1. Anasayfa
  2. Doğum Sırasında Ağrı kesici

Farklı Konumları Kullanma İşçi Ağrısına Yardımcı Olur

Farklı Konumları Kullanma İşçi Ağrısına Yardımcı Olur
0

1

Makalede Neler Var?

Hastane Kaydı Sırasında Masada Çömelme

Squatting on Desk While Signing in the Hospital
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Bu fotoğraf serisi tek bir emeğe ait. Fotoğraflar, harika, ham ve kişisel. Bu aileyi izlemeyi çok seviyorum ve bu anneler emek işinde çok çeşitli pozisyonlar kullanmaya çalışırken emekleri birbirlerini destekliyorlar. Yorum, genel olarak pozisyonlar üzerinedir, emeği değil. Benim paylaştığım, bir doula, doğum eğitimcisi ve bir anneme sahip olduğum deneyimlerin birleşmesiyle ilgili olacak. Amacım size emek ve doğumunuzda hareketi ve pozisyonları nasıl etkili bir şekilde dahil edebileceğinizi göstermektir.

Birçok annenin bahsettiği şeylerden biri, hastaneye ya da doğum merkezine gitmek ne kadar zor olabilir. Nihayet arabadan çıktıklarında, daha serbest bir şekilde hareket edebilmeleri için rahatlarlar. Bu yüzden bir kayıt masasında durmaları gerektiğinde, çoğu zaman her şeyden daha sıkıcı hissediyorlar. Bu fotoğrafta, anne ve doula annenin daha rahat olmasına yardımcı olmak için birlikte çalışırken babanın onları imzaladığını ve evrakları doldurduğunu görebilirsiniz. Burada hastane masasını çömelme kabiliyetine izin vermek için geçici bir bar olarak kullanıyor. Doula konfor önlemleri sağlar.

2

Emekçi Salonlarında Yürüyüş

Emekçi Salonlarında Yürüyüş
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Salonlarda emekle yürümek gerçekten iyi hissedebilir. Bunun bir nedeni, odanıza sınırlı olmamanızdır, diğeri ise bazen sadece A’dan B’ye kadar bir yere gitmeniz gerekir. Bu genellikle hastaneye ya da doğum merkezine giriş yaptıktan sonra geçerlidir. Size bir tekerlekli sandalye sunulabilir, ancak dilerseniz yürüyebilirsiniz. Bu, doğum planınıza dahil etmeden önce doktorunuzla veya hastane geziniz sırasında görüşmeniz gereken bir şey olabilir.

Odanızın dışında dolaşmayı tercih ederseniz, ayaklarınızı örtmek için çorap veya terlik getirmeyi düşünün. Unutma, hastaneler üreme ortamlarıdır. Ayrıca, bir elbise gibi örtülecek bir şey getirmeyi de planlamalısınız. Bornozunuzu kullanmak istemiyorsanız veya kullanmak istemiyorsanız, arka tarafınızı örtmek için her zaman geriye dönük giyilen ikinci bir hastane elbisesini kullanabilirsiniz.

Ortakları ve doula’yı salonda yürürken yanınızda tutmak en uygunudur. Kasılmalarınız olduğunda size destek ve ek konfor sağlar ve kasılmalarınız olur. IV hattına bağlıysanız, destek ekibiniz direkleri itmenize yardımcı olabilir.

3

Emek için bir yatakta oturmuş

Yatakta oturma
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Bu, Amerikalı kadınlar için işgücünde kullanılan en yaygın konumlardan biridir. Bazen bir çalışma odasına girerler ve hızlı bir vajinal muayene ve biraz cenin takibi için yatağa girmeleri istenir ve doğum yapana kadar yataktan ayrılmazlar. Emek için planın bu değilse, kalkmanı hatırlatan birisinin olmasını unutma. Bu, fetal izleme ve doğum yaptığınız yerlerde yaygın olabilecek diğer işlemlerde bile mümkündür. Doula veya iş hemşireniz, monitörler ve IV’ler gibi ek şeylerle nasıl en iyi şekilde hareket edebileceğinizi bulmanıza yardımcı olabilir.

4

Yatağın Arkasına Diz Çökmüş

Yatağın Arkasına Diz Çökmüş
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Ayrıca, yatakta kalmayı seçseniz bile, size uygun birçok pozisyon bulunduğunu unutmamak önemlidir. Birçok annenin rahat bulduğu şeylerden biri, yatağın üzerinde geriye doğru diz çöküp yatağın arkasına dönük olmaktır. Ama arkaya kadar otururken rahat ve üzerine yaslanın. Bu, bir destek görevlisinin sizinle yüzleşmesine ve nazik kelimeleri ve bir kişinin de sırtınızı ovmasını ya da cildinize serin bezler kullanmasına fısıldamasını sağlar.

5

Ayakta ve Yatağın üzerine yaslanmış

Yatağın üzerine eğilerek ayakta
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Yatağı dururken üzerine eğilmek için yatağı da kullanabilirsiniz. Yatağın gövdesini düzleştirin ve tüm yatağı boyunuza göre mümkün olduğu kadar yükseğe kaldırın. Kasılmalarınızla çalışırken size neyin iyi hissettirdiğine bağlı olarak, bagajınızın çok veya birazını yatağa yatırabilirsiniz. Bu, konfor önlemlerine erişim sağlar ve vücudunuzun alt yarısına hareket etme özgürlüğü verir. Bir örnek, kasılma sırasında kalçalarınızı sallıyor olabilir.

6

Emek için bir küvetin içinde oturmak

Emek için Küvette oturmak
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Emekli suyun kullanımı, yalnızca epidural anesteziden ikincisi olan inanılmaz bir ağrı kesici şeklidir. Suda olmanın ağırlıksızlığı emek için gerçekten iyi hissettiriyor. Vücudunuzun ağırlığını ya da emek vermediyseniz daha iyi görmezden gelebileceğiniz diğer şeyleri değil, gevşemenizi ve kasılmaya odaklanmanızı sağlar. Tüm tesislerde bu kadar güzel küvetler bulunmasa da, bir duştan su bile emek ağrısına karşı savaşmak için bir araç olarak faydalı olabilir.

7

Küvette Çömelme veya Diz Çökme

Küvetin İşçi Olarak Kullanılması
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Küvet ayrıca diz çökmek ve çömelmek için mükemmeldir. Yararlarından biri, suyun yüzdürme kabiliyeti nedeniyle kendinizi ayakta tutmayla ilgili endişelenmenize gerek olmamasıdır.

8

Doğum Balosuyla Küvette Diz Çökmek

Doğum balosuna yaslanmış küvette diz çökmüş
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Doğum topu doğum eyleminde çok esnek bir araçtır. Burada, annenin küvet içindeyken yaslanmasının yastığı olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Bu, göbek sudaki kaslarını gevşetirken üst bedenini dinlendirmesini sağlar. Burada onun doula daha fazla rahatlık için alt sırt üzerine su döküyor.

9

Squat Bar ile birlikte oturmak

Çömelme Çubuğunu Emekçi'de Kullanma
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Bu doğru, emek devam ettikçe, gerçekten yorucu olabilir. Kendini tutmak kadar basit bir şey gerçekten yorucu olabilir. Çömelme çubuğunun yatakta kullanılabilmesi, sadece dayanmak ya da dayanmak için bile faydalı olabilir. Ayrıca, uzanıyorsanız ayaklarınızı öne sürmeniz yararlı olabilir.

10

Squat Bar ile Çömelme

Emekçi Çömelme Çubuğuyla Çömelme
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Çömelme çubuğu, yatakta çömelirken ağırlığınızı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Yumuşak yatağı altında tutarken zeminden uzak durmanızı sağlar. Çömelme çubuğu, tutulacak bir şey sağlar ve yine de güvenli bir sınır sağlar. Destek ekibiniz bu pozisyonda sizin tarafınızdan olabilir.

11

Doğum İçin Yarı Oturma

Emek için Yarı Oturma
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Doğum sırasında, gerçek doğum için çeşitli pozisyonlar seçilebilir. Seçtiğiniz ilaçlara veya bebeğin pozisyonuna veya siz ve eşiniz bebeği “yakalamak” konusunda yardımcı olmak isteyip istemediğinize bağlı olabilir. Bu, aynalı veya aynasız görmenizi sağlar. Üst vücudunuzu desteklemek için yastığları kullanabilir ya da yatağın arkasını kullanabilirsiniz; aynı zamanda yatağınızı arkaya yatırmak ya da üst vücudunuzu alçaltmak için yastıkları çıkarmak da doğru olabilir.

12

Doğum Sonrası Cilt

Doğum Sonrası Cilt
Fotoğraf © Sara Corman Fotoğrafçılık

Bebeğiniz doğduktan sonra, yatağa uzanmak, bebeğinizin cildini rahatlatmanıza ve tutmanıza yardımcı olmanın en kolay yoludur. Geri uzanmak bebeğinizin göğüsleriniz arasında rahatça dinlenmesini sağlar. Bebek tutarken kendinizi sabit ve rahat hissetmenize yardımcı olur ve endişelenmenize gerek kalmaz. Bu aynı zamanda emzirmeye başlamak için harika bir pozisyondur, aslında pozisyona geri yatırılan emzirme denir. Ebe veya doktorunuz siz ve bebeğiniz bağlanırken plasenta ile bitirmek için ne gerekiyorsa yapabilir. Eşiniz ayrıca yatağın kolunu indirerek (ve uzaklaşırlarsa ayağa kalkarak) size gerçekten çok yakın ve rahat olabilir.

Muhteşem doğum fotoğrafları için Sara Corman Photography’ye teşekkürler.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir