1. Anasayfa
 2. Koronavirüs Haberleri

COVID-19 Yeni Annelerde Anksiyete, Depresyon Riskini Artırıyor

COVID-19 Yeni Annelerde Anksiyete, Depresyon Riskini Artırıyor
0

Makalede Neler Var?

Temel Çıkarımlar

 • Pandemi sırasında doğum yapan annelerin anksiyete ve depresyon yaşama olasılığı daha yüksektir.
 • Sosyal uzaklaşma gereksinimlerine rağmen, doğum sonrası depresyon ve / veya anksiyete belirtileri yaşıyorsanız yardım almanız hala mümkündür.

Anksiyete ve depresyon duyguları yaşayan yeni bir anne iseniz, kesinlikle yalnız olmadığınızı bilin. Herhangi bir zamanda doğum yapmak önemli bir yaşam olayıdır; Bu karışıma bir pandemi eklemek çok büyük bir meseledir ve bebek sahibi olduktan hemen sonra çok yaygın olan “bebek hüznü” duygularını şiddetlendirebilir. Bunlar korkutucu zamanlar ve başvurulacak pek güven verici haber yok. Ancak bu, destek ağınızdan izole olarak yalnız acı çekmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Burada, COVID-19 salgınının yeni anneleri nasıl etkilediğine, özellikle de yaşıyor olabileceğiniz doğum sonrası depresyon belirtileri söz konusu olduğunda ve tekrar kendin gibi hissetmek için ihtiyaç duyduğun yardımı alma stratejilerine bir göz atacağız.

Pandemi PPD’yi Daha Kötü Hale Getirdi mi?

Bu noktada salgının sadece beş ayındayız, bu nedenle yeni annelerde pandemik ve daha yüksek doğum sonrası depresyon seviyeleri arasında bir bağlantı belirleyen büyük ölçekli çalışmalar henüz mevcut değil.

Ama Daniel Roshan, MD, FACOG, FACS, yüksek riskli anne-cenin doktor pandemik bir sonucu olarak perinatal anksiyete ve depresyon artış gösteren çalışmalar vardır”diyor. Biz bu belirtiler kadınları tanıyor hamilelik sırasında doğum sonrası dönemde şiddetlenme olasılığı çok daha yüksektir. “

Bu nedenle, şu anda yüksek anksiyete, korku ve üzüntü duyguları yaşıyor olmanız çok doğal.

Daniel Roshan, MD

COVID-19 salgını hamile ve doğum sonrası kadınları büyük ölçüde etkiledi; çoğunlukla destek sistemlerinin bozulması yoluyla ama aynı zamanda bakıma erişimi azaltarak.

– Daniel Roshan, MD

Ve COVID-19’un sizi etkilemesinin birçok başka yolu var. Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

  • Bebeğinizin sağlığı için endişelisiniz . Küçük çocuklar neyse ki virüsün en kötüsünden kurtulmuş olsalar da, muhtemelen küçüğünüzü korumak için elinizden gelen her şeyi yapmak istiyorsunuz. Ve tabii ki kendi sağlığınız da var; Hastaysanız bir bebeğe bakmak çok daha zordur.
  • Doğumun planlandığı gibi gitmedi . Doğum sırasında maske takmaktan, Büyükanneyi olayın dışında tutan zorlu hastane politikalarına kadar, umduğunuz sıcak, mutlu deneyimlerle dolu olmayan bir hamilelik ve doğumdan sersemlemiş olabilirsiniz.
  • İhtiyacın olan yardımı alamıyorsun . Birçok çift, bebeklerini eve getirdikten hemen sonra aile üyelerinin bir süre kendileriyle kalmasını planlıyor. Diğerleri gece hemşirelerine veya diğer dış destek kaynaklarına yönelir. Pek çok eyalette artan COVID-19 vakaları ile bu artık geçerli bir seçenek değildir ve sizi yeni bebeğinizin ihtiyaçlarını kendi başınıza halledebilir.
  • Sosyal izolasyon yeni normaldir . Aradığınız sadece yardım değil. Muhtemelen hayal ettiğiniz gibi, yeni neşe paketinizi tüm arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmaya can atıyorsunuzdur. Ancak elbette, bu artık güvenli bir seçenek gibi görünmüyor.

İşleri karmaşıklaştıran tüm bu faktörler göz önüne alındığında, doğum yaptıktan sonra nasıl hissettiğinizi izlemek ve ihtiyacınız olursa yardım almanızı sağlamak her zamankinden daha önemlidir.

“Bu salgını sırasında gebe olan kadınlar iki kat daha muhtemeldir deneyim anksiyete ve / veya gebelik sırasında depresif belirtilere öncesi pandemik muadillerine göre daha olduğunu Quebec gösterileri yapılan bir araştırma,” baştan doğum verdiyseniz Roshan. Yani diyor Son birkaç ayda doğum sonrası depresyon belirtilerini tanımak için partnerinizle birlikte çalıştığınızdan emin olun.

PPD belirtileri

Doğum sonrası dönem, en iyi zamanlarda bile kırılgan bir dönemdir. Ve yaşıyor olabileceğinize benzer şekilde, çoğu yeni anne bir “bebek hüznü” döneminden geçer. Bunlar, pandeminin şiddetlendirdiği duygu türleridir.

Roshan, “Doğum sonrası hüzün yorgunluk, uykusuzluk ve ilgisizlik gibi depresif semptomları içerebilir, ancak bu semptomlar hafiftir ve genellikle kendi kendini sınırlar. Doğumdan iki ila üç gün sonra gelişen semptomlar görebilirsiniz, ancak çoğu zaman muhtemelen iki hafta içinde çok daha iyi hissedeceksiniz. “

Ancak işler daha iyi olmak yerine daha da kötüye gidiyor gibi görünüyorsa, kaygı ve üzüntü duyguları geçirmek yerine doğum sonrası depresyonla uğraşıyor olabilirsiniz. Roshan hisseleri ediyoruz acıyı size eğer erken hareket edebilir, böylece için bakmak -PPD bazı âyetleri:

 • depresyon hali
 • aktivitelerden azalmış zevk
 • önemli kilo kaybı veya kazanç
 • uykusuzluk veya hipersomnia
 • psikomotor ajitasyon
 • yorgunluk / enerji kaybı
 • suçluluk / değersizlik duyguları
 • konsantre olma yeteneği azaldı
 • intihar veya ölümle ilgili düşünceler veya planlar

İntihar düşünceleriniz varsa, eğitimli bir danışmandan destek ve yardım için 1-800-273-8255 numaralı telefondan National Suicide Prevention Lifeline’ı arayın . Siz veya sevdiğiniz biri tehlikedeyse, 911’i arayın.

Daha fazla akıl sağlığı kaynağı için Ulusal Yardım Hattı Veritabanımıza bakın.

Yeni Anneler için Yardım

İşte iyi haber: Bir pandemi sırasında doğum yaptıktan sonra zihinsel sağlığınızın acı çekebileceğini düşünüyorsanız, yolunuza devam etmenin yolları var. Elbette, işler şu anda daha karmaşık. Ama özellikle bu heyecan verici (ama zor!) Zamanda elinizden gelenin en iyisini hissetmeyi hak ediyorsunuz. İşte küresel bir pandemi sırasında yeni bir anne olarak güvenli ve başarılı bir şekilde gezinmenin bazı yolları.

Çevrimiçi Anne ve Ben grupları

Bazen ihtiyacınız olan tek şey, özel durumunuzu anlayan biriyle konuşmaktır. Bu yüzden bir çevrimiçi destek grubunun avantajlarından yararlanmayın! 35.000’den fazla üyesi olan bu Facebook grubundan, Mother.ly’nin küratörlüğünü yaptığı bu grup listesine, pandemi sırasında bir kabile bulmanın ve onlarla bağlantı kurmanın birçok yolu var.

Teletıp

İster inanın ister inanmayın, bakıcınızla olan ilişkiniz, bebeğiniz doğduktan sonra zihinsel sağlık sonucunuzun büyük bir parçasıdır.

Daniel Roshan, MD

Pandemi, birçok kadını planlanmış doğum öncesi randevularına uymaktan alıkoydu veya onları hamilelik sırasında kendilerine bakan sağlayıcıdan uzaklaşmaya zorladı. Bu, sağlayıcıların hamilelik sırasında daha yüksek riskli kadınları tespit etmelerini ve doğum sonrası onları takip etmelerini çok zorlaştırır.

– Daniel Roshan, MD

Yardım istemek için altı haftalık doğum sonrası randevunuzu beklemek zorunda değilsiniz; birçok sağlayıcı, ofiste görünmenizi sağlayacak güvenlik önlemleri uygulamıştır. Diğerleri, pandeminin başlangıcından bu yana teletıpın yükselişte olması nedeniyle video randevuları için hala zaman belirlediler. OBGYN’niz, hisleriniz hakkında ipucu verebilir ve işler kontrolden çıkmadan önce yardım sağlayabilir.

Diğer Yeni Ebeveynlerle veya Geniş Ailelerle Sosyal Balon

Gerçekten bir tür sosyalleşmeye ihtiyacınız varsa, sosyal bir balon oluşturmayı düşünün. Bu yeni çıkmış terim genellikle birbiriyle bir araya gelen, ancak diğerleriyle katı karantina ve sosyal mesafe kuralları uygulayan iki veya üç aileyi ifade eder. Yine de tam bir karantinadan daha riskli olsa da, sosyal bir balon, izolasyon ile salgın öncesi yaşam arasındaki çizgiyi aşmanıza olanak tanır. Bu, şu anda fark ettiğinizden daha fazlasına ihtiyacınız olabilecek bir şey.

Sosyal Açıdan Uzak Buluşmalar

Benzer şekilde, yeni bebeğinizi önemli aile üyeleriyle paylaşamayacağınızı hissetmeniz için hiçbir neden yoktur. Büyükanne henüz küçüğünüzü kucağına alamayabilirken, herkesin maske taktığı sosyal açıdan mesafeli bir toplantı, aslında herkesin ihtiyacı olan şey olabilir.

Bu senin için ne ifade ediyor

Salgın ne olursa olsun, siz veya tanıdığınız biri özellikle doğumdan sonra akıl sağlığı ile mücadele ediyorsanız, yardım isteyin. Beklemeyin ve sosyal mesafenin ihtiyacınız olan yardımı almanıza engel olmasına izin vermeyin. Hemen güvenilir bir sağlık uzmanına ulaşın.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir