1. Anasayfa
 2. Bebek için hazırlanıyor

İşyerinde Hamilelik Hakkı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


0

Hamile olduğunuzu keşfetmek, yaşamınız için heyecan verici bir zaman olabilir. Ne de olsa, dünyaya küçük bir neşe demeti katmak üzeresiniz. Tabii, çocuk sahibi olmak gibi hayat değiştiren bir şey hakkında bazı endişeler ve stresler var. Eğer çalışan bir anne iseniz, stres ve endişe daha da büyük olabilir.

Patronunuza ve iş arkadaşlarınıza nasıl söyleyeceğinize dair sorular aklınızdan geçer. Heyecanınızı paylaşacaklarını mı yoksa değişen ihtiyaçlarınızdan dolayı kırgın ve yüksüz olduklarını mı merak ediyorsunuz. Ek olarak, doğum izninizi nasıl planlayacağınız ve rahatsız edici soruları cevaplayabileceğiniz konusunda sorularınız olacaktır. İşin iyi yanı, işleri yerinde yapmak için dokuz ayınız var.

İyi haberlerinizi paylaşmak için ofise gitmeden önce, haklarınızın hamile bir çalışan olarak ne olduğunuzu öğrenmek için biraz zaman ayırın. Bu ilk araştırma özellikle, özellikle randevular veya komplikasyonlar için fazladan konaklama veya zamana ihtiyaç duymanız halinde faydalı olacaktır. İşte işyerinde hamile bir çalışan olarak haklarınız hakkında bilmeniz gereken her şeye genel bir bakış.

Makalede Neler Var?

Tanım

Genel olarak, hamilelik ayırımcılığı, hamile bir kadın hamile bırakıldığında veya hamile kalmayı planladığından dolayı bir şekilde haksız yere kovulduğunda veya tedavi edildiğinde oluşan bir tür ayrımcılıktır.

Aslında, hamile kadınların işyerinde bir bebek bekledikleri için işten çıkarılmaları nadir değildir. Terfi ve yükseliş için teslim edilirler ve hatta hamile olduklarını bildirdiklerinde veya gebe oldukları için nasıl tedavi edildiklerinden şikayet ettikleri zaman bile kovulurlar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok şirket kadınlara daha sıcak davranmak için gerçekten çok çalışsa da, bazıları hala ayrımcılığa yöneliyor. Bir kadının nerede çalıştığı, bir markette ya da Wall Street’te çalışabileceği önemli değil, hamile kalmak, işverenlerin artık onu ciddiye almadıkları kariyerindeki an olabilir.

Gebelik ayırımcılığı ilk göstermeye başladığı andan itibaren başlar ve çocukları küçükken devam eder. İşverenlerin hamile ve yeni annelerle bu kadar acımasız olmasının bir nedeni, bu kadınların daha az kararlı olduklarına inanma eğiliminde olmalarıdır.

Bazı raporlar, bir kadının her çocuğunun saatlik ücretlerini yüzde 4 oranında düşürdüğünü gösteriyor. Bu arada, raporlar, erkeklerin ortalama kazançlarının baba olduklarında yüzde 6 oranında arttığını tespit etti.

Elbette çocuk sahibi olduktan sonra evde kalmak isteyen anneler var. Uygun fiyatlı çocuk bakımı eksikliği nedeniyle işgücünden ayrılmak zorunda kalan başka anneler de var. Ancak, tarlalarında çalışmaya devam etmek isteyen kadınlar için, araştırmalar gebe kalmanın çoğu zaman ayrımcılığa ve ayrıca kariyerleri için büyük engellere yol açtığını göstermektedir.

Ayrımcılık Türleri

Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonuna (EEOC) göre, binlerce kadın ABD’de her yıl gebelik ayrımcılığı şikayetinde bulunuyor ve daha birçok vaka muhtemelen rapor edilmiyor.

Bekleyen bir annenin ayrımcılığa uğramasının çeşitli yolları olsa da, işverenlerin hamilelik ayırımcılığından suçlu olmalarının en yaygın yolları şunlardır:

 • Hamile birini işe almayı reddetmek
 • Hamile bir çalışana geçici olarak engelli çalışanlardan farklı davranmak
 • Hamile bir çalışanın kendisini riske sokan şeyleri yapmaya devam etmesi
 • Hamile bir kadına doğum izninden döndüğü zaman aynı (veya benzeri) iş teklifinde bulunmamak
 • Geçerli bir sebep olmadan hamile bir çalışanı düşürmek, işten çıkarmak veya işten çıkarmak
 • Hamile bir çalışanı, doğum öncesi bakım için doktora gitmeye zaman ayırmak için yerleştirmek veya yazmak
 • Hamile bir çalışanın yalnızca hamile olduğu için izin alması gerekir.
 • Hamile kadını evli olmadığı için faydalarını geri almak

Yasalar Ne Diyor?

Bekleyen anneler, 1964 tarihli Medeni Haklar Kanunu’nun VII. Maddesini değiştiren Gebelik Ayrımcılık Yasası (PDA) ile korunmaktadır. Bu yasa, en az 15 çalışanı olan işverenlerin hamilelik temelinde cinsiyet ayrımcılığını yasaklamaktadır.

Aslında, EEOC’ye göre, bir işveren “geçici olarak bazı iş görevlerini yerine getiremeyen hamile işçiye, hamilelik nedeniyle iş performansı hamilelikten başka şartlar nedeniyle benzer şekilde kısıtlanmış olan işçilerden daha az olumlu bir şekilde tedavi edemez.”

Yasaya göre, bunun anlamı, hamileliğin, bir sakatlık olmasa da, geçici bir sakatlıkla aynı şekilde ele alınmasıdır.

İşverenlerin hamile çalışanlara geçici engelli çalışanlara sağladıkları aynı tedavi ve faydaları sağlamaları gerekmektedir.

Buna ağır sabah bulantısı, doktor siparişi yatak istirahati, doğum, C-bölümünden iyileşme ve hamilelikle ilgili diğer durumlar için zaman ayırılması dahildir. Aynı şekilde, eğer geçici olarak engelli çalışanlar ayrılma veya menfaat alma hakkına sahip değilse, Aile Hekimliği İzin Yasası (FMLA) kapsamında ayrılma hakları olmadıkça hamile kadınlar da değildir.

Örneğin, şirketin büyüklüğüne bağlı olarak, hamile çalışanlar, çocuğun doğum ve bakımı, çocuğun evlat edinilmesi veya koruyucu bakımının yapılması veya çocuğun bakımı veya çocuk bakımı için 12 aylık bir süre içinde 12 haftaya kadar ücretsiz izin almasını sağlar. FMLA altında ciddi bir sağlık sorunu olan çocuk. (FMLA, 50 veya daha fazla çalışanı olan şirketler için geçerlidir.)

Hamilelik gerçek bir sakatlık olmasa da, hamile işçiler genellikle sırt ağrısı, yaralanma riski veya sabah bulanmaları nedeniyle durumlarıyla sınırlıdır. Bu nedenle hamile bir kadın, Engelli Amerikalılar Yasası (ADA) kapsamında bir miktar koruma da alabilir.

Daha küçük işverenlerin, Başlık VII veya FMLA kapsamında hamilelik veya başka sakatlık izni vermeleri gerekmese de, bunu eyalet yasalarına göre yapmak zorunda kalabilirler. Örneğin, Kaliforniya, beş veya daha fazla çalışanı olan işverenlerin, hamile bir kadın için dört aya kadar işle ilgili engellilik izni almalarını gerektiren belirli bir gebelik koruma yasasına sahiptir. Kuruluş diğer geçici engellilik türlerine dört aydan fazla izin verirse, hamile çalışanları için aynı tutarı sağlamalıdır.

Kanun, hem tam zamanlı çalışan hem de yarı zamanlı çalışan kadınlar için geçerlidir. Sonuç olarak, eyaletinizde hamile kadınları koruyan başka yasalar olup olmadığını görmek önemlidir.

Gebe kadınları işgücünde daha fazla korumak için, 2017’de Kongreye bir Gebe İşçi Adalet Yasası (PWFA) getirildi.

Yasa ayrıca bir işverenin hamile bir işçiye karşı ayrımcılık yapamayacağını açıkça belirtiyor, çünkü ihtiyaç duyuyor veya kalacak yer istedi. ADA’dan sonra modellenen PWFA, işgücündeki kadınların gebelikle ilgili kısıtlamaları olan koruma eksikliğini giderecektir.

Ne yapalım

İşyerinizde işvereniniz tarafından ayrımcılığa maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, ispat edebilmeniz gereken ilk şey, geçici olarak engelli bir çalışana sizden farklı veya daha iyi muamele edilmesidir.

Başka bir deyişle, işyerinizde bir kişinin kalp krizi geçirmesi ve daha az yorucu çalışma durumlarının yanı sıra zaman aşımına uğraması durumunda, hamileliğiniz için de aynı konaklama birimlerini almanız gerekir. Bununla birlikte, durumunuzu kanıtlamak için atmanız gereken bazı adımlar vardır:

 • Ayrıntıların kaydını tutun . Kayıt tarihlerini, saatlerini, yerleri ve tanıkları kaydetmek anlamına gelir. Notlarınızın bir kopyasını evde saklayın. Bir şikayet başvurusunda bulunmaya karar verirseniz, bu bilgiler önemlidir.
 • Bir temsilci ile konuşun . Eğer bir sendikanız varsa, temsilcinizle konuşmak istersiniz. Bir avukat tuttuysanız, onunla bir tartışma yapın. Bir avukat için paranız yoksa, giriş ve yönlendirme için bir kadın savunma grubunu veya bir sivil haklar grubunu arayın.
 • Çalışmanızın kaydını tutun . Ofiste sıkı çalışmaya devam etmeniz ve iyi bir iş çıkarmanız önemlidir. Değerlendirmelerinizin kopyalarının yanı sıra, yaptığınız işte iyi olduğunuzu gösteren her türlü yazı veya notu saklayın. Unutmayın, denetçiler işyerinde iyi bir iş yapmadığınızı belirterek ayrımcılığını savunabilirler.
 • Bir destek ağı oluşturun . Hamileyken ayrımcılığa maruz kalmak stresli bir durumdur. Kendinizi destekleyici arkadaşlar ve aile üyeleriyle kuşattığınızdan emin olun. Empatik olanlarla konuşacak insanlara ihtiyacınız olacak. Ayrıca fikirleri tartışmak için yardımcı olabilirler.
 • Kendinize zaman ayırın . Sağlıklı bir hamilelik olması, stresi en aza indirmenizi, sağlıklı beslenmenizi ve bolca dinlenmenizi gerektirir. Ayrımcılık davasıyla hamileliğinizi kirletmeyin. Hala kendinize ve doğmamış bebeğinize özen gösterdiğinizden emin olun. Hiçbir iş sağlığınızı tehlikeye atmaya değmez.

Geçici olarak engelli olan diğer bir çalışandan farklı şekilde muamele gördüğünüzü kanıtladıktan sonra, şikayette bulunmak için EEOC ile irtibata geçebilirsiniz. Bu grup, 15 veya daha fazla çalışanı olan şirketlerde hamilelikle ilgili iş ayrımcılığı ücretlerini araştırmakla sorumlu federal hükümetin kurumu. Eğer şirketiniz 15’ten az çalışanı olan şirketler ile ilgili devlet yasalarını ihlal ederse, şikayet başvurusu yapmak için eyaletinizdeki devlet dairesi ile iletişime geçersiniz.

Şirketinizde 50 veya daha fazla çalışanı varsa, Çalışma Bakanlığı sizinle temasa geçmeniz gereken kurumdur. 50’den fazla çalışanı olan işyerlerinde aile ve sağlık izni ayrımcılığını araştırıyorlar.

Unutmayın, ayrımcılıkla mücadele yasaları genellikle şikayette bulunmanız için size sınırlı bir süre tanımaktadır; Tipik olarak, ayrımcılığın gerçekleştiği günden itibaren 180 gününüz vardır. Bu arada, federal çalışanların bir EEOC danışmanıyla iletişim kurmak için 45 günü var.

Hamileliğinizle ilgili bir ayrımcılığın kurbanı olduğunuz tespit edilirse, kaybettiğiniz ödemeleri geri kazanabilir, kovulduğunuzda işinizi geri alabilir veya reddedilmiş bir terfi alabilirsiniz. Diğer çözümler arasında, işvereninizi size karşı ayrımcılık yapmak için cezalandıran cezai tazminatların yanı sıra acı ve ıstırap çeken tazminat zararları da bulunabilir. Bazen mağdurlara avukatlık ücretleri ve mahkeme masrafları bile veriliyor.

İşvereninize söylemek

İşvereninizle beklediğiniz iyi haberi paylaşmayı düşündüğünüzde, muhtemelen en son düşündüğünüz şey ayrımcılığa uğramaktır. Ancak üzücü gerçek şu ki, birçok kadın kötü muamele görüyor ve bazen hamile olduklarını açıkladıktan sonra işten atılıyor veya atılıyor.

Bu nedenle, işvereninize hamile olduğunuzu söylemek için beklemek isteyebilirsiniz. Sadece iyi haberi amirleriniz dışındaki herkesle paylaşmadığınızdan emin olun. Onların senden başka birinden öğrenmelerini istemiyorsun. İyi haberi paylaşmaya karar verdiğinizde, hala işinize adadığınızı vurguladığınızdan emin olmak istersiniz. İş yükünüzü nasıl yöneteceğiniz konusunda bazı fikirler sunmak bile işvereninize biraz rahatlık verebilir. Ek olarak, çalışma arkadaşlarınıza tüm çalışmalarınızı onlara bırakmayacağınıza dair güvence vermek istersiniz.

İyi haberi duyurduğunuzda hazırlıklı olmak – ve herkese hala işiniz için aynı tutkuyla aynı kişi olduğunuzu güvence altına almak – işvereniniz ve eşiniz için hamileliğinizin geçişini ve kabulünü çok daha kolaylaştırabilir. işçiler.

Verywell’den Bir Kelime

İşyerinde hamilelik söz konusu olduğunda, haklarınızı bilmeniz önemlidir. Bu şekilde, işvereniniz iyi haberinize olumsuz tepki verirse, hazırsınız demektir. Hiç kimse, işverenlerinin etik olmayan veya kendilerine ayırımcı bir şey yapabileceğini düşünmek istemese de, her zaman mümkündür. Potansiyel durumu ele almanın en iyi yolu, herhangi bir gebelik ayrımcılığı belirtisine karşı uyanık kalmak, kendinizi destekleyici kaynaklarla çevrelemek ve en iyi kararınızı kullanmaktır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir