1. Anasayfa
  2. Aile ve Ebeveynlik Haberleri

'Anne Beyni' Düşündüğünüz Gibi Olmayabilir, Çalışma Gösterileri

'Anne Beyni' Düşündüğünüz Gibi Olmayabilir, Çalışma Gösterileri
0

Makalede Neler Var?

Temel Çıkarımlar

  • Dikkat eşittir ve bazı durumlarda anne olmayanlara kıyasla annelerde daha iyidir
  • Anne olmak bilişsel işlevi uzun vadede azaltmaz

Eğer bir anneyseniz, o zaman bir belirsizlik hissi, unutulmuş bir randevu veya konuşma sırasında düşünce treninizi kaybetme nedeniyle “anne beyni” iddiasında bulunma ihtimaliniz vardır.

Bebek sahibi olduktan sonraki ilk yılda hormonların annenin bilişinde önemli bir rol oynadığı yaygın olarak kabul edilmekle birlikte, anne olmanın bilişinizi uzun vadede nesnel olarak etkilemediğini öne süren yeni araştırmalar ortaya çıkıyor.

Çalışma Bulguları

Araştırmacı Valerie Purdue Üniversitesi’nden Miller ve arkadaşları özellikle nasıl annelik etkileri dikkat değerlendirmek için vs annelerin olmayan annelerin küçük bir grup baktı.

Miller, çalışmanın neden önemli olduğunu şöyle açıklıyor: “Literatürü okurken çok iç karartıcıydı … Annelerin bildirdiği veya bu davranışsal görevlerde bulunan değişiklikler olumsuzdu, genellikle olumsuzdu. Ve bu benimle rezonansa girmedi çünkü ‘Çocukları hayatta tutmak için çok uzun ve çok iyi evrim geçirdik’ diye düşündüm. Çaresiz yavru ‘. Bu yüzden bana göre, başka bir kişinin hayatından sorumlu olursan, dikkatin daha iyi olacağı mantıklı.

Miller ve meslektaşları üç ilgi alanına baktılar. ‘Uyarı’ (tetikte olma), ‘yönlendirme’ (görevler arasında hareket etme) ve ‘yürütme kontrolü’ (çatışma çözümü). Bu testteki biyolojik annelerin doğumdan ortalama 3,5 yıl sonra olduğuna dikkat etmek önemlidir. 12 aylıktan küçük çocukları yoktu ve hamile değillerdi.

Uyarı, bir tetikte olma durumu veya bir durumda neye ihtiyaç duyulduğunu algılayabilme durumu olarak tanımlanır. Sonuçlar, annelerin ve anne olmayanların bu konuda eşit derecede etkili olduğunu gösterdi.

Yönlendirme, bir görevden diğerine geçme yeteneğidir. Sonuçlar ayrıca annelerin ve anne olmayanların bu açıdan eşit puan aldığını gösterdi. Bu alanda bulunan tek fark, anne olmayanlara göre daha fazla annenin dikkatsiz hissettiğini bildirmesidir. Hem anneler hem de anne olmayanlar, kendi kendilerine dikkatsizlik duygularını bildirirlerse, oryantasyonda daha yavaş davrandılar, ancak grupların ortalama puanları benzerdi.

Yönetici kontrolü test ederken, annelerin tepki oranı biraz daha yavaş olsa da anne olmayanlara göre daha doğruydu. Miller, yönetici kontrolünün gerçekten beynin çatışmayı çözme becerisi olduğunu açıklıyor. Yani bir şeyin sağı işaret ettiğini ve bir şeyin solu işaret ettiğini görürsem ve bana sağı göstereni seçmem söylenirse, bu… sadece yanlış bilgileri görmezden gelme ve doğru şeyi seçme ve bu çatışmayı çözme yeteneğimdir. “

Annelerin bu konuda neden daha doğru olduğu henüz belirlenememiştir. Araştırmadaki anneler, anne olmayanlara göre ortalama 10 yaş büyük olduğundan, yaş bir faktör olabilir. Çalışma yazarları ayrıca, hız-doğruluk değiş tokuşunun ebeveynlik sırasında yararlı olabileceğini, çünkü çocuklar bazen zaman içinde kendi çatışmalarını çözdüklerini öne sürdü.

Valerie Miller, Doktora Adayı ve Çalışma Yazarı

Annelik, azalmış bilişsel işleyişe eşit değildir, bunu görmüyoruz.

– Valerie Miller, Doktora Adayı ve Çalışma Yazarı

Diğer bilimsel çalışmalar kadınların aslında doğum yaptıktan sonra kendi beynindeki gri maddenin miktarını artırmak olduğunu göstermek için fonksiyonel MRI kullandık. Bu çalışmalar spekülasyon rağmen bu değişiklikler alan beyninin etkilenen dayalı anlamına gelebilir ne onlar bu değişikliklerin bir annenin günlük bilişsel işlevini nasıl etkilediğini özel olarak ele almayın. Bayan Miller, hem kendi araştırmasından hem de diğer bilimsel çalışmalardan, “Çok şey öğrendik, ancak aynı zamanda davranışsal testlerin ve MRI çalışmalarının söylediği şey arasındaki bu ilişkinin henüz deneyimleriyle eşleştirilemediğini düşünüyorum. anneler. “

“Anne Beyni” Gerçek mi?

Veriler, nesnel olarak annelerin ve anne olmayanların uzun vadede bilişsel yeteneklerinde eşit olduklarını öne sürdüğü için, hepimiz insanız ve aynı nesnel veriler, gerçek hayata uyarlandığında farklı insanlar için farklı şekillerde sunulabilir.

Miller, “sırf anneye daha iyi gösteremeyecek olan dikkatin daha hızlı idari kontrolü olduğu için . “Hızlı tepki sürelerinin bazı insanlarda daha iyi biliş ve daha az dikkat dağınıklığı olarak sunulabildiğini, ancak diğerlerinde kaygı veya stres olarak ortaya çıkabileceğini öne sürüyor.

Benzer şekilde, daha yavaş bir tepki, bir kişi için dikkatsiz ve belirsiz olabilir, ancak belki bir başkası için, bir durumun dikkatli bir şekilde hesaplanmasını temsil eder, dolayısıyla daha fazla düşünce, dikkat ve zaman gerektirir.

Miller, “Bu sonucun veya bu sonuçların annelerin hissettiklerini söylediklerini geçersiz kılmasını istemiyorum. Çünkü senin için gerçekse, gerçek. Dönem. Testler ne gösterirse. Ama aynı zamanda anneliğin azalan bilişsel işleyişe eşit olmadığını da göstermek istiyorum, bunu görmüyoruz. “

Miller ve meslektaşları, bir annenin “Anne Beyni” algısını, neye benzediğini ve nereden kaynaklandığını bir annenin bakış açısından değerlendirmek için şu anda daha fazla araştırma yürütüyor.

Valerie Miller, Doktora Adayı ve Çalışma Yazarı

Bu sonucun veya bu sonuçların annelerin söylediklerini geçersiz kılmasını istemiyorum. Çünkü senin için gerçekse, gerçek. Dönem. Testler ne gösterirse.

– Valerie Miller, Doktora Adayı ve Çalışma Yazarı

“Anne Beyni” Değilse Ne Olur?

Hayattaki diğer birçok faktörün bilişsel işlevi, dikkati ve belleği etkileyebileceğini anlamak önemlidir. Bunu tek başına annelik belirlemez.

Ulusal Uyku Vakfı’na göre, uyku yoksunluğu olumsuz etkiler dikkat, tepki süreleri, hafıza ve yaratıcılık. Eğer gece boyunca uyuyor olmayan bir çocuğunuz varsa, geceleri yüksek sesle horluyor ortağı veya aşırı aktif zihin, o zaman muhtemelen yeterli uyku almıyorsunuzdur, bu da günlük işlevinizi etkileyebilir.

Hafif veya kısa süreli stres bunları artırabilir iken Kronik veya yüksek seviyeli stresi., Kognitif fonksiyon ve hafızayı azaltabilir Çok uzun beynin dinlenmek ve stres kısa bir süre sonra dinlenmek için zaman olduğundan, bu optimal çalışmaya devam edebilir . Devam eden stresle mücadele ettiğinizi fark ederseniz, sevdiklerinizden veya doktorunuzdan yardım almanız önemlidir.

Algılanan sosyal izolasyon da bilişsel işlev neden reddedilmesi gösterilmiştir. Çocuklarıyla birlikte diğer arkadaşın yok özellikle Ebeveynlik, birçok yeni ebeveynler için izole bir deneyim olabilir.

Tersine, COVID-19’un bir sonucu olarak yaşadığımız izolasyon sırasında, birçok ebeveyn, birçoğu daha önce dışarıdan temin edecekleri tüm öncelikleri kendileri dengelemeye çalışıyor. Bu aşırı sorumluluk, yetersizlik duygularına, izolasyona ve ardından bilişsel mücadeleye yol açabilir.

Miller şu anda “Anne Beyni” nin annelik algıları hakkında daha fazla araştırma üzerinde çalışıyor. Bu, anne olmanın bilişsel işlevimizi nasıl etkilediğine ve annelerin günlük işleyişi için ne anlama geldiğine dair daha fazla fikir verecektir.

Bu senin için ne ifade ediyor

Anne olmak, bilişsel işlevinizi uzun vadede doğrudan etkilemez. Bununla birlikte, kendi deneyimleriniz, durumunuz ve algınız genel ebeveynlik deneyiminizi etkiler. Zorlandığınızı hissediyorsanız, yerel bölgenizdeki insanlara veya hizmetlere yardımcı olabilecek yardım almak önemlidir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir