1. Anasayfa
  2. Sağlıklı Kalmak

Prenatal Vitaminlere Genel Bakış ve Önemi

Prenatal Vitaminlere Genel Bakış ve Önemi
0

Prenatal bir vitamin, hamilelik ve emzirme ile birlikte tasarlanmış bir multivitamindir. Emzirme döneminde bu hamilelikte, hamilelikte ve doğum sonrası gebe kalmaya çalışırken vitamin ve minerallerin sayısı güvenli ve uygundur. Bazı özel doğum öncesi vitaminleri, DHA (omega-3 yağ asididir) de dahil olmak üzere diğer hamilelikle ilgili katkı maddelerine sahip olabilir.

Makalede Neler Var?

Neden Prenatal Vitaminler Almalıyım?

Prenatal vitaminler, sağlıklı bir bebek yetiştirmek ve hamileliğinizi sürdürmek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri korumanıza yardımcı olan bir beslenme güvenliği ağıdır. İyi beslenmeyle desteklendiğinde en iyi şekilde çalışırlar.

Doğum öncesi vitaminleri almanın faydalarının en belirgin örneği, daha fazla folik asit almanıza yardımcı olmalarıdır. Hamilelik öncesinde alındığında, folik asitli prenatal vitaminler spina bifida ve anensefali gibi nöral tüp defekti insidansını büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

Gebelikte önem taşıyan diğer vitamin ve mineraller arasında demir, kalsiyum, D vitamini, DHA ve iyot bulunur. Vücudunuzun, hamilelik sırasında bebeğe oksijen getirmek için kırmızı hücreler oluşturmak için normalden iki kat daha fazla demir ihtiyacı vardır. Bebeğinizin kemiklerini, dişlerini ve kaslarını geliştirdiği için günde 1000 miligram kalsiyum almanız gerekir. D vitamini vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Bebeğinizin beyninin ve sinir sisteminin gelişmesi için iyot gerekir.

Prenatal Vitaminler Ne Zaman Başlamalı?

İdeal olarak, gebe kalmaya çalışmak için birkaç ay önce doğum öncesi vitaminleri almaya başlarsınız. Doğum kontrolünü kullanmayı bıraktıktan ve ciddi olarak denemeye başladığınızda onları almanız faydalı olacaktır. Bununla birlikte, tüm gebeliklerin yaklaşık yarısı planlanmamış. Bu nedenle folik asit, özellikle de genel olarak multi vitamin, çocuk doğurma çağındaki tüm kadınlar için, hatta gebe kalmaya çalışmadıklarında bile önerilmektedir.

Prenatal Vitaminler Nasıl Gidilir?

Doğum öncesi vitaminleri birçok biçimde olabilir: haplar, kapsüller ve hatta sıvılar. Almanız en kolay olan doktorunuzla veya ebe ile görüşün. Hangi doğum öncesi vitaminini seçtiğinize bağlı olarak, günde bir kez veya günde birkaç kez alabilirsin. Maksimum fayda sağlamak için verilen talimatları izleyin. Örneğin, birçok vitamin su ile alındığında ve aç karnına, yaklaşık bir saat boyunca tüketilen yiyecek olmadan en iyi şekilde çalışır.

Prenatal Vitamini Seçmek

Hap, kapsül veya sıvının en iyisi olması kişisel bir seçimdir. En büyük belirleyici, vitamini ne kadar iyi tolere ettiğiniz olmalıdır.

Diğer bir faktör maliyet olabilir. Çoğu doktordan veya ebeden doğum öncesi bir vitamin için reçete alabilirsiniz, ancak jenerik markalar genellikle aynı derecede iyidir. Reçeteniz varsa, sigortanızın ödemesi daha muhtemel olabilir, ancak bazı sigortacılar da jenerik vitaminleri de kapsadığından planınızı kontrol edin. Sigorta, reçetesiz satılan sürümü kapsamıyor olsa bile reçeteli bir vitaminle yapılan ödemenin, raftaki bir vitaminin tam maliyetinden daha fazla olup olmadığını göz önünde bulundurun.

Prenatal Vitaminlerin Muhtemel Yan Etkileri

Doğum öncesi vitamin yan etkileri yaşadığını iddia eden birçok kadın var. Bazı kadınlar doğum öncesi vitaminlerinin kabız olmalarına veya mide rahatsızlıklarına neden olduğundan şikayet eder. Bu hamileliklerinden ya da gerçek ilaçlarından dolayı olabilir. Daha düşük bir demir dozuna geçmek kabızlığı azaltabilir. Anemi gibi belirli bir sorun için özel bir marka veya dozda kalmanız gerekiyorsa, uygulayıcınız sizden diyet değişiklikleri veya diğer ilaçlar ile kabızlığı gidermenizi isteyebilir.

Bazen sabah bulanması doğum öncesi vitaminlerle ilgili bir problemdir. Vitaminleri aldığınızda midenizin üzgün olduğunu fark ederseniz, günün farklı saatlerini (yatmadan önce) veya farklı bir doğum öncesi vitamini deneyin. Onları yarıya indirebilir, sabahları yarısını, gece yarısını da alabilirsiniz.

Doğum Öncesi Vitaminler Almalı mıyım?

Bazı anneler doğum öncesi vitaminleri almamayı tercih eder. Uygulayıcılarıyla birlikte temizlendikten sonra yapılması gereken önceki multivitaminlere bağlı kalabilirler. Aranacak şeylerin bir örneği, takviyenizdeki A vitamini miktarıdır. Çok fazla A vitamini doğum kusurlarına neden olabilir.

Diğer anneler, çocuk vitaminlerine geçmenin doğum öncesi vitaminlerle ilgili şikayetlerin bir kısmını hafiflettiğini buluyor. Ayrıca çeşitli tarzlarda olabilirler. Çiğnenebilir vitaminler veya sakızlı vitaminler bir seçenektir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir