1. Anasayfa
  2. Çocuğuma Hediye Verildi mi?

Üstün Zekalı Çocukların Ortak Özellikleri ve Özellikleri

Üstün Zekalı Çocukların Ortak Özellikleri ve Özellikleri
0

Üstün yetenekli çocukları akranlarından ayıran özellikler ve özellikler nelerdir? Bu eşsiz bilişsel, sosyal, duygusal ve dilsel özellikleri tanımlamak mutlaka zor değildir. Aslında, eğitimli göze, yetenekli bir çocuğu tespit etmek oldukça kolay olabilir. Bir ebeveynin o kadar eğitilmemiş bir gözüne rağmen, bir çocuğun diğer çocuklar gibi olmadığını fark etmek kolaydır.

Yine de, ebeveynler genellikle bu farklılıkların ne anlama geldiğini sorguluyor. Çocuklarının akıllı olduğunu biliyorlar, ama gerçekten yetenekli olabilir mi? Üstün yetenekli çocuklarda bulunan ortak özelliklerin bu kontrol listesinin gözden geçirilmesi, ebeveynlerin bir çocuğun yetenekli olup olmadığını belirlemek için kullanabilecekleri ilk adımdır. Bir çocuğun bu özelliklerin çoğuna sahip olması durumunda, çocuğunuzun yetenekli olup olmadığını belirlemek için test yaptırma konusunda öğretmenine veya okul yöneticisine danışmalısınız.

Bu tür testler küçük çocuklarda güvenilir olmayabilir, bu nedenle küçük çocuklar gibi küçük çocukların ebeveynleri küçük yetenekli çocuklarda bulunan genel özelliklerin listesini gözden geçirebilir.

Makalede Neler Var?

Üstün Zekalılık Olan Bilişsel Özellikler

Çocuğunuz çok dikkatli, meraklı mı veya yoğun ilgi duymaya yatkın mı? O zaman, yetenekli olabilir. Çocuğunuzun, diğer çocukların veya yetişkinlerin bile göz ardı edeceği şeyleri fark edip etmediğini düşünün. Bu gözlemci olmanın bir işareti. Ve eğer çocuğunuz sizi sürekli olarak peynir altı suyundan, dünyada neden savaş olduğu konusunda özel bir yemek yemesi gereken her şeyle ilgili sorularınızla rahatsız ediyorsa, elinizde yetenekli bir çocuk olabilir.

Çocuğunuzun ilgi alanlarıyla ilgili ne kadar tutkulu olduğunu düşünün. Yeni bir hobi edindiğinde saatlerini harcayabilir mi? Başka hiçbir şey düşünmemiş veya konuşmuş gibi görünüyor mu? Bu yoğun ilgi gösterir.

Üstün yetenekli çocukları öne çıkaran diğer bilişsel özellikler arasında mükemmel bir hafıza, uzun dikkat süresi, mükemmel muhakeme becerileri ve gelişmiş soyutlama, kavramsallaştırma ve sentez gücü sayılabilir.

Çocuğunuz ayrıca fikirler, nesneler veya gerçekler arasındaki ilişkileri hızlı ve kolay bir şekilde görebilir ve akıcı ve esnek bir düşünceye sahip olabilir. Üstün yetenekli çocukların düşünceleri ayrıntılı ve özgün olma eğilimindedir ve mükemmel problem çözme becerilerine sahiptir. Kavramları hızlı bir şekilde ve akranlarının ihtiyaç duyduğundan daha az uygulama ve tekrarlama ile öğrenirler.

Çocuğunuzun bazen onu sıcak suya indiren alışılmadık veya canlı bir hayal gücü varsa, bunun bir başka üstün yetenek belirtisi olduğunu düşünün.

Sosyal ve Duygusal Özellikler

Üstün yetenekli çocuklar, felsefi ve sosyal konulara ilgi geliştirerek akranlarından sıyrılıyorlar. Ayrıca hem duygusal hem de fiziksel olarak çok hassastırlar. Diğer çocukların omuzlarını sildiği veya kıyafetlerindeki etiketlerden ya da çoraplarındaki dikiş yerinden derisini tahriş eden şeyler hakkında ağlayabilirler.

Buna ek olarak, yetenekli çocuklar adalet ve adaletsizlik hakkında derin endişe göstermektedir. Mükemmeliyetçi, enerjik olma eğilimindedirler ve ilginç olmasalar da iyi bir mizah anlayışı yaşarlar. Genellikle içsel olarak motive olurlar, yani başkalarının onayını almak yerine kendileri için hedefler ve zorluklar koyarlar. Ebeveynler, öğretmenler ve diğer yetişkinlerle iyi ilişki kurabilseler de, otoriteyi meraktan ya da bir adaletsizlik olduğuna inandıklarında sorgulamaktadırlar.

Dil özellikleri

Üstün yetenekli çocukların dil özellikleri de onları ayırdı. Çok fazla kelime hazinesi vardır ve akranlarından daha erken okuyabilirler. Standart yaşta oksalar bile hızlı ve geniş bir şekilde okuma eğilimindedirler. Ayrıca “eğer” sorusunu sormayı da severler.

Üstün Zekalı Çocukların Ek Özellikleri

Üstün zekalı çocuk yeni şeyler öğrenmekten hoşlanır. Entelektüel etkinlikten hoşlanır ve entelektüel oyunculuk sergiler. Muhtemelen daha büyük çocuklar için hazırlanmış kitap ve dergileri tercih edecek ve şüpheci, eleştirel ve değerlendirici bir tutum benimseyecektir. Üstün yetenekli çocuklar, asenkron gelişim gösterme eğilimindedir, yani zihinsel olarak çok zeki olabilirler, ancak yaşları gibi bir çocuğa, hatta daha genç yaşlara duygusal olarak tepki verirler.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir