1. Anasayfa
 2. Büyükanne ve Büyükbabalar İçin

Torunları ile Başarılı Sleepovers Nasıl Olur

Torunları ile Başarılı Sleepovers Nasıl Olur
0

Torunlarla pijama partisi yapmak hayatlarının daha büyük bir dilimini paylaşmak gibidir. Büyükanne ve büyükbaba yatmadan önce davranışlarını kontrol ederler, huysuz veya neşeli bir şekilde uyanıp uyanmadıklarını görür ve birlikte kahvaltının tadını çıkarırlar.

1

Makalede Neler Var?

Ebeveynler Sleepovers Hakkında Nasıl Hissediyorum

Grandparents and grandchildren drinking hot cocoa at campfire
Caiaimage / Tom Merton / Getty Images

Çoğu ebeveyn uykucuları takdir eder, çünkü onlara randevu gecesi yapma ve ertesi gün uyuma şansı verir. Ancak birkaçı, dedenin evindeki uyuyanların çocuklarını aşırı yorgun ve huysuz hale getirdiğinden şikayet ediyor. Bazıları, çocukların dedesi tarafından çok fazla zorlandıklarını ve eve döndüklerinde memnun olmalarının zor olduğunu iddia ediyor. Başka bir konu büyükanne ve büyükbabaların evinde çok fazla şekerli davranıştır.

Çoğu çocuk, yakın zamanda bir büyükbaba veya büyükbaba ziyaret etmiş olsun veya olmasın, bazen kötü bir ruh hali ve kötü davranışa maruz kalır. Ebeveynler yanlışlıkla büyükbaba veya büyükanne ziyaretinden akşamdan kalma için kötü bir ruh hali atfediyor olabilir.

Yine de, büyükanne ve büyükbaba, torunlarının uykular sırasında yatma rutinlerini korumaya çalışmanın yanı sıra torunların davranış için normal beklentilerini karşılamasını beklemelidir. Torunları çok fazla şımartmaya direnen dedeler, pijama partisi deneyimini tekrarlama şansına sahipler.

Sleepovers’ın Perks

Geceyi anne-babadan uzakta geçirmek çocuğun bağımsızlığını arttırabilir. Çocukların kısa bir ziyaret sırasında açık olmayan bir şekilde diğer hanelerin nasıl işlediğini görmeleri de bilgilendiricidir. Ebeveynler veya torunlar uyuyanlara karşı gelirlerse, büyükanne ve büyükbaba, geceyi torun evinde geçirdikleri tersine bir uykucu önerebilirler.

2

İyi bir uyku çek

Torunlarını bir yatakta atlama sırasında eğlenmek grup.
BraunS / Getty Images

Büyükanne ve büyükbabaların çoğu, torunlarını kasıtlı olarak çok geç tutmazlar. Genellikle yatmadan önce, büyükanne ve büyükbaba da teslim olmaya hazırdır. Yine de, bilmediğiniz bir yerde olan çocuklar genellikle uyumakta zorlanırlar.

Sorun, birden fazla torununuz olduğunda, özellikle de kardeşler yerine kuzenler olduklarında, daha da karmaşıklaşır. Geceyi birlikte geçirmenin yenilikleri kuzenleri uyanık tutabilir. Bu nedenle bazı dedeler bir seferde yalnızca bir veya iki torunu ağırlar. Diğer büyükanne ve büyükbabalar kabadayı kuzen karışımına sahip olmayı severler ve grubun üstesinden gelmek için ekstra çaba göstermeye isteklidirler.

Uyku Düzenlemeleri

Bir ya da iki yatak odasına sahip olacak kadar şanslıysanız yatma zamanınızla ilgili muhtemelen daha iyi şanslar olacaktır. Normal bir uyku ortamına ne kadar yakın kalırsanız, o kadar az sorun yaşarsınız.

Torunlar için yedek yatağınız yoksa, onları hava yataklarına, uyuyan koltuklara ya da diğer doğaçlama yataklara koymak sorun değil. SIDS (Ani Bebek Ölüm Sendromu) riski nedeniyle, bebekler sağlam bir şilte ve fazla yatak malzemesi olmadan güvenli bir uyku durumuna ihtiyaç duyarlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, raylı bir yatağa ya da yere yakın bir yatağa ihtiyaç duyarlar.

Torunların Uyumalarına Yardım Edin

Bu stratejiler, büyükbabaların yatmadan önce çıkmalarına yardımcı olabilir:

 • Torunların geceleri kendilerini yorgun hissetmeleri için günün erken saatlerinde aktif oyun programı hazırlayın. Uykuya dalmadan hemen önce alçak anahtar aktivitelerini teşvik edin, böylece sinirlenmezler.
 • Yatmadan önce atıştırmalık, çocukların yatmaya hazır hissetmelerine yardımcı olabilir. Şekerli yiyeceklerden ve çikolatadan kaçının.
 • Yatmaya hazırlanmak için çok geç beklemeyin. Her adım muhtemelen beklediğinizden biraz daha uzun sürecektir.
 • Uyumadan önce en son etkinlik olarak kitap okumayı veya hikaye anlatmayı deneyin. Dedesi ve torunlarıyla ilgili kitaplar uykucular için mükemmeldir.
 • Doldurulmuş oyuncaklar ve yumuşak battaniyeler, bazı torunların evlerinden kendi aşklarına ihtiyaç duymaları gerekmesine rağmen, evden uzakta olma konusunda endişeli olan bir torunu rahatlatabilir.
 • Elektronik yatakta kullanmaktan vazgeçirin. Ancak, eğer bir torun, müzik dinlemeye ya da bir filmi uyuma yolu olarak izlemeye alışmışsa, buna izin vermek zorunda kalabilirsiniz.

Bir Torun Grubu İşleme

Uyuyan birden fazla torununuz varsa, uyuyana kadar onlarla kalmak en iyi yöntemdir. Eğer ayrılırsanız ve emirleri yerine getirmek için geri dönmek zorunda kalırsanız, torunlar oyuna dönüştürebilir. Bazı hi-jinklerin gitmesinin eğlenceli olacağına karar verebilirler, sonra uyuyor gibi davranıp, odadan çıkar çıkmaz eğlencenin tekrar devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Televizyonda bir şeyler izlemek, bir grup torun sakinleşmesinin bir yolu olarak işe yarayabilir. Torunların uyanık kalmayı başarması durumunda yatma süresini iki saat geciktiren tam uzunlukta bir film yerine kısa bir özellik izlemeyi deneyin.

Uyanık kalmayı başarırlarsa, özellik sona erdiğinde elektroniği kapatın. Bir vantilatör veya başka bir beyaz gürültü yapıcı konuşmayı engeller ve torunların uyumasını kolaylaştırır.

3

Sleepovers için Temalar

Büyükanne ve torunu pizza yapma
Karışım Görüntüleri – KidStock / Getty Images

Eğer torunların pijama partisini biraz daha parti yapmak istiyorsanız, bir temanız olabilir.

Klasik bir pijama partisi teması kamp kuruyor. Torunlarınızın yaşına ve hava durumuna bağlı olarak çadırınızı içeriye ya da dışarıya atabilirsiniz. Hamburger veya sosisli sandviç gibi klasik kamp yemeklerini servis edin ve el fenerleri veya kızdırma çubukları üzerinde bulunduğunuzdan emin olun.

Bir hayvan teması daha küçük çocuklarla etkilenmelidir. Favori doldurulmuş hayvanları getirmelerini sağlayın. Hayvan remi oynayın ya da bir hayvan bilmecenin koyun. Hayvan resmi yapmak için büyük bir kasap kağıdı kullanın. Kahvaltıda ayılar veya yavru kedi şeklinde krepler hazırlayın.

Biraz daha büyük çocuklar bir şarkı ve dans partisini seveceklerdir. Bir karaoke makinesi ödünç alın veya Dance Dance Revolution veya Let’s Dance gibi bir müzik video oyunu ayarlayın. Boas ve bowling gibi bazı ucuz aksesuarları alın. Torunların düşmesine izin vermek için yatmadan önce dans müziğini biraz kesmeniz gerekecek.

Film Geceleri

Eğlenceli bir film gecesi için, bir sinema deneyimini evde yeniden yaratın. Klasik film şekeri stoklayın ve film tarzı kaplarda patlamış mısır servis yapın. Hatta sinema bileti basabilirsiniz. Küçükler biletleri veya imtiyazları “satmanın” tadını çıkaracaklar.

Biraz daha iş gerektiren eğlenceli bir değişim için, partiyi arka bahçeye taşıyın. Bir ekran için bir sayfa asın ve bir projektörü kiralayın veya ödünç alın.

Ayrıca, filminizi gece eğlencesini seçilen filmin etrafında da oluşturabilirsiniz. Örneğin, Moana için birkaç çim etek ve leis alabilir ve hula yarışmasına katılabilirsiniz. Bir çubuk üzerinde tropikal meyve ve et servis yapın.

Nemo’yu bulmak için çocuk havuzunu yastıklarla doldurarak oturma alanı yaratabilirsiniz. Atıştırmalıklar için, Goldfish krakerine servis yapın. Film sonrası etkinlikler Go Fish oynamayı veya baloncukları üflemeyi içerebilir.

Diğer Ülkelere Sanal Ziyaretler

Eğlenceli ve eğitici bir pijama partisi için, eğlenceyi başka bir ülkenin etrafında toplayın. Akşam yemeği menüsünü ve o ülkeyle ilgili diğer faaliyetleri yapın. Çocukları yiyecek hazırlama sürecine dahil edin ve yaşlarını pratik yapabilecek ölçüde hizmet edin. Tablo için temayı basit bir merkez parçası ile uygulayın veya bayrak placemats yazdırın.

İtalya. Kolay biberli pizza servis yapın veya bir parça spagetti hazırlayın. Tatlı olarak gelato servis yapın. Masayı kırmızı ekose desenli masa örtüsü ile süsle. Bıçağın basılması eğlenceye katkıda bulunacaktır. Akşam yemeğinde küçük bir opera taktığınızdan emin olun.

Çin. Çin böreği ya da çorba servis yapın ve bir kap pirinç yapın. Torunların çubuk kullanmaya çalışmasına izin verin. Torunlar kâğıt fener süslemeleri yapabilirler veya basit bir origami projesi denemelerine izin verebilirler.

Meksika. Taco ve aperatif yiyecekler servis edin. Bir pinata yap ya da satın al ve mariachi müziğini dinle. Bu kutlama Cinco de Mayo veya Ölülerin Günü ile aynı zamana denk gelebilir.

4

Sleepover Sorunlarına Çözümler

Pijama partisi problemini çözen büyükanne
Rick Gomez / Getty Images

Torunlarınız için ne kadar eğlenmeyi planladığınızın bir önemi yok, bazen uykusuzluk sorunlarıyla karşılaşırsınız. Bazı yaygın sorunların önerileri:

Evinizi Evinizde Hissettirmek

Torunlarınız evinizle ne kadar tanıdık olursa, o kadar rahat olurlar. Özel oyuncaklarına veya eşyalarına adanmış bir odaları, dolapları veya köşeleri varsa yardımcı olur.

Ritüeller de yardımcı olur. Torunlarınızla her zaman belirli şeyler yaparsanız, bu rutinlerin bilinmesi torunların kendilerini evlerinde daha fazla hissetmelerini sağlar.

Torunları ziyaret etmek için kendi kurallarına sahip olmak iyidir, ama çok fazla yapışkan olmaktan kaçının. Örneğin, bazı torunlar yabancı yiyecekleri yemek zorunda kalmaları durumunda çok gerginleşir.

Homesickness’ı Kullanma

Bazen bir torunun ev hasreti spazmı kısacık olacak. Bazen rahat edemez veya dikkati dağılmaz. Metin mesajını bir ebeveynle değiştirmek yardımcı olabilir. Evde çocuk sahibi bir çocuğu telefonda bir ebeveyne koymak, durumu yardım etmek yerine genellikle yoğunlaştırır. Bir grup torununuz varsa, isteksiz pijama partisi konuğu ile çalışmak için onlardan birini almaya çalışın.

Üflemeli ya da panik modda bir torunla bitmek istemeseniz de çoğu hanehalkı vakanın ortasında bir gece yarısı transferi yapmadan başa çıkabilirsiniz. Çoğu zaman, geceyi sebat eden ve kalan bir ev sahibi torun, daha sonra başarı ile gurur duyacaktır.

Diğer Küçük Hastalıklar

Bir pijama partisi sırasında küçük bir hastalık gelişen bir çocuk diğer çocuklardan izole edilmeli, rahat ettirilmeli ve uygunsa reçetesiz ilaç tedavisi görmelidir. Çoğu ebeveyn bilgilendirilmek isteyecektir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir