1. Anasayfa
  2. Doğum Sırasında Ağrı kesici

Emek için Gülen Gazı Kullanma

Emek için Gülen Gazı Kullanma
0

Gaz ya da azot oksit, Amerika Birleşik Devletleri’nde, insanların doğumda ağrı kontrolüne yardım etmenin bir yolu olarak, epidural ya da intravenöz (IV) ilaçlar gibi geleneksel ağrı kesici yöntemlerden daha az yan etkiyle yeniden doğuran bir ağrı kesici yöntemdir. Demerol veya Stadol gibi. Diş hekimi sırasında sizi rahatlatmaya yardımcı olmak için kullanılan bir şey olarak gazın gülüşünü duymuş olabilirsiniz; bu aynı ilaçtır.

Gülen gaz aynı zamanda tatsız ve kokusuzdur. Bu, bazı insanlar birçok nefes alma terapisinde olduğu gibi, ilaçların tadına bakma konusunda endişe duydukları için, çalışan kişiye daha kolay ve daha lezzetli olmasını sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde gülerek benzin düşerken, diğer ülkeler emekçi hastalar için gülerek benzin kullanmayı asla bırakmadı. Aslında, “Ebeleri Arayın” gibi popüler kültür şovlarında birçok referans bulabilirsiniz. Diğer ülkelerde, buna genellikle gaz ve hava denir. Evde doğumlarda bile çok kullanıldığını göreceksiniz.

Bir çalışmada, epidural ve gülen gaz arasında seçim yapıldığında, çalışan hastaların yaklaşık yüzde 20’si gülen gazı seçti ve bu kadınların yüzde 60’ı başka hiçbir anestezi olmadan doğum yapmaya devam etti. Her iki gruptan, epidural grubundan ve gülen gaz grubundan, seçtikleri ağrı rahatlığının etkinliğini derecelendirmeleri istendi. Gülen gaz grubunda, gülen gazın ağrıyı almasında ne kadar etkili olduğu konusunda değişkenlik varken, genel olarak epidural gruba göre daha yüksek bir memnuniyet oranı vardı.

Makalede Neler Var?

İşgücünde Gülme Gazı Nasıl Verilir?

Gülen gaza asıl faydalardan biri, verilebileceği kolaylık ve hızdır. Odaların çoğu, gülen gaz kullanma kabiliyetine sahiptir ya da küçük bir tekerlekli tank odaya taşınır. Bu sadece bir yüz maskesi ile kendiliğinden verilen azot ve oksijenin bir kombinasyonudur. Bir kasılma olduğunda, maskeyi yüzünüze kaldırır ve normal bir şekilde nefes alırsınız. Elinizi düşürdünüz ve artık tedavi göremiyorsunuz.

Kasılma başlamadan önce yaklaşık otuz saniye azot okside nefes almaya başlamanız önerilir. Bu, ilaç konsantrasyonunun, kasılmalarınızın zirve noktasıyla aynı anda zirve seviyelerine ulaşmasına yardımcı olur. Ağrı seviyeleriniz ve toleransınız için mükemmel zamanlamayı bulmak için birkaç kasılma gerekebilir. Kasılmalarınızın ne zaman başlayacağını veya doula veya iş hemşireniz gibi çevrenizdeki kişilere güvenmenize yardımcı olmak için fetal monitörü kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Gülme gazının faydalarından biri, kullanımının nispeten kolay olması ve dağıtım sisteminin kendisinden başka hiçbir özel güvenlik ekipmanı gerektirmemesidir. Çok hızlı ve kolay bir şekilde başlatılabilir ve bir dakikalık kullanımdan sonra ağrı kesici sağlamaya başlar. Bu, çoğu ilaç ve diğer ağrı kesici ilaçlardan çok daha hızlıdır. Aynı zamanda, bir epidural dahil olmak üzere diğer ağrı kesici türlerinin kullanımını engellemez. Bu, epidural için bir istek ile anestezi uzmanının gerçekten müsait olduğu zamanlar arasında köprü kurmanın harika bir yolu olabilir.

Bir anne bunu şöyle açıklıyor: “Durumun kontrolünü tamamen elimde tutabiliyordum. Maskeyi yükseltip, ihtiyaç duyduğumda kullanabildiğimi sevdim. Her daralma olacağını düşündüm, ama değildi. Bazen tekrar ihtiyaç duymadan önce bazı kasılmalar giderdim. Bu oldukça güçlüydü. ”

Gülme gazını sağlamak için kullanılan ekipman, yüzde elli oksijen ve yüzde elli azot oksit verecek şekilde ayarlanmıştır. Değiştirilemez veya ayarlanamaz. Bu, doğum sistemini diş hekimliğinde kullanılanlardan ayıran şeydir. Güvenlik nedeniyle, bu gazın yanıcı olmadığını not etmek de önemlidir.

Gülen İşin Aşamasında Ne Gürültü Kullanılıyor?

Diğer ağrı kesicilerden farklı olarak, gülen gazı emeğin her aşamasında kullanılabilir. Bu, özellikle hızlı bir şekilde çalışması gerektiğinde ağrı kesici ilacı için son dakika ihtiyacı için mükemmel bir seçimdir. Böylece, epidural almaya karar verirken veya beklerken, erken doğumda kullanabilirsiniz. Geçiş sırasında kullanabilirsiniz, epidural için vaktiniz yoksa veya IV ilaçlarını kullanmak çok riskli olabilir. Ayrıca, bastırırken veya plasentanın doğumunda da kullanabilirsiniz. Bu kullanım bir teslimatın onarım aşamasını ve plasentanın teslimatını veya uterusun manuel olarak araştırılmasını içerebilir. Bunlar, özellikle bir epidural almadıysanız, tıbbi prosedürler nedeniyle artan ağrı görebileceğiniz iki aşamadır.

Epidural anestezinin yeterli olmadığı durumlarda gülen gazı kullanabilirsiniz. Bazı uygulayıcılar, epidural uygulaması sırasında, uygulama sırasındaki korku ve gerilimi azaltmaya yardımcı olmak için gülerek gaz kullanırlar.

Gülen Gazın Emek İçin Yan Etkileri Nelerdir?

Emek için bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Aslında, bakıldığında, bu ağrı kesici yöntemi sezaryen bölümleri veya forseps veya vakum ekstraksiyonları gibi yardımcı doğumlar açısından sonuçların hiçbirini değiştirmedi. Aynı zamanda emeğin uzunluğu üzerinde bir etkisi olduğu görünmüyor.

Buna bakmanın bir başka yolu da emeğinizin hareketiniz, izlemeniz, vb. Açısından nasıl etkilendiğidir. Çünkü gülmek gaz sizi uyuşturmaz, tamamen hareket özgürlüğüne sahip olursunuz. Sizin için uygun pozisyonları alabiliyor ve hala gülen gazı kullanabiliyorsunuz. Yatağın üzerinde geriye doğru diz çökmüş gibi hissediyorum? Göreyim seni! Pek çok kadın, bunun bedenlerini uyuşuk hale getirmemesini gerçekten seviyor, böylece emeklerine hareketlerle karşılık verebilirler.

Birçok hastane, gülen gazı kullanan emekçi bir kadına herhangi bir kısıtlama getirmeyecektir. Yine de, daha az kararlı olabilecek pozisyonlar varsayarken kullanmaya başlarken dikkatli olmalısınız. Bir örnek bir doğum topu ve azot oksit kullanıyor olabilir. Topu dengelemek için bir taban kullanmak ya da dengeli olmanızı sağlamak için eşinize ya da doulaya yardım etmek istersiniz. Bunu küvetin içindeyken de kullanabilirsiniz. Bu kesinlikle hastane turunuz sırasında sormanız gereken bir soru.

Gülen Gazı Kullanmama Sebep Var mı?

Gülen gaz kullanmanın iki kontrendikasyonu, yakın zamanda iç kulak ameliyatı geçirmiş olanlar (uygulama sistemi nedeniyle) ve B12 vitamini eksikliği olanlardır. B12 vitamini eksikliği olanlar için problem riskleri, anestezi olarak nitröz oksit kullanıldığında ve doğum ve doğumda kullandığımız gibi analjezi değil, bildirilir.

Bebeğiniz için Gülen Gülmenin Yan Etkileri Nelerdir?

Yenidoğanda bilinen bir yan etkisi yoktur ve diğer ilaçlarla birlikte görülen fetal rahatsızlıkta bilinen bir artış yoktur. Aynı zamanda yenidoğanın uyanıklığını değiştirmez ve bu nedenle ilk emzirme seanslarının sizinle ve bebeğinizle nasıl gittiğini değiştirmez.

Gülme Gazının Sizin İçin Yan Etkileri Nelerdir?

Emekli gaz kullanmak için emek kullanan insanların çoğu, sonuçlardan çok memnun olduklarını bildirmektedir. Bununla birlikte, hiçbir ilaç tamamen yan etkilerden arındırılmış değildir, ancak bu, bu yan etkilerin herkesin yaşayacağı anlamına gelmez. Gülen gaz kullanan bazı kişiler bulantı, kusma, baş dönmesi ve uyuşukluk yaşadığını bildirmiştir. Gerçi büyük çoğunluk sadece kasılmalar ve gülen gaz kullanımı sırasında gevşeme hissi yaşamaktan bahseder. Her iki durumda da, bu yan etkiler, onları deneyimlemeniz, kısa ömürlü olmaları ve gülen gazı kullanmayı bıraktığınızda çabucak dağılması.

Hastanem Benzin Gazı Sunmuyor, Ne Yapabilirim?

Hastaneniz henüz azot oksit sunmaya başlamadıysa, çalışmalarında olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun. Modern hastanelerde nispeten yeni olan bir şey olduğundan, bölgenizde kullanımı için kurallar geliştirme sürecinde olabilirler. Eğer öyleyse, ne zaman hazır olacağını tahmin ettiklerini sorun. Seçeneği henüz keşfetmeye başlamadılarsa, iş ve doğum ünitesindeki hemşire yöneticisine, bir gerçeklik yapmak için kiminle konuşabileceğiniz konusunda yardım istemek için bir mektup göndermeyi deneyebilirsiniz.

“Belli bir tıbbi durumdan dolayı epidural alamadım ve tipik IV ilaçlarla hissettiğim gibi uyuşturulmak istemedim, bu yüzden bunun mükemmel ve mutlu bir ortam gibi göründüğünü düşündüm. Doktorum ve ebem hastanemde nasıl çalışabileceğimi çözmeme yardım etmekte gerçekten çok başarılı oldular ”diyor. “Sadece benim için olması gerekiyordu, ama hemşireler çok şaşırtıcı olduğunu düşündü, şimdi bunu tüm hastalara sundular.”

Şüphesiz, sağlayıcınız emek için gülmeyi denemek isteğiniz hakkında konuşacak bir kişidir. Tek bir durumda sunabilirler. Ayrıca, hastanenizde yürürlüğe konan politikaların uygulanmasında size yardımcı olabilirler. Onları savunmanıza yardımcı olmak için bu işlemi gerçekten büyük bir yardımdır. Gerçekte, hasta kaynaklı talepler çoğu zaman hastane politikalarını değiştiren şeydir. Birkaç harf ve çoğu zaman bir cevabınız olacak. Temelde, sormazsan asla bilemezsin!

Hastanenizin, doğum merkezinizin veya evde doğum sağlayıcınızın gaz kullanıp kullanmadığını sorduğunuzdan emin olun. Nitröz oksit kullanmamanızın nedenleri olup olmadığını ya da sizin için uygun olmadığı anlamına gelen şeyler olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir