1. Anasayfa
  2. Yetenekleri beslemek

Bir Annenin Yolculuğu Üstün Yetenekli Bir Çocuk Yetiştirme – 1. Bölüm

Bir Annenin Yolculuğu Üstün Yetenekli Bir Çocuk Yetiştirme – 1. Bölüm
0

Üstün yetenekli özelliklerin bir listesini yazabilirim, “üstün yetenekli” teriminin farklı tanımlarını açıklayabilirim ve hatta çocuğunuzun yetenekli olup olmadığını söylemeniz için yollar sağlayabilirim. Yine de söylediklerimden bağımsız olarak, diğer birçok yetenekli çocuğun ebeveyni gibi, çocuğunuzun “normal” olup olmadığını veya sizinki gibi bir çocuğu olan tek ebeveyn olup olmadığını merak edebilirsiniz. Doğru şeyleri yapıp yapmadığınızı merak edebilirsiniz.

Üstün yetenekli bir çocuğun neye benzediğini ve yetenekli bir çocuğun ebeveyni gibi görünmesini gerçekten anlamak için, yetenekli bir ebeveyn olarak beni yolculuğumda takip edebilirsiniz. Oğlum şimdi üniversitede, bu yüzden oğlumun zaman içinde nasıl geliştiğini ve yetenekli bir çocuğun ebeveyni olarak benim için nasıl bir şey olduğunu okuyabilirsiniz.

İlk Annelik Hayallerim
Her zaman bir sürü çocuk sahibi olmak isterdim. 41 yaşındayken sonunda bir anne olacağımı öğrendim, annelik hayallerim yetenekli bir çocuğa sahip olmayı da içermiyordu. Ne olduğunu bile bilmiyordum!

Benim erken bebeğim
Oğlum altı hafta erken doğduğunda, endişelendiğim son şey yetenekli olup olmadığıydı. Öncelikli endişem onun sağlıklı olması ve gelişimsel bir sorunu olmamasıydı.

Muhtemelen Üstün Zeki Çocuk
Oğlumun erken gelişimi ile kafam çok karıştı. Bazı yönlerden geride kaldı, ama bazılarında yaşındaki diğer küçük çocukların önünde gibiydi.

İlk İşaretler Çocuğum “Farklı” Oldu
Gelişimsel gecikmeler ve işitme kaybı gibi sorunlar hakkında endişelenmeyi bıraktığımda, örneğin 2 yaşından küçükken, ilk kelimesini okurken, oğlumun yapabileceklerini şaşırttım ve şaşırdım.

Oğlumun Kelimelerle Büyülenmesi
Harflere olan büyü, kelimelerle hayranlık uyandırdı. Oğlumun bilgi konusundaki susuzluğu, ilk önce kendine nasıl okunacağını öğretme şekli olan sözcükleri öğrenme ihtiyacında ortaya çıktı.

Takıntı mı, Hyperlexia mı?
Oğlum geç bir konuşmacıydı, ama erken bir okuyucuydu. İşitme kaybı ve gelişimsel gecikmeler hakkında endişelenmeyi bırakmış gibiydim, ama orada bu okul öncesi çocuğun sözcüklere ve okumaya olan tutkusundan endişeleniyordum.

Yeni yürümeye başlayan çocuğumun hassasiyetleri
Oğlum beni şaşırtmaya ve şaşırtmaya devam etti. Bazı dokuları hissetme konusundaki hassasiyetleri bu sürprizlerden biriydi.

Benim küçük seçici yiyici
Bazı çocukların seçici yiyiciler olduğunu biliyorum, ama oğlumun çekiciliğinin bir kısmı duygusallıktan, özellikle dokunuştan geldi. Mesela kremsi bir dokuya sahip yiyeceklerden hoşlanmadı.

Hassasiyetlere Duyarsız
Şimdi Dabrowski’nin süper duyarlılıklarını biliyorum ama çok küçükken onları hiç duymamıştım ama keşke olsaydı.

Lazımlık Eğitimi ve Şişe Sıkma Yaraları
Çoğu çocuk için “normal” gelişimin ne olduğunu anlamaya çalışmak, herhangi bir ebeveyn için zordur, ancak yetenekli çocukların ebeveynleri için daha da zor olabilir, özellikle erken doğdukları zaman! Bu lazımlık eğitimi ve şişe sütten şeyler o zor zamanlar bir çift oldu.

Günlük Bakım Aramam
Günlük bakıma bakmak, daha sonra okuldaki oğlum için uygun bir şey bulmakta bulacağım sorunların ilk işareti oldu.

Mükemmel Okul Öncesi – Mükemmel Öğretmen
Oğlum için uzun bir günlük bakımdan sonra, şimdiye kadarki en iyi günlük bakımı buldum.

Oğlumun erken bilişsel sıçraması
Çocuklar aynı gelişim evrelerinden geçerler, ancak çoğu zaman yetenekli çocuklar onlardan daha hızlı geçer ve büyük atılımlar yapar. Oğlum, üç yaşındayken bu sıçramalardan birine sahipti.

Benim çok farklı küçük oğlum
Oğlum temelde üç yaşındayken okumayı öğrettiğinden, oldukça akıllı olması gerektiğini biliyordum, ama başka şekillerde de farklıydı.

Tüm Çocuklar Üstün Yetenekli Değil mi?
Bu benim oğlumun okul öncesi öğretmeni oğlumun yetenekli olduğunu söyledi. Onun yorumu, yetenekli olmayı öğrenmeye başladı. Bu sorunun cevabının “hayır” olduğunu öğrendim.

Okumaktan daha fazlası var … okumaktan?
Oğlum dört yaşındayken yetkin bir okuyucu oldu. Okuduğunu ve okuduğunu kavradığı çok açıktı, ancak bazı insanlar benden daha fazlası olduğunu düşünmemi istedi.

Anaokuluna Erken Giriş
Oğlumun okula erken başlaması gerektiği açıktı, ancak bu düşündüğümden daha zor oldu!

Anaokuluna Erken Girişten Feragat
Oğlumu bir yıl öncesinden anaokuluna getirmek için onu test ettirmek zorunda kaldım. Bu pek iyi olmadı. Testi iyi yaptı. Sonuçlar önemli değildi.

Anaokulunda ve birinci sınıfta olanları okuyun.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir