1. Anasayfa
 2. Doğum Sırasında Ağrı kesici

Çalışma Sırasında Yürüyen Bir Epidural Olmak

Çalışma Sırasında Yürüyen Bir Epidural Olmak
0

Ağrı kesici, genellikle doğum sırasında, özellikle hamilelik veya doğum sırasında komplikasyonlar mevcutsa verilir. En sık görülen ağrı kesici formlardan biri, anestezinin doğrudan omuriliğin epiduralına (en dış kısım) içine uygulandığı epidural adı verilen bir işlemdir.

Hastanelerde doğum yapan kadınların yüzde 50’den fazlası epidural kullanıyor. İşlemin amacı, anestezi yerine (tüm vücut hissi eksikliği) analjezi (ağrı kesici) sağlamaktır, böylece bir kadın bebeğinin doğumunu daha iyi deneyimleyebilir. IV kateterin omurga içine yerleştirildiği yerin altındaki vücudun alt yarısını hizalayarak çalışır.

Anestezinin kendisinde olduğu gibi, bir kadının geçirebileceği birden fazla epidural şekli vardır. Biri sürekli klasik epidural olarak kabul edilirken, diğeri yürüyen epidural (aka kombine spinal epidural) olarak adlandırılır.

Makalede Neler Var?

farklılıklar

Yürüyen bir epidural, klasik epidural ile aynı ilaçları yalnızca çok daha küçük miktarlarda kullanır. Uyuşturucu kokteyli tipik olarak, narkotik (morfin, fentanil) ve anestetik etkiyi uzatmak ve kadının kan basıncını dengelemek için bir epinefrin benzeri ilaç içerir.

Yürüyen epidural, klasik bir epiduralın neden olabileceği hissi “hafifletilmiş” bir uyuşukluğa sahip değildir; daha ziyade kadının rahat kalması için yeterli rahatlama sağlar ancak kasılmalarının farkındadır. İsmine rağmen, yürüme epidural alan çoğu kadın, bacak zayıflığı, düşük tansiyon veya basitçe bir seçim nedeniyle yürümeyecek. (Birçok hastane sigorta nedeniyle yürümekten vazgeçirir.)

Avantajları

Yürüyen bir epiduralın avantajlarından biri, hareket etme kabiliyetinin kasılmaları teşvik etmesidir. Bu da çoğu durumda ağrıyı azaltır ve doğum eylemini kısaltır. Aynı zamanda forseps ve vakum çıkarma ihtiyacını azaltır.

Hareketlilik, özellikle daha dik veya çömelme pozisyonunun kabul edilmesinin doğumda yardımcı olabileceği emeğin ikinci aşamasında (iterek) faydalıdır. Aynı zamanda bir kadın vücudu üzerinde, doğum sırasında olduğu gibi duygusal durumunu iyileştirebilecek daha fazla kontrol sağlar.

Bazı çalışmalar ayrıca yürüyen epiduralın daha düşük sezaryen doğum oranları ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Dezavantajları

Kapak tarafında, daha düşük bir anestezi dozuna sahip olmak, olağanüstü ağrı durumunda daha az rahatlamaya neden olur. Bu nedenle, kadınlar bazen yürümekten klasik epidural doğum eylemine geçeceklerdir. Neyse ki, bunu yapmak kolay bir anahtardır ve daha yüksek dozdaki ilaçlar alındıktan hemen sonra rahatlama sağlanır.

Yürüyen bir epidural sizi çok daha düşük dozda ilaçlara maruz bıraksa da, tedavi ile ilişkili riski tamamen silmez. Yaygın riskler şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı
 • Titreme
 • Kulaklarında çınlayan
 • Sırt ağrısı
 • Kateter yerleştirme bölgesinde lokalize ağrı
 • Kan basıncında ani bir düşüş
 • İdrar zorluğu
 • Spinal sıvının sızmasından kaynaklanan şiddetli bir baş ağrısı
 • Nadir durumlarda, kateterin yerleştirildiği sinir hasarı

Bir epiduralın bebeğe zarar verebileceğine dair bir kanıt bulunmamakla birlikte, bazı anneler, anestezi ilaçlarına dolaylı maruz bırakmanın bebeğin solunumunu ve doğumda kalp atışını etkileyebileceği konusunda endişe duyuyor. Bu nedenle, bir epiduralın hem yararlarını hem de riskini doktorunuzla tartışmak ve yürüyen bir epiduralın sizin için uygun bir seçenek olup olmadığını görmek önemlidir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir