1. Anasayfa
 2. Emek ve Teslimat

Neden İşçi Uyarılır ve Nasıl Çalışır?

Neden İşçi Uyarılır ve Nasıl Çalışır?
0

Emek indüksiyonu, doğal olarak kendi başına başlamadan önce emeğin tıbbi olarak başlatıldığı zamandır. Bu, çeşitli nedenlerle yapılır, ancak genellikle hamileliğinizde doktorunuzla veya ebe ile yaptığınız bir karardır. Bununla birlikte, hamileliğinizde daha önce bir indüksiyonun sizin veya bebeğiniz için en iyi şey olabileceğini bildiğiniz birkaç durum vardır.

Makalede Neler Var?

Neden İşçi Sağlanıyor?

Emek birçok nedenden dolayı uyarılabilir. Emek, yalnızca işgücünün başlatılmasıyla ilgili riskler nedeniyle geçerli tıbbi nedenlerle teşvik edilmelidir. Bu tıbbi nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Enfeksiyon: Uterin enfeksiyonunun veya amniyotik kesenin (korrioamniyonit) enfeksiyonu olması, indüklenmesi için bir nedendir. Bebeğin virüslü bir ortamda yaşamasını istemezsin. Enfeksiyon aynı anda tedavi edilirken tipik olarak bir indüksiyon yapılır. Bu aynı zamanda, amniyotik kesenin, gebeliğin uzunluğuna bakılmaksızın doğum başlamadan önce serbest kalmasına neden olabilir.
 • Diyabet (Gebelik veya Tip I ve II): Gebelik diyabeti veya tip I diyabet, annelerin hamileliklerinin sonunda fakat kırk haftadan önce indüklenmesinin yaygın sebeplerindendir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), eğer gebelik diyabeti tek komplikasyon ise, gebeliğin kırk birinci haftasına gitmeyi düşünebilirsiniz, ancak birçok uygulayıcı bebeğin artan kilosu, omuz distosisi ve ölü doğum potansiyeli hakkında endişeli olduğunu söylüyor .
 • Annede Yüksek Tansiyon: Bir anne hamilelik sırasında yüksek tansiyon yaşadığında, sağlığını ve bebeğinin sağlığını tehlikeye atabilir. Bu hamileliğin herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir, ancak sonunda daha sık görülür. Aniden olan veya zamanla yavaşça ortaya çıkan bir şey olabilir. Tansiyonun yüksek olması ayrıca preeklampsi veya eklampsi belirtisi olabilir. Tedavi edilmediğinde, yüksek tansiyon, annede felç, annede veya bebekte ölüm gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bir hamilelik otuz yedi haftaya ulaştığında, bir annenin belli tansiyon ölçümleri olduğunda, indüksiyonun beklemekten daha faydalı olup olmadığı konusunda çok az soru vardır. Doktorunuz, spesifik semptomlarınız için en iyi uygulamanın ne olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kırk İki Hafta Gebeliğin Tamamlanması: Kırk ikinci haftayı geçen bir gebeliğin ortalama gebelik süresi için çok uzun olduğu düşünülmektedir. Bu noktada, Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG), anne veya bebekte tıbbi nedenler olmasa bile, yalnız zamanlamanın teşvik etmek için yeterli neden olduğunu söylüyor.

Bir enfeksiyonla birlikte olan veya olmayan membranların erken rüptürü (PROM) de dahil olmak üzere doğum eyleminin de indüklenmesinin birkaç başka nedeni vardır; Bebeğinizin stressiz bir test (NST) veya biyofiziksel profili (BPP) gibi bir tarama testinde iyi yapmaması veya bebeğinizin intrauterin büyüme kısıtlaması (IUGR) yapması durumunda da belirtilebilir.

Doktorunuzla veya ebenizle konuşmak, neden bir doğum indüksiyonunun önerildiğini ve seçeneklerinizi neler olduğunu anlamak için önemlidir.

Sosyal Hizmetin İndüksiyonu Nedir?

Bir sosyal indüksiyon, doktor, ebe veya ailenin rahatlığı için bir indüksiyon olarak da bilinir; ayrıca seçmeli bir indüksiyon için başka bir isim.

İstediğiniz uygulayıcıyı almak, aile planlamasında yardımcı olmak veya belirli bir doğum günü seçmeye çalışmak için yapılabilir. Bu, işgücünün teşvik edilmesinin ilave riskleri nedeniyle kesinlikle tavsiye edilmez (aşağıda bununla ilgili daha fazlası). Herhangi bir nedenle işgücünün indüksiyonu, mümkün olan otuz dokuz hafta sonrasına kadar dikkate alınmamalıdır.

İşgücü Yaratmanın Riskleri Nelerdir?

Genel olarak emeğe bağlı, emeğin indüklenmesi ile daha yaygın olabilen birkaç risk vardır. Bu nedenle, önerilen prosedürleri kabul etmeden önce sizin veya bebeğiniz için bu risklerden daha ağır basmanın açık ve spesifik yararları olmalıdır. İndüksiyon riskleri şunları içerebilir:

 • Bebeğinizin terim olduğuna inanıyor olsanız bile, prematürite riskinin artması : Hamileliğiniz otuz sekiz hafta olabilir, ancak bebeğiniz otuz altı haftada doğan bir bebek gibi daha fazla cevap verebilir. Bu, çok problemli olabilir ve solunum sıkıntısı için yenidoğan yoğun bakımında kalmaktan, vücut ısısını ve beslenmeyi sürdürme sorunlarına kadar her şey anlamına gelebilir.
 • Plasental abruption: Burası plasentanın bir kısmının veya tamamının uterus duvarından erken ayrıldığı yerdir. Sonuç olarak, annede iç kanama görülür ve bebek uterustan kesildiğinden oksijen alamaz.
 • Fetal sıkıntı: Bu, bebeğin bir indüksiyonu iyi tolere etmediği durumdur. Bu genellikle fetal kalp atış hızı izlemesinde bulunur. (İndüksiyon yaparken eklenen prosedürlerden biri, bebeğinizin kalp atış hızının çok hızlı veya çok yavaş olduğu veya kasılmalara bağlı olarak hatalı davrandığını gösteren belirtileri izlemek için sürekli fetal izlemedir.)
 • Uterin yırtılma: Emek kasılmalarının kuvvetinin uterusta yırtılma ile sonuçlanabileceği yerdir. Sezaryen gibi önceki bir rahim ameliyatı geçirdiyseniz, bu olabilir, ancak nadir durumlarda herhangi bir risk faktörü olmadan da olabilir.
 • Sezaryen riskinin artması riski : Kasılmalar ilacın başlamasıyla başlayabilir, ancak rahim ağzınız her zaman açılmaya ikna olamaz. Bazen bir indüksiyon durdurulur ve daha sonra tekrar denemek için bir anne eve gönderilir; Diğer zamanlarda, hemen teslim etmesi gerekiyor ve en iyi seçenek bir C-bölümü. İkincisinin nedenleri, fetal distres, düşme veya uterus rüptürü gibi indüksiyondan kaynaklanan komplikasyonları içerebilir.
 • Ağrı kesici, sürekli fetal izleme ve diğer müdahaleler (başlangıçta planlanmamış olsalar bile) dahil prosedürlerin artan kullanımı: Kendiliğinden çalışma ve indüklenen emek çok farklı olabilir. Bu, başa çıkma yöntemleri için kullanmayı planladığınız şeyin yeterli olmayabileceği anlamına gelebilir. Eğer emek yapay olarak başlatıldığından daha uzunsa, fazladan da yorgun olabilirsiniz.

Size yardımcı olan sağlık personeli, mümkün olduğunda riskleri azaltmak için çalışacaktır. Bu, bebeğinizin mümkün olduğu kadar sağlıklı kalmasını sağlamak için ek izleme (tansiyon izleme ve fetal izleme dahil) veya ilaçlar anlamına gelebilir.

Tıbbi nedenlerle indüksiyon gerektiğinde, indüksiyonun yararları bu risklerden ağır basar. Bu, siz ve uygulayıcınız arasında alınacak bir karardır.

Emek Nasıl Teşvik Edilir?

Emek, çeşitli şekillerde indüklenebilir. Daha yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Su Torbasını Kırmak (Amniyotomi): Vajinal muayenede amniyotik keseyi nazikçe nicklemek ve sıvının salınmasını sağlamak için bir gözyaşı oluşturmak için küçük bir kanca benzeri cihaz kullanılır. Kese sinirleri yoktur, o yüzden ne siz ne de bebek gözyaşını hissedemezsiniz. Ne hissedecek vajinal sınav, suyun serbest kalması ve bebeğin harekettir.
 • Pitosin: Bu, kasılmaları başlatmak için doğal bir hormonun sentetik versiyonudur. IV hat üzerinden verilir ve etkinliğini ölçmek için izlenirsiniz. Dozlama gerçekçi bir kasılma paterni oluşturmak için artırılabilir.
 • Prostaglandinler: Bunlar tipik olarak vajina yoluyla bir jel veya fitil olarak verilir, ancak başka formları da vardır. Bu ilaçların amacı rahim ağzının yumuşamasına ve açılmaya hazır olmasına izin vermektir. Genellikle başka bir seçenekle birleştirilen bir başlangıç yöntemidir.
 • Foley Kateter: Bu, rahim ağzına yerleştirilen ve genişleyen balonlu bir kateterdir.
 • Membranları Sıyırma: Bu bir ofis prosedürü ve hastanede kullanılmayan yöntemlerden biridir. Vajinal muayenede doktorunuz veya ebeniz parmağını serviksinize sokacak ve suyunuzu kesmeden amniyotik keseden ayırmaya çalışacaktır. Bu kasılmalara ve / veya krampa ve bazen de lekelenmeye neden olabilir veya olmayabilir.

  Doğal İşgücü İndüksiyonu Yöntemleri

  Birçok kadın, bazı başarılarla daha doğal emek indüksiyon yöntemlerine yöneliyor. Doğal tanımı gerçekten gerekli müdahale düzeyi açısından değişir. En yaygın ev indüksiyon hileleri şunları içerebilir:

  • Meme Uyarımı: Bu, meme uçlarının manuel veya oral uyarılmasını içerebilir. Bazıları doğum eyleminin başlaması için doğal oksitosinin salınmasına yardımcı olmak için göğüs pompası kullanır.
  • Hint Yağı: Bu genellikle çeşitli tariflerde ağızdan alınır. İshale ve potansiyel olarak dehidratasyona neden olur, bu yüzden sadece doktorunuzun tavsiyesiyle kullanılmalıdır.
  • Cinsiyet: Çalışmalar cinsiyetin emek getirip getirmeyeceği konusunda karışık olsa da, kadın orgazm vücuda oksitosin salgılar ve semen az miktarda prostaglandin içerir. Yapmak istediğiniz ve suyunuz kırılmadığı sürece, çoğu uygulayıcı bunun denemek için harika bir yöntem olduğunu düşünüyor.
  • Gevşeme ve görsel imgelem: Bu, yaklaşmakta olan emek, ebeveyn olmak ya da zihinsel olarak çalışmaya girmenizi engelleyen herhangi bir şey hakkında özellikle endişeli hissediyorsanız, sizi rahatlatmanın bir yolu olarak yapılır. Emek getirip getirmemesine bakılmaksızın, hamileliğin sonunda yararlı olan ve emek sonunda başladığında size yardımcı olacak olan dinlenmeyi teşvik etmek için harika bir yoldur.

   Emeğin Artırılması

   İşçi bazen durur veya çeşitli aşamalarda ertelenir. Eğer sağlığınız ya da bebeğinizin sağlığı, daha çabuk devam eden doğum eyleminden faydalanırsa, uygulayıcınız doğum eyleminizin artmasını sağlayabilir.

   Pitocin, amniyotomi ve emek yönteminin birincil indüksiyonu olarak da kullanılabilecek diğer doğal teknikler de dahil olmak üzere birçok büyütme yöntemi vardır.

   İşgücü İndüksiyonu Önerilir mi?

   Doğum indüksiyonu yükseltilirse, bir karar verme konusunda kendinden emin olmak için uygulayıcınıza cevaplanması gereken soruları sorduğunuzdan emin olun. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

   • Neden bir emeğin teşvik edilmesini öneriyorsun?
   • İşgücünün başlatılmasında alternatif var mı?
   • Emeğin doğal olarak başlamasını beklersem ne olur?
   • Yapabileceğimiz bazı ek testler var mı?
   • Bir emeğin başlatılması uygulamanız için nasıl görünüyor? Durumum için mi? Hangi yöntemler kullanılır?
   • Şahsen benim için indüksiyon riskleri nelerdir? Bebeğim için?
   • Ek risk varsa, onları hafifletmek için ne yapılabilir?
   • Bunu düşünmek ve ortağımla konuşmak için biraz yalnız kalabilir miyim?

   Bu konuşmalar sizin, bebeğiniz ve uygulayıcınız için önemlidir. Bu, herkesin neler olup bittiğini ve sizin ve bebeğiniz için en iyi şeyin ne olduğunu anladığından emin olmanıza yardımcı olacaktır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir