1. Anasayfa
  2. Üstün Zekalı Çocukların Sosyal ve Duygusal Zorlukları

Üstün Yetenekli Çocukların Danışmanlara İhtiyacı Olduğunda Ebeveynler Nasıl Devam Etmeli?

Üstün Yetenekli Çocukların Danışmanlara İhtiyacı Olduğunda Ebeveynler Nasıl Devam Etmeli?
0

Üstün yetenekli çocukların bazen bir danışmandan yardım gerektiren sorunları olabilir. Bu tür çocuklar ebeveynler için bir gizem olabilir ve ebeveynlik el kitaplarına her zaman üretken olamazlar. Birincisi, ebeveynlik el kitabı, yetenekli çocukların ebeveynleri için özel olarak yazılmadığı sürece, asenkron gelişim ve yoğun duygusal hassasiyet gibi özel olarak bu tür çocuklarla ilgili sorunları kapsamaz.

Ayrıca, kitaplar ancak çok fazla yardım sağlayabilir. Ebeveynlerin çocuklar için profesyonel yardım almaları gerektiğine bir zaman olabilir ve bu zaman geldiğinde doğru uzmanı bulmak önemlidir.

Makalede Neler Var?

Profesyonel Yardım Ne Zaman Aranır?

Her çocuk üzgün ve kızar, bu nedenle bir çocukta üzüntü ve öfke belirtileri görmek mutlaka bir danışman aramanın zamanı gelmez. Ancak, bu işaretler üç haftadan uzun sürerse, profesyonel yardım istemek iyi bir fikir olabilir. Ayrıca, bu işaretlerin çocuğunuzun normal davranışındaki değişiklik olacağını unutmayın.

Eğer içe dönük bir çocuğunuz varsa, o çok fazla olmayabilir. Hatta biraz çekilmiş gibi görünebilir. Bununla birlikte, içe dönük insanlar genellikle yalnız zaman harcamaktan hoşlandıkları için, geri çekilmek için ortaya çıkanlar mutlaka bir depresyon belirtisi değildir. Aramak istediğiniz şey normal davranıştaki değişiklik.

Çocukların, depresyonun yanı sıra yardıma ihtiyaç duydukları başka sorunları da olabilir. Mükemmeliyetçi olabilirler ve mükemmel işler yapma girişimleri endişeye neden olabilir. Mükemmeliyetçiliğin kendisi mutlaka bir sorun değildir, ancak çocuğun çalışma yeteneğini etkilediğinde, bu bir sorundur. Ayrıca, arkadaş edinmek ya da diğer çocuklarla etkileşimde bulunmak için zor anlar yaşayabilirler. Bazı çocuklar bir veya iki yakın arkadaşla mutludur ve bu arkadaşların sınıf arkadaşı olmaları gerekmez. Yine, kişilerarası etkileşimler çocuğunuz için bir stres ve endişe kaynağı ise, o zaman profesyonel yardım almak için iyi bir zaman olabilir.

Doğru Teşhisi Almak

Çok az akıl sağlığı profesyoneli, yetenekli çocuklara özgü herhangi bir eğitim görüyor. Bu, yetenekli çocukların özel ihtiyaçlarını, genel halktaki herkesten daha fazla anlama olasılıkları olmadığı anlamına gelir. Ayrıca üstün yetenekli çocuklar hakkında aynı yanlış anlamalara sahip olma ihtimalleri de vardır. Üstün yetenekli çocukları anlamazlarsa, üstün yetenek özelliklerini düzeltilmesi gereken problemler olarak görebilirler. Örneğin, DEHB’li bir çocuk olarak psikomotor aşırı abartılabilirliği olan yetenekli bir çocuk görebilirler. Bu tür bir yanlış teşhis nadir değildir.

Doğru türde yardım almak için doğru tanıya ihtiyacımız var. Bazı hastalıklar ile yanlış tanı almış yetenekli bir çocuğa sahip olmadığı bir hastalığa ilaç verilebilir.

Doğru Danışmanı Bulmanın Önemi

Doğru terapisti bulmak, yetenekli bir çocuğu test etmek için doğru kişiyi bulmak kadar zor. Testleri uygulamada nitelikli bir terapist bulmak daha pratik olabilir. Bunun nedeni, çocuğunuzun test edilmesinin bir IQ puanından çok, size biraz bilgi vermesidir. Çocuğunuza danışmanlık yapacak olan kişi de onu sınamakta olan kişi ise, o kişinin çocuğunuzla bir ilgisi var ve davranışları hakkında biraz iç görüsü var. Bununla birlikte, bir test cihazı bulmak için biraz mesafe katetmek zorundaysanız, muhtemelen düzenli danışma oturumları için fazla uzağa seyahat etmek istemezsiniz.

Peki bir danışman veya terapisti nasıl buluyorsunuz? Bir yolu varsa ağınız üzerinden. İdeal olarak, çocuğunuzun okulunda, belki de çocuğunuzun arkadaşlıkları aracılığıyla veya okula dönüş gecesi gibi okul işlevlerine katılarak diğer yetenekli çocukların ebeveynleriyle tanıştınız. Olmazsa, yetenekli koordinatörle veya okul veya okul bölgesi için uzmanla konuşmak isteyebilirsiniz. Başka bir seçenek de eyaletinizin yetenekli örgütüyle iletişim kurmak. Genellikle eyalet çapındaki insanlarla temas halindedirler ve bazı önerilerde bulunabilirler.

Üstün yetenekli çocuklarla çalışma konusunda uzmanlaşmış birisini hala bulamıyorsanız, bir sonraki en iyi şeyi bulmak zorundasınız – açık fikirli ve öğrenmeye istekli biri. Açık fikirli ve istekli birinin üstün yetenekli çocuklar hakkında bilgi edinmek olduğunu öğrenmek için, bazı sorular sorabilmeniz için bir röportaj yapmak isteyeceksiniz. DaVinci Öğrenim Merkezi’nden Aimee Yermish, yetenekli bir müşteri için terapist bulma konusunda bazı mükemmel tavsiyeler veriyor.

Sorulacak en iyi sorular dolaylı sorulardır. Örneğin, danışmanın yetenekli çocukları anlayıp anlamadığını sormak yerine, “Üstün yetenekli çocukların karşılaştığı daha önemli sorunlardan bazıları nelerdir? Ayrıca, “Eşzamansız gelişimin üstün yetenekli çocukların kişilerarası ilişkilerini nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?”

Başka bir deyişle, yalnızca yetenekli çocukları gerçekten tanıyan ve anlayan birinin cevap verebileceği sorularla karşılaşın.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir