla endişelenmenize gerek yok. Dimes Yürüyüşü ve Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Kongresi (ACOG) gibi uzmanlar günde 200 mg’a kadar güvende olduğunu söylüyor. Bu yaklaşık bir veya iki 8 ons fincan kahveye eşittir. Şimdi, burada 8 onsluk bardaklardan bahsediyoruz, iki Dunkin ‘Donuts Large ya da Starbuck’ın Venti boyutlu bardakları değil!

Hamile Anneyi Nasıl Etkiler?

Hamilelik sırasında kafeinin vücuttan atılması daha uzun sürse de, hamile anneler genellikle küçük ila orta derecede bir kafein miktarını iyi tolere edebilir. Bununla birlikte, hamilelikten önce kafeinle sorunu olmayan bazı kadınlar beklediklerinde onları farklı şekilde etkileyebileceğini keşfedebilir. Bir zamanlar sabahları ilk kahveyi seven kadınlar, artık kokusunu ya da tadını daha fazla yutamayabilirler.

Kafeini hala tolere edebileceğinizi düşünüyorsanız, bir fincan kahve içmek sorun değil. Kafeinin bir ilaç olduğunu ve yan etkileri olabileceğini unutmayın.

 • Bu bir uyarıcı . Bir uyarıcı, kalp atış hızını ve kan basıncını arttırır. Sizi uyanık tutar ve enerji verir, ancak çok fazla kafein sizi endişeli ve titrek hissettirir. Ayrıca uyku güçlüğü ve uykusuzluğa da neden olabilir.
 • Bu bir idrar söktürücü . Bir diüretik suyu vücuttan uzaklaştırır. Size daha fazla idrar yapma dürtüsü verebilir. Bununla birlikte, orta miktarlarda, dehidrasyona neden olması muhtemel değildir.
 • Bu bağımlılık yapar . Düzenli kullanımda vücudunuz kafeine alışır. Birdenbire durdurursanız, baş ağrısı, sinirlilik ve yorgunluk gibi geri çekilme semptomları yaşayabilirsiniz.

Doğmamış Bebeği Nasıl Etkiler?

Kafein plasentadan geçer ve bebeğe doğru ilerler. Hamilelik sırasında, bebeğin vücudu hala gelişmektedir. Karaciğer, beyin ve sinir sistemi olgunlaşmamış ve kafeini tam yetişkin bir yetişkinle aynı şekilde idare edemiyor. Uzmanlar, kafeinin bebeği ne kadar etkilediğinden tam olarak emin olmasa da, bildikleri birkaç şey var:

 • Kafein bebeği uyarır, bu nedenle bir fincan kahve veya soda içtikten kısa bir süre sonra bebeğin daha aktif olduğunu hissedebilirsiniz.
 • Bebeğin kalp atış hızını artırabilir ve düzensiz kalp atışı veya uyku bozukluklarına neden olabilir.
 • Gelişmekte olan bebeğin vücudundan çok fazla kafein almaması da zordur. Yüksek miktarda kafein tüketildiğinde, ilaç bebeğin vücudunda birikebilir. Doğumdan sonra, yenidoğan sinirlilik, titreme ve bozulmuş uyku düzenleri dahil olmak üzere çekilme belirtileri gösterebilir. Kafein alımınızı günde 200 mg’ın altına düşürebiliyorsanız, bebek için daha güvenlidir.

Hamilelik Kaygıları

Kadınlar genellikle kafeinin doğum kusurlarına, gebelik kaybına, erken doğum eylemlerine veya doğumla ilgili diğer sorunlara neden olup olmadığını merak ederler. Araştırmalar halen devam etmektedir, ancak az miktarda kafein hamile kadınlar veya bebekleri için herhangi bir soruna yol açmamaktadır. Sadece çok yüksek dozlarda kafeinin bir sorun olduğuna inanılıyor:

 • Doğum kusurları: Çok miktarda kafeine maruz kalmak düzensiz kalp atışlarına neden olabilirken, kafeinin bebeklerde herhangi bir deformasyona veya sakatlığa neden olduğuna dair somut kanıt yoktur.
 • Düşük: Kafein ve hamilelik kaybı konusunda çelişkili bilgiler var. 26 çalışmanın bir analizi, kafeinin, gebelik kaybı riskini artırabileceği sonucuna varmıştır. Yazarlar, günde 150 mg kafein alımındaki her artış için düşük riskinin yüzde 19 arttığını belirtiyorlar. Diğer araştırmalar, kadınlar her gün 200 mg’dan fazla kafein aldığında, düşük riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak, tüm çalışmalar aynı fikirde değil. Farklı bir çalışma, herhangi bir miktarda kafeinin kendi başına düşük yapma riskini artırmadığını bildirmektedir. Sadece kafein, sigara içmek, alkol almak ya da gebelik kaybı insidansının daha yüksek olduğu ilaçlar kullanmak gibi diğer faktörlerle birleştirildiğinde.
 • Erken Emek: Araştırmalar, küçük ila orta dereceli kafeinlerin erken doğuma neden olmadığını göstermektedir.
 • Düşük Doğum Ağırlığı: Çalışmalar, kafein ve düşük doğum ağırlığı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Kafein ayrıca, önerilen miktarla sınırlı olsa bile, gebelik yaşı (SGA) için küçük bir bebeğe sahip olma şansını artırabilir. Günde 100 mg’dan daha az içilenler için risk daha düşük görünmektedir.

Popüler Yiyecek ve İçeceklerde Kafein Miktarı

Kafein olduğunu bildiğiniz normal kahve gibi bazı ürünler var. Ancak, kafein, diğer birçok yiyecek ve içecekte ortak bir bileşendir. Bir madde olarak kafeini listelemeyen yiyecekler mutlaka kafeinsiz değildir. Kafeinsiz maddeler bile az miktarda olabilir.

İşte tadını çıkarabileceğiniz bazı içecekler ve atıştırmalıklar ve ne kadar kafein içerdikleri. Aşağıda listelenen her maddede bulunan kafein miktarı genel bir ortalamadır. Az ya da çok az olabilir, çünkü her bir üründeki gerçek kafein miktarı markaya ve yapılan şekline bağlıdır:

Ürün Boyut Kafein
Düzenli Kahve (evde demlendi) 8 ons (1 bardak) 95 mg
Kafeinsiz kahve 8 ons (1 bardak) 2 mg
Dunkin ‘Donuts Düzenli Sıcak Kahve 10 ons (küçük) 150 mg
Starbucks Demlenmiş Koyu Kızartma Kahve 8 ons (kısa) 130 mg
Siyah çay 1 çay poşeti 40 mg
Yeşil çay 1 çay poşeti 20 mg
Kafeinsiz Çay 1 çay poşeti 2 mg
Hershey Sütlü Çikolata 1.55 ons (1 bar) 9 mg
Bitter çikolata 1 ons 12 mg
Sıcak çikolata 8 ons (1 bardak) 5 mg
Red Bull Enerji İçeceği 8,4 fl. oz. (1 can) 80 mg
Coca Cola 12 fl. oz. (1 can) 34 mg
Diyet kola 12 fl. oz. (1 can) 46 mg
Pepsi 12 fl. oz. (1 can) 38 mg
Diyet Pepsi 12 fl. oz. (1 can) 34 mg

Reçetesiz ilaçlar

Tezgah üstü (OTC) ürünler de dahil olmak üzere herhangi bir ilacı kullanmadan önce, güvenli olduklarından emin olmak için doktorunuzla görüşün. Aktif madde olarak kafeinli en çok kullanılan iki OTC ilacı Excedrin ve Midol’dur.

 • Excedrin, kaplet veya geltab başına 65 mg kafein içerir. Excedrin Ekstra Mukavemet, Excedrin Migren ve Excedrin Gerilim Baş Ağrısı ürünlerinde aynı dozda kafein vardır. Excedrin PM Headache’da kafein yoktur.
 • Midol Complete, her kaplette 60 mg kafein içerir. Midol ve Midol Uzun Ömürlü Rölyef kafeinsizdir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Hamileyken siz ve bebeğiniz için en iyi seçimi yapmak istersiniz. Çakışan bir bilgi olduğunda bilinçli bir karar vermek kafa karıştırıcı ve daha zor olabilir. Yapabileceğin en iyi şey doğum öncesi randevularında doktorunla konuşmak. Doktorunuz sizi ve bebeğinizi izler ve sizi en son önerilerle ilgili bilgilendirir.

Eğer bir kahve veya soda içicisi değilseniz, zaten oyunda önünüzdesiniz. Kahve ya da çayınızı seviyorsanız, biraz geri kesmek isteyebilirsiniz. Ancak, herhangi bir yan etki yaşamadığınız sürece, ölçülü olarak yine de tadını çıkarabilirsiniz. Sadece abartma. Kafein ve düşük ile ilgili daha kesin araştırmalar yapılıncaya kadar, güvenli tarafta olmak ve günde 200 mg’a kadar önerilen miktarlarda kalmak daha iyidir.

Bu sayfa faydalı oldu mu?
Makale Kaynakları

 • Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji. Gebelikte orta derecede kafein tüketimi. ACOG Komitesi Görüş No. 462. Kadın Hastalıkları ve Doğum. 2010; 116 (2): 467-8.
 • Briggs, Gerald G., Roger K. Freeman ve Sumner J. Yaffe. Gebelikte ve Laktasyonda Kullanılan İlaçlar: Fetal ve Yenidoğan Riskine İlişkin Referans Kılavuzu. Lippincott Williams ve Wilkins. 2012.
 • Chen LW, Wu Y, Neelakantan N, Chong MF, Pan A, Baraj RM. Gebelikte maternal kafein alımı ve gebelik kaybı riski: Prospektif çalışmaların kategorik ve doz yanıtlı bir meta-analizi. Halk sağlığı beslenmesi. 2016 Mayıs; 19 (7): 1233-44.
 • Sengpiel, V., Elind, E., Bacelis, J., Nilsson, S., Koru, J., Myhre, R., Haugen, M., Meltzer, HM, Alexander, J., Jacobsson, B. ve Brantsæter , AL, 2013. Gebelik sırasındaki maternal kafein alımı doğum ağırlığı ile ilişkilidir, ancak gebelik süresi ile ilişkili değildir: geniş prospektif bir gözlemsel kohort çalışmasından elde edilir. BMC Medicine , 11 (1), s.42.
 • Somogyi LP. ABD nüfusu tarafından kafein alımı. Yiyecek ve İlaç İdaresi ve Oakridge Ulusal Laboratuvarı için hazırlanmıştır. 2010 Kasım
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir