1. Anasayfa
 2. Çocuğuma Hediye Verildi mi?

Çocuğunuzun Hediyeli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun Hediyeli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
0

“Çocuğum yetenekli mi?” Bu, birçok ebeveynin sorduğu bir soru. Cevabı bulmak her zaman kolay değildir, çünkü yetenekli çocuklar bireylerdir. Üstün yetenekli olmayan çocukların diğer üstün yetenekli olmayan çocukların olduğu gibi birbirlerinden farklıdırlar. Bununla birlikte, ortak bir takım özellikleri ve özellikleri vardır. Çocuğunuzun yetenekli olup olmadığını merak ediyorsanız, bu ortak özelliklere bakın ve bunlardan kaçının çocuğunuza uyduğunu görün. Çocuğunuzun gelişimsel kilometre taşlarına ne kadar çabuk ulaştığı gibi başka şeyleri de kontrol edebilirsiniz.

Çocuğunuzun bu ortak özelliklerin çoğuna sahip olduğundan emin olduğunuzda ve çocuğunuzun gelişimsel dönüm noktalarının birçoğunda erken tanıştığını fark etseniz bile, hala emin olamayabilirsiniz. Birçok insanın inandığına rağmen, tüm ebeveynler çocuklarının yetenekli olduğuna inanmaz ve üstün yetenekli çocukların ebeveynleri çocuklarının yetenekli olduğunu iddia etmekten genellikle emin veya isteksizdir.

Üstün yetenekli çocuklar ve üstün yetenek kavramı hakkında ne kadar çok şey okursanız, çocuğunuzun yetenekli olup olmadığının farkına varmanız veya çocuğunuzun yetenekli olduğuna dair şüpheniz için onay almanız kolaylaşır.

Makalede Neler Var?

Özellikleri ve özellikleri

Ebeveynler genellikle, örneğin erken okuma, mükemmel anılar veya yetişkinlerle iyi ilişki kurma gibi gelişmiş yeteneklere dair kanıtlar gördüklerinde çocuklarının yetenekli olup olmadığını merak ederler. Özellik listelerine bakarak, çocuklarının yeteneklerini anlamaya başlayabilirler. Bununla birlikte, çocuğun yetenekli olması için tüm özelliklere sahip olması gerekmediğini hatırlamak önemlidir.

 • Üstün yetenekli çocukların özellikleri
 • Küçük yetenekli çocukların özellikleri
 • Bebeklerde üstün yetenek belirtileri

Gelişimsel Kilometre Taşları

Üstün zekalılık ailelerde koşma eğilimindedir, bu yüzden üstün zekalılık gösteren özelliklerin çoğu genişletilmiş aile üyeleri arasında yaygındır. Ebeveynler, üstün zekalılık belirtisine bakabilir ve bunu tamamen normal, ortalama davranış olarak değerlendirebilir. Sonuçta, birkaç aile üyesi aynı özelliğe sahip. Ebeveynler aynı zamanda bir özellik listesine bakabilir ve çocuklarının tanımlara gerçekten uyup uymadığından emin olmadığından, çocuğun gelişimini ortalama gelişimsel kilometre taşları ile karşılaştırmak iyidir. Gelişmiş gelişme olarak kabul edilenleri görmek de iyi bir fikirdir.

Süper Hassasiyetler ya da Aşırı Zorluklar

Üstün yetenekli çocukların bir veya daha fazla “Üstüncülüğü” var. Bir çocuk duygularını çok kolay incitebilir veya yüksek seslere karşı hassas olabilir ya da çorap dikişleri tarafından rahatsız edilebilir. Bir çocuk da fazla enerjiye sahip olabilir ve sürekli hareket halinde olabilir. Ancak yetenekli çocukların hepsinin bu hassasiyetlere sahip olmadığını anlamak önemlidir.

 • Dabrowski’nin Aşırı Zorunlulukları
 • Psikomotor OE
 • Şehvetli OE
 • Hayali OE
 • Fikri OE
 • Duygusal OE

“Üstün Zekalı” teriminin Farklı Görüşleri

Anne ve babaların birçoğunun bir çocuğun yetenekli olup olmadığını anlamada zorluk çekmesinin bir nedeni, “yetenekli” teriminin çelişkili tanımlarıdır. Şartları kullanan herkes mutlaka aynı niteliklere atıfta bulunmaz. Terimin tarihi ve anlamındaki değişiklikler hakkında bilgi edinmek, ebeveynlerin yetenekli olup olmadığını ve çocuklarının yetenekli olup olmadığını anlamalarına yardımcı olur.

Zeka Testi

IQ testi, ebeveynlerin çocuklarına hediye verilip verilmediğini belirlemelerine yardımcı olabilir, ancak uzmanlar, çocukların beş yaşından önce ve tercihen dokuz yaşından önce test edilmemesini önerdi çünkü sonuçlar tamamen doğru olmayabilir. Ebeveynler için, çocuğun aldığından daha uygun bir eğitimi savunmak için gerekli olmadıkça, çocuklarının test yaptırması genellikle gerekli değildir. Test, çocuklarının yetenekleri hakkında sürekli şüpheleri olan ebeveynler için gönül rahatlığı sağlayabilir.

Neden Önemli?

Üstün yetenekli çocukların ebeveynlerine sık sık “övünme” bırakmaları ya da “çocuğunuzun çocuk olmasına izin” ya da “itme” yapmaları engellenir. Üstün yetenekli çocuk sahibi olmayan insanlar, ilgili sorunları anlamıyorlar. Üstün yetenekli çocuklar, ebeveynlerinin, gizlice, çocuklarının neler yapabileceğini şaşırtabilecekleri için gizemlidir. Oldukça sık, bu ebeveynler gördükleri şeyin aslında gördükleri, çocuklarının aynı yaştaki diğer çocuklardan daha gelişmiş yeteneklere sahip olduğunu göründüğünü teyit etmek ister.

Tabii ki, o zaman insanlar bu ebeveynlere bunun önemi olmamasını söyler. Ve bazı yönlerden doğru. Eğer yetenekli veya yetenekli değilse, çocuğunuzu daha fazla veya daha az sevmeyeceksiniz. Fakat çocuğunuzu daha iyi anlayacaksınız. Nerede yardım arayacağınızı ve ne tür yardım arayacağınızı bileceksiniz. Örneğin, ebeveynlik kitapları, yetenekli çocukların ebeveynlerini şaşırtabilir ve hatta hayal kırıklığına uğratabilir, çünkü verilen açıklamalar ve tavsiyeler geçerli değildir ve birçok (en fazla değilse) yetenekli çocuklar üzerinde çalışmaz. Çocuğunuzun yetenekli olduğunu bilmek, üstün yetenekli çocukların kitaplarını aradığınız anlamına gelir.

Çocuğunuzun yetenekli olduğunu bilmek, okulun uygun bir eğitim ortamı sağlayıp sağlamadığını daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Bazı yetenekli çocuklar meydan okumaz hale gelir, çünkü meydan okumazlar. Diğer yetenekli çocuklar başarabiliyorlar (yüksek notlar alıyorlar) ama yine de zorlanmıyorlar. Her iki durumda da, çocuklar okulda ve yaşamda sorunlarla karşılaşabilirler.

Çocuğunuzun yetenekli olduğunu bilmek size huzur verir, çocuğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir ve onun için en iyi akademik ortamı sağlamanıza yardımcı olabilir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir