1. Anasayfa
 2. Emek ve Teslimat

Kendinize ve Yenidoğan Doğum Sonrası Bakım

Kendinize ve Yenidoğan Doğum Sonrası Bakım
0

Ebeveynlikle ilgili en sık sorulan sorulardan bazıları gerçekten günlük, aşağı ve kirli sorulardır. Herhangi bir ebeveynlik sorusunun temel cevabı bebeğinizi ve içgüdülerinizi dinlemek. Birine onlar için neyin işe yaradığını sormaktan çekinmeyin, ihtiyacınız olanı kullanın ve gerisini atmayın.

1

Makalede Neler Var?

Bebek Bezi ve Kordon Bakımı

Newborn diaper and cord clamp on belly button

Fotoğrafçının Seçimi / Getty Images

Bez bebek bezi, tek kullanımlık bez veya bir kombinasyon kullansanız da, bebeğiniz genellikle günde en az 8-12 çocuk bezine ihtiyaç duyacak. Bazı bebekler diğerlerinden daha fazla çocuk bezi kullanır, bazıları daha az. Bebeğinizin onları hızla büyüteceğini bilerek birkaç küçük bebek bezi bulundurmanız gerekecektir. İki yeni doğan bebek bezi paketi satın almayı deneyin. Bez bebek bezleri ekstra bedenleri almayı pahalılaştırabilir. Pek çok bez ailesi, bebeğiniz daha ortalama bir boyuta sığana kadar ilk birkaç hafta boyunca tek kullanımlık veya hizmet kullanmayı tercih eder. İnsanlar çocuk bezlerini hediye olarak vermek isterlerse, çeşitli küçük boyutta (yenidoğan değil) isteyin.

Yeni doğmuş bir bebeğin bezini almak zor değildir. Temiz olanları daima el altında bulundurun ve eski bebek bezini çıkarmadan önce ihtiyacınız olan her şeyi bir noktaya getirin. Bebeğin güvenli bir yüzeye yerleştirildiğinden ve gözetimsiz bırakılmadığından emin olun, küçük bebekler bile yuvarlanabilir. Yeni başlayanlar için bebeğin tamamen çıkarılmasını öneririz. Bu, sonunda çamaşırları kurtarır. Erkekler ve kızlar size püskürtebilir, bu yüzden dikkatli olun.

Göbek kordonu bakımı

Pratisyeniniz size tam olarak kabloya nasıl bakmanızı istediklerini söylemelidir, ancak hadi temelleri gözden geçirelim.

Enfeksiyonu önlemek için kordonun temiz olması gerekir. Enfeksiyon belirtileri şunlardır:

 • kırmızılık
 • Şişme
 • Kötü koku

Kablo birkaç hafta içinde düşecek.

2

Yeni Doğan Bebeğinizi Yıkamak

Yeni Doğan Bebeğin İlk Banyosu

Karen Strauss / Getty Images

Banyo bebek çok eğlenceli olabilir. Anahtar esnekliktir.

Bebekler çok kirlenmez. Aksine tavsiyelere rağmen her gün banyolara ihtiyaç duymaz. Ancak, onlardan hoşlanıyorlarsa, günlük olarak banyo yapmaktan memnuniyet duyarsınız.

Her bebek işinde olduğu gibi, ekipmanınızı başlamadan önce toplamak esastır. Hazır olduğunuzda, bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

 • Küvette bebeğinizi yıkayın
 • Sayaç / lavabo için bir bebek küveti kullanın
 • El bezi ve lavabo küveti

Banyo yapmaktan ve bebeği temiz tutmaktan bahsederken, sabunların bebeğin cildini sıkça kuruyabileceğini söylemek önemlidir. Diğer bebekler en nazik temizleyicide bile bulunan kimyasallara karşı çok hassastır. Bunları minimumda tutmak iyi bir fikir, özellikle bebek ne kadar küçükse.

3

Ağlayan Bebek Sakinleştirici

Kundaklanmış bebek

Jasper Cole / Getty Images

Ağlayan bir bebeğin nasıl yatıştırılacağına bakmadan önce, bebeklerin neden ağladığını bilmeniz önemlidir. İşte bir bebeğin ağlamasının ne olabileceğini gösteren kısmi bir liste, bazıları sizi şaşırtabilir:

 • Açlık
 • Kirli / Islak bebek bezi
 • Ağrı
 • Yalnız
 • hayal kırıklığına uğramış
 • overstimulated
 • Yorgun
 • Canı sıkkın

Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerimiz de başa çıkamayan birçok duygusal durumdan geçebilir. Ağlamadan önce çoğu sorun için ipuçları olsa da, ağlama bebeğin mutlu olmadığına veya bir şeye ihtiyaç duyduğuna dair kesin bir işarettir.

Bir şeyin her zaman kolay olmadığını anlamak. Beslemek, tutmak, değiştirmek gibi temelleri denemek zamanın çoğunda işe yarayabilir ancak başkaları da işe yaramaz. Bebeğinizin ağlamasını kişisel olarak almayın ve her zaman durduramayacağınızı ya da önleyemeyeceğinizi bilin.

Ağlayan bir bebekle ilgilenmek için bazı ipuçları:

 • Bekle bebeğim
 • Bir battaniyeye paket bebek
 • Besleme bebek
 • Bebek değiştirmek
 • Rezil araba sürmek
 • Kaya bebek
 • Bebekle birlikte bir sapan veya başka bir taşıyıcıya doğru yürüyün
 • Beyaz gürültü kullanın (vakum, duş, saç kurutma makinesi, teyp)
 • Müzik
 • Hareket (çamaşır makinesi dönerken ya da kurutucudayken bebeği tutun, bir araba koltuğunda bile bebeği yalnız bırakmayın)
 • Nasıl uygun görürsen!

Bebeğinizin ipuçlarını bilmek ve sınırlarınızı bilmek çok yardımcı olabilir. Ağlamanın size ulaşabileceği günler olacak. Yürürken veya duş alırken başka birinin bebeğe bakmasına izin vermekten korkmayın. Kendinizi gerçekten sinirli hissediyorsanız ve yalnızsanız, hızlı bir duş alırken veya başka bir odada müzik dinlerken bebeği güvenli bir yere (yere oturmuş, beşik vb.) Oturmaya çalışın birkaç dakika. Bir arkadaşınızı arayın, yardım isteyin. Korkma, bugünlerde hepimiz var ve bu kötü bir ebeveyn olduğun anlamına gelmez. İnsan olduğun anlamına geliyor.

4

Doğumdan Sonra Annede Fiziksel Değişimler

Üzgün çift

BFG / Getty Images

Bebek doğar doğmaz eski giysilerinizi giymeyi hayal ederken, çoğu kadın için bu böyle olmaz.

Vücudunuzun bebeği oluşturması dokuz ay sürdü ve bedeniniz her zaman biraz değişmiş olsa da “normal” benliğinize geri dönmeniz zaman alacak.

İlk birkaç gün, her zaman çok ılık olduğunuzu, belki de terli bir şekilde terlediğinizi fark edebilirsiniz. Bu genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve vücudunuzun bebeği ve plasentayı devam ettirmek için oluşturulan sıvılardan kurtulmasına yardımcı olur. Bu genellikle acı verici değildir, sadece can sıkıcıdır.

Acılardan Sonra

Ağrılardan sonra uterusunuzun normal boyutuna dönmesine yardımcı olan kasılmalar vardır. Bebeğin doğumundan sonra başlarlar ve normal ve doğaldırlar, plasenta ortaya çıkar. Emziren anneler için, emzirirken salınan oksitosin doğumdan hemen sonra ve hemşireliğin ilk birkaç günü boyunca bazı krampları fark etmenize neden olabilir. Bu, vücudunuzun çalıştığına dair iyi bir işaret. Plasentayı dışarı atmakta güçlük çekiyorsanız veya çok fazla kanıyorsanız, bebeği emzirmeyi deneyin, eğer işe yaramazsa uterin masajı genellikle başlatılır ve daha sonra her şey başarısız olursa kanamayı önlemek için kasılmanıza yardımcı olacak bir ilaç verilir

5

Doğum Sonrası Kanama

Doğum sonrası anne ve karın

Fotoğrafçının Seçimi / Getty Images

Kanama muhtemelen çoğu kadın için en büyük sürprizdir. Bebeğinizin vajinal veya sezaryen doğumundan sonra dökülen kan lochia olarak adlandırılır. Lochia parlak kırmızı renkte başlar ve ilk birkaç gün boyunca pıhtı içerir. Rahim ağrınız küçüldüğü (içerdiği) yaklaşık altı hafta süren gebelik öncesi büyüklüğünde plasental alanın iyileşmesinden geliyor. Kanama, genel olarak akışta hafif ve tamamen duruncaya kadar renkte daha açık olacaktır. Bu, plasentanın bulunduğu yerin iyileştiğini gösterir.

Lochia, rehberiniz olsun. Çok fazla şey yapıyorsanız, genellikle bir önceki günden daha ağır veya daha koyu bir akış göreceksiniz. Lochia, adet dönemi gibi çok kokmalıdır. Başka herhangi bir koku veya problem uygulayıcılara bildirilmelidir.

Vücudunuz iyileştiğinden, tamponu kullanmak yerine akışı yakalamak için pedler kullanmak isteyeceksiniz. Bu aynı zamanda enfeksiyondan korunmanıza yardımcı olacaktır. İlk birkaç gün en ağır olduğu için, iyi kıyafetlerinizi mahvetmemek için doğumdan eski iç çamaşırları veya örgü külotlar giyin. Bu ilk birkaç gün için idrar kaçırma pedleri ve hatta küçük bebek bezleri düşünün. Bundan sonra, herhangi bir adet pedleri genellikle işe yarayacaktır.

6

Doğum Sonrası Perineal Bakım

Yungatart Sitz Banyosu

Amazon’dan fotoğraf

Bir epizyotomi yapılıp yapılmamasına bakılmaksızın, dikişiniz olup olmamasına bakılmaksızın perine ağrınız ağrıyacaktır.

Perine iyileşmeye başladığında, hamilelik boyunca yaptığımız kegel egzersizlerini yaparak yardımcı olabilirsiniz. Bunlar, kan akışının bölgeye geri dönmesine ve dikişleriniz olsa bile daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Dikiş yaptırmanız gerekiyorsa, doktorunuz veya ebeniz onları nasıl koruyacağınızı ve iyileşmenizin nasıl olacağını tartışacaktır. Ağrıyı hafifletmek için bazı ilaçlar bile verebilirler. Dikişler genellikle kendi başlarına çözülür, ancak ipliklerin bitlerinin tuvalet kağıdı üzerinde çıktığını görebilirsiniz. Uygulayıcıdan sütürleri göstermesini isteyin ve enfeksiyonun gittiği noktaya kadar ne aradığınızı açıklayın (koku, aşırı kızarıklık, şişme).

Tüm dipler için aşağıdaki önlemler iyi hissedecek ve iyileşmeyi teşvik edecektir:

 • Kegeling: Yine iyileşmeyi ve kan akışının geri dönüşünü teşvik etmek.
 • Sitz Banyosu: Bazen tuvalette olduğu gibi portatif, şifalı / şifalı şifalı banyo.
 • Hava çıkışı: Günde en az bir kez iç çamaşırı olmayan bir pedin üzerinde oturmayı deneyin.
 • Sıcaklık: Bazı uygulayıcılar ağrı giderici için sıcak ama yavaş bir ortamda bir ısı lambası veya saç kurutma makinesi önermektedir.
 • Soğuk: Buz paketleri veya yerleşik soğuk paketleri olan özel pedleri kullanabilirsiniz. Bunlar, şişebileceğiniz ilk birkaç gün için harikadır.
 • İlaçlar: Reçeteli ilaçlar kullanabilirsiniz, ancak birçok doktor ve ebe size cadı ela pedlerinin (Tucks gibi) kullanılmasının kaşıntı ve ağrıya yardımcı olmak için de işe yaradığını söyleyecektir.
7

Doğum Sonrası Duygular

Doğum sonrası depresyonu olan yeni bir anne.

E + / Getty Images

Doğum sonrası hem fiziksel hem de duygusal olarak büyük bir değişim zamanıdır. Vücudunuzdaki ve kimyasındaki değişiklikler sayıca büyüktür ve yaşamınız planlı bir ayaklanma olsa bile, büyük bir ayaklanma geçirmiştir. Ne yazık ki, en sık duyabileceğiniz duygu, doğum sonrası depresyon (PPD) olacaktır ve çeşitli meslektaşlarıdır. Bununla birlikte, zaman zaman biraz sinirli olmasa da, tamamen mutlu ve tamamen neşeli hissetmek de aynı derecede mümkün.

Bebek Blues

Bunlar genellikle doğada hormonaldir ve doğumdan iki haftaya kadar süren doğumdan 48 ila 72 saat sonra grev yapar. Bu, ağlama, sinirlilik, öfke, yorgunluk, gerginlik, huzursuzluk, kaygı ve muhtemelen uykusuzluk ile karakterizedir. Bu herkesi vurabilir.

Doğum Sonrası Depresyon

Kadınların daha az bir kısmı gerçek doğum sonrası depresyon geçirecek. Bu genellikle normal semptomların kötüleşmesi, muhtemelen doğum sonrası panik veya mani, hatta obsesif kompulsif bozuklukların (itici olabilecek düşünceler dahil) kötüleşmesiyle karakterize edilir. Bazı kadınlar, özellikle travmatik bir doğumdan sonra (bireysel olarak tanımlanmış), travma sonrası stres bozuklukları yaşayacaklar.

Doğum Sonrası Psikoz

Çok az sayıda kadın doğum sonrası psikozdan çok uzaklara gidecek. Bu genellikle önceki semptomların çoğunda, artı halüsinasyonlarda, konfüzyonda veya sanrılarda görülür. Bu çok ciddi ve anne ve bebeğin güvenliğine derhal dikkat edilmesi gerekiyor.

Yardım almak

Her tür depresyon için yardım almak çok önemlidir. Arkadaşlarınızı, ailenizi ve doğum ekibinizi destek almak için çağırmak bununla başa çıkmak için çok önemlidir. Bazı kadınlar sadece zamana ve desteğe ihtiyaç duyarken, diğerleri danışmanlık ve ilaç almaya ihtiyaç duyacaktır. Yardım almak hayatınızdaki fark anlamına gelebilir. Hiçbiriniz yardım istemekten çekinmemelisiniz.

8

Bebek besleme

Kadın emzirme

FatCamera / Getty Images

Bebek beslenmesinde en iyi nasıl uygulanacağı kararı genellikle hamilelikte verilir. Kişisel bir seçim olan emzirme, biberon veya karma yem seçeneğiniz vardır. Bununla birlikte, bir eğitim sınıfında, tüm büyük sağlık kuruluşlarının söylediklerini not etmek önemlidir: emzirme, anne ve bebek için en iyi bebek besleme yöntemidir.

Emzirme

Emzirme doğumdan sonra 30 dakika içinde başlamalıdır. Başlamak için bebek karnını göbeğine koyun ve ağzını geniş açıp meme ucunu ağızlarına yerleştirmelerine yardımcı olun. (Bu kısa, kolay versiyon.) Emzirme konusunda elinize geçen her şeyi okumanızı ve annelere emzirmeyi öğretmek için özel olarak tasarlanmış derslere katılmanızı şiddetle öneririz. Birçok hastane ve doğum merkezi, yardımınız için emzirme danışmanları sunacaktır.

Şişe doldurma

Biberonla beslenmeye karar verirseniz, yeterli beslenmeyi sağlamaya yardımcı olmak için bebeğinizin doktoruna bir formül (yapay anne sütü) seçimi için kontrol etmeniz önemlidir. Kendi formülünüzü oluşturmak, bebeğinizin sağlığı için çok tehlikeli olabilir. İhtiyacınız olan ekipman ne tür şişeleri seçtiğinize ve şişelenmiş su, kuyu suyu veya musluk suyu kullanıp kullanmadığınıza bağlı olacaktır. Bunu bebeğinizin doktoruyla görüşün ve su kaynağınız konusunda şüpheniz varsa yerel su şirketinizden bir rapor almayı düşünün. Bebeğinizi doğumdan sonra ne kadar sürede besleyeceğiniz genellikle hastane programına bağlıdır. Formül veya şişeler için tercihiniz varsa, bunu doğum planınıza dahil etmek en iyisidir. Sınıflar çoğu hastane tarafından da verilmektedir. Doğumdan sonra sütünüzü kurutmak için ilaç almazsınız. Genellikle, sıkı bir sutyen takmanız, meme stimülasyonundan kaçınmanız ve rahatsızlıklarla başa çıkmak için ilaçlar almanız tavsiye edilir. Bu 2 hafta kadar sürebilir.

9

Bebeğin Sonra Seks

Yeni bebekle Çift

LWA / Dann Tardif / Getty Images

Evet, bebekten sonra seks hayatı var. Hormonal ve ailesel değişiklikler nedeniyle, seks hayatınız görünüşte bekletilecektir. Uygulayıcınız, cinsel ilişkilerin önünü verene kadar bekleyin (rahim ve perine iyileşmesini arıyorlar) ve bu doğumdan altı hafta sonra olabilir.

Bu gerçekleştiğinde, açık fikirli olun ve yavaşça gidin. Fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi konuşun. Biri veya diğer eş hazır olmadığında tekrar seks yapmak, işleri daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, cinsel olmanın sadece cinsel ilişki anlamına gelmediğini unutmayın, ancak sarılma, mastürbasyon (karşılıklı veya yalnız), cinsel ilişki vb.

Eşinize zarar verme korkusu romantizme engel olabilir. Bir bebek nihayet hareket etmeye hazır olduğunuz gibi çığlık atabilir. Mizah duygusunu kullanışlı tutun.

Eğer cinsiyetin acı verici olduğunu düşünüyorsanız, yavaşça gitmeyi ve onun iyi yağlandığından emin olun; bazen KY Jelly veya Replens gibi kişisel bir yağlayıcı kullanmanız gerekebilir. Yavaş yavaş ve biraz zaman geçiyorsa, doktorunuza veya ebenize olası nedenleri sormaktan çekinmeyin.

Ayrıca, göğüslerinizin seks sırasında sızabileceğini de fark edebilirsiniz. Bu bir problem değildir ve bebeğiniz için anne sütünü boşa harcamaz. Size veya eşinize zarar vermez. Eğer sizi rahatsız ediyorsa, sızıntıyı önlemek için hemşirelik pedleri ile bir sütyen takabilirsiniz. Bunu yaşayan çoğu anne, yeni bir bebekten sonraki ilk iki ayda bunu fark eder.

Bir bölümden sonra seks hakkında bilgi edinin.

10

Altı Hafta Kontrolünüz

Yeni baba bir bebek tutan

Photodisc / Getty Images

Bu, tipik doğum öncesi / doğum sonrası bakımınızın resmi sonunu uygulayıcınızla işaretler. Ameliyat olmadıkça, doğumdan 24-48 saat sonra doktorunuzu veya ebenizi görmüyorsunuz. Doğum, gelecekteki hamilelik, doğum kontrolü, sağlık vb. Hakkındaki tüm sorularınızı yanınıza aldığınızdan emin olun.

Doğum kontrolü de tartışılması gereken önemli bir konudur. Hamile kalmak mümkündür. Yeni anne için (emziren anneler dahil) güvenilir doğum kontrol yöntemleri (hormonal ve başka türlü) vardır. Sormak için tereddüt etmeyin.

Doğum kontrolü ve doğum konusunu tartışmaya ek olarak, muhtemelen meme muayenesi ve pap smear da dahil olmak üzere yıllık sınavınıza girersiniz. Bu, sorularınız olmadıkça bir yıl boyunca uygulayıcınızı görmek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Ne Zaman Normal Olacak?

Çiftlerin doğum sonrası dönemi tartışmak istedikleri en yaygın konulardan biri hayatın normale ne zaman döneceğidir?

Normal olarak yeniden tanımlamanız yaklaşık dokuz aydan bir yıla kadar sürecektir. Yavaş ama kesin olarak ilişkiniz büyür ve yeni bebeğiniz ailenize dahil edilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir