1. Anasayfa
  2. Yetenekleri beslemek

Üstün Yetenekli Çocuğunuzla Tartışmamak

Üstün Yetenekli Çocuğunuzla Tartışmamak
0

Üstün yetenekli çocuklar, özellikle sözel üstün yetenekli çocuklar, genellikle avukatlarla karşılaştırılırlar: mahkemede gibiler. Genellikle savundukları dava kendileridir. Kurallar, ceza, disiplin, yatma vakti, akşam yemeği hakkında tartışırlar. Temel olarak, sevmedikleri veya kaçınmak istedikleri neredeyse her şeyi tartışacaklar. Üstün yetenekli bir çocuk mükemmel tartışmalar yapabilmesine rağmen, ebeveynlerin sorumlu kaldıklarından emin olmaları önemlidir.

Bir çocuk ne kadar parlak olursa olsun, o hala bir çocuktur ve çocuklar, yetenekli olanlar bile olsa rehberliğe ihtiyaç duyarlar. Kurallara ve bu kuralları çiğnediklerinde sonuçlarına ihtiyaçları var. Üstün yetenekli çocuklar asla kötü davranıştan muaf tutulmamalıdır, çünkü kural çiğnemek için iyi bir durumdur. Eğer çocuklar kötü davranışın sonuçlarından kurtulabiliyorlarsa, ebeveynleri değil, kontrol sahibi olurlar.

Üstün Yetenekli Bir Çocukla Kontrol Nasıl Sağlanır?

Kuralları temizle

Küçük bir avukatla uğraşmak zorunda kalırsan, böyle düşünmeye başlaman gerekir. Bu, çocuğunuzun bir kuralda bıraktığınız herhangi bir boşluğu bulacağını öngörmeniz gerektiği anlamına gelir. Örneğin, çocuğunuza yatma zamanının geldiğini söylerseniz ve daha sonra onu yatakta oynarken görürseniz, çocuğunuzun boşluğu bulduğundan emin olabilirsiniz. Oynayamadığını söylemedi. Sadece yatma zamanının geldiğini söyledin. Çocuğunuzun yatma vakti derken ne anlama geldiğini önceden bilmesi gerekir.

Kuralları çiğnemenin sonuçlarını netleştirin

Üstün yetenekli bir çocuğun bir kuralı çiğnediğini kabul etmesi gerekebilir, ancak yine de sonuçları üzerinde tartışabilir. Kuralın haksız ya da cezanın haksız olduğunu düşünebilir ve yetenekli çocuklarla adalet meseleleri sadece tartışma konusu değildir. Genellikle derin bir adalet duygusu vardır. Ancak adalet bir problemden daha azdır, ancak kuralı çiğnemenin sonuçları baştan belliyse.

Bir Kural Bozulduktan Sonra Sonuçların Pazarlık Edilmesinden Kaçının

Bazı yetenekli çocuklar, ebeveynlerinin yeni bir sonucu kabul edip müzakere etmesi için çok iyi bir iddiada bulunabilirler. Kural çiğnendikten sonra pazarlık etmek, sonucu tamamen ortadan kaldırmak kadar neredeyse kötü. Çocuğunuzla gerçekten aynı fikirdeyebilirsiniz, ancak sonuçlardan sonra değil, kurallar çiğnendikten önce pazarlık sonuçlarının yapılması gerekiyor. Bu, eğer bir çocuk bir kural ve sonuçları hakkında sorularınız varsa ya da bunlardan herhangi biriyle aynı fikirde değilse, kuralın ortaya konduğu zamanda sorması gerektiği anlamına gelir. Bu, kuralları yapmak için bir başka sebep ve bunları kırmanın sonuçları, en baştan açıkça görülüyor.

Geri Tartışma

Bu, takip edilmesi zor bir ipucudur çünkü tartışmaya çekilmek kolaydır. Üstün yetenekli çocukların ebeveynleri, zaman zaman küçük çocuklarının olayları düşünmeleri ve iyi, mantıklı bir argüman sunma yeteneklerinden etkilenmelerine yardımcı olamazlar. Bu ebeveynler ayrıca çocuklarının tüm sorularına cevap vermek isteyebilirler, örneğin, “Hava kararmadan … neden yatağa gitmeliyim?” Bununla birlikte, bu noktada en iyi yanıt “Bunun yatma vakti olduğunu biliyordunuz, ama gitmeyi reddettiniz. Yarın farklı bir yatma saatinden bahsedebiliriz, ama yine de Bill Nye The Science’ı izleyemezsiniz Yarın Guy videosu çünkü bunun gerektiği gibi yatmamanın cezası olduğunu biliyordun. ”

Çocuğunuz Tartışmaya Devam Ederse Sonucunu Arttırın

Çocuğunuza önce bir uyarı vererek tartışmayı bırakması için bir şans verin. Örneğin, “Benimle tekrar tartışırsanız, iki gün boyunca Bill Nye’yi izleyemezsiniz” diyebilirsiniz. Çocuğunuz tartışmaya devam ederse, iki gün boyunca Bill Nye ayrıcalıklarını kaybettiğini ve tekrar savunursa üç gün olacağını bilmesini sağlayın. Üstün yetenekli çocuklar, tartışmayı bırakmaları gerektiğini bilecek kadar zekidirler.

Tutarlı Olun ve Sonuçları Devam Edin

Yalnızca kelime ile yapıldığında, imtiyazları elinden almanın faydası yoktur. Üstün yetenekli çocuklar bu zayıflığı görecek ve onu istismar edecek! Bir dahaki sefere tartışmak istediklerinde, tehditlerinize bakılmaksızın devam edecekler ve tartışacaklar, çünkü tehditlerinizin boş olduğunu görmüş olacaklar.

Sonuçları Makul ve Uygulanabilir Kılmak

Dört yaşındaki bir çocuğa, üç ay boyunca arkadaş sahibi olamayacağını söylemek çok yararlı değildir. Bu, çok uzun sürdü, bunu o kadar uzun süre uygulayabildiğinizi varsayar. Üstün yetenekli çocuklar, ellerinden aldığınız ayrıcalıkların yerine geçmek için yapacak başka bir şey bulabilir, bu yüzden kaybı anlamsızlaşır.

Bu ipuçları, ebeveynler en baştan bunları kullandığında en iyi sonucu verir. Ancak, daha büyük çocuklarla bile çalışacaklar, ancak çocuk büyüdükçe, bu stratejilerin çalışması için ne kadar uzun sürecek. Tutarlılık anahtarıdır. Eğer vazgeçip tartışırsanız, temelde tekrar birinci kareye geri dönmeniz gerekir. Aslına bakarsan, meydanın beşinde bitiyorsun çünkü içeri girdiğinde tartışmanın işe yaradığı fikrini pekiştirdin!
Elbette, çocuğunuzun harika muhakeme yeteneğinin tadını çıkarın. Sadece aile hayatını kontrol etmesine izin verme.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir