1. Anasayfa
  2. Bebek için hazırlanıyor

Bebeğime Hemen Aşık mı Olacağım?

Bebeğime Hemen Aşık mı Olacağım?
0

Anne olmak üzeresiniz veya yeni bir bebeğin annesiyseniz, annelerin ve bebeklerin büyülü, mistik bağları hakkında muhtemelen çok şey duymuşsunuzdur.

“Anne ve çocuğun aşkı gibisi yoktur!” İnsanlar, böyle büyülü bir an düşüncesiyle gözlerinin puslu geçtiğini ilan ediyor. Ve bir annenin sevgisi güzel bir şey olsa da, tüm annelerin doğduklarında hemen bebeklerine aşık olmadıklarını anlamak çok önemlidir – ve bu tamamen normaldir.

Doğum sonrası depresyon farkındalığına adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Postpartum Progress’i yöneten Katherine Stone, bebeğine aşık başına gelmemeye başlamıştı.

“’Annelik beni değiştirmeye’ ve ona“ ezici ”olmaya olan aşkım için baskı çok fazla” dedi. “Bir gecede yaşanmamıştı.” Kabul etmek benim için çok zor ve bunu yazarken yüzümden aşağı yuvarlanıyorum. Hala aynı hissettiğim için değil, ama kimse bana bunun olabileceğini söylemediği için normal olmadığımı düşündüm. Kendimi dövdüm ve kendi kalbimi kırdım. Onu yeterince sevmediğim ve yanıldığım bir şey olduğu konusunda ikna oldum. ”

Makalede Neler Var?

Unutma, Bütün Anneler Farklıdır

Gerçek şu ki, her kadın hamileliği ve yeni anneliği farklı bir şekilde deneyimliyor. Bazı kadınlar ilk bakışta yenidoğanlarına gerçekten aşık olurlar, bazıları ise görmezden gelir. Bebeğinize aşık olmanın yanlış ya da doğru bir yolu yoktur ve yeni bir annenin hissetmesi gereken son şey, bebeğine nasıl bağlandığı konusunda suçluluk duymaktır.

Üstelik, devam eden değişen anne-bebek bağları seviyelerini açıklayan kadınların beyinlerinde kimyasal farklılıklar olabilir. Daha yeni araştırmalar, doğum, doğum ve emzirmede de rol oynayan “aşk” hormonu olan oksitosinin etkilerini incelemekte ve depresyon veya altta yatan diğer zihinsel sağlık sorunları olan kadınların, rahatsızlıklarına engel olabilecek düşük oksitosin seviyelerine sahip olabileceğini keşfetmektedir bebeklerine bağlı olma duyguları.

İyi Bir Anne Olmak İçin Bebeğinizi Anında Sevmeniz Gerekmiyor

Mesele şu ki, doğduktan hemen sonra bebeğinize âşık olmayı bekliyor olabilirsiniz ya da küçük çocuğunuzu evlat edinme veya diğer aile koşullarıyla karşıladıktan sonra, ama bazen bu gerçekleşmez. Yeni bir bebeği eve getirirken karşılaştığınız o kadar çok zor zorluk var ve bebeğinize hemen “aşık” olmaktan vazgeçmek iyi bir ebeveyn olmak için bir gereklilik değil. Bebeğinizi hala sevebilir ve ayın küçük, sevginin bereketli hissini hissetmeseniz bile küçük çocuğunuza bakabilirsiniz.

Henüz yeni doğmuş bebeğinize olan sevgiyi hissetmiyorsanız, ya da hamileliğiniz varsa ve bu maternal bağın tekmeleyip düşmeyeceğini merak ediyorsanız, panik yapmayın. Anneliğinizi kendi şartlarınızla anlamak için kendinize zaman verin ve bebeğinize özen göstermek için biraz zamana ihtiyacınız varsa, kendinizi yenmeyin.

Duygularınıza açık ve dürüst olun ve kendinize de özen gösterin. Bununla birlikte, bebeğinize uzun süre bağlanma zorluğu çekiyorsanız veya kendinize veya bebeğinize zarar vermek istemek gibi başka semptomlar yaşıyorsanız, doğum sonrası depresyonun bir sonucu olabileceğinden, doktorunuzla duygularınız hakkında konuşmayı unutmayın. tedavi edilebilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir