1. Anasayfa
  2. Doğum Sırasında Ağrı kesici

Epidural Çalışmıyorken Yardımcı Olabilecek 5 Şey

Epidural Çalışmıyorken Yardımcı Olabilecek 5 Şey
0

Epidural anestezi, doğum eyleminde sık görülen ve etkili bir ağrı kesici şeklidir. Bölgesel bir bloktur, yani vücudunuzun bir bölgesindeki hissi engeller, bu genellikle “meme uçlarınızdan kalçalarınıza” geçer. Epidural alan annelerin büyük çoğunluğu için, emekleri için ne kadar iyi bir rahatlama sağladıklarından memnunlar. Bazen, çeşitli nedenlerden dolayı, bir epidural size tam bir ağrı kesici kapsamı sağlamayabilir.

Epiduralınızın çalışmadığını tespit ederseniz, panik yapmayın. Emek acısını hafifletmek için yapılabilecek şeyler var.

Makalede Neler Var?

Bir yandan diğerine çevirmeyi deneyin

Bazen tamamen uyuşuk olmayan ya da diğer taraf kadar uyuşuk olmayan bir noktaya sahip olabilirsiniz. Doğum ve doğum hemşireniz epiduraldan daha iyi bir ağrı kesici almanıza yardımcı olmak için bir yandan diğer tarafa geçmenize yardımcı olabilir. Genel olarak, bir pozisyon değişikliği yan yana olmasa bile faydalı olabilir. İş hemşireniz veya anestezi uzmanınız size yardımcı olabilir, ayrıca bir fıstık topunun yardımcı olup olmadığını da sorabilir.

İlacı Artır veya Değiştir

Anestezi uzmanınız epidural ilaca veya farklı bir ilaca ihtiyacınız olduğuna karar verebilir. Bu, kateter hala yerinde olduğundan epidural tekrarlanmadan yapılabilir. Bu, ilaçların sizin işiniz veya ek bir acınız olmadan kolayca uygulanabileceği anlamına gelir.

Epidural Kateteri değiştirin

Bazı durumlarda, sorun epiduralın yerleşimi ile olabilir. Bu, epidural’ı yeniden yaparak daha iyi bir kapsama alanı elde edebileceğiniz anlamına gelir. Bu çok yaygın değil ama olabilir.

IV İlaçlar kullanın

IV ağrı kesici ilaç, bir epidural ile birlikte kullanılabilir. Hemşirenize doktorunuz veya ebeniz tarafından ne kadar emir verildiğini sorabilirsiniz. Bunlar genellikle emeğin çok geç verilmez, bu nedenle emeğinizde daha önce ne olduğunu sorduğunuzdan emin olun. Epidural ile ilgili sorunların nedeni tespit edilirken geçici bir rahatlama olarak da kullanılabilirler. IV’niz üzerinden kolayca verilirler ve kasılmalar sırasında rahatlamanıza yardımcı olan, ancak tüm duyuları gidermeyen, oldukça hızlı bir şekilde etkilenir.

Doğum Sınıfınızdaki Becerileri Çağırın

Her şey başarısız olduğunda, doğum sınıfında, özellikle rahatlama ve nefes almada öğrendiğiniz ağrı giderme becerilerine her zaman geri dönebilirsiniz. Epidural ile ilgili duruma bağlı olarak, pozisyonları değiştirebilir veya değiştiremezsiniz. Yanınızda bir doula varsa, o zaman kullanmanın en iyi yöntemlerinin ne olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir. Bu, doğumdan önce daha önce yapmış olduğunuz tartışmalara dayanacaktır. Değişen pozisyonların yararlı olup olmayacağını sormak için emekli ve doğum hemşirenizle görüşün.

Hatırlanması gereken en önemli şey, emek sancısı yüzünden zor olabilen, sakin olmaya çalışmaktır. Yapılabilecek şeyler var, ancak epiduraldan ve / veya yapılan düzeltmeden yeterince ağrı kesici aldığınızdan emin olmak için neyin ve potansiyel sorunların bir kontrol listesinin ayrıntılı bir şekilde gözden geçirilmesi gerekiyor.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir