1. Anasayfa
  2. Zorluklar

Sözsüz Çocuğunuzla İletişim Kurmak


0

İnsanlar bir çocuğun sözsüz olduğunu duyunca, genellikle otizmi (ASD) düşünürler. Bazı ASD’li bireyler sözsüz olsa da, çocuğun kısa veya uzun vadeli, sözsüz olmasına, sözsüz olmasına veya ortaya çıkan veya geciktiren sözlü becerilere neden olan çeşitli başka koşullar vardır. Bunlar, sözel olmayan öğrenme engellerini (NVLD), çocukluk çağı konuşma aprakzisini ve çeşitli konuşma ve dil bozukluklarını içerir.

Sözsüz olmak ya da sözel olmak mutlaka istihbarat seviyesine bağlı değildir – doğru tanı için bir uzman görmek önemlidir. Ardından, tedavi planının bir parçası olarak uygun konuşma terapisi arayın.

İletişim her zaman konuşmaya değinmez, ancak sözsüz çocuğunuzla konuşmak yine de önemlidir. Her çocuk çeşitli iletişim türlerine farklı tepkiler verir; Çocuğunuz için en uygun olanı bulun ve ardından düzenli olarak kullanın. Öğretmenleriyle, terapistleriyle ve sağlayıcılarıyla, kullanabileceğiniz farklı teknik ve stratejiler hakkında konuşun. Çalışan bir sisteminiz olduğunda, herkesin çalışan bir şekilde iletişim kurabilmesi için bunun hakkında bilgi verin.

Makalede Neler Var?

Teknikler

Çocuğunuz sözlü veya sözsüz ise, iletişimi geliştirmek için birçok yol vardır. Bu teknikler konuşma terapisi veya onların ihtiyaçlarına özel diğer terapiler yerine geçmezler, ancak iletişimi çeşitli şekillerde teşvik etmek için yapabileceğiniz ilave şeylerdir.

Konuşmaya devam et

Çocuğunuzun sözelleşmemesi, onlarla konuşmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Alıcı dilleri gecikmiş veya az olsa bile, onlarla konuşmaya ve anlatmaya devam edin. Sohbete dahil et ve orada yokmuş gibi onlardan bahsetme.

İşaret Dilini Kullan

Amerikan İşaret Dili (ASL) ile birlikte, Makaton işaret dili konuşma ile birlikte sözel olmayan kişilerle birlikte kullanılır. Makaton, işaretler ve semboller kullanır ve farklı ihtiyaçlara ve iletişim seviyelerine kolayca uyarlanır.

Çok dikkat

Sözsüz sinyal ve davranışların yanı sıra yüz ifadelerine de dikkat edin. İnsanlar birçok farklı yolla iletişim kurabilirler; sözlü kelimeler bunun yalnızca bir kısmıdır. Çocuğunuz, başka türlü özleyebileceğiniz başka yollarla size duyguları, istekleri ve ihtiyaçları iletiyor olabilir.

Basit Dil Kullan

Karmaşık, çok kelimeli ifadeler kullanmak yerine, şeyleri etiketlemek ve yön vermek için bir veya iki kelimelik ifadeler kullanın.

Basit tut. Çocuğunuz tek kelimeli ifadeler söyleyebiliyorsa, bunlara ezici olmadan biraz zorlamak için iki kelimelik ifadeleri ve talimatları kullanın.

Duraklat

Bir şey söyledikten veya bir soru sorduktan sonra, bir arkadaşınızla ya da sözlü olan biriyle sohbet ederken olduğu gibi birkaç dakika bekleyin. Bu, çocuğunuzun, istediği şekilde size cevap vermesi için bir süre izin verir. Aynı zamanda çocuğunuz için uygun temel iletişim becerilerini de modeller.

Göz Seviyesine Oturun

Çocuğunuzla göz seviyesinde iletişim kurmak sizi görüş alanlarına yerleştirir ve çocuğunuzun ellerini, yüzünü ve ağzını daha kolay görmesini sağlar. Bu, vücut dilinizle ne iletişim kurduğunuzu yorumlamalarına yardımcı olabilir.

Akıllı ol

Oyunlar ve öğrenme alıştırmaları yoluyla iletişime yardımcı olabilecek akıllı telefonlar ve tabletler için birden fazla uygulama var. Hatta bazıları cihazınızı yardımcı bir iletişim cihazına dönüştürmenize yardımcı olur.

İşaretleri Kullan

Çocuğunuza seçenekler sunabilirsiniz. Örneğin, üç farklı atıştırmalık A, B ve C’yi etiketleyin ve bir mektubu işaret ederek istediklerini seçmelerini isteyin. Başka bir seçenek de resimlerle birlikte Flashcards elde etmek ve çocuğunuzun size ne istediğini göstermesini sağlamak veya istediklerini seçmektir. PECS (resim alışverişi iletişim sistemi) kartları, sözel olmayan kişilerin de iletişim kurmasına yardımcı olur.

Oyunu hafife almayın

Oyun zamanı, özellikle taklit içeren veya sebep-sonuç teşvik eden oyun veya oyuncaklarla iletişimde çalışmak için uygun bir zaman olabilir.

Şarkı söylemek, dans etmek veya oyuncak bebeklerle oynamak gibi sosyal etkileşimi teşvik eden faaliyetlerin tümü çocuğunuzla iletişim kurmanın eğlenceli yolları olabilir.

Alternatif İletişim Yöntemleri Kullanın

Sözel olmayan otizmi olan çocuklar, örneğin, dans, sanat veya diğer el hareketleriyle duygularını ifade edebildiklerini genellikle bulurlar. Kendi kendini ifade etmede yardımcı olup olmadığını görmek için parmakla boyama veya duyusal etkinlikleri deneyin.

EniyiAile’de Bir Kelime

Ne yazık ki, sözsüz veya sözsüz bir çocuğun konuşmasını sağlamak için sihirli bir kurşun yoktur ve her çocuk tekniklere ve tedavilere farklı tepkiler verir. Çocuğunuzun terapistleri ve bakım ekibiyle yaptıklarınızı paylaşmak ve onlardan daha önce göz önünde bulundurmadığınız bir şeyi keşfetmeleri için önerilerde bulunmalarını istemek önemlidir. Bazen sözsüz bir çocukla iletişim kurmak zor olabilir ve esnek ve sakin kalmayı hatırlamak önemlidir. Sözsüz çocuklar genellikle etraflarındakilerin, özellikle ebeveynlerinin ya da bakıcılarının duygularına çok bağlıdır.

Sözsüz çocuklarla iletişim kurmak zordur, ancak bir destek sistemi kullanmak inanılmaz derecede yararlıdır. Çocuğunuzla pratik yapmaya devam edin; sonunda en iyi iletişime izin veren ve en iyi iletişime izin verenleri bulacaksınız.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir