1. Anasayfa
 2. Tek Ebeveynlik

Ebeveyn Kaybı Sonrası Çocuk Terk Etme Sorunları

Ebeveyn Kaybı Sonrası Çocuk Terk Etme Sorunları
0

Eksik bir ebeveynle birlikte büyümek, çocukları derin bir utanç ve kayıp duygusuyla bırakabilir. Ve yoksunluk gönüllü göründüğünde, etki daha da yoğun olabilir. Çocuğun perspektifinden bakıldığında, bir ebeveynin iyi bir sebep olmadan yer almamayı tercih ettiğini hayal etmek zor. Ne yazık ki, çocuklar yanlış sonuç çıkarmaya ve hatalı olmaları gerektiğini varsaymaya karşı inanılmaz derecede savunmasızlar. Bu korku ve suçluluk, çocukların kendilerini doğal olarak kendilerini değersiz hissetmelerine neden olabilir. Yine de umut var. Kalan ebeveyn olarak, çocuğunuzu desteklemek ve kendine güvenini geliştirmek için yapabileceğiniz birçok şey var.

Çocuğunuzun Vazgeçme Sorunlarıyla Başetmesine Yardım Edin

Katılan bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun öz saygısını etkilemek ve eski sevgilinizin terk edilmesinin etkisini hafifletmek için büyük bir fırsatınız var. Çocuk terk etme sorunlarını erken belirlemek için, aşağıdaki davranışlara dikkat etmek istersiniz:

Terkedilen çocuklar, bulunmayan ebeveynle ilgili her şeyi reddedebilir. Yüzeyde bu makul bir tepki gibi görünebilir. Bir çocuk, eksik ebeveynin tam tersi olma arzusunu ifade ettiğinde bunu göreceksiniz. Kalan ebeveyn olarak, size yardımcı olabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun kendine özgü niteliklerini onaylayın.
 • Çocuğunuzun düşüncelerini ve düşüncelerini paylaşmasına izin vermek.
 • Bu aşamada geçici olabileceğini kabul ederek.
 • “Şu anda neden böyle hissettiğini anlayabiliyorum” gibi ifadelerle empati göstermek.

Terk edilme sorunları olan çocuklar, eksik ebeveynleri ideal hale getirebilir. Bazı çocuklar mevcut olmayan ebeveynle fazla özdeşleşebilir ve kendisi hakkında bir takım fantaziler geliştirebilir. Ve bu düşünceler bir miktar rahatlık sağlarken, acıdan kurtulmanın genellikle geçici olduğu söylenebilir. Çocuğunuzun diğer ebeveyni olarak, size yardımcı olabilir:

 • Çocuğunuzun, bulunmayan ebeveyle ilgili hatıralarını özgürce dile getirmesine izin vermek.
 • Çocuğunuzun hatırlamalarını düzeltmek için ayartmadan kaçının.
 • Çocuğunuzun anılarıyla ilgili ek detayları dile getirmesine yardımcı olmak için açık uçlu sorular sormak.

Terk edilme sorunları olan çocuklar, özgüvenini zayıflatabilir. Ebeveyn terkinden vazgeçmiş olan çocuklar da, kendi kendine saygısı ve ebeveynin yokluğunu çevreleyen bir utanç duygusu geliştirmeye eğilimli olabilirler. Yokluğa katkıda bulunup bulunamadıklarını, bir şekilde terk edilmeyi ‘hak ettiklerini’ veya yoksun ebeveynin bir çocuğun yükü olmadan daha iyi olduğuna inanıp inanmadığını bile sorabilirler. Kalan ebeveyn olarak, size yardımcı olabilirsiniz:

 • Çocuğunuza, gerektiğinde tekrar tekrar hatalı olmadığını hatırlatmak.
 • Çocuğunuzu övdüğünüzde açık ve net bir dil kullanmak.
 • Çocuğunuza mentorluk sağlanması
 • Çocuğunuzun yetenekleri, karakteri ve seçimleri hakkında gerçek, olumlu mesajlar da iletebilen, güvendiğiniz yetişkinlerle ilişkileri teşvik etmek.

Terk edilmiş sorunları olan çocuklar duygularını ifade etmekte zorlanabilir: Ebeveyn terkini yaşayan çocuklar da duygularını paylaşmakta zorluk çekebilirler. Duygularını şişirmek ve gerçek benliklerini başkalarıyla paylaşmak için gereken güvenden yoksun kalma eğilimindedirler. Çocuğunuzun diğer ebeveyni olarak, size yardımcı olabilir:

 • Çocuğunuzu kayıtsız şartsız sevdiğinize dair, öfkeli, üzgün veya sinirli olduğu zaman bile.
 • Çocuğunuza ne kadar gurur duyduğunuzu ifade etmek için bir mektup yazmak.
 • Çocuğunuz duygularını sizinle paylaştığında güvenilir olmak.
 • Çocuğunuzla bağlantı kurmak için düzenli fırsatlar sağlayın, zamanı geldiğinde açılmakta özgür olacağı bir atmosfer yaratın.
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir