1. Anasayfa
  2. Emek ve Teslimat

Yeni Doğanların Doğum Sonrası İşlemleri

Yeni Doğanların Doğum Sonrası İşlemleri
0

Yeni doğan bebeğiniz yeni geldi. Bu ilk, değerli, altın saat senin üstünde. Şimdi ne olacak Birçok uygulayıcı bebeği doğrudan karnınıza veya göğsünüze yerleştirmenizi sağlar. Bebeğinizin sıcak kalmasına yardımcı olmak için ikinize de sıcak havlu veya battaniye yerleştirilecektir. Bir çok hastanede ve doğum merkezlerinde ilk saatle sınırlı bir süre için bağlanma zamanı, ancak bölgeden yere ve isteğinize göre değişebilir. Siz ve bebeğiniz hazır olduğunuzda, evde doğanlar da dahil olmak üzere hemen hemen tüm bebekler için bazı standart testler yapılır.

Yenidoğan testleri doğum öncesi düşünülmesi gereken önemli bir şeydir. Hamilelik sırasında, gerçek doğum hazırlığına çok fazla odaklanıyoruz, bazen yenidoğan testleri de dahil olmak üzere diğer konulara yeterince zaman ayırmıyoruz. Aşağıdaki prosedürler genellikle bebeğinizin hayatının ilk birkaç gününde yapılır.

Makalede Neler Var?

Ağırlık ve Boy Ölçümü

Ağırlık ve uzunluk da rutin olarak her yerde yapılır, ancak bu testler yapılırken bölgeden bölgeye değişebilir. Bazı hastaneler bebeğinizi derhal sizden kaldıracak ve ilk değerlendirmeye başlayacaktır.

Pek çok uzman bunun kötü bir fikir olduğuna inanıyor, çünkü bebeğin daha derin bir uyku durumuna girmeden önce ebeveynlerle gerçekten bağlantı kurabilecekleri sessiz alarm durumunun çok kısa bir penceresi var. Birçok ebeveyn doğum planlarında bu işlemlerin yaşamın ilk saatine kadar ertelenmesini talep ediyor.

Bir doğum merkezinde veya evde doğum yapıyorsanız, bu prosedürler daha esnektir. Normal protokol hakkında doktorunuzla veya ebenizle konuşun ve fikirlerinizle nasıl uyduğunu görün.

Göz Damlası İdaresi

Son zamanlarda birçok eyalette göz damlaları değişti. Geçmişte Silver Nitrate rutin olarak kullanılıyordu ve bu enfeksiyondan korunmaya çalışırken bir bebeğin gözlerini yaktı. Şimdi, daha sık kullanılan eritromisin bulacaksınız. Sorduğundan emin ol.

Yine, bu hayatın ilk saatine kadar ertelenmek isteyebileceğiniz bir şey. Yeni ilaç bebeğinizin gözlerini yakmasa da görmeyi zorlaştıracak ve yenidoğanların görebilmesi zorlaşacaktır. Göz damlası uygulamasını düzenleyen devlet yasaları vardır. Çoğu eyalette, göz damlası sağlamanın, belirli bir süre belirtmeden uygulayıcıya kaldığını söyleyen yasaları vardır. Eyalet yasalarının ne dediğini öğren.

K vitamini enjeksiyonu

Bu genellikle doğumdan sonra verilen bir enjeksiyondur. Bebeğiniz bozulmamış pıhtılaşma faktörleriyle doğmaz. Bu yaygınlaşmaya başladı ve forseps doğumlarının çok yaygın olduğu durumlarda, bebeğin kafasına fazladan travma nedeniyle beyinde kanamayı önlemeye yardımcı olmak için yasa haline geldi.

Bugün hala bu devlet yasalarını kullanıyoruz ve forseps doğumlarının daha az sıklıkla değiştiği ve daha az gerçekleştiği gerçeğine rağmen bebeklere K vitamini rutin olarak veriyoruz. Bazı ülkelerde rutin olarak yapmak yerine K vitamininin ne zaman sağlanacağı konusunda yeni politikalar vardır.

Bazı aileler K vitamininin oral yoldan verilmesini istiyor. Bunun ne kadar iyi çalıştığından emin olmasak da, birçok çocuk doktoru bu alternatifi kabul ediyor. Sorunları çocuk doktorunuzla görüşün.

Yenidoğan Taraması ve PKU Testi

Yenidoğan taraması, genellikle PKU adı verilen Fenilketonüri de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için bebeğinizi taramak için yapılan test setini tanımlamak için kullandığımız terimdir. Birçok anne PKU taraması yaptığını söylese de, bir kerede çok sayıda hastalık için gerçekten test ediliyor. Tam olarak test edilen şey, duruma göre değişir.

Fenilketonüri (PKU) genetik bir hastalıktır. Rutin olarak yaşamın ilk birkaç günü için test edilir. Birçok durumda, test gereklidir ve sıklıkla Galaktosemi, Talasemi vb. Gibi diğer birkaç testle birlikte yapılır.

Bu test çocuğun ayağını kan için tutturmayı içerir. Bebeğiniz sadece 24 saat boyunca hem anne sütünde hem de yapay formülde fenilalanin içeren bir diyet aldığında doğrudur. Bu nedenle emzirilen bir bebek doğumdan en az bir gün öncesine kadar test edilmemelidir. Hastaneniz veya doktorunuz emziren anneyi daha önce bu teste girmeye teşvik etmeye çalışıyorsa, sonuçlar geçerli olmayacaktır.

Birçok yer hastaneden ayrılmadan önce testi yapar ve testi tekrar ettirmek için bir hafta içinde geri dönmenizi ister. Bu, genellikle geçerli olmasa da kayıtları için en az bir test yaptırdığınızdan emin olmanız için kolaylık sağlamak içindir. Çocuk doktorunuzla bunun yalnızca bir kez yapılması hakkında konuşun, ancak yaklaşık 10 eyalette, tekrarlanması gerekir. Çocuk doktorunuz size rehberlik eder veya durumu eyalet listelerine göre kontrol edebilirsiniz.

Hepatit Aşı İdaresi

Bu aşı şimdi birçok durumda zorunludur. Hepatit aşısına ne zaman başlanacağına, doğumda veya iki aylık muayenede iki seçeneğiniz vardır. Bu aşının yapılmasını seçerseniz, bu aşının ne zaman yapılacağına karar vermeden önce kendi hepatit riskinizi değerlendirmenizi öneririm.

Bu ve herhangi bir aşının kullanımı ve güvenliği hakkında uygulayıcınızla konuşun.

APGAR Testi

APGAR, bebeğinizin ilk “testi” dir. Çoğu yerde, ebeveynler tarafından hiç fark edilmeden yapılır, çünkü bu sadece bebeğinizin görünüş ve seslerinin bir değerlendirmesidir.

Her işaret için bir puan doğumdan bir dakika ve beş dakika sonra verilir. Bebekle ilgili bir problem varsa, 10 dakikada bir ek puan verilir. 7-10 puan normal kabul edilirken, 4-7 bazı canlandırma önlemleri gerektirebilir ve APGAR 3 ve altında puan alan bir bebek hemen canlandırma gerektirir.

Ebeveynlerin size söyleyeceği şeye rağmen, bu daha sonra hayatınızın çocuğunuzun SAT puanlarıyla uyuşmadığını gösterir. Aslında, bazı çevrelerde, bu test çok kullanışlı olmadığı için eleştirilir. Mesela, sıkıntıda olan bir bebek, bir dakikalık APGAR’ın yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyene kadar yalnız bırakılmayacak. Sonuçta, bu birçok ebeveynin bebeğinin puanını duymayı dört gözle beklediği zararsız bir sınavdır.

APGAR Nasıl Puanlanır?

İşaret 0 Puan 1 puan 2 puan
bir Etkinlik (Kas Tonu) Yok Kollar ve Bacaklar Esnek Aktif hareket
P Nabız Yok 100 BPM’nin altında 100’den fazla BPM
G, Face (Refleks Sinirlilik) Cevap yok yüz buruşturma Hapşırmak, öksürmek, çeker
bir Görünüm (ten rengi) Mavi-gri, soluk renkli Normal, ekstremiteler hariç Tüm vücutta normal
R, Solunum Yok Yavaş, Düzensiz İyi, ağlıyor

Diğer Prosedürler ve Testler

İşitme testi, kan şekeri testi, ultrason vb. Dahil olmak üzere rutin olarak yapılabilecek veya rutin olarak yapılabilecek birçok şey vardır.

Hamilelikte olduğu gibi, bebeğinizin bakımı hakkında iyi bilgilendirilmiş bir karar vermek için gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun.

Bu sayfa faydalı oldu mu?
Makale Kaynakları

  • Costich JF, Durst AL. Uygun Fiyatlı Bakım Yasasının Yenidoğan Tarama Hizmetlerinde Fon Sağlamaya Etkisi Halk Sağlığı Temsilcisi 2016; 131 (1): 160-6.
  • DekkerR. K Vitamini için kanıtlar. Kanıta Dayalı Doğum .2014.
  • Ulusal Yenidoğan Tarama Durum Raporu. Ulusal Yenidoğan Tarama ve Küresel Kaynak Merkezi. 2014.
  • Bebeğiniz için Yenidoğan Tarama Testleri. Dimes Mart. Mart 2015
    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir