1. Anasayfa
 2. Zorluklar

Çocuklarla Engelli Hakkında Nasıl Konuşulur

Çocuklarla Engelli Hakkında Nasıl Konuşulur
0

Disleksi olan bir akrandan tekerlekli sandalye kullanan bir kuzene, çocuğunuz engelli insanları merak ediyor olabilir. Çocuğunuzla engellilik hakkında konuşmak, bazı insanların neden farklı göründüğü, konuştuğu, davrandığı veya biraz hareket ettiği konusunda daha iyi bir anlayış kazanmasına yardımcı olabilir.

Makalede Neler Var?

Gerçek Bir Görüşte Eğitim Verin

Çocuğunuzu, engelli birinin aynen onun gibi olduğuna ikna etmeye çalışmayın. Bunun yerine, onların biraz farklı olduklarını kabul edin, ancak birisinin farklı olması nedeniyle bu kişiyi fena hale getirmediğini açıkça belirtin.

Sonra çocuğunuza bu farklılıklar hakkında nasıl saygılı bir şekilde konuşacağınızı gösterin. Çocuğunuza öğrenme engeli veya fiziksel engeli olan biri hakkında konuşmak için kullanacağı dili verin.

Çocuğunuzu sakatlıklar konusunda gerçek anlamda eğitin. “Amcanın bacaklarındaki kaslar seninki gibi çalışmıyor. Bu yüzden yürümekte zorlanıyor ”veya“ Tek ayakla doğdu. Bu yüzden, doktorların onun için yürürken kullandığı protez bir ayağı var. ”

Duygularınızı konuşmanızın dışında tutmaya çalışın. Birinin engelliliğinin “üzgün” veya “korkunç” olduğunu söylerseniz, çocuğunuz kişiye acıyabilir ve bu yardımcı olmaz.

İşte yapılması gereken bazı önemli noktalar:

 • Bazı insanlar engelli doğar . Bazen bebeklerin engelli doğduğunu açıkça belirtin. Ancak diğer zamanlarda insanlar daha sonra yaşamda sakatlık yaşarlar.
 • Engelli insanlar hasta değildir . Serebral palsili veya kas distrofisi olan bir çocuğun hasta olmadığını açıklayın. Çocuğunuzun bir sakatlık yakalayabileceğini düşünmesini istemiyorsunuz.
 • Engelli insanlarda yanlış olan bir şey yok . Çocuğunuz, “O kızın nesi var?” Gibi sorular sorabilir. Çocuğun konuşmakta zorlanabileceği ya da yürümekte zorlanabileceğini, ancak bu onunla “yanlış” olduğu anlamına gelmez.
 • Fiziksel bir sakatlık, birinin bilişsel sakatlığa sahip olduğu anlamına gelmez . Bazen çocuklar fiziksel engelli birinin iletişim kurmakta zorlanabileceğini veya akıllı olamayacağını varsaymaktadır. Sadece birinin vücudunun çalışmadığı için beyninin bozulmuş olduğu anlamına gelmediğini açıkça belirtin.

Engelli İnsanların Uyarlanabilir Ekipmanı Nasıl Kullanabileceğini Açıklayın

Çocuğunuzla, engelli insanların, onlara yardımcı olmak için nasıl uyarlanabilir donanım kullanabileceğini konuşun. Marketteki birinin servis hayvanı olabilir ve diğer insanlar koltuk değnekleriyle yürüyor ya da dolaşmak için tekerlekli sandalye kullanıyor.

Ayrıca, mağazanın yakınında bulunan fiziksel engelli insanlar için neden park yerleri bulunduğunu da açıklayabilirsiniz. Birinin bir rampa veya asansörle tekerlekli sandalyeye uyacak şekilde tasarlanmış özel bir aracı nasıl kullanabileceğini açıklayın.

Çocuğunuzu, uyarlanabilir ekipman kullanan birine en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceği konusunda eğitin. Örneğin, çocuğunuzun kendisine hizmet etmeye davet etmediği sürece servis yeleği giyen bir köpeği asla evcilleştirmemesi gerektiğini ve tekerlekli sandalye kullanan biri için kapı tutmanın nasıl kolaylaştırabileceğini açıklayın.

Benzerlikleri Göster

Engelli insanların diğerlerinden tamamen farklı olduğu mesajını göndermediğinizden emin olun. Engelli bir çocuğun çocuğunuzla ortak olduğu hususlara dikkat edin. “Lucy matematikte iyidir, tıpkı senin gibi. Ve ikiniz de aynı tür müzik dinlemeyi seviyorsunuz. ”

Nasıl olduklarının anlaşılması, çocuğunuzun engelli insanlarla daha iyi ilişki kurmasına yardımcı olabilir ve çocuğunuzun empatisini artırmaya yardımcı olabilir.

Birlikte Engelliliği Öğrenin

Birisinin sakatlığı ile ilgili tüm cevapları alamamanın iyi bir şansı var. Bir engelliliği birlikte araştırmak, çocuğunuza bilmediğiniz koşullar altında kendini nasıl eğiteceğini göstermenize yardımcı olabilir.

Otizm, down sendromu, öğrenme güçlüğü veya hakkında soruları olabilecek diğer özürler hakkında bilgi sunan çocuklara uygun web sitelerini arayın. Sonra birlikte bilgiyi gözden geçirin.

Engellilikle ilgili yaşa uygun kitapları da okuyun ve özel koşulları ele alan TV şovları arayın. Örneğin Susam Sokağı, otizmi olan Julia adında bir kukla gösteriyor.

Zor Sorular için hazırlanın

Çocuğunuzun birisinin engelliliği hakkında bazı zor soruları olabilir. Cevabınız yoksa “Bilmiyorum” demekten korkmayın. Ya da bir cevap vermeden önce düşüncelerinizi toplamak için zamana ihtiyacınız varsa, “Bunun hakkında düşünmek ve size geri dönmek zorundayım” demeyi deneyin.

İşte duyabileceğiniz birkaç zor soru:

 • Neden böyle doğdu? “Annesinin karnında büyürken ayağı henüz büyümiyordu” diyerek bilime dayalı bir cevap verebilirsiniz. Veya inancınızı yansıtan bir manevi cevap verebilirsiniz.
 • Yetişkin olmak için mi yaşayacak? Çocuğunuz birinin ömrü hakkında zor bir soru sorarsa, insanları sağlıklı tutmak için neler yapıldığına odaklanmak isteyebilirsiniz. “Bilmiyorum” gibi bir şey söyle. Ancak doktorlar ve bilim adamları bir tedavi bulmak için çok çalışıyorlar. ”
 • Hiç yürüyebilecek mi? Birisinin prognozunu bilmemeniz için iyi bir şans var. “Emin değilim ama eminim elinden gelenin en iyisini yapmak için doktorlarıyla birlikte çalışıyor” diyebilirsiniz.

Kibarlık ve Başkalarına Duyarlılık Öğretin

Ne yazık ki, çocuğunuzun birinin sakatlığını tanımlamak için kullandığı bazı kaba sözleri duyması iyi bir ihtimal ve çocuğunuzun bu isimleri tekrar etmesi ihtimali var. Derhal söylenmeyen kelimeleri ele al. Çocuğunuza bu tür kelimelerin zarar verdiğini ve bunları söylemenin uygun olmadığını söyleyin.

Çocuğunuz, uygunsuz olduğunu açıkladıktan sonra bu kelimeleri kullanmaya devam ederse, olumsuz bir sonuç verin. İnsanları yere koyup saygısız bir şekilde başkaları hakkında konuşmanın hoş görülmeyeceğini açıkça belirtin.

Ek olarak, çocuğunuzun kötü ruhlu davranışlarda bulunmasına izin vermeyin. Engelli insanları taklit etmenin kibar olmadığını bilin ve çocuğunuza başkalarına gülmemesini söyleyin.

İyi bir rol model olduğundan emin ol. Eski dili veya uygun olmayan kelimeleri, engelli insanları tanımlamak için kullanırsanız, çocuğunuz bu durumu izleyecektir.

Çocuğunuza yardım etmeden önce sormasını söyleyin

Çocuklar genellikle yardımcı olmak isterler, ancak aslında yardımcı olacak bir şeyi nasıl yapacaklarını bilemeyebilirler. Veya kendilerini tehlikeye atabilirler.

Tekerlekli sandalyedeki birinin yardımına ihtiyaç duyup duymadığını sormadan, tekerlekli sandalyeyi kullanan kişi çocuğunuzu görmezse tehlikeli olabilir. Benzer şekilde, çocuğunuz otizmi çok üzülmüş bir çocuk görürse müdahale etmeye özendirilmiş olabilir. Fakat çocuğun sakinleşmesi için biraz alana ihtiyacı olabilir ve ona sarılmak, onu daha da kötüleştirebilir.

Bu yüzden çocuğunuza eyleme başlamadan önce sormasını öğretin. “Yardım etmek için yapabileceğim bir şey var mı?” Diye sormak, diğer kişiye yardımın takdir edilip edilmeyeceğini söyleme fırsatı verir.

Özürlü olan Sevilen Birinden Nasıl Konuşulur

Çocuğunuz bir kuzen veya bir büyükbaba veya büyükbaba gibi engelli olan sevilen biriyle büyürse zaman içinde yeni sorular sorabilir. Bedeni daha iyi anladığı için daha büyük soruları olabilir.

Engelli olan yakın bir arkadaş veya aile üyesi ise, bireyin çocuğunuzun sorularını cevaplamaya istekli olup olmadığını sorun. Çocuğunuza daha iyi bir anlayış sağlamak için sevdiklerinize soru sormaktan mutluluk duyabilirsiniz.

Engelli Bir Meslektaş Hakkında Nasıl Konuşulur

Çocuğunuz okulda bir akran hakkında, cevaplayamadığınız sorularınız olabilir. Sınıfındaki kızın neden yemeğini yemesi için yardıma ihtiyacı olduğunu veya sınıftaki bir çocuğun neden tümceleri konuşamadığını bilmiyor olabilirsiniz. “Yemek yemeye neden yardım etmesi gerektiğinden emin değilim. Belki kucağındaki kaslar seninkiler gibi çalışmaz. ”

Çocuğunuzun öğretmeni ile de irtibata geçmek isteyebilirsiniz. Öğretmen size başka bir öğrenci hakkında bilgi veremezken, öğretmenin çocuğunuzun soruları olduğunu ve muhtemelen diğer çocukların da soruları olduğunu bilmek yararlı olabilir.

Birçok okul engellilik-bilinçlendirme programları sunar. Çocuğunuzun okulunda çocuklara engelli eğitimi veren herhangi bir müfredat olup olmadığını öğrenin. Çocuklar başka bir çocuğun sakatlığını anladıklarında, müttefik olmaları daha olasıdır.

Çocuğunuzu, engelli akranları etkinliklere dahil etmeye teşvik edin. Aynı masada öğle yemeği yemek, tatilde oynamak veya bir sohbeti başlatmak, çocuğunuzun kapsayıcı olabileceği birkaç yoldur.

Çocuğunuz engelli bir çocuğu doğum günü partisine davet etmek istiyorsa, bunun nasıl gerçekleşeceği hakkında konuşmak için diğer ebeveyni aramak isteyebilirsiniz. “Oğlum açık bir parti yapmak istiyor ve çocuğunuza katılmayı çok ister. Bunu nasıl yapabiliriz? ”

Çocuğunuzla Engelliliğiniz Hakkında Nasıl Konuşursunuz?

Bir engeliniz varsa, çocuğunuzun iyileşip iyileşmeyeceği veya bazı şeyleri neden yapamayacağınız konusunda birçok sorusu olabilir. Dürüst cevapları çocuk dostu bir şekilde vermek önemlidir.

Bir ebeveynin dışarıdan görünmeyen bir engeli varsa çocuklar için kafa karıştırıcı olabilir. Çocuklar bir ebeveynin kronik ağrı içeren bir sorunu olduğunda neyin yanlış olduğunu göremezler; bu nedenle, çocuklarınıza bedeninize neler olup bittiğinin arkasındaki bilim hakkında biraz bilgi vermek önemlidir.

Öz bakım stratejilerinizi paylaşmak için de yardımcı olabilir. Fizik tedaviye katılmak, akupunktur almak veya ilaç almak, çocuğunuza kendinize dikkat etmek için adımlar attığınızı açıkça belirtin.

Yeni bir sakatlığınız varsa – bir kazada bir uzuv kaybı gibi – ve çocuğunuz uyum sağlamakta zorlanıyorsa, profesyonel yardım alın. Bir psikoterapistle konuşmak, çocuğunuzun duygularını işlemesine ve değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir