1. Anasayfa
 2. Üstün Zekalı Çocukların Sosyal ve Duygusal Zorlukları

Neden Bazı Üstün Yetenekli Çocuklar Patronudur?

Neden Bazı Üstün Yetenekli Çocuklar Patronudur?
0

Hiçbir çocuk mükemmel değildir ve ebeveynlerin çoğu çocuklarının istisna olmadığını bilir. Üstün yetenekli çocukların oldukça yaygın bir suçu patronluktur. Bu hata, başkalarının ihtiyaçlarına karşı hassas olan bir çocukta bulunduğunda, ebeveynler için kafa karıştırıcı olabilir.

Kızlar erkeklerden daha sık otoriter olmakla suçlanıyor gibi görünüyor. Bunun en olası nedeni, erkeklerde aynı davranışın liderlik, olumlu bir özellik olarak görülmesidir. Başkalarının davranışlarını düzenlemeye ve yönlendirmeye çalışan küçük çocukların güçlü liderlik becerileri sergilediği görülür ve bunun için övgüyle söz edilir. Aynı şeyi yapan küçük kızlara otoriter oldukları ve diğer çocukların onlarla oynamak istemedikleri söylenir. Küçük kızlar için mesaj, başkalarıyla iyi geçinmek ve kabul edilmek, liderlik becerilerini geliştirmekten daha önemlidir.

Makalede Neler Var?

Nedenler

 • Düzenleme Gerekliliği: Bazı yetenekli çocukların, insanlar ve etkinlikler dahil her şeyi organize etmesi gerekir. Üstün yetenekli olmayan yaştaki arkadaşlarından daha bilişsel olarak daha gelişmiş olduklarından, grup organizasyonu hakkında daha ileri bir anlayışa sahip olabilirler. Hangi işi kimin yapması gerektiğini ve her işin nasıl yapılması gerektiğini bilirler. Diğer çocukların bir işi bitirmek için birlikte nasıl çalışacaklarını bulmasını beklemek yerine – iş bir oyun oynamak olsa bile – bu yetenekli çocuklar görev alacak ve faaliyetleri organize edeceklerdir.
 • Karmaşık Kurallar Sevgisi: Çocuklar için ve çocuklar için tasarlanan oyunların çoğunun nispeten basit kuralları vardır. Ancak, yetenekli çocukların bu kadar basit kuralların sağladığından daha fazla zorluğa ihtiyacı var. Sonuç olarak, oyun için daha karmaşık kurallar oluşturmaya çalışabilir ve diğer çocukları da onları takip etmeye yönlendirebilirler. Diğer çocuklar genel olarak herhangi bir çocuğun kurallarına uymayı kabul etmediklerinden, o çocuk otoriter olarak görülecektir. Bununla birlikte, yetenekli çocuklar bir arada oynadıklarında, bu yetenekli tüm çocuklar karmaşık kuralları oluşturmaya çalışacağından, genellikle bir sorun değildir. Birden fazla çocuğun kattığı kurallardan oluşan ilginç bir oyunla sonuçlanabilirler.
 • Kontrol İhtiyacı: Bir çok insan patronluk düşündüğü zaman, muhtemelen ilk önce kontrolü düşünürler. Üstün yetenekli bir çocuğun başkasına benzer bir durumun kontrolünü elinde tutmak isteyebileceği kesindir. Bununla birlikte, bu yetenekli çocuklarda patronluğun tipik nedeni değildir.

Bossiness Hakkında Ne Yapmalı

 • Çocuğunuzun Adalet Duygusuna İtiraz: Diğer çocukların oyunu düzenlemede ve hatta bazı kurallar oluştururken bir dönüş isteyebileceklerini önerin. Ancak bu zor olabilir, çünkü üstün yetenekli olmayan çocuklar genellikle aynı tür karmaşık kuralları yapmazlar ve kuralları mantıksız olabilir.
 • Çocuğunuzun Başkalarına Duyarlılığına İtiraz: Sadece adalet sorunu işe yaramayabilir, ancak çocuğunuzun başkalarına duyarlılığına bir itiraz ile birlikte kullanıldığında, yardımcı olabilir. Çocuğunuza, diğer çocukların kendilerini kötü hissedebileceklerini veya kuralları yapma veya etkinliği yönetme şansı yoksa, onların duygularını incitebileceğini bildirin.
 • İyi Liderlik Kaliteleri Hakkında Konuşun: Çoğu çocuk ve birçok yetişkin liderliğin yalnızca kontrol ile ilgili olmadığını anlamıyor. Aynı zamanda diğer insanlara güçlü yanlarını göstermek ve geliştirmek için bir şans vermekle ilgilidir. Çocuğunuzla iyi bir lider yapan şey hakkında konuşun. Çocuğunuzun kontrol ve liderlik arasındaki farkı anlamasını sağlamak, “patronluk” davranışının neden etkili olmadığını görmesine yardımcı olabilir. Ayrıca çocuğunuza, liderlik girişimlerini, sadece belirli yöntemleri onaylamamadığınızı da bildirecektir.

  Ne Yapmamalı

  1. Çocuğunuza, eğer kimsenin otoriter olursa onunla oynamak istemeyeceğini söyleme. Bu yanlış mesajı gönderir. Bir çocuğa geçinmenin her şeyden daha önemli olduğunu söyler. Daha önemlisi, bununla birlikte, bir çocuğun onunla ilgili bir sorun olduğunu hissetmesine neden olabilir. Diğer çocuklara, ondan daha çok önemsediğini bile hissedebilir.
  2. Çocuğunuzun hayal kırıklığından ödün vermeyin. Üstün yetenekli bir çocuğun, özellikle diğerleri karmaşık bir oyun tasarlayamadığında veya dağınık olduğunda, başkalarına bazı otoritelerden vazgeçmesi zor olabilir. Çocuğunuz bu duyguları ifade ederse, onları doğrulayın ve anladığınızı bildirin.
  3. Çocuğunuzun bir gecede mükemmel bir lider olmasını beklemeyin. Çocuğunuz sorunu entelektüel olarak anlasa da, duygusal olarak muhtemelen kendisi için zor olacaktır. Üstün yetenekli çocukların zaman uyumsuz gelişimi, zihinsel olarak anladıkları kavramlarla duygusal olarak başa çıkmalarını zorlaştırabilir.

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir