1. Anasayfa
  2. Zorluklar

9 Endişeli Bir Çocuğa Yardım Etme Stratejileri

9 Endişeli Bir Çocuğa Yardım Etme Stratejileri
0

Çocuğunuz yatağın altında gizlenen canavarlar için endişe duyuyor ya da okulda sunum yapma konusunda endişeli olsun, tüm çocuklar bazen endişe yaşarlar.

Anksiyete iyi bir şey olabilir. Ne de olsa, çocuğunuz yaklaşmakta olan trafiğe girmeyi ya da küçük bir endişe olmasa uçurumdan atlamayı iki kez düşünmezdi. Kaygı, çocuğunuzu güvende tutmak içindir.

Ancak, bir anda veya başka bir konuda aşırı endişe yaşamaları için iyi bir şans var. Belki gerçekçi olmayan şeyler için endişeleneceklerdir, ya da belki endişe, kendileri için iyi olan şeyleri yapmaktan bahsedecektir (futbol takımı için denemek gibi).

Çocuğunuzun endişesine cevap verme şekliniz, endişeli duygularla baş etmeyi nasıl öğrendikleri konusunda büyük bir fark yaratacaktır.

İşte endişeli bir çocuğun rahatsız edici duygularıyla başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olabilecek dokuz strateji.

1

Makalede Neler Var?

Çocuğunuzun Duygularını Doğrulayın

child discipline - mother talking to son
Tetra Resimleri / Getty Images

Çocuğunuz bir şey için endişelendiğini söylediğinde, “Ah, önemli değil” veya “Endişelenme” gibi şeyler söylemek cazip gelebilir. İyi olacaksın. ”Bu tür cevaplar çocuğunuzun duygularının yanlış olduğu mesajını gönderir.

Çocuğunuzun duygularını, “Şu anda gerçekten gergin hissediyor gibi görünüyorsunuz” veya “Büyük bir kalabalığın önüne geçmek zorunda kalırsam biraz endişeliyim” gibi şeyler söyleyerek doğrulayın.

Ardından, çocuğunuzun sinirlerine rağmen başarılı olabileceğinden emin olduğunuzu söyleyen bir mesaj gönderin. Şöyle söyleyin, “Böyle korkunç şeyler yapmak zordur, ancak yapabileceğinize eminim.”

Hangi kelimeleri seçerseniz seçin, esasen “Endişelenmemeli ve cesur olmayı seçmelisiniz” derken, “endişeli hissetmemelisiniz” derken emin olun.

2

Gerçek ve Yanlış Alarmları Ayırmak

Çocuğunuzla kaygının onları güvende tutmanın ne demek olduğunu konuşun. Bir aslan tarafından kovalanırlarsa, beyinleri bedenlerine tehlike altında olduklarını bildiren bir sinyal gönderirdi. Avuç içleri terlenebilir, kalpleri daha hızlı atıyor olabilir ve harekete geçmeye hazırlanırken enerji salgılayabilir.

Beyninin sahte bir alarm göndermesi ve bir yaşam veya ölüm durumu olmasa bile vücutlarını tehlikeye karşı uyardığı zamanlar olabilir. Basketbol denemelerine gitmek, heceleme yarışmasında olmak ve bir testi geçememek, sanki yaşamları için savaşıyormuş gibi aynı endişe tepkisini uyandırabilir.

Çocuğunuzun, yanlış bir alarma (rahatsız edici, ancak yaşamı tehdit edici olmayan bir olay) karşı gerçek bir alarm (bir yaşam veya ölüm durumu) yaşadığını tespit etmesine yardımcı olun.

Gerçek bir alarmsa, bu alarm zillerini dinlemeleri ve kendilerini güvende tutmak için harekete geçmeleri gerektiğini (tehlikeli bir cüruf kabul etmeyi reddetmek gibi) açıklayın. Ama eğer yanlış bir alarmsa, korkularıyla yüzleşmek iyi bir fikirdir.

Endişeli olduklarında, “Beyniniz şu anda size gerçek bir alarm mı veriyor yoksa yanlış bir alarm veriyor mu?” Diye sorun. O zaman, hangi eylemde bulunacaklarına karar vermelerine yardımcı olun.

3

Kanıt toplamak

Çocuğunuz, “Korkarım öğlen yemeğinde oturacak kimseye sahip olamayacağım” veya “Matematik testimde tüm cevapları yanlış bulacağım” gibi şeyler söylediğinde, birlikte çalışın kanıt.

Düşüncelerin her zaman doğru olmadığını ve endişenin gerçekten gerçekleşmesi muhtemel olmayan şeyleri önceden tahmin edebileceğini açıklayın.

Çocuğunuzu, endişeli düşüncelerinin ardındaki kanıtları değerlendirmek için ipuçları toplayan bir dedektif gibi olmaya teşvik edin.

Örneğin, bir matematik sınavında başarısız olacaklarını söylerlerse, “Bunun doğru olduğu kanıtı nedir?” Diye sorarsanız, kesirler ile mücadele ediyorlar veya daha önce testten geçmemişler gibi, olumsuz tahmini destekleyen kanıtları listeleyin. .

Ardından, tahminin doğru olmadığını önerebilecek kanıtları toplayın. Örneğin, son sınavı geçmiş, ödevlerinde doğru miktarda soru almış ve daha fazla bilgi edinmek için çok çalışmışlar.

Kanıtları yazın ve birlikte gözden geçirin. Çocuğunuza endişeli düşüncelerinin ve felaket tahminlerinin gerçekleşmeyeceğini göstermesine yardım edin.

Çocuğunuza kanıtları kendi başına toplamasını, böylece yardım etmek için orada olmadığınız zamanlarda yapabileceklerini öğretin. Düşünceleri destekleyen ve çürüten kanıtların yazılı bir listesini gözden geçirmek düşünceyi değiştirebilir ve kaygıyı azaltabilir.

4

Çocuğunuza Sağlıklı Kendi Kendine Konuşma Öğretin

Endişeli bir çocuğa güven vermek önemlidir, ancak onlara kendilerini güvendirmeyi öğretmek daha da önemlidir. “Ben dans resitaline karışacağım” dedikleri zaman, “Harika olacaksınız!” Demeye acele etmeyin!

Bunun yerine, “Dans resitaliyle uğraşacağını düşünen bir arkadaşınıza ne söylersiniz?” Diye sorun. Çocuğunuz, “Ona iyi bir iş yapacağını söylerdim” diyerek cevap verebilir.

Nazik bir yanıt sundukları zaman, kendilerini aynı şeyi söylemeleri için teşvik et.

Amaç, kendilerine daha sağlıklı öz-konuşma ile nezaket ve şefkatle nasıl davranılacağını öğretmektir. O zaman, güven verici kelimeler sunmak için yanlarında olmadığınızda, kendilerine güven verebilirler.

5

Bedeni Sakinleştirmeye Yönelik Stratejileri Belirleyin

Çocuğunuz çok fazla fiziksel anksiyete semptomu yaşarsa, yarış kalp atışı veya kasları sıkma gibi, onlara vücutlarını nasıl sakinleştireceklerini öğretin.

Yavaş, derin nefesler vücudu sakinleştirmenin iyi bir yolu olabilir ve çocuklara nefeslerini düzenlemeyi öğretmenin iyi bir yolu onlara “pizzayı koklamalarını” söylemektir.

“Bir parça pizza yiyormuş gibi yap. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve pizzayı koklayın. ”Çocuğunuz burnundan derin bir nefes aldıktan sonra,“ Şimdi, pizzayı soğuması için püskürmek zorundasınız. ”Deyin. Bu onların yavaş yavaş nefes almasına yardımcı olacaktır.

Alternatif bir egzersiz, onlara “kabarcık nefeslerini üflemeyi” öğretmektir. Yavaşça nefes vermelerini hatırlamalarına yardımcı olmak için bir değnekle kabarcıkları patlatıyormuş gibi davranmalarını söyleyin.

Vücutlarını sakinleştirmelerine yardımcı olmak için birkaç kez birlikte egzersiz yapın. Endişeli olduklarında kendi başlarına yapmalarını nasıl hatırlatabileceklerini konuşun.

6

Çocuğunuzun Yüzünün Bir Kezde Küçük Bir Adımdan Korkmasına Yardım Edin

Çocuğunuz belirli bir şeye endişe duyuyorsa, karanlıktan korkmak veya bir restoranda kendi yemeklerini sipariş etmekten korkmak gibi, her seferinde küçük bir adım korkusuyla yüzleşmelerine yardımcı olun. Korkutucu gelse de, korkularla yüz yüze gelmek, uzun vadede endişenin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, yavaş hareket etmek önemlidir. Onları çok korkutucu bir şey yapmaya zorlarsanız, daha korkutucu büyürler ve çabalarınız geri tepecektir.

Bebeğinizin korkularıyla yüzleşme yolunda nasıl görüneceğine karar vermek için çocuğunuzla birlikte çalışmanın önemli olduğunu unutmayın. Oturup korkularıyla yüzleşebilecekleri adımların bir listesini yazabilirsiniz.

Amaç, orta derecede korkutucu bir şey yapmaları ve artık o kadar korkutucu olmayana kadar uygulamaya devam etmeleri olmalıdır. Sonra bir sonraki adıma geçebilirler.

İşte, bir çocuğun yatağında uyuyorsa, yalnız uyuma korkularıyla yüzleşmesine nasıl yardımcı olabileceğinin bir örneği:

  1. Annemle babamın odasında (yatağında değil) yerde bir şilte üzerinde uyuyun.
  2. Annemle babamın odasında uyuyakalırsan, uyuduktan sonra beni kendi yatağımın içine koyarlar.
  3. Odada annem veya babamla kendi yatağımda uyu.
  4. Annem ya da babam beni oyalayıp uykuya dalırken birkaç dakikada bir beni kontrol edecekler.
  5. Işık yandığında kendi yatağımda uyu.
  6. Sadece bir gece lambasıyla kendi yatağımda uyu.

Çocuğunuzun korkusunun ne olduğuna bağlı olarak, birkaç adımınız olabilir veya çok olabilir. Ancak, bir değişiklik yaratmaya çalışmak için yatırım yapmasını sağlamak için çocuğunuzun bu aşamada kullanılmasını sağlamak önemlidir.

Teşvik sunmanın faydası olabilir. Örneğin, çocuğunuz belirli bir dönüm noktasını karşılarsa, onlara başka bir ayrıcalık veya özel bir ödül verebilirsiniz.

Çocuğunuzu motive etmek için doğal sonuçları da kullanabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz kendi dondurmasını sipariş etmek için çok utangaçsa, isterse yapmaları gerektiğini söyleyebilirsiniz. Elbette, bunu yalnızca kendi başlarına yapabildiklerini biliyorsanız kullanmalısınız.

7

Çocuğunuzun Kanalı Değiştirmesine Yardım Edin

Çocuğunuz kontrol edemediği şeyler konusunda endişeli ise, örneğin yarın yağmur yağabileceği konusunda endişelenmek ve bir beyzbol oyununun iptal edilmesine neden olmak, endişelerini gidermek için yardım etmeleri gibi.

Çocuğunuz belirli bir endişe ile meşgul olduğunda, “Bu konuda yapabileceğiniz herhangi bir şey var mı?” Diye sorun. Cevap evetse, sorunu çözmelerine yardımcı olun.

Örneğin, bir fen bilgisi sınavından endişe ediyorlarsa, çalışmak iyi bir fikir olabilir. Ya da basketbol takımını yapmadıkları için endişeleniyorlarsa becerilerini geliştirebilirler.

Ancak, kontrol edemeyecekleri şeyler için endişeleniyorlarsa, hava durumu veya bir başkasının davranışı gibi, kontrol edebilecekleri tek şeyin nasıl tepki verdikleri olduğunu tartışınız. Kötü hava koşullarından en iyi şekilde nasıl faydalanabileceklerini veya eğer birisi için kaba ise nasıl cevap verebileceklerini konuşun.

Ardından, konudan fikirlerini almalarına yardımcı olun. Sürekli endişe duymaları onları endişe içinde tutacaktır, bu yüzden havanın değişmesi için kanalı değiştirmelerine yardımcı olun.

Kanalı değiştirmenin en iyi yolu, vücutlarını hareket ettirmeleri ve bir aktiviteye katılmaları için teşvik etmektir. Bir angarya üzerinde çalışmak, dışarıda koşmak ya da oyun oynamak, endişelerini gidermek için kullanılabilecek basit yöntemlerdir.

8

Ebeveynlik Stratejilerinizden Haberdar Olun

Araştırmalar, kontrol edici davranış sergileyen ebeveynlerin, çocuklarının kaygılarını artırma eğiliminde olduğunu bulmuştur. Bu yüzden ebeveynlik tarzınıza ve çocuğunuzla etkileşimlerinize göz atmanız önemlidir.

Çocuğunuzu bir şeyler yapmaya zorlamak ya da her şeyin yolunda gitmesi konusunda ısrar etmek, muhtemelen işleri daha da kötüleştirecektir.

Mükemmeliyetçi eğilimlere de dikkat edin. Çocuğunuzun mükemmel olmasını beklemek, çocuğunuzun çok fazla baskı hissetmesine neden olabilir ve bu da daha fazla endişe yaratmanıza neden olabilir.

Endişe ile mücadele ediyorsanız, yardım almak önemlidir. Endişeniz çocuğunuza bulaşabilir ve onların da endişe geliştirmelerine neden olabilir.

9

Profesyonel Yardım Alın

Çocuğunuzun kaygısı iki haftadan fazla sürerse, bir çocuk doktoru ile konuşun. Çocuğunuzun endişesi günlük işleyişi engelliyorsa, bir çocuk doktoru ile konuşmalısınız.

Örneğin, okula devamları veya notları kaygılarından etkilenirse veya korkuları nedeniyle sosyal aktivitelere katılmaya çalışıyorlarsa, bazı profesyonel desteğe ihtiyaçları olabilir.

Çocuklarda anksiyete bozuklukları yaygındır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her 4 çocuktan 1’inde anksiyete bozukluğu olduğu tahmin edilmektedir.

Anksiyete bozuklukları çok iyi tedavi edilebilir ancak çoğu zaman tanınmaz ve teşhis edilmezler. Çocuğunuzun anksiyete bozukluğu olabileceğini düşünüyorsanız, çocuk doktoru ile konuşun.

Çocuklar genelleştirilmiş kaygı, travma sonrası stres bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk ve spesifik fobiler gibi anksiyete bozuklukları geliştirebilir.

Çocuk doktoru, çocuğunuzu bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir. Anksiyete tedavisi genellikle konuşma terapisini içerir. Akıl sağlığı uzmanı, çocuğunuzun endişeli duygularıyla başa çıkma becerilerini öğrenmesine ve bazı korkularıyla yüzleşmek için güven oluşturmasına yardımcı olabilir.

Bir terapist muhtemelen tedaviye katılmanızı isteyecektir, böylece çocuğunuzu evde nasıl destekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzu endişeli hissettiğinde koçluk etmek için özel stratejiler öğrenebilir veya korkularının bazılarıyla sağlıklı bir şekilde yüzleşmelerine nasıl yardımcı olacaklarını öğrenebilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir