1. Anasayfa
 2. Üstün Zekalı Çocukların Sosyal ve Duygusal Zorlukları

Üstün Yetenekli Çocuğun Davranış Problemleri Nasıl Tanınır?

Üstün Yetenekli Çocuğun Davranış Problemleri Nasıl Tanınır?
0

Üstün zekalılık birçok yönden harika, ancak üstün zekalı çocuklar sosyal ve duygusal gelişimlerini etkileyebilecek özelliklere sahip olabilir. Üstün yetenekli çocuğunu anlamak için, üstün yeteneklerinin davranışını nasıl etkileyebileceğini görmek iyi bir fikirdir.

Makalede Neler Var?

Asenkron Gelişimden Kaynaklanan Sorunlar

İleri entelektüel becerilere her zaman ileri sosyal ve duygusal beceriler eşlik etmez. Beceriler farklı hızlarda geliştiğinde, gelişim “asenkron” olarak tanımlanır. Bazı durumlarda, yetenekli çocuklar, entelektüel güçleri diğer yetenekleriyle eşleşmediğinde problemlerle karşılaşabilirler. Örneğin:

 • Üstün yetenekli çocuklar soyut kavramları entelektüel olarak anlayabilir ancak bu kavramlarla duygusal olarak başa çıkamayabilir, bu da ölüm, gelecek, cinsiyet ve diğer ileri konular hakkında yoğun endişelere yol açabilir.
 • Üstün yetenekli çocukların fiziksel gelişimi, entelektüel olarak öngörebilecekleri bir görevi yerine getirememelerine neden olabilir. Bu aşırı hayal kırıklığı ve harekete neden olabilir. (Mükemmeliyetçilik bu hayal kırıklığında da rol oynayabilir.)
 • Üstün yetenekli bir çocuk, küresel ısınma ya da dünyadaki açlık gibi konularla ilgili yetişkin sohbetlerine bir dakika, bir sonraki dakika ağlama ve sızlanma gibi konularda bir kardeşin en sevdiği oyuncağı aldığı için katılabilir. Bu yetişkinleri şaşırtabilir ve yaşa uygun davranışa aşırı tepki verilmesine neden olabilir.

İleri Sözlü ve Muhakeme Yeteneklerinden Kaynaklanan Sorunlar

Üstün yetenekli çocuklar, okuma, konuşma ve hatta sınıf seviyesinin üzerinde akıl yürütme yeteneğine sahip olsalar da, bu yetenekler her zaman pozitif yollarla kullanılamaz. Örneğin:

 • Üstün yetenekli çocuklar tartışmacı ve / veya manipülatif olabilir. (Yetişkinler genellikle bu çocukların küçük avukatlar olduğunu söylerler.) Ebeveynler ve diğer yetişkinler, mantıklı ve inandırıcı argümanlar için kredi verilmesi gerektiğine rağmen, çocuğun ne kadar zeki veya sevimli olursa olsun, çocuğun hala çocuk olduğunu ve uygun disiplini gerektirdiğini davranış bakabilir. Yetişkinleri manipüle edebildiklerini gören çocuklar kendilerini çok güvensiz hissedebilirler.
 • Üstün yetenekli bir çocuk ebeveynleri ve öğretmenleri zekâya atmaya çalışabilir.
 • Gelişmiş kelime hazinesi ve gelişmiş mizah duyguları, yetenekli çocukların yanlış anlaşılmalarına neden olabilir, bu da kendilerini aşağı ve reddedilmiş hissettirebilir. (Bu yetenekli çocukların daha büyük çocuklar ve yetişkinler arasında olmayı tercih etmelerinin bir nedenidir.)

Mükemmeliyetçilik ve Duygusal Hassasiyetlerden Kaynaklanan Sorunlar

Üst düzey becerilere sahip olmak harika, ancak bu beceriler bazen mantıksız beklentiler yaratıyor. Bazı yetenekli çocuklar, her testte yüzde 100 puan almalarını bekleyen mükemmeliyetçi oldular. Üstün yetenek, aşırı aktif bir hayal gücüne de yol açabilir. Bu konular davranışsal sorunlara neden olabilir; Örneğin:

 • Mükemmeliyetçilik başarısızlık korkusuna yol açabilir, bu da yetenekli bir çocuğun bir şeyi denemeyi bile reddederek başarısızlıktan kaçınmasına neden olabilir (bir ev ödevi yapmak dahil).
 • Keskin gözlem, hayal gücü ve aşikarın ötesini görebilme yeteneği, yetenekli bir çocuğun utangaç görünmesine neden olabilir ve tüm etkileri göz önünde bulundurmak için yeni durumlarda geri kalabilir.
 • Üstün yetenekli bir çocuk soruları cevaplamadan veya yardım teklif etmeden önce tam olarak ayrıntıya ihtiyaç duyabilir, bu da sosyal olarak utangaç görünmesine neden olabilir.
 • Yoğun bir duyarlılık yetenekli çocukların çok kişisel olarak eleştirilmesini, hatta genel olarak öfkelenmesini sağlayabilir. Çocukluk dönemindeki kızaklar sırtlarını yuvarlamaz.
 • Duyarlılık ve iyi gelişmiş bir doğru ve yanlışlık hissi, savaşlar, aç çocuklar, açlık, kirlilik, şiddet ve adaletsizlik ile ilgili endişelere yol açabilir. Resimlerle ve bu sorunların tartışılmasıyla aşırı yüklenirse, içe dönük hale gelebilir, geri çekilebilir ve hatta “varoluşsal depresyondan” muzdarip olabilir.

Neredeyse, üstün zekalığın tüm özellikleri, yetenekli çocukların çok erken yaşlarda bile “farklı” hissetmelerini sağlayabilir. Bu nedenle, onları, onlar gibi çocuklarla ve onları anlayan insanlarla bir araya getirmek önemlidir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir