1. Anasayfa
  2. Doğum Sırasında Ağrı kesici

Spinal Baş Ağrısı

Spinal Baş Ağrısı
0

Bir bebek bekliyorsanız, ister vajinal bir doğum, ister sezaryen olsun, doğum yaparken epidural anestezi yapmak istersiniz Bu tür anestezi türleri çok güvenlidir – en sık görülen yan etki uyuşuklukta titriyor kapatır. Fakat çok nadiren bir epidural geçici fakat şiddetli baş ağrısına neden olabilir.

Bu baş ağrısına genellikle spinal baş ağrısı denir, çünkü aynı zamanda spinal anestezinin (artık doğumda nadiren kullanılır) ve bir spinal tap adı verilen teşhis prosedürünün potansiyel bir yan etkisidir. Spinal baş ağrısı için daha resmi bir terim postdural ponksiyon baş ağrısıdır.

Kadınların sadece yüzde 1’i epidural olduktan sonra spinal baş ağrısı geliştirir. (Araştırma, insidansın obez olanlar arasında yüzde 4 civarında daha yüksek olduğunu göstermektedir). Fakat eğer başınıza gelirse, neden baş ağrınız olduğu, ne kadar süreceği ve nasıl rahatlayacağı hakkında bilmeniz gerekenler.

Spinal Baş Ağrısı Nedenleri

Bir epiduraldan sonra baş ağrısının nasıl ortaya çıktığını anlamak için, öncelikle bu tip anestezinin neden verildiğini ve nasıl yapıldığını anlamanız gerekir. Bir epiduralın amacı, kasılma ve doğum ağrısını azaltmak için vücudun alt kısmındaki hissi engellemektir. Epidural boşluk adı verilen alt sırttaki omuriliğin hemen dışındaki küçük bir alana yerleştirilmiş bir kateterden anestezik bir ilaç (veya bu ilaçların bir kombinasyonunu) enjekte ederek yapılır .

Kateteri yerleştirmek için ilk önce arkaya bir iğne yerleştirilir. İğne gittiğinde, omuriliği saran dural keseyi ve onu saran beyin omurilik sıvısını delme olasılığı çok düşüktür. Küçük delikten sıvı sızarsa, dural kesenin içindeki basınç geçici olarak değişerek baş ağrısına neden olur. Bir epidural sırasında bu olma riski yaklaşık olarak yüzde birdir.

Spinal Baş Ağrısı Nasıldır?

Genellikle, bir spinal baş ağrısı, bir epiduraldan bir gün veya daha sonraya kadar ortaya çıkmaz, bu yüzden eğer yeni bir çocuğunuzla evde olabilirsiniz. Mayo Clinic’e göre, spinal baş ağrısı, hafif ila aciz bir rahatsızlığa neden olabilecek donuk, zonklayıcı bir ağrı olma eğilimindedir. Otururken veya ayakta durduğunuzda daha kötüye gitme eğilimindedir, ancak yattığınız zaman dramatik biçimde azalır. Birçok kadın tarafından bugüne kadar yaşadıkları en kötü baş ağrısı olarak tanımlandı.

Bir spinal baş ağrısı geliştirirseniz, baş dönmesi, kulaklarda çınlama (kulak çınlaması), işitme kaybı, bulanık veya çift görme, bulantı ve boyun tutukluğu gibi başka semptomlar da yaşayabilirsiniz.

Önleme ve Tedavi

Bir epidural varken spinal başağrısı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir: İğneyi belinize takmadan önce, otururken veya bir tarafa yaslanıp cenin içine kıvrılarak üst vücudunuzu öne eğmeniz istenir Omurganızın görünür ve erişilebilir olmasını sağlayacak şekilde yerleştirin.

İşiniz çok ama çok hareketsiz kalmak olacak, böylece anestezi uzmanı iğneyi yerleştirmek için olabildiğince kesin olabilecektir. Sürecin bu bölümüne katılımınız dural keseyi delebilecek iğnenin kaymasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bu, kazalar olduğunu söyledi. Her ne kadar epidural sırasında dural kesenin delinmesi son derece nadir olmakla birlikte, eğer başınıza gelirseniz ve bir spinal baş ağrısıyla kurtulursanız, birkaç hafta sürebilen kendi kendine düzelene kadar tedavi edilebilir. Tabii ki yeni doğmuş olacaksınız, bu nedenle bebekle ilgili ilave yardım istemek için tereddüt etmeyin.

  1. Dural kesesi içindeki basınçtaki baş ağrısına neden olabilecek değişiklikleri önlemek için mümkün olduğunca düz yatın.
  2. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler. Emziriyorsanız, doktorunuza alması güvenli olanı ve hangi dozda olduğunu sorun.
  3. Bol miktarda sıvı için.
  4. Kahve veya çay yudumlayın: Kafein bazen baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  5. Hiçbir şeyi ağır kaldırmamaya çalışın. Bir hemşireye veya eşinize bebeği beşikten alın ve beslemesi veya tutması için getirin.

Baş ağrınız çok şiddetli ise, deliğin tıkanmasına yardımcı olmak için bir pıhtı oluşturarak delinmenin iyileşmesini hızlandırmak için delinmenin yakınında bulunan dural kesenin içine kendi kanınızın bir kısmının enjekte edildiği bir epidural kan yaması ile tedavi edilmeniz gerekebilir ve beyin omurilik sıvısının sızmasını durdurun. Çoğu insan için, bu prosedür 24 saat içinde bir spinal baş ağrısını gidererek, baş ağrısının dağılması olmadan yeni bebeğinize bakma işini sürdürmenize olanak tanır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir