1. Anasayfa
 2. Emek ve Teslimat

Bradley Yöntemi Nedir?

Bradley Yöntemi Nedir?
0

Bradley’in Doğuma Hazırlık Yöntemi, ebeveynlerin ilaçsız, doğal bir doğum deneyimi yaşamayı umdukları takdirde göz önünde bulundurabilecekleri birçok eğitim seçeneğinden biridir. Bradley Metodu’nun resmi web sitesi, öğrencilerinin yüzde 86’sının doğal, ilaçsız bir doğum yaptığını iddia ediyor. (Bu iddiayı onaylayacak veya çürütecek dış araştırma çalışmaları yoktur.)

1947 yılında Dr. Robert Bradley tarafından icat edilen, bir kadının ilaçsız doğum yapabileceği ve sadece eşiyle birlikte doğum sırasında onu desteklemesi için radikal ve devrimci olduğu fikri. Tarihin bu döneminde erkekler hiç doğum odasına davet edilmedi. Eğer karınız emekliyse, bekleme odasında kaldınız ve yalnızca teslimat tamamlandıktan ve her şey temizlendikten sonra girdiniz.

Bradley Yöntemi bazen aynı zamanda koca koçluklu doğal doğum olarak da adlandırılır ve Bradley Metodu eğitmenlerini eğiten ve sertifika veren işin adı Amerikan Koca Çocuk Doğum Akademisi’dir. Bununla birlikte, bu isimler biraz eski olsa da, yaklaşım mükemmel bir doğum hazırlık kursu olabilir.

Doğum sırasında size destek olacak birisine sahip olduğunuz sürece – ister erkek ister kadın, romantik bir partner, bir arkadaş veya aile üyesi veya profesyonel bir doula – Bradley Yöntemi sizin için çalışabilir.

Makalede Neler Var?

Tarihçe

Robert Bradley, düzenli olarak doğum yapan hayvanlara tanık olduğu bir çiftlikte büyüdü. Hayatın ilerleyen saatlerinde doktor olduğunda ve insanların nasıl doğum yaptığını görmeye başladığında şaşırdı. Bebekleri gördüğü hayvanlar sakin görünüyorlardı ve acı çekmediler. Buna karşılık doğum yaparken gördüğü kadınların çok büyük acıları ve ıstırapları olduğu ortaya çıktı. Hayvan doğumu neden insan doğumundan bu kadar farklı olsun?

Bradley’in zamanında, doğum bugün olduğundan çok farklı bir şekilde tedavi edildi. Dr. Bradley buna ‘vurma, bırakma’ yöntemi olarak atıfta bulundu. Kadınlara sıklıkla artan panik, kafa karışıklığı veya hatta onları neredeyse bilinçsiz hale getirecek olan güçlü ilaçlar verilecek. Bu, kadınların doğum ve doğum sırasında aktif olamayacağı ve kesinlikle bebeği dışarı çıkaramayacağı anlamına geliyordu. Epizyotomi (perine ameliyatı insizyonu) ve travmatik forseps doğumlarında sık rastlandı.

Birçok anne bebeklerinin doğumunu hatırlayamıyordu. Ne yazık ki, anne ve bebek ölümleri de yaygındı.

Dr. Bradley, diğer taraftan, hayvanların nadiren müdahale gerektirdiğini fark etti. Hastanelerdeyken, doktorun doğum sırasında müdahalesi kuraldı. Çiftlikte müdahale gerektiren hayvanlar istisna idi. Dr. Bradley hayvanların içgüdüsel olarak neye benzediğini araştırdı ve insanların doğum yapmak için kullanabilecekleri teknikleri geliştirmek için aynı prensipleri uygulamaya çalıştı.

Teorinin Test Edilmesi

Metodları için “test” konusu olan bazı hemşireler buldu ve sonuçları şaşırtıcıydı. Kadınlar, ağrı kesici ilaçlar olmadan doğum yapabiliyor, bebeklerinin doğumuna katılabiliyorlardı ve zorla epizyotomi veya forseps teslimatları gibi müdahalelerden kaçınıyorlardı – aslında doğumdan sonra nispeten hızlı bir şekilde eve gidebiliyorlardı.

Kocası Koçatlı Doğumda (Beşinci Baskı): Bradley’in Doğal Doğum Yöntemi’nde anlatıldığı gibi, Dr. Minnettarlık ve takdirle dolu olan hasta kucaklaştı ve Dr. Bradley’i öptü. Bradley, kocasının doğum salonunun dışında beklediğini ve karısı ile birlikte olması, sevgi ve takdir görmesi gerektiğini düşündü.

Bu ona, emekçi annenin ortağının doğum sürecinde daha aktif rol alması gerektiği fikrini verdi. Bradley Yöntemi ve “Eş-Koçatlı” doğum bu şekilde gerçekleşti.

Nasıl çalışır

Bradley, kadınların yalnızca küçük bir yüzdesinin tıbbi müdahale gerektirdiğine inanıyordu. Kadınların büyük çoğunluğunun, uyuşturucu ya da müdahale olmadan doğal olarak doğum yapabileceğine ve doktorun rolünün, bu acil durumlarda nadir görülen durumlarda olduğuna inanıyordu.

Ayrıca, annenin bebeğini emzirmeyi ve anne-bebek yapışmasını kolaylaştırmak için doğumdan hemen sonra göğsüne koyması gerektiğine de inanıyordu; anne, bir cihaz ya da makine değil ideal “bebek ısıtıcısı” dır. Ayrıca, komplikasyonsuz doğum yapan bir annenin doğumdan sonraki birkaç saat içinde eve gidebilmesi gerektiğini savundu.

Bradley Metoduna göre, doğal, müdahale gerektirmeyen bir doğum yapabilmek için bir annenin çeşitli şeylere ihtiyacı var.

Karanlık veya loş aydınlatma

Çoğu hastanenin aydınlık ışıklarından çok farklı olan Dr. Bradley, emekçi bir annenin rahat bir durumda doğum yapabilmek için loş aydınlatmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyordu.

Yalnızlık

Bu, mutlaka bir kadının yalnız olması gerektiği anlamına gelmez, ancak izleyicilerden oluşan bir kalabalığa sahip olmak, emek veren anneye fayda vermeyecektir. Kayınvalidesi veya geniş aile gibi daha uzak akrabalar, diğer bir deyişle, çalışma odası için en iyi misafir olmayabilir. Sadece bulunması gerekenler anne ile birlikte olmalıdır; yani, anneyle en yakın ilişkide bulunan kişi veya kişiler.

Konfor

Bradley, annenin tamamen rahat olması gerektiğini, böylece tamamen emek ve rahatlamaya odaklanabileceğini vurguladı. Bu, eğer ayakları soğuksa, birinin çorap alması gerektiği anlamına gelir. Eğer ateşliyse, birileri hayranı tutmalı. Buradaki fikir, emek ve doğum süreci için zaten gerekli olanın ötesinde ek stresle başa çıkabilmek için çok çalışmak zorunda kalmaması gerektiğidir.

Aşinalık

Garip veya yabancı bir ortamda olmak, emeğin durmasına ve endişe duygularını artırmasına neden olabilir. Hastane doğumlarında, gerçek doğumdan önce tesisin bir veya daha fazla tur atılması şiddetle tavsiye edilir.

Güvenlik anlayışı

Doğum sürecinde tamamen rahatlamak için, anne kendini güvende hissetmek zorundadır. İş koçunun rolü burada çok önemlidir. Birisini korumak ve emekçi annenin gereksinimlerini karşılamak olduğunu bilmek, bu güvenlik duygusunu geliştirmeye yardımcı olur.

Güven

Annenin vücudunun bebeği doğurabildiğine ve müdahale veya uyuşturucu kullanmadan yapabildiğine inanması gerekir. Kadınların ilaç kullanmadan “emeğe ve doğumlara” tahammül edemedikleri sosyalleşme, kadınların yapabileceklerine inanmalarını zorlaştıran şeyin bir parçasıdır.

Dr. Bradley ayrıca bir anne adayı için, doğal bir kendinden şüphe etme zamanı ve belki de bunu yapamayacağı konusunda ani bir endişe yaşandığını kabul etti. Bunun iyi bir işaret olduğunu ve kendinden şüphe duyulduğunda işin sonunun yakın olduğunu öğretti.

İş koçunun görevi, anneye sorgulamanın bu doğal aşamasını geçmesi için güven vermek.

Fiziksel Gevşeme

Fiziksel rahatlama, doğumda Bradley Yöntemi’nde anahtardır. Annenin vücudunu tamamen gevşetmesine izin verecek konumda olması gerekir. Gerginlik emek ağrılarının daha kötü hissetmesine neden olur.

Kontrollü Solunum

Dr. Bradley, doğal (ancak kontrollü) nefes almanın çalışan anne için en iyisi olduğuna inanıyordu. Uyku nefesine benzer bir nefes almak idealdir.

Bazı doğum yöntemleri, doğum eyleminden uzaklaşmak için nefes alma modellerine odaklanmayı teşvik eder. Bradley, emekçi annenin süreçten uzak durmasının gerekmediğini, ancak içe odaklanmak için özgür olması gerektiğini düşündü. Sakin, uyku nefes alması ona yardımcı olur.

Uykuda Görünmek

Özellikle doğum yoğunlaştığında, Bradley Yöntemini kullanan bir anne uyuyor gibi görünebilir. Anne aslında uyumuyor, yoğun bir şekilde içeriye odaklanmış ve sakin ve rahat kalmış durumda.

Kendinizi güvensiz veya korumasız hissediyorsanız, gözlerinizi kapatmak için çekinmeyin. Bu, işgücü destek görevlisinin gerekli olmasının bir başka nedenidir.

Yöntemi Öğrenme

Bradley Yöntemi sınıflarını tipik olarak diğer doğum hazırlık sınıflarından daha kapsamlı olduklarından benzersiz yapan bir şey. Sadece doğuma odaklanmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir hamileliğin nasıl yapıldığını ve emzirmede başarılı olmak için neler yapabileceğinizi derinlemesine tartışırlar.

Doğum öğretmenleri ve sınıfları göz önüne alındığında, neyin ele alınabileceği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için bir müfredat taslağı isteyebilirsiniz.

Hakkında bir şeyler öğrenmeyi bekleyebilirsiniz:

 • doğum süreci ve nasıl çalıştığı
 • doğum neden doğal (tehlikeli veya tıbbi değil) bir olaydır
 • müdahale ve ilaçların riskleri
 • doğum öncesi beslenme
 • doğum için hazırlıklı doğum öncesi egzersizler (terzi, oturma, çömelme, pelvik sallanma
 • gevşeme teknikleri (ders sırasında uygulama zamanı)
 • annenin rahatının nasıl sağlanacağı
 • işgücü ve teslimat pozisyonları
 • doğum için hazırlık konusunda pratik tavsiyeler
 • emzirme ve bebek bağı
 • temel bebek bakımı
 • eş, arkadaş ya da aile üyesi için ayrıntılı koçluk talimatları – doğum için koç olacak kim
 • anne için güvenli ve destekleyici bir ortam yaratılması
 • Sınıf içi teknikleri uygulama zamanı ve sınıf dışında pratik yapma konusunda cesaretlendirme

Koca Koca Doğum

Bradley ilk doğum yöntemini bulduğunda, kocalar çalışma ve doğum odasına davet edilmedi. Bradley’in sadece babaların yanında olması gerektiğini değil, doğumda aktif olanların olması gerektiğini söylemesi de o zamanlar için radikaldi.

Günümüz dünyasında “koca koçluk” duymak modası geçmiş ve eski moda geliyor.

Gerçek şu ki, The Bradley Method’u başarıyla kullanmak için bir kocaya ihtiyacınız yok.

Sizinle birlikte çalışacak ve doğum ve doğumda sizinle birlikte olmayı taahhüt edecek destekleyici herhangi biri, koçunuz olabilir. Bu romantik bir ortak, bir arkadaş, bir aile üyesi veya bir doula olabilir.

Eğitim Seçenekleri

Bradley Yöntemi dersini sertifikalı bir eğitmenle alabilir ya da The Bradley yöntemiyle ilgili kitapları okuyarak ve çevrimiçi olarak ücretsiz bilgi arayarak kendinizi öğretmeye çalışabilirsiniz.

Bir Kişi Sınıfının Avantajları

Kendine Bradley Metodunu öğretir misin? Evet yapabilirsin. Bu doğum yöntemini kullanmak için şahsen bir kursa katılmak zorunda değilsiniz. Ancak ders almanın avantajları vardır.

Bazı avantajlar arasında birinin pozisyonları ve alıştırmaları gösterdiğini görmek — bir kitaptaki resimler veya okuma açıklamalarını okumak her zaman yeterli değildir. Ayrıca uygulama oturumları sırasında kişisel geri bildirim alırsınız, soru sorma fırsatı ve eşinizin sizin için daha iyi bir koç olmayı öğrenmesi için daha fazla teşvik edersiniz.

Bir kişide sınıf ayrıca kursa katılan diğer ebeveynlerle bir topluluk oluşturabilir – hatta sınıf arkadaşlarınızla arkadaş olduğunuzu da görebilirsiniz. Ayrıca teknikleri uygulamak için daha fazla motivasyon bulabilirsiniz (eğitmeninize ve sınıf arkadaşlarınıza karşı sorumlu olduğunuz için).

Bir Kişinin Sınıfının Dezavantajları

Bununla birlikte, kişilik içi ders almanın bazı dezavantajları, zaman taahhüdünün yanı sıra finansal taahhüdü de içerir – bir sınıfa katılmak kendinize öğretmekten daha pahalıdır. Ayrıca, bulunduğunuz yerde bağlı olarak zor olabilecek, bölgenizde bir sınıf sunan sertifikalı bir öğretmen bulmanız gerekecektir.

Bir Sınıf Nasıl Bulunur?

Çoğu hastane ve doktor ofisi sizi bir Lamaze doğum sınıfına yönlendirecektir. İşçi ve doğum hastanesi departmanları sıklıkla Lamaze kurslarına ev sahipliği yapar veya sponsorluk yapar. Ancak, Bradley Yöntemi derslerinin çoğunluğu özel olarak verilmektedir.

Ders aramak için ilk yer resmi Bradley Yöntemi web sitesinde. Bölgenizdeki eğitmenleri arayabileceğiniz bir rehberleri var.

Ayrıca yerel doğum uzmanlarından yönlendirmeleri istemeniz gerekir. OB / GYN’niz de sizi yönlendirebilse de, yerel ebeler ve doulalar yerel Bradley Yöntemi eğitmenlerini tanıyor olabilir.

eleştiriler

Halen, Bradley Yöntemi’nin etkinliği konusunda bağımsız ve bağımsız bir çalışma bulunmamaktadır. Şirketin web sitesinde belirtilen yüzde 86 başarı oranı tarafsız bir kaynak olarak kabul edilemez. Metodun diğer metotlara göre ne kadar etkili olduğunu kimse bilmiyor. (Ancak, doğum yöntemleri genel olarak iyi araştırılmamıştır.)

Bradley Yöntemi kitap ve kursları ilaç ve müdahale riskleri üzerinde önemli miktarda zaman harcıyor. Bilgiye sahip olmak için söylenecek bir şey olsa da, bilinçli kararlar alabilmeniz için tüm risklere ve tehlikelere odaklanmak endişeyi ve korkuyu artırabilir.

Ayrıca, bazı kadınlar ilaçsız, müdahalesiz doğum sonrası kursa sahip olmadıkları takdirde “başarısızlık” gibi hissettiğini bildirmişlerdir.

Ancak, her annenin ağrı kesici ilaçsız bir doğum deneyimi yaşamak istemediğinden bahsetmek de önemlidir. Epidural olmayı düşünmek isteyebilirler. Ayrıca, bazı anneler daha önce veya bilinen komplikasyonlar nedeniyle Sezaryen doğumlarının olması gerektiğini bilirler.

Doğum sırasında ağrı kesici ilaçları göz önüne almak istemiyorsanız veya Sezaryen bölümüne ihtiyacınız olacağını biliyorsanız, diğer doğum hazırlık sınıflarını düşünebilirsiniz.

Bradley senin için değilse

Dikkate alınması gereken başka doğum hazırlığı yöntemleri de vardır.

 • Lamaze (sadece hastane temelli kursları değil özel bir sınıfı da göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun – bunlar farklı olabilir)
 • HypnoBirthing
 • BirthWorks
 • İçeriden Doğum
 • CAPPA (Doğum ve Doğum Sonrası Meslek Birliği)
 • ICEA sertifikalı (Uluslararası Doğum Eğitim Derneği) doğum eğitimcisi

Herhangi bir kursa kaydolmadan önce, müfredat genel bakışını görmek ve öğretmen hazırlığının felsefe felsefesinin doğum hazırlığı ve eğitimle ilgili olduğunu öğrenin.

En iyi Aile’den Bir Kelime

Eğer ilaçsız doğum yapmak sizin için önemliyse, Bradley Yöntemini çalışmak bu hedefe ulaşmak için bir adım olabilir. Bazı kadınlar Bradley Yöntemi ile yemin ediyor. Diğerleri doğum hazırlığına farklı bir yaklaşım tercih ediyor. İlaçsız doğum yapmanın “en” etkili ya da “en başarılı” olduğu gösterilen tek bir yöntem yoktur.

Vücudunuzu ve doğum sürecinizi öğrenmek için harcadığınız zaman ne olursa olsun, Bradley Yöntemini, başka bir doğum hazırlığı tarzını kullanmayı veya kendi başınıza çalışmayı seçmeyi seçin.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir