1. Anasayfa
  2. Emek ve Teslimat

Su Kırdıysa Nasıl Anlaşılır?

Su Kırdıysa Nasıl Anlaşılır?
0

Hamileyken, en büyük kaygılarınızdan biri, suyunuzun her yerden fışkıran amniyotik sıvı göndererek, arzu edilen durumdan daha az kırılması olabilir. Bir sunumun ortasında ya da gerçekleştiğinde bir market koridorunun ortasında olmayı hayal edebilirsiniz. Maddenin gerçeği, zamanınızın yalnızca yüzde 13’ünün suyunuzun emeğin başlamasından önce kırılacağıdır. Aslında, suyunuzun% 75’inden fazlası, emek dolana kadar ve 9 santimetreden daha fazla dilate olana kadar kırılmaz.

Bu, korkunun, amniyon sıvısı ile idrar arasındaki farkı bilmeyeceğiniz anlamına gelmediği anlamına gelmez. Bu basit adımlar, su torbanızın kırılıp kırılmadığını veya mesane sorununuzun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

1

Makalede Neler Var?

Derin bir nefes al

Woman relaxing

Kahraman Resimleri / Getty Images

Suyun kırıldığını düşünüyorsanız Panik yardım etmeyecek. Derin bir nefes almak için bir dakikanızı ayırın ve düşüncelerinizi toplayın. En yakın banyoyu bulun ve oraya gidin. Evdeyseniz muhtemelen daha rahat hissedeceksiniz. Ancak, dışarıdaysanız, sadece afedersiniz ve banyoya gidin. Normalde, etrafınızdaki herkesin ayakkabılarını ıslatmak konusunda endişelenmeleri gerekecek büyük bir felaketle karşılaşmazsınız. Normalde iç çamaşırının ıslanması meselesi. Genellikle televizyon şovlarının olacağı bir şey değildir.

2

Su Kırdıysanız Ne Hatırlamanız Gerekenler

kontrol listesi
Aslan Alphan / istock

Suyunuzun kırıldığını düşünüyorsanız, suyunuzun kırılmadığı ortaya çıksa bile, birkaç önemli şeyi hatırlamanız gerekir. Bu, anımsatıcı COAT ile hatırlanabilir.

Suyunuzun kırıldığını düşünüyorsanız, kısaltması olan COAT kısaltmasını kullanın:

  • renk (sıvının)
  • koku (bir koku var mı?)
  • miktar (fışkırma veya damlama)
  • saat (Saat kaç oldu?)

Bu bilgiyi uygulayıcınıza söylemeyi hatırlayabiliyorsanız, bu çok yardımcı olacaktır.

Uygulayıcıya rengini, kokusunu, miktarını ve süresini söylemek, uygulayıcınızın sizin için en iyi hareket tarzını belirlemesine yardımcı olabilir. Adımların geri kalanını takip ederken ve sadece neler olduğunu anlamaya çalışırken bu bilgiyi not edin.

3

Hızlı değişim

Hamile kadın hasta ve soluk hissediyor

Jamie Grill / Getty Images

Banyoya girdikten sonra mümkünse kuru bir iç çamaşırı alın. Ya da iç çamaşırınızı hijyenik kadın bağları ya da ped ya da külot astarı ile kaplayabilirsiniz. Evden uzaktaysanız, muhtemelen önce eve dönmek istersiniz. Orada suyunuzun kırılıp kırılmadığını görmek için biraz daha yakından bakabilirsiniz.

4

Islak ya da kuru?

Hastane çantanızı işçilik için paketleme

Dorling Kindersley / Getty Images

Su veya idrarınızın olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu temiz, kuru iç çamaşırlar ve bir ped veya külotlu astar giymektir. O zaman yarım saat kadar uzanmak istersiniz. Sıvı amniyotik sıvı ise, uzanırken vajinaya toplanır veya toplanır.

Bu yarım saat boyunca düşüncelerinizi toplamak için zaman harcayın. Hastane gezisine hazır mısın? Eşiniz veya doula’nız gibi birini aramanız mı gerekiyor? Cenin tekme sayımı yapmaya çalışın veya bebeğinizin hareketlerini not edin. Hızlıca kestirmek için zamanı da kullanabilirsiniz.

Zamanın sonunda, kalkıp banyoya geri dönün. Pedin ıslak veya kuru olup olmadığını kontrol ettiğiniz yer burasıdır. Kuru bir ped, suyunuzun büyük olasılıkla kırılmadığı anlamına gelir. Yaşadığınız şey, mukus akıntısında bir artış, mesanenizde küçük bir sızıntı veya diğer geç dönem hamilelik rahatsızlıklarında olabilir.

5

Ped Islaksa Ne Yapmalı

Bilgisayardaki lezbiyen çift

Vetta / Getty Images

Ped ıslaksa, hala su torbanızı kırmamış olabilirsiniz. Sıvıya bak. Bu ne renk? İdrar birçok renk olabilir, ancak genellikle renklidir. Amniyotik sıvı genellikle soluk renkli samanlara (idrardan daha hafif) açıktır.

Sıvıyı kokla. İdrar gibi kokuyor mu? İdrar gibi kokuyorsa, muhtemelen idrardır. Mesane kontrolü sorunları hamilelikte nadir değildir. Çamaşır suyu gibi kokuyorsa, amniyotik sıvı olması daha olasıdır.

6

Sıvı hakkında hala karıştı?

Planlanmış sezaryen için hastaneye iade Çift

Stokbayt / Getty Images

Amniyotik kesenin kırılması veya idrar kaçağı olup olmadığından hala emin değilseniz, doktorunuzu veya ebenizi arayın. Amniyotik sıvı olup olmadığını test etmenin diğer basit yollarını size önerebilir. Ayrıca, sıvıyla ilgili küçük bir test yapmak için ofisine veya hastaneye gelmenizi isteyebilirler.

İçeri girmeniz istenirse, kalmanızı söylemeleri ihtimaline karşı doğurmanız gereken her şeyi yanınızda getirin.

7

Sıvı Hastane Testi

Hamile anne hastanede emek yürürken

Karışım Görüntüleri / Getty Images

Doktorunuz veya ebeniz sıvı sızıntısının sizin suyunuz olup olmadığını anlamak için iki genel testten birini kullanacaktır. Biri sadece vajinal muayeneyi içerir. Vajinal muayenede doktor, ebe veya hemşire, turnusol kağıdı denilen küçük bir kağıt parçası tanıtır. Bu kağıt, amniyotik sıvıya maruz kaldığında renk değiştirerek tepki verir. Kağıt tepki vermiyorsa, suyunuz kırılmaz.

Diğer test küçük bir sıvı örneği almak ve mikroskop altında incelemek. Amniyotik sıvı kuruduğunda, mikroskop lamı üzerinde oluşturduğu desen eğrelti bitkisine benzer ve dolayısıyla eğreltme olarak adlandırılır. Böylece, eğreltiler görürlerse, suyunuz bozulur.

Suyunuz kırılmadıysa, emeğin başlamasını beklemek için evinize gönderileceksiniz. Suyunuz kırıldıysa, daha sonra olacaklar doktorunuzun veya ebenizin protokollerine bağlıdır.

Grup B Strep (GBS) için test edilebilir. Daha önce pozitif olarak test ettiyseniz, doğum eyleminde size antibiyotik verilebilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir