1. Anasayfa
 2. Bebek için hazırlanıyor

Sonunda Hamilesin! İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

Sonunda Hamilesin! İşte Bilmeniz Gereken Her Şey
0

Sonunda “Hamileyim!” Diyebilirsiniz. Muhtemelen aylarca ve yıllar sonra gebe kalmaya çalışın. Ama şimdi ne? Hamile kalmakta zorlanıyorsanız, infertilden gebe olana geçiş yapmak kolay değildir. Ayrıntılara ve bilgiye olan ihtiyacınız, daha kolay düşünen diğer kadın ve erkeklerden daha güçlü olabilir.

Endişeli hissetmek normaldir, hatta biraz kontrolden çıkmış. Evet, bu anı uzun süredir hayal etseniz bile!

Doğurganlık dünyasında zaten derin olsanız veya hızlıca gebe kalsanız da, sağlıklı bir hamilelik hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. İşte bu deneyime girmek ve güçlü bir hamile çift olmak için bilmeniz gerekenlerin temelleri.

Makalede Neler Var?

Son Tarihinizi Hesaplayın

Ultrasound photos with calendar, you're first question after you're pregnant may be when you're due
Son ödeme tarihiniz, doğum yapabileceğiniz zamanın yaklaşık bir değeridir – taşa ayarlanmamış! Jamie Grill / Getty Images

Bebeğinizle ne zaman buluşacağınızı merak mı ediyorsunuz? Bu genellikle bir kadının hamile olduğunu öğrendiğinde ilk sorusu olur. Bu hesap makinesini kullanarak son tarihinizi hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca, vade tarihi yanlış olduğunda ya da vade tarihlerinin nasıl hesaplandığını da içeren vade tarihleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • Son Tarih Hesaplayıcısı
 • Geriye Gebelik Hesaplama

Sağlıklı Bir Gebelik Olmayı Planlayın

Şimdi hamile kadın ve pratik yoga
Doğum öncesi yoga, hamilelik için iyi bir egzersizdir. KidStock / Getty Images

Artık hamilesiniz, elbette siz ve bebeğiniz için en iyi olan sağlıklı yaşam alışkanlıklarını seçmek istiyorsunuz. Belki de aşikardır, ancak daha önce yapmadıysanız, içmek ve sigara içmek gibi sağlıksız alışkanlıkları bırakmak önemlidir. Gebe kalmaya çalışırken kafein içilirken (ölçülü olarak) büyük olasılıkla iyidir, hamilelikte yüzde 100 güvenli olup olmadığı tartışmalıdır. Bu aynı zamanda kafein alımına geri dönme zamanıdır.

Sağlıklı ve rahat bir hamileliğin nasıl yapıldığını öğrenin:

 • Sağlıklı Gebelik için 50 İpuçları
 • Neden Erken Bir Gebelik Dersi Almak Gerekiyor?
 • 20 Hafta Olmadan Önce Ne Yapmalı

Birden Fazla mı Taşıyorsanız Öğrenin

İkizler ile ultrason, biri nihayet hamile olduğumu söyleyebilir! kısırlıktan sonra
Doğurganlık tedavilerinden geçiyorsanız, muhtemelen hamileliğinizin başında ikiz (veya daha fazla!) Taşıdığınızı öğreneceksiniz. Chris Sternal-Johnson / Getty Images

Doğurganlık tedavilerinden geçtiyseniz, ikizlere, üçüzlere veya daha fazlasına hamile kalma ihtimaliniz daha yüksektir. İkizleriniz olup olmadığını ne zaman öğreneceksiniz? Doğurganlığı onaylamak ve kalp atışı aramak için genellikle doğurganlık tedavisinden sonra yapılan ilk ultrasondan sonra emin olamazsınız. Ancak, ikinci veya üçüncü ultrasonla içeride bir veya daha fazla bebeğiniz olup olmadığını bilmelisiniz.

Birden fazla hamilelikle ilgili sorularınızın yanıtları:

 • İkizler, Üçüzler ve Diğer Çoklu Gebelikler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 • Gebeliğin Belirti ve Belirtileri
 • İkizlerle Emek ve Doğum

Ne Zaman Söyleyeceğinize, Kime Anlatacağınıza ve Nasıl Anlayacağınıza Karar Verin

Telefondaki kadın arkadaşlara "Hamileyim!"
Haberleri paylaşmaya hazır olduğunuzda yalnızca siz karar verebilirsiniz. digitalskillet / Getty Images

Bu, özellikle geçmişte bir düşük (veya daha fazla) meydana geldiğinde, gebe kalmak için mücadele etmiş çiftler için büyük bir durumdur. Ne zaman söyleyeceğine nasıl karar veriyorsun? Karar verdiğinde nasıl yapabilirsin? Peki ya birisi iyi haberinize olumsuz tepki verirse?

Akılda tutulması gereken bir şey bu sizin seçiminiz olmasıdır. Paylaşmanın veya paylaşmanın uygun olmadığı zaman kimsenin size söylemesine izin vermeyin. “Çok yakında” paylaşmak ya da çok beklemek gibi bir şey yoktur. Tüm seçeneklerin olumlu ve olumsuz yanları var.

 • Kısırlık Sonrası Gebelik Duyurusu Yapma
 • Hamileliğinizi Nasıl Duyurursunuz?
 • Patron anlatmak için 7 İpuçları
 • İnsanlar hamile olduğunuza sevinmediğinde

Bebeğinizin Büyümesini Takip Edin

Gebelikte büyüme ilerlemesi
Bebeğinizin nasıl büyüdüğünü ve hamilelik boyunca vücudunuzun nasıl değiştiğini izlemek, doğmamış çocuğunuzla bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Ruslan Dashinsky / Getty Images

Bebeğiniz hamilelik boyunca nasıl büyür? Küçük çocuğunuzun büyümesini takiben doğmamış çocuğunuzla bağ kurmanın ortak bir yoludur.

Burada fetal gelişim hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

 • Hamilelik Takvimi Hafta Hafta
 • Bebeğim Ne Kadar Büyük?

Bir Uygulayıcı Bulun — Diş Hekimi

Hamile kadınla doktor veya ebe
Sizin için doğru doktoru veya ebe bulmak için zaman ayırın. Hibrit Görüntüler / Getty Images

Şu anki jinekoloğunuzla birlikte kalabilirsiniz, ancak hayallerinin OB’si olamayacağını unutmayın. Belki de ebe bakımını tercih edersiniz.

Bir doğurganlık kliniğiyle çalışıyorsanız, doğurganlık doktorunuzla birlikte kalmak isteyebilirsiniz. Ancak bu genellikle mümkün değildir. Üreme endokrinolojistiniz ne kadar harika olursa olsun, doktorunuz olmaya devam etmeyecek veya doğum öncesi bakım önermeyecektir. Bir OB (veya doğum uzmanı) bulma zamanı.

Durumunuz ne olursa olsun, biraz araştırma yapın ve sizin için doğru bakıcıyı bulun.

 • Hamilelik Bakımı İçin Seçenekleriniz Nelerdir?
 • Bir ebe seçmek için 5 neden

Doktor randevuları alırken, aynı zamanda dişçiyi görmek için iyi bir zamandır. Gebelik diş etleri üzerinde sert olabilir ve zayıf diş hijyeni gebeliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Doğum Yeri Seçin

Evde doğumda emekçi kadın ebe ve doulas tarafından çevrili
Hamileliğinizin nasıl gittiğine bağlı olarak bir hastane, doğum merkezi veya evde doğum arasında seçim yapabilirsiniz. Andersen Ross / Getty Images

Düşünmediğiniz bir şey, doğum yapmak istediğiniz yer. Büyük doğum günü çok uzak gözükebilir, ama sandığınızdan daha hızlı burada olacak! Bir hastane doğum ister misin? Yoksa bir doğum merkezi denemek ister misin? Belki bir homebirth ilgileniyor?

Doğru yeri nasıl seçersiniz?

Neredeyse doğum yerlerine bakmaya başlamak için hazır olana kadar beklemeyin. Tüm seçeneklerinizi keşfetmek için yeterli zamanınız olmayabilir.

 • Doğum Yapmadan Önce Hastane Turuna Çıkmak İçin 10 Neden
 • Hastane Turu Sırasında Neler Sorulur?
 • Doğum Merkezi Seçimi
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir