1. Anasayfa
  2. Aile ve Ebeveynlik Haberleri

Mizaç, Çocuğun Ekranlara Yakınlığında Temel Faktör ve Çalışma Önerileri

Mizaç, Çocuğun Ekranlara Yakınlığında Temel Faktör ve Çalışma Önerileri
0

Makalede Neler Var?

Temel Çıkarımlar

  • Araştırmacılar, daha önce defalarca gördükleri bir video klibe eklenen yeni görüntülere ne kadar ilgi duyduklarını belirlemek için bebeklerin beyin aktivitesini inceledi.
  • Bazı bebekler yeni görüntülerle diğerlerinden daha fazla ilgilendi. Bu, bazı bebeklerin daha fazla ekran tabanlı uyarımı tercih eden çocuklara dönüşebileceğini gösteriyor.
  • Bir çocuğun ekran içeriğine doğal bir ilgisi olsa bile, ebeveynler çocuklarının bireysel uyarılma ihtiyaçlarını karşılayan alternatif eğlence biçimleri bulabilirler.

Bir çocuğun televizyondan ne kadar keyif aldığı, genellikle ne kadar ekran süresine izin verildiğiyle ilişkilidir. Ağustos ayında, Bebeklik dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma bazı bebekler diğerlerine göre daha fazla ekran keyfini sabit kablolu olabileceğini gördük.

Önceki araştırmalar, sosyal öğrenme video ekranları öğrenme daha bebekler için daha etkili olduğunu belirtti beri Amerikan Pediatri Akademisi, 2 yaş altı çocuklar için ekran süresini sınırlayan önerir. Yeni bir çalışma, ancak, önerir ekranlar için bir bebeğin benzeşme olabilir doğaya karşı yetiştirme meselesi – ya da başka bir deyişle bireye bağlı.

East Anglia Üniversitesi ve Birkbeck, Londra Üniversitesi’nden araştırmacılar, 10 aylık bebeklerden oluşan bir grup üzerinde çalıştılar ve görsel uyaranlardan gelen beyin tepkilerinin, altı ay sonraki bir takipte hızlı tempolu TV izlemekten zevk alıp almayacaklarını tahmin edebileceğini buldular.

Bunun anlamı, ekranlarından yeterince yararlanamayan bugünün çocukları için, ebeveynlerinin aşırı müsamahakâr olmasından kaynaklanmıyor – beyinlerinin nasıl bağlanmış olabileceği.

Çalışma Bulguları

Yeni bulguların merkezinde yenilik tercihi yatıyor. Çalışma sırasında, araştırmacılar Disney filmi “Fantasia” nın kısa bir klibini 48 sağlıklı, tam süreli 10 aylık bebeğe gösterdi. Bebekler izlerken, araştırma ekibi rastgele kesintiler yaptı ve kesintilerin bebeklerin beyin dalgalarını nasıl etkilediğini inceledi. Yenilik için yüksek tercihle Bebekler çok daha erken artık orijinal video klibi izlemek için içerik kalmıştır muadillerinden daha kesintilerin fark atmaya başladı.

Teodora Gliga, Doktora

Bebekleri ve küçük çocukları çevreleyen duyusal ortam gerçekten karmaşık ve dağınıktır, ancak bir şeye dikkat etme yeteneği bebeklerdeki ilk gelişimsel kilometre taşlarından biridir.

– Teodora Gliga, Doktora

Araştırmacı Teodora Gliga, bulgularla ilgili yaptığı açıklamada, “Bebekleri ve küçük çocukları çevreleyen duyusal ortam gerçekten karmaşık ve dağınıktır, ancak bir şeye dikkat etme yeteneği, bebeklerdeki ilk gelişimsel kilometre taşlarından biridir. Çocuklar soru sormadan önce bile çevrelerini keşfetme ve yeni manzaralar veya seslerle etkileşim kurma konusunda ne kadar azimli olduklarına göre büyük farklılıklar gösteriyor. “

Mizaç Bazında Ekran Süresinin Düzenlenmesi

Bu yeni bilgi, yeniliği yüksek bir tercihi olan bir çocuğu olan ebeveynlerin, izin verilen ekran süresi boyunca ekranları sınırlama veya içeriği kısıtlama konusunda daha zor zamanlar geçirebileceği anlamına geliyor.

Bunlar, ebeveynler işleri halletmeye çalışırken aynı iki veya üç “Blippi” bölümünü karıştırmaktan memnun olmayacak çocuklar. Madalyonun diğer yüzünde ise, bütün gün kapalı TV’den tamamen memnun olacak ve ekran başında uzun süre kaldıktan sonra asabi ve bunalmış hissedebilecek çocuklar.

“Ebeveynler, kendi çocuklarının gelişimi söz konusu olduğunda en iyi uzmandır,” diyor Doktora Doktor Erin O’Connor New York Üniversitesi, NYU Erken Çocukluk Eğitimi programının direktörü ve Scientific Mommy’nin kurucu ortağı. “Farklı çocuklar görsel bilgiyi farklı şekilde işler ve ararlar. Bir ebeveyn, çocuğunun ekran zamanından sonra olumsuz tepki verdiğini fark ederse, bu çocukları için en iyi duyusal girdi olmayabilir. Çocukları da içeriğin türüne ve günün saatine bağlı olarak ekranlara farklı tepki verebilir. “

Ancak, Massachusetts’teki Endicott College’da pazarlama doçenti olan PhD Anna McAlister, heyecan arayan çocuklar için televizyonun kesinlikle teşvik sağlayabileceğini söylüyor. “Ancak, bu çocukların öğrenmesine yardımcı olabilecek çeşitli başka etkinlikler de var.”

Erin O’Connor, Doktora

Farklı çocuklar görsel bilgileri farklı şekilde işler ve ararlar. Bir ebeveyn, çocuğunun ekran zamanından sonra olumsuz tepki verdiğini fark ederse, bu çocukları için en iyi duyusal girdi olmayabilir.

– Erin O’Connor, Doktora

McAlister, ekranları kapatma zamanı geldiğinde göz önünde bulundurulması gereken çeşitli etkinlikleri listeler:

  • Bir bilim müzesini ziyaret edin . Bunlar genellikle çocuklara ışıklar, renkler ve seslerle dolu büyüleyici, uygulamalı deneyimler sağlar.
  • Havuz veya trambolin gibi açık hava etkinlikleri . Bu yüksek enerjili oyunlar, sansasyon arayan ölçeğe göre daha yüksek olabilecek çocuklar için çok fazla teşvik ve heyecan sunar.
  • İp kursunu dene . Yeniliği çok tercih eden çocuklar böyle bir zorlukla adımlarını atabilirler. Ayrıca, tüm ailenin birlikte eğlenmesi için harika bir yol.
  • YouTube videoları . Evet, bu bir ekran. Ancak YouTube, bir ebeveynle birlikte görüntülendiğinde, tonlarca eğlenceli bilim deneyi, basit el işleri ve hatta denemek için çocuklara uygun tarifler bulmanın harika bir yoludur.

Birden Fazla Çocukla Ekran Süresini Yönetme

Bireysel bir çocuğun mizacına göre ekran süresini yönetmek nispeten basit olsa da, evde birden fazla çocuk olduğunda işler çok daha karmaşık hale gelebilir. Bir çocuğun ekran tercihleri türü veya tüketilen içeriğin miktarda olsun, diğerlerinden belirgin farklı olduğunda, ebeveynlerin herkesi appeases bir çözüm bulmak zorunda karşı karşıyayız.

“Ebeveynler, küçük çocuklarının büyük kardeşlerinin izlediklerine maruz kalmasından endişe duyuyorlarsa, içerik hakkında onlarla açıkça iletişim kurabilirler. Onlarla birlikte izleyin, çocukların içeriği kavrayışlarını ölçmek için açık uçlu sorular sorun ve çocukların izlediklerini nasıl işledikleri konusunda varsayımlarda bulunmaktan kaçının, ”diyor O’Connor.

Bu Sizin İçin Ne İfade Ediyor

Ebeveynler çocukları için en iyisini isterler ve bu genellikle ekran süresini sınırlamayı veya yönetmeyi içerir. Yeniliği yüksek tercih eden çocuklar, TV şovları ve diğer ekran içeriği şeklinde daha fazla teşvik arayabilir, ancak ebeveynler bu ihtiyacı da karşılayabilecek alternatifler sunabilir. Çocuğun ihtiyaçlarının farkında olmak, bunu yapmak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir