1. Anasayfa
  2. Emek ve Teslimat

Lotus Doğum Nedir?

Lotus Doğum Nedir?
0

Doğal ebeveynlik web sitelerinde veya sayfalarında herhangi bir zaman geçirdiyseniz, muhtemelen insanların lotus doğumlarından bahsettiğini fark etmişsinizdir. Hem anne hem de bebek için daha “doğal” ve daha “huzurlu” oldukları söylenir, ancak doğum pratiği / plasenta ritüeli tartışma ya da risk payları olmadan değildir.

Makalede Neler Var?

Lotus Doğum Nedir?

Göbek kasıtsızlık olarak da adlandırılan Lotus doğum, göbek kordonunun tamamen sağlam kaldığı ve kordonun göbek deliğinden doğal olarak ayrılıncaya kadar bir bebeği plasentaya bağladığı zamandır. Bu genellikle yaklaşık 3 ila 10 gün sürer.

Bazı insanlar nilüfer çiçeğinden ve bu uygulamanın adı için birlik ve yeniden doğuş sembolizminden bahsederken, aslında 1974’teki olaylardan geliyor; Clair Lotus Günü adında hamile bir Kaliforniyalı kadın şempanzelerdeki davranışlarını öğrendi ve neden insanlara sormaya başladı. Yapma Oğlu olduğunda, doğum uzmanı, kordonu doğal olarak ayrılıncaya kadar sağlam tutmasına izin verdi. Diğer doğum savunucuları bunu öğrendi ve uygulama yayıldı.

Plasenta takılıyken, bazı insanlar onu korumak (ve herhangi bir kokuya yardımcı olmak) için otları serpin ve bebeğin daha kolay taşınması ve tutulması için gazlı bezle sarın.

Plasentanızı kapsüllemek istiyorsanız, lotus doğum bir seçenek değildir.

Önerilen Yararlar

Bir nilüfer doğumunun yandaşlarının, kordonun sağlam kalmasını istemek için çeşitli sebepleri vardır.

Bazıları olayların doğal olarak açılmasına izin vermenin “daha yumuşak” olduğunu iddia ederken, bazıları göbek kordonu kanının tamamen transferini sağladığını ve gecikmiş kordon sıkma işleminden daha eksiksiz olduğunu söylüyor. Kordonu kesmediğinizden dolayı göbek kemiğine karşı çok düşük oranda bir enfeksiyon riski olabilir.

Tıbbi olarak, göbek kordonunun nabzı kesildikten sonra sağlam kalması için bir neden yoktur ve plasentanın yenidoğana bağlı kalması için bir neden yoktur.

Annenin yararları arasında, ilk çocuğuna veya iki çocuğuna kelimenin tam anlamıyla yavaşlaması gerektiği gerçeği vardır. Plasentanın yenidoğan bebeğinize tutturulması sizi en az harekete geçirmenizi ve kasten ve nazikçe davranmanızı sağlar, ki bu birçok insanın söylediği şey tam olarak yeni bir annenin yapması gereken şey. Lotus doğuşu bunu teşvik eder ve sonuç olarak daha fazla anne-çocuk bağını teşvik eder.

Riskler

Lotus doğumuyla ilgili bilinen bazı riskler vardır.

Birleşik Krallık’taki Kraliyet Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (RCOG), nilüfer doğum yapmayı seçenlerin enfeksiyon riski bulunduğundan uyanık olmaları konusunda uyarmaktadır.

Plasenta kan içerir ve göbek kordonu nabzı atmayı bıraktığında, dolaşım durur ve organ ölür ve enfeksiyona eğilimli olabilir; Bakteriler ölü ve ayrışan dokuda çoğalabilir, bu yüzden tipik olarak imha edilir.

Lotus doğumunda bilimsel araştırma eksikliği var çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde burası yaygın veya kabul görmüş bir uygulama değil. Genel olarak riskler nedeniyle sağlık topluluğu tarafından önerilmemektedir ve bu nedenle deneysel çalışmalar bulunmamaktadır.

EniyiAile’de Bir Kelime

Bir lotus doğumuna karar verirseniz, uygulama için riskler vardır ve dileklerinizi doğum ekibinizle tartışmalısınız. İsteklerinize saygı duyulması önemlidir, ancak verdiğiniz kararların riskleri ve yararları hakkında da tamamen bilgilendirilmeli ve farkında olmalısınız.

Araştırmanızı tarafsız kaynaklardan yapın ve çeşitli profesyonellerden girdi alın. Sonuçta, seçim sizin

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir