1. Anasayfa
  2. Yetenekleri beslemek

Üstün Zekalı Çocuklara Özel Bir Okul Seçmek

Üstün Zekalı Çocuklara Özel Bir Okul Seçmek
0

Üstün yetenekli çocukların ebeveynleri, devlet okullarına bir ana sebepten alternatifler aramaktadır: çocuklarına mümkün olan en iyi eğitimi vermek istiyorlar. Bu, diğer ebeveynlerin çocukları için istediklerinden farklı değildir. Bununla birlikte, doğru okulu bulmak zor olabilir. Devlet okulu yetenekli bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılayamazsa, ebeveynler ana okulu ya da özel bir okul arayabilirler. Ancak, evde eğitim, devlet okuluna alternatif arayan her aile için doğru veya hatta mümkün değildir. Bu özel okulları terk eder.

Küçük çocuğunuzun yetenekli olduğunu öğrendiyseniz ve çocuğunuzun uygun bir eğitim almasını sağlamak istiyorsanız veya çocuğunuzun yetenekli olduğunu biliyorsanız ve yeterince zorlanmadığından çocuğu okul ortamından çıkarmanız gerekiyorsa, Özel bir okul düşünüyor olabilirsiniz. Ama doğru olanı nasıl seçersin?

Makalede Neler Var?

Özel Bir Okula Karar Vermeden Önce

Çocuğunuz için düşündüğünüz herhangi bir okula kendinize sormanız gereken ilk soru şudur: Okulun eğitim felsefesi nedir ve okul nasıl bir müfredat sunar? Sadece bir okul özel olduğu için, yetenekli çocuğunuz için mutlaka iyi bir okul olması gerekmez. Üstün yetenekli çocuklar için iyi bir program olan özel bir okul istiyorsun.

Montessori ve Waldorf okulları, yetenekli çocukların ebeveynlerinin çocuklarının eğitim ihtiyaçlarına çözüm olarak gördüğü en yaygın iki okul türüdür. Bu okullar hemen hemen her yerde bulunabilen “zincir okullar” dır. Ancak diğer okullar da yetenekli çocuklar için iyi bir programlama sunuyor. Bununla birlikte, bunlar bir tür okuldur ve bu nedenle okulun yakınında yaşamayan ebeveynler için uygun değildir. Onlar yerel okullar. Indiana, Indianapolis’teki Çınar Okulu böyle bir okulun örneğidir.

Çınar Okulu özellikle yetenekli çocuklar için yaratılmıştır, ancak Montessori okulları gibi diğer okullar, yetenekli çocuklar düşünülerek tasarlanmamıştır, ancak yetenekli çocuklara uygun eğitim felsefelerine dayanabilir.

Bir okulun akademik mükemmellik konusundaki itibarı nedeniyle, üstün yetenekli çocuğunuz için iyi bir yer olacağını düşünmeyin. Bazı okullar, bazı üstün yetenekli programlar gibi, yüksek motivasyonlu yüksek başarı gösterenler için üstün yetenekli çocuklardan daha fazla tasarlanmıştır. Herhangi bir karar vermeden önce okulu değerlendirin. Okulun eğitim felsefesini ve sunduğu müfredat türünü bildiğinizden emin olun.

“Zincir” Özel Okulları

Bu okullar yalnızca belirli bir eğitim felsefesini izleyebilecekleri ve neredeyse her yerde bulunabilecekleri anlamında zincirlerdir. Başka türlü ilişkili değillerdir. Yani, bazı eğitim kurumlarının yönetimini paylaşmazlar. Montessori ve Waldorf okulları en yaygın “zincir” okullarıdır.

Montessori Okulları : Maria Montessori’nin eğitim felsefesi, yetenekli çocukların çoğunun ihtiyaçlarına uygundur. Bununla birlikte, bir okulun Montessori kiremitini kapının üzerine koymak için bu felsefeyi izlemesi gerekmez. Gerçek bir Montessori okulu olduğundan emin olmak için okulu kontrol etmelisin.

Waldorf Okulları : Üstün yetenekli çocukların ebeveynleri, Waldorf okullarının sanata ve hayal gücüne önem vermelerinden dolayı yaklaşımlarını takdir eder. Waldorf okulları da benzer bir metodoloji izlemeye meyillidir.

Yerel Özel Okullar

Yerel özel okullar, yetenekli çocuklar için iyi eğitim seçenekleri sunabilir. Bunlar arasında paroşiyal, üniversite laboratuvar okulları ve bağımsız okullar bulunur.

Robert Kennedy, eyaletinize tıklayıp özel okulların bir listesini bulmanızı sağlayacak mükemmel bir özel okul haritasına sahiptir. Bazıları üstün yetenekli çocuklar için özel okullar, ancak hepsi değil. Her durumda, bir okulun yalnızca çocuğunuza sunabileceği kadar iyi olduğunu hatırlamak istersiniz. Üstün yetenekli çocuklar için tasarlanan okullar bile üst düzey yetenekli tüm çocuklar için iyi değildir.

Okulun Çocuğunuz İçin İyi Olduğunu Nasıl Bilirsiniz?

Bir çocuk için iyi bir okulun mutlaka başka bir çocuk için doğru okul olmadığını unutmayın. Çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu düşünün. Daha fazla mı yoksa daha az yapıya mı ihtiyacı var? Çocuğunuz neyle ilgileniyor? Müzik? Bilim? Sanat? Matematik? Yazı?

Çocuğunuz müziği seviyor ancak okulda müzik programı veya küçük bir program yoksa, en uygun olmayabilir. Çocuğunuzun konuları derinlemesine araştırmak için fırsata ihtiyacı varsa, ancak okul bu fırsatları sağlamıyorsa, en uygun olmayabilir.

Unutmayın, çocuğunuz için en uygun okulu aradığınızdan. Okulun felsefesinin çocuğunuzun ihtiyacı olduğunu düşündüğünüzle eşleşmesini ve çocuğunuzu zorlayacak bir müfredat olmasını istiyorsunuz. Ve öğretimin çocuğunuzun öğrenme tarzına uygun olacağı bir okul istiyorsunuz. Çocuğunuzun test yaptırması için iyi bir zaman olabilir. WISC gibi IQ testleri ve WIAT gibi başarı testleri, çocuğunuz için özel bir okulda neyi aramanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilecek çocuğunuzun akademik ihtiyaçları hakkında çok şey ortaya çıkarabilir. Çocuğunuzu test ettirmeyi tercih ederseniz, yetenekli çocuklara aşina bir testçi aradığınızdan emin olun.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir