1. Anasayfa
  2. Yetenekleri beslemek

Üstün Yetenekli Çocuğunuzu Nasıl Beslersiniz?

Üstün Yetenekli Çocuğunuzu Nasıl Beslersiniz?
0

Çocuğunuzun yetenekli olduğunu öğrenmek kaçınılmaz olarak, bu konuda ne yapılması gerektiği sorusuna yol açar. Çocuğunuzdaki ilerlemiş davranışları fark etmiş olsanız da veya başkaları onları size göstermiş olsa da, şansınız ne olursa olsun, bunun hakkında ne yapmalısınız? Bazı ebeveynler yanlış şeyler yapacaklarından veya çocuklarının ihtiyaç duyduğu şeyi sağlayacak kadar akıllı, yetenekli veya eğitimli olmadıklarından endişe duyuyorlar. Ancak, gerçekte gereken tek şey biraz anlayış ve yaratıcılıktır. Burada başlamanız için birkaç fikir var.

Makalede Neler Var?

Üstün yetenekli çocukların beslenmesi için genel kurallar

Üstün yetenekli bir çocuğun yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmasına yardım etmenin ilk anahtarı, bu yetenekleri beslemenin ne demek olduğunu öğrenmektir. Beslenme çoğunlukla çocuğun çıkarlarını beslemekte ve onu yeni fikirlere ve deneyimlere maruz bırakmaktadır. Örneğin, çocuğunuzun dinozorlarla ilgilendiğini fark ederseniz, onlar hakkında oyuncaklar ve kitaplar edinin. Bununla birlikte, çocuğunuz müziğe büyük ilgi göstermese de, müzikal oyuncaklar almak ve çocuğunuzun müziğe maruz kalmasını istiyorsunuz.

etkileşim

Ayrıca, yetenekli çocuğunuzla konuşurken ve birlikte oynarken de besleyebilirsiniz. Üstün yetenekli çocuklar beyinlerini kullanmayı severler. Düşünmeyi ve çözmeyi severler, bu yüzden onlara sorular sorun! Ve elbette, yetenekli çocukların kendilerine sormak için bolca soruları var! Sorularına nasıl cevap vereceğiniz, onların cevapları bulmayı düşünmelerini ve öğrenmelerini sağlar. Çocuğunuzun sorularına cevap verme biçiminiz, öğrenme sevgilerini canlı tutmaya yardımcı olabilir ve öğrenmeye devam etmeleri için onlara yaşam boyu becerileri öğretebilir.

faaliyetler

Üstün yetenekli çocuğunuzun ilgi alanlarını ve becerilerini geliştirmek genel düşüncesiyle daha rahat hale geldikçe, bazı aktiviteler planlamaya başlayabilirsiniz. Aslında fazla planlamaya ihtiyacın yok. Örneğin, bir yürüyüşe çıkmak hiç fazla planlama gerektirmez, ancak basit bir yürüyüş bazı ilginç keşif ve tartışmalara yol açabilir. Üstün yetenekli çocukların çoğu gözlemcidir, bu yüzden farketmediğiniz şeyleri fark etmeleri muhtemeldir, ancak bu soru sormayacağınız anlamına gelmez!

Programlar

Üstün yetenekli bir çocuğu evde uyarmak zor bir iştir. Hiç durmadan entelektüel stimülasyon istiyorlar (ve buna ihtiyaç duyuyorlar). Yine de hepsini evde yapmanıza gerek yok. Çocuğunuzu üstün yetenekli çocuklar için tasarlanmış bir programa göndermeyi veya birçok yetenekli çocuğu çekmeyi düşünün. Çocuğunuz yeterince büyükse, onu uzak bir kampa gönderebilirsiniz. Çocuğunuz yalnız gitmek için çok küçükse, kütüphaneler veya topluluklar tarafından sunulanlar gibi yerel bir program düşünün.

Oyunlar ve Oyuncaklar

Bir çocuğun yeteneklerini geliştirmek için iyi bir yol, bazı iyi oyuncaklar ve kitaplar sağlamaktır. Ama onlar sadece kitap ve oyuncak olamazlar. Üstün yetenekli çocuklar genellikle tipik oyuncaklardan sıkılır ve her zaman en popüler kitapları ilginç bulmazlar. Üstün yetenekli çocuklar için doğru oyuncakları ve kitapları bulmak zor olabilir, ancak ne arayacağınızı bilmiyorsanız. Üstün yetenekli çocuklar, öğrenmelerini, düşünmelerini ve yaratıcı olmalarını sağlayan oyuncaklardan zevk alırlar. Kitaplardaki tadı benzer.

İttirmeye Karşı Besleyici

Çocuğunuzun yeteneklerini geliştirmek için yapmanız gerekenleri yaptığınızı düşündüğünüzde bile, çocuğunuzu zorladığınız ve zarar gördüğünüz için endişelenebilirsiniz. Hepimize sık sık söylenir, çocuklarımızı şüphelerle dolu olmalarına yardımcı olamayacağımıza itmememiz gerekir. İç huzuru için, beslemek ve itmek arasındaki farkı anlamak isteyeceksiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir