1. Anasayfa
 2. Bebek için hazırlanıyor

Benzersiz Bir Bebek Adı Nasıl Oluşturulur

Benzersiz Bir Bebek Adı Nasıl Oluşturulur
0

Bebeğiniz için bir isim seçmek stresli bir işlem olabilir ve benzersiz bir bebek ismine inmeyi umut ediyorsanız, süreç daha da zor hissedebilir.

İlk olarak, benzersiz bir isim geliştirmek için nereden ilham alıyorsunuz? Ne de olsa, bebek ismi kitaplarına ya da çevrimiçi listelerine bakamazsınız, çünkü tanımı gereği, bulduğunuz hiçbir isim benzersiz değildir.

Kendi başınıza benzersiz bir isim geliştirmek sizi biraz güdük hissetmenize neden olabilir. Neyse ki, seçeneklerinizi daraltmanıza ve bebeğinize mükemmel şekilde uyduğunu düşündüğünüz bir isim oluşturmanıza yardımcı olacak bazı stratejiler var.

Bununla birlikte, bebeğinizin adını seçmeye dalmadan önce, seçtiğiniz ismin çocuğunuzun yaşamını nasıl etkileyebileceğini düşünmeniz önemlidir.

Unique baby names
Brianna Gilmartin, Verywell tarafından İllüstrasyon

Makalede Neler Var?

Bebeğinizin Adı Önemlidir

Bebeğinizin ismi birden fazla şekilde önemlidir. Çocuğunuzun yaşamı boyunca insanlar, adlarına göre kime ait olduğu izlenimini oluşturacaktır.

Çocuğunuz bir iş başvurusu gönderdiğinde, bir e-posta gönderdiğinde ve kendini telefonla tanıştırdığında, diğer taraftaki kişi onun hakkında anında bir izlenim bırakacaktır. Gelirini, eğitimini ve çekiciliğini yalnızca ilk ismine dayanarak tahmin edebilirler. Ancak, sadece dikkat etmeniz gereken diğer kişilerin izlenimleri değildir.

Araştırmalar, çocuğunuzun adının kendisini nasıl gördüğünü büyük ölçüde etkileyebileceğini gösteriyor.

Bu isim çocuğunuzun yaşıtları arasında ne kadar popüler olduğu, yaptığı meslek seçimine kadar her şeyi etkileyebilir.

İşte araştırmanın isimlerin insanları hayatları boyunca nasıl etkilediğiyle ilgili söylediği:

 • Test puanlarınız ve üniversiteye girişiniz, alfabedeki yerleşiminize bağlı olabilir . Çek Cumhuriyeti’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir 2010 çalışmasında, alfabesi düşük soyadı olan öğrencilerin daha yüksek test puanları alma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir. Ancak, soyadı alfabenin başlangıcına daha yakın olan öğrencilerin, rekabetçi kolejlere kabul edilmeleri daha muhtemeldi.
 • Alfabenin sonuna yaklaştıysanız dürtü alımları yapabilirsiniz. 2013’te yapılan bir çalışmada, alfabenin sonuna yakın soyadı olan kişilerin sınırlı süreli teklifler gibi promosyon stratejilerinden daha fazla yararlanmaları muhtemeldir.
 • Orta harflerin sesi akıllı. 2014 yılında yapılan bir çalışmada, öğrencilerden yazarlara isimlerine göre puan vermeleri istenmiştir. Ortada ilk başa sahip olan yazarlar yüksek not aldı, ancak en başa sahip olan David FPR Clark genel olarak en iyi değerlendirmeleri aldı. Çalışmanın yazarları, orta harfleri kullanan kişilerin diğerlerinden daha akıllı ve daha iyi performans gösterdiği sonucuna varmıştır.
 • Kızların isimleri olan erkeklerin askıya alınması daha olasıdır . Genelde kızlara (Sue gibi) atanmış isimleri olan erkekler ortaokulda daha fazla yaramazlık eğilimindedir. Davranış problemleri, artan disiplin sorunları ve azalmış meslektaş sınav puanları ile de ilişkilendirilerek, olumsuz davranışlarının etrafındaki öğrencileri rahatsız ettiğini göstermektedir.
 • Adınıza benzeyen şehirlere yönelebilirsiniz. 2002’de yapılan bir çalışma, insanların orantısız bir şekilde, ilk veya soyadlarına benzeyen yerlerde yaşama ihtimalinin bulunduğunu tespit etmiştir. Örneğin, Louis adında insanların St. Louis’de yaşama olasılığı daha yüksektir.  
 • Size isminizi hatırlatan bir kariyer seçebilirsiniz . Sizi adınıza benzeyen bir şehirde yaşayabileceğinizi belirleyen aynı çalışma, aynı zamanda size adınızı hatırlatan bir kariyere odaklanma olasılığınızın daha yüksek olduğunu buldu. Örneğin, Dennis ve Denise isimli bireyler dişhekimleri arasında fazla temsil edilmektedir. Bununla birlikte, 2003 yılında yapılan bir takip çalışması bu bulguları çoğaltmadı.
 • Adınız başarınızı etkileyebilir . 2007 yılında yapılan bir çalışma, bilinçsizce insanların zaman zaman başarılarını baltalayacak kadar performans sonuçlarını isimlendirmeye benzer şekilde arzu ettiklerini ortaya koymuştur. Örneğin, adı K ile başlayan beyzbol oyuncuları diğerlerinden daha fazla saldırır (K, grevde anlamına gelir). İsimleri zayıf performansla (C ve D) ilgili harflerle başlayan öğrenciler, isimleri A veya B ile başlayan öğrencilere göre daha düşük genel puan ortalamaları elde ederler.

Benzersiz İsimler Üzerine Araştırmalar

80’li yılların başında Jennifer veya Michael gibi bir adla büyüdüyseniz, sınıfınızda aynı adla birkaç çocuğa sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu bilirsiniz. Ya da birkaç yıl önce çocuğunuzun Sophia ya da Jackson’ını seçtiyseniz, muhtemelen aynı ada sahip birkaç başka çocuk tanıyorsunuzdur.

Ortak bir isimde yanlış bir şey olmamasına rağmen, bazı ebeveynler bebeklerinin özel bir isim olmasını ister. Sonuçta, Oprah ve Madonna gibi bireylerin sadece kim olduklarını bilmek için ilk isimlerine gitmeleri gerekir. Ve birçok insan merak ediyor, benzersiz bir isme sahip olmaları kalabalıktan sıyrılmalarına yardımcı oldu mu?

Benzersiz bebek isimleri artıyor. Sosyal Psikolojik ve Kişilik Bilimi alanında yayınlanan 2010 tarihli bir araştırma, ebeveynlerin 1990’lardan bu yana çocuklarına daha az yaygın isimler verdiğini doğruladı.

Çalışmanın ortak yazarı ve Narsisizm Salgını Yazarı Jean Twenge : Yetki Çağında Yaşayanlar , “Ebeveynler, çocuklarına ortak isimler verirlerdi, böylece uymaları ve isimleri kolay anlaşılır ve telaffuz edilirdi. Şimdi çocuklarına benzersiz bir ad veriyorlar, böylece çocukları öne çıkıyor ve bir yıldız olacak. ”

Kalabalıktan uzak dururken yüzeyde kulağa hoş gelebilirken, Twenge, çocuklara zarar verebilecekleri noktaya göre ekstra özel olduklarını düşünmeleri için ilham verebileceğini savunuyor.

Twenge’nin ortak yazarı Keith Campbell, “Benzersiz isimlerin daha bireysel bir kimlik oluşturma gibi bazı yararları olabilir, ancak narsisizmle bağlantılı olan ayrılığı teşvik etme riski taşıyor” diyor.

Benzersiz adların bazı potansiyel sakıncaları olabileceğini gösteren bazı çalışmalar vardır. İşte araştırmanın kendine özgü isimleri olan insanlar hakkında ortaya koyduğu şey:

 • Daha az sevimliler . 2008 yılında yapılan bir çalışma, benzersiz isimlere sahip kişilerin akranları tarafından daha az sevindirildiği görülmüştür. Ayrıca, meslekler için işe alınma olasılıkları daha düşüktü.
 • İş yerinde daha düşük bir statüye sahip olma olasılıkları daha yüksektir. 2012 yılında yapılan bir araştırma, daha yaygın isimlere sahip bireylerin işyerinde daha yüksek statü statüsüne sahip olduğunu bulmuştur. Çalışma ayrıca insanların isimlerinin telaffuz edilmesinin zor olduğu durumlarda daha düşük statü pozisyonlarına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.
 • Çocuk suçluları olma olasılıkları daha yüksektir. Shippensburg Üniversitesi’ndeki 2009 yılında yapılan bir çalışmada, ortak adı daha az olan çocukların gençlik suçluluğuna katılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulduk. Araştırmacılar, yaygın olmayan adların çocukların suç işlemesine neden olma ihtimalinin bulunmadığını kabul ediyorlar, ancak düşük sosyoekonomik durum ve dezavantajlı ev ortamı gibi çocuk suçluluğuna eğilimi artıran faktörlerle bir ilişki olabileceğini kabul ediyorlar. Ayrıca popüler olmayan isimleri olan çocuklara akranları tarafından farklı muamele edilebileceğini ve bu da ilişki kurmalarını zorlaştırabileceğini öne sürüyorlar.

  Benzersiz Bir İsim Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Açıkça, çocuğunuzun adı hafifçe almanız gereken bir şey değildir. Çocuğunuza ne denileceğini düşünmek çok önemlidir.

  Çocuğunuzun adını tüm açılardan dikkate almak önemlidir. Hiç kimse, küçük çocuklarının baş harflerinin BAD (ya da daha kötüsü uygunsuz bir kelime) olduğu gerçeğinden şaşırmak istemez.

  Almayı düşündüğünüz adı yazın. Başkalarının adı nasıl telaffuz edebileceğini veya bir orta ve soyadıyla birleştirildiğinde seslerinin nasıl olabileceğini düşünün.

  Bu ismi başkalarının yanından geçerken yararlı olmayan bazı olumsuz tepkilere yol açabilir, “Ah, bu isimden nefret ediyorum!” Gibi, birkaç kişiye bir şeyi gözden kaçırmamalarını sağlamak için söylemek isteyebilirsiniz.

  Bir isme inmeden önce incelemek isteyeceğiniz bazı şeyler:

  • İsmin uzunluğu ve kaç hecesi vardır.
  • Hecelemek ne kadar kolay.
  • Telaffuzu ne kadar kolay.
  • Çocuğunuzun baş harfleri.
  • Diğer çocukların isimleri.
  • İsmin cinsiyetten bağımsız olmasını isteyip istemediğiniz.
  • Çocuğunuzun soyadı ve ilk sesle nasıl geliyor.
  • Çocuğunuzun göbek adı ve nasıl bir araya geldiği.
  • Çocuğunuzun adının neye benzediği (diğer çocuklar Fatty Patty gibi takma isimler olduğunda acımasız olabilir).
  • Takma adlar ve çocuğunuzun aranmasını istediğiniz şey.

  Ünlü Örnekler

  Benzersiz bebek isimleri söz konusu olduğunda, ünlüler hayal kırıklığına uğratmazlar. Ünlülerin çocuklarına verdikleri isimlerden bazılarını tanımaktan biraz ilham alabilirsiniz. İşte sadece yıllar boyunca duyduğumuz ünlü ünlü bebek isimleri:

  • Luna Simone – John Legend ve Chrissy Teigan’nın Çocuğu
  • Pilot Müfettiş – Jason Lee ve Bet Riesgraf’ın Çocuğu
  • Mavi Sarmaşık – Jay Z ve Beyonce’nin Çocuğu
  • Exton – Robert Downey, Jr. ve Susan Downey’nin Çocuğu
  • Seargeoh – Sylvester Stallone ve Sasha Czack’in Çocuğu
  • Ayı Blu – Christopher Jarecki ve Alicia Silverstone’un Çocuğu
  • Serçe James Midnight – Joel Madden ve Nicole Richie’nin Çocuğu
  • Saltanat – Scott Disick ve Kourtney Kardashian’ın Çocuğu
  • Rumer, İzci ve Talluluah Belle – Bruce Willis ve Demi Moore’un Çocukları
  • Stormi – Kylie Jenner ve Travis Scott’un Çocuğu

  Bebeğinizin Eşsiz Adı Nasıl Yaratılır

  Bebeğinize orijinal bir şey adlandırma konusunda biraz şaşkın hissediyorsanız, fikir edinmek için dönebileceğiniz birçok yer vardır.

  İki İsmi Birleştir

  Hoşunuza giden birkaç isim düşünün ve bunları birleştirmenin bir yolunu bulun. Diyelim ki eşiniz Liam ismini seviyor ve Teddy’nin hayranısınız, Tiam veya Lieddy’nin onlara güzel bir yüzüğü olduğunu görebilirsiniz.

  Ayrıca sevdiğiniz iki insanın isimlerini de birleştirebilirsiniz. Annenizin adı Marilyn, kayınvalidenizin adı Theresa ise, Tarilyn’e iyi bir isim olarak inebilirsiniz.

  İki (veya daha fazla) adı nasıl birleştireceğinize karar verdiyseniz, bunları yazın. Bunları yazılı olarak görmek, seçeneklerinizi biraz daha net görmenize yardımcı olabilir.

  Sizin için isimleri birleştirecek web siteleri de var. En azından, bir isim birleştirme programı size birkaç ismin nasıl birleştirilebileceği hakkında fikir verebilir.

  Soyadı kullanın

  Soyadı, zengin bir isim fikri kaynağı olabilir. Evlendiğinde soyadınızı değiştirdiyseniz, kızlık soyadınızı veya bir versiyonunu düşünebilirsiniz.

  Ancak, mutlaka soyadınız olması gerekmez. Diğer akrabaların, arkadaşların ve hatta ünlülerin soyadlarını düşünün.

  Yabancı İsimlerden İlham Alın

  Bebeğinizin adının mutlaka tüm gezegene özgü olması gerekmediğini fark edebilirsiniz. Bunun yerine, kendi dilinizde veya bölgenizde nadir görülen bir adla mutlu olabilirsiniz.

  Bebek isimlerini diğer dillerde veya yabancı ülkelerde arayın. Telaffuzu değiştirmeye karar verebilir veya yazımı değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak tanımadığınız isimleri dinlemek ilham almak için harika bir yoldur.

  Benzersiz Bir Yazım Denetimi Kullan

  Çocuğunuzun ismine biraz özgünlük eklemenin en iyi yolunun, ortak bir ismi nadiren heceleyerek yazmak olabilir.

  Emily kolayca Emmalee, Emely, Emilee veya Emilie yazılabilir. Kaden Caden, Caiden, Kaeden, Kaiden veya Kayden’ı heceleyebilir. Bu nedenle, geleneksel olmayan bir yazım denetimi kullanarak çocuğunuzun adına biraz yetenek katmayı düşünün.

  Bir Nesne Seç

  Sadece evinizdeki nesnelere bakarak benzersiz bir isim için ilham alabilirsiniz. Örneğin Gwyneth Paltrow ve Chris Martin, kızları Apple’ı seçtiklerinde mutfakta biraz ilham bulabilirler.

  Her odadaki gündelik eşyalara bakın ve bir şeylerin hoş bir yüzüğü olup olmadığını görün. Renkleri de aklınızda tutun. Örneğin, Adam Levine ve Behati Prinsloo, çocuklarından birine Dusty Rose ve Sting ve Frances Tomelty adlarını çocuklarına Fuschia adını verdi.

  Bir yer seç

  Paris Hilton, Fransa’nın başkentini popüler bir isim haline getirse de, benzersiz bebek isimleri yapan birçok yer bulabilirsiniz. Bono ve Ali Hewson, çocuklarına Memphis Eve adını verdiler.

  Kanye West ve Kim Kardashian West, çocuklarından Chicago’yu seçti. Başka bir çocuğun adı da Kuzey Batı’da olduğu gibi Kuzey.

  Bu nedenle, çocuğunuzu büyüdüğünüz yerden, aşık olduğunuz kentten veya kulağa hoş gelen herhangi bir yerden güzel bir ad çıkardıktan sonra adlandırmayı deneyin.

   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir