1. Anasayfa
 2. Tek Ebeveynlik

Bekar Anneler ve Babalar İçin Öz Bakım

Bekar Anneler ve Babalar İçin Öz Bakım
0

Kendi başınıza ebeveynlik yapmak sizi yorgun hissediyor mu? Yanmış? Sinirlenebilir … hatta kızgın mı? Tek ebeveynli stresin günlük semptomlarını yaşıyor olabilirsiniz. Ve bu kaçınılmaz olsa da, öz bakım gereksiniminiz asla göz ardı etmeniz gereken bir şey değildir – çünkü kendinize dikkat etmek çocuklarınızla ilgilenmenin önemli bir parçasıdır. Ne de olsa, hayatlarındaki en önemli insan sensin. Ve eğer% 100 değilseniz, onlara ihtiyaç duyduklarının% 100’ünü veremezsiniz.

Makalede Neler Var?

Kişisel Bakım Uyarı Işıklarınız Açık mı?

Vücudumuzda araba gibi uyarı ışıkları ile gelmiyor. Böylece, neredeyse gazınızın bitmediğini söylemek için gösterge panelinden turuncu bir parıltı görmezsiniz. Ancak, öz bakım çabalarınızı arttırmanız için bazı açık işaretler göreceksiniz. Bunlar, kolayca sinir bozucu olmaktan, çocuklarınıza bağırmaktan, giderek unutkanlaşmaya ve hatta fiziksel semptomlar yaşamaya kadar her şeyi içerebilir.

Öz Bakım Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, öz-bakım, en iyi şekilde yapmanız gereken kaynakları kendinize döküyor. Kendine soruyor, “Nasıl hissediyorum ve şu an neye ihtiyacım var?” Bazıları ilk önce kendi ihtiyaçlarınızı belirtme eylemini – hatta ihtiyaçlarınızı hiç de bencilce yapma – etiketleme eğiliminde olsa da, bu tam tersi. Kendine dikkat etmek, çocuğunuzun hayatındaki en önemli kişi, olabileceğiniz en iyi ebeveyn olmak için çok önemlidir. Kendi kendine bakım, bu işi iyi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi, dayanıklılığı ve iç gücü geliştirmenize yardımcı olur. Ve bu kazara olmaz. Öz bakım devam eden, kasıtlı bir çaba gerektirir.

Bekar Ebeveynler için 5 Öz Bakım Kategorisi

Kendi kişisel bakımınıza bağlı kalmak, yaşadığınız tüm farklı ihtiyaçları kabul etmenizi gerektirir. Birden fazla yüzü olan bir değerli taş düşünün. Kendine bakmanın birçok yolu var. Bunlar şunları içerir:

 1. Fiziksel kişisel bakım – Bu, yeterince dinlendiğinizden, sağlıklı yiyecekler yediğinizden, yeterince su içtiğinizden ve egzersiz yaptığınızdan emin olmak anlamına gelir. Bir ‘yapılacaklar’ listesinden veya Yeni Yıl kararından daha fazlası olan bu alışkanlıklar her gün en iyi şekilde olmanıza yardımcı olur.
 2. Duygusal kişisel bakım – Bu kişisel bakım türü duygularınızı onaylamayı ve onlarla çalışmayı içerir. Düşüncelerinizi başkalarıyla paylaşmak veya bunları yazmak da yardımcı olabilir.
 3. İlişkisel kişisel bakım – Bu sizin sosyal iyilik hissinizi değerlendirir. Sizi önemseyen başkalarıyla iletişim kurduğunuzda, yükünüz daha hafiftir ve karşılaştığınız zorluklar perspektif içine alınabilir.
 4. Bilişsel kişisel bakım – Genellikle göz ardı edilen bu kişisel bakım türü, öğrenmeye ve büyümeye devam etme ihtiyacınızı ifade eder.
 5. Manevi kişisel bakım – Bu tür kişisel bakım, dünyanın geri kalanıyla ilişkili olarak kendi kişisel duyunuzu genişletir. Bu sizin ruhsal öz bakımınız meditasyon ve dua gibi düzenli uygulamaları içerebilir, ayrıca doğada olmanın yardımcı olduğunu da bulabilirsiniz.

Kişisel Bakımınızı İhmal Etmenin Kümülatif Etkileri

Bu tür kişisel bakım türlerini göz ardı etmenin kümülatif etkilere neden olabileceğini ve hissettiğiniz stresi artırabileceğini kabul etmek önemlidir. Tek bir ebeveyn olarak, sadece fiziksel yorgunluk yaşamıyorsunuzdur. Sorumluluklarınızı sarsmak, sizi duygusal olarak da harcadığınız hissi bırakmanıza neden olabilir.

Ve hala kırık bir ilişkiden, kaybedilmekten ya da her şeyden başka bir hayal kırıklığından kurtuluyorsanız, her gün duygularınızla çalışmak için zaman ayırmanız daha da önemli olacaktır.

Doğru şekilde ele alınmamış duygusal ihtiyaçlar, sizi hiçbir yerden korkutmaz. Kendinizi marketin ortasında gözyaşı bulabilir veya çocuklarınıza normalde göz ardı edeceğiniz şeyler yüzünden bulaştırabilirsiniz. Yorgunluk, duygusal ihtiyaçlarınızı görmezden geldiğinizde de sızacaktır. Bu nedenle, çocuklarınız için elinizden gelenin en iyisini yapabilmeniz için duygusal olarak kendinize dikkat etmeniz şarttır.

Düzenli Kişisel Bakım Alışkanlığını Yapmanın İpuçları

İşte duygusal gereksinimlerinize dikkat etmenin ve içsel gücünüzü geliştirmenin bazı yolları:

 1. Bir arkadaşla konuş . Çocuğu olmayan veya hiç boşanma, ayrılma veya kayıp yaşamayan arkadaşların yaşadıklarını duymak istemediğini düşünmek cazip gelebilir. Çoğu zaman, bu doğru değil. Arkadaşlarınız sizi önemsiyor ve deneyime dayalı öneriler sunmasalar bile yine de destekleyici olabilirler. Öyleyse onlara nasıl hissettiğinizi açarak onlara bu şansı verin.
 2. Bir dergiye yaz . Bazen tek ihtiyacımız olan duygularımızı sistemlerimizden çıkarmaktır. Düşüncelerinizi bir dergide yazmayı deneyin. Artist’s Way’in yazarı Julia Cameron, her sabah aklınızda ne olursa olsun, üç tam sayfa için bir deftere yazmayı önerir. Bunu her gün yaptığınızda, yazının neye benzediği veya neye benzediği ile ilgili endişe duymadan, üçüncü sayfaya ulaştığınızda, sizi gerçekten rahatsız eden şeyin kilidini açmaya başladığınızı göreceksiniz. Dene! Keşfettiğiniz şeyler sizi şaşırtabilir.
 3. Egzersiz Egzersizinizi günlük rutininizin bir parçası haline getirin. Küçük çocuklarınız varsa, onları bir bebek arabasına koyun veya yanlarında bisiklet sürmelerini sağlayın. Çocuklarınız daha büyükse, vücudunuzu hareket ettirecek şekilde onlarla oynamaya dikkat edin. Örneğin, dışarı çıkın ve etiket ya da futbol oynayın ya da – çocuklarınız video oyunlarından hoşlanıyorsa – Just Dance ya da Wii Sports gibi bir oyun oynayın.
 1. Müzik dinleyin . En sevdiğiniz müzikleri dinlemek ve biraz hayal kurmak için çocuklar yatağa girdikten sonra biraz zaman ayırın. Birçoğumuz bu tür “kafa zamanından” yeterince alamıyoruz, özellikle de çalışmama süresi TV izliyorsa. Müzik dinlemek farklıdır çünkü zihninizin kaymasına ve dolaşmasına izin verir. Öyleyse bir dene! Aklınıza ne gelirse gelsin – ne kadar aptal görünürse görsün – duygularınızı işlemenize ve sizi içinde bulunduğunuz güçle tekrar temasa sokmanıza yardımcı olmak için.
 2. Doğanın tadını çıkarmak için zaman harcayın . Güneşin doğuşunu izleyin, güzel bir gün batımına bakın ya da kendi mahallenizde şarkı söyleyen kuşları dinleyerek birkaç dakika geçirin. Çevrenizdeki dünyanın tadını çıkarmak için fazla uzağa gitmenize gerek yok.
 3. Bir profesyonel ile konuşun . Kendinizi sıkışmış gibi hissediyorsanız veya görmek istediğiniz ilerlemeyi kaydetmiyorsanız, profesyonel bir danışman, terapist, papaz veya haham ile konuşmak için randevu alın. Kederinizi ve acınızı işlemenize yardımcı olabilir ve ilerlemeye başlayabilir. Bunun da uzun vadeli bir çözüm olması gerekmediğini bilin. Sadece iki ya da üç randevu bile, içsel gücünüzle tekrar bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir ve sizi iyileşme ve iyileşme yolunda tutabilirsiniz.

  Keşfedilmemiş Bölge: Bekar Babalar için Öz Bakım

  Öz bakım konusu, bekar babalar için özel bir dikkat gerektirir. Kültürümüzün bize erkeklerin güçlü ve yetenekli olmaları gerektiğini öğretmesi talihsizlik – bazı erkeklerin zayıflıklarını kabul etmelerini veya yardım istemelerini özellikle zorlaştıran bir inanç. Ama insan olduğunun farkına varman önemli. Ve hepimizin zayıf yönleri var. Dolayısıyla, bir danışmanla konuşamayacağınızı veya komşunuzdan çocuklarla ilgili yardım istemediğinizi düşünüyorsanız, güçlülük ve zayıflık kelimelerini yeniden tanımlamanızı öneririm.

  Bu bir paradoks – ilk bakışta bir çelişki gibi görünen fakat aslında beklenmeyen bir gerçeği ortaya çıkaran bir şey. Hiçbir şeyin yanlış olmadığını iddia etmek, dışarıdan gelen bir güç gibi görünebilir, ancak gerçek güç değildir. Ve yardım istemek başlangıçta bir zayıflık ifadesi gibi hissedebilir, ancak bu gerçekten bir içsel güç gösterimidir, çünkü yardım istemek için hiçbir şeyin yanlış olduğunu iddia etmekten daha güçlü bir insan gerekir.

  Bu yüzden kendinize güçlü yönlerinizi yeni yollarla ifade etme özgürlüğünü verin. Yardım isteme ile gelen rahatsızlığı giderin ve sonuca odaklanın: Kendiniz ve çocuklarınız için ihtiyacınız olanı elde edin.

  İster anne ister baba olun, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarınızla ilgilenmenin içsel gücünüzü artıracağına şüphe yok.

   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir