1. Anasayfa
  2. Bağışıklık Kazandırma

Ebeveyn ve Bebek İçin Aşıları Daha Az Stresli Hale Getirmek

Ebeveyn ve Bebek İçin Aşıları Daha Az Stresli Hale Getirmek
0

Çocukların, bebek ve yeni yürümeye başlayan yıllarda çok fazla aşı yaptırdıklarını inkar etmek mümkün değil. Bu aşıları çocuğunuza sağlamanız için birçok neden olsa da, onların zarar görmesi ve ebeveynler için büyük bir stres oluşturucu olması gerçeğinden uzak durmaz. Yaşamın ilk yılında çocuklar birkaç ayda bir aşıya ihtiyaç duyarlar ve sıklıkla her ziyarette birden fazla çekim yaparlar.

Bu aşılar, ciddi ve ölümcül hastalıklardan çok ihtiyaç duyulan bir koruma sağlar, bu yüzden de gereklidir. Fakat hiçbir ebeveyn çocuğunu acı içinde görmek istemez. Bu aşıların acısını çocuğunuz için tamamen ortadan kaldıramasanız da, katılan herkes için stresi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var.

İşte randevudan önce atmanız gereken bazı ön adımlar:

Makalede Neler Var?

Kendini geliştir

Çocuğunuzun ziyareti sırasında alacağı aşıların tümü hakkında Aşı Bilgi Formları (VIS) verilmelidir. Bununla birlikte, bu kağıt parçaları hakkında birçok bilgi vardır ve aşıların verilmesini beklerken hepsini okumak sizin için uygun olmayabilir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa, çocuğunuzun randevusundan önce aşı bilgi formlarını çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun neye ihtiyacı olacağını ve çocuğunuzun yaşına eşlik eden VIS’i bulmak için önerilen aşı programına bakabilirsiniz.

Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu zor bir öneri. İnternette aşılarla ilgili birçok yanlış ve yanıltıcı bilgi var. “Araştırmanızı yapmak”, orada her blog ve görüşü okumak ve bu kararınızı aşılardan almak anlamına gelmez.

Gerekli aşılar ve ne onlardan her birinden beklemek hakkında kendinizi eğitmek için saygın kaynaklar arayan anlamına gelmez. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ve KidsHealth.org gibi kaynaklar, iyi araştırılmış, bilime dayalı bilgiler ararken tüm güvenilir seçeneklerdir. Okuduğunuz herhangi bir sağlık web sitesinde HONcode sembolünü arayın. Bu mührü kazanmak için web sitelerinin sıkı kalite standartlarına uyması gerekir.

Aşılar, çocuklarımızı bir zamanlar Birleşik Devletlerde ve dünyada milyonlarca insanı kandıran ve öldüren düzinelerce hastalıktan korur. Bazıları ABD’de şu anda neredeyse hiç bulunmamasına rağmen, bunun nedeni aşılama çabalarının çok etkili olmasıdır. Ne yazık ki, bu hastalıklar gezegenimizden yok edilemiyor ve aşılamayı bırakırsak geri dönecekler. Sürekli aşılama sadece çocuğunuzu değil aynı zamanda aşılamayan veya başka bir nedenden ötürü risk altında olan diğerlerini de korur.

Evraklarını topla

Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu aşılarla ilgili sorularınız varsa, bunları yazın. Büro ziyaretleri, özellikle küçük çocuklarda yoğun olabilir ve doktorun önündeyken sahip olduğunuz soruları unutabilirsiniz. Liste tutmak, hepsini yanıtlamanızı sağlayacaktır.

Çocuğunuzun aşı kaydına sahip olduğunuzdan emin olmak da çok önemlidir. Bazı eyaletler aşı kayıtlarını elektronik olarak tutar ancak sağlık hizmeti sağlayıcınız bu sistemi kullanmayabilir. Ayrıca, çocuğunuz başka bir durumda aşı olduysa, yeni doktorunuz bu kayıtlara erişemeyebilir. Çocuğunuzun hayatı boyunca aldığı tüm aşıların yazılı bir kaydını tutmak, ihtiyaç duyduğu her şeyi almasını ve halihazırda verilmiş olan gereksiz aşıları almamasını sağlayacaktır.

Şimdi hazır olduğunuza göre, gerçek ziyareti mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmenin bazı yolları:

Dikkat dağıtıcı getirmek

Küçük çocuklar aşıların amacını anlamamaktadır ve yürümeye başlayan çocuğunuzu bir vuruşun gerçekten incinmeyeceğine ikna etmenin bir yolu yoktur. Ya da yaparsan, bir dahaki sefere bir daha sana inanmayacak. Yetişkinler, çekimin acısının geçici olduğunu anlasalar da, çocuğun aklında, çok zor olabilir.

Çocuğunuzun dikkatini dağıtmak için elinizde nesneler olması stresli bir durumda rahatlık sağlamak için uzun bir yol kat edebilir. Kullanacağınız şey çocuğunuza ve yaşına bağlı olacaktır. Küçük bir bebeğiniz varsa, onu beslemek veya aşılardan sonra bir emzik önermek rahatlatıcı olabilir. Çocuğunuz biraz daha büyükse, bir kitap, atıştırmalık, favori oyuncak veya başka bir aktivite getirmek dikkatini çekimden uzak tutmanın iyi bir yolu olabilir.

Doktorla konuş

Belirli aşılar veya çocuğunuzun aldığı enjeksiyonların sayısı konusunda endişeliyseniz, konuşun. Doktorunuza endişelendiğinizi ve neden olduğunu söyleyin. Aşıların oldukları sıra ve numarada önerilmesinin nedenleri vardır, ancak bu nedenleri doğrudan güvendiğiniz bir doktordan duymak bazı endişeleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun atanmasından önce aşı bilgi formlarını okuma şansınız varsa, ziyaret sırasında doktorunuzla ilgili her türlü sorunuzu veya endişenizi tartışabilirsiniz.

Sukunetini Koru

Aşılar konusunda endişeli ve endişeli görünüyorsanız, çocuğunuz da olacaktır. Çocuklar, ebeveynlerinin beden dili ve duygularına, çoğumuzun düşündüğünden daha fazla dikkat ederler. Kendinden emin ve sakin olduğunuzda, randevu çocuğunuz için daha kolay olacaktır.

Bir atış yapıldığında işin bitmedi. Randevu tamamlandıktan sonra aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

Çocuğunuzu Tepkiler’e İzleyin

En yaygın aşı reaksiyonları, enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, şişme ve kızarıklıktır. Bazı çocuklar kızarıklık veya ateş geçirebilir. Çocuğunuzun doktoru ile bu reaksiyonların nasıl ortaya çıkarsa yönetileceği hakkında konuşun. Çocuğunuzun rahatsız olması durumunda çoğu ateş, karşı ateş düşürücülerle yönetilebilir. İbuprofen 6 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.

Sizi ilgilendiren başka semptomlar görürseniz, çocuğunuzun çocuk doktoruna başvurun.

Çocuğunuza Biraz TLC Verin

Aşılarından sonraki bir gün boyunca çocuğunuz normalden daha fazla rahatsızlık duyabilir. Bu bekleniyor, ancak güvence, biraz daha dikkat ve bol miktarda sıvı sağlayarak çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. İştahı azalmış olabilir, ancak sulu kalmasını sağlamak önemlidir. Normal kadar yemek istemiyorsa endişelenmeyin, sadece süt ve su gibi sıvılar sunmaya devam edin. Bebeklere anne sütüne veya yaşlarına uygun olarak formül verilmelidir.

Ne Yapmamalı

Çocuğunuz muayenesi ve aşıları için planlandığı gün hasta ise, hala aşı olup olamayacağı konusunda doktoruyla konuşun. Çoğu durumda, küçük hastalıklar aşıları önlemek için bir neden değildir. Çocuğunuzun ateşi yüksekse doktoru, ateşi alındıktan sonra aşı yaptırmak için geri dönmenizi isteyecektir. Burun akıntısı ve öksürük gibi semptomlar aşıları atlamanın bir nedeni değildir.

Çocuğunuzu asla bir ceza olarak bir tehditle tehdit etmeyin. Çocuğunuzun davranmasını sağlamak için bir atış tehdidini kullanmak cazip gelse de, çocuğunuza yalnızca bir atışın korkulacak bir şey olduğunu ve doktorların ve hemşirelerin çekime ihtiyaç duyduklarında onları cezalandırdığını öğretir. Çocuğunuza yanlış mesaj gönderir ve gereksiz endişelere neden olur.

Enjeksiyon sırasında çocuğunuzdan uzaklaşmayın. Çocuğunuzun doktoru veya hemşiresi aşı yaptırırken onu tutmak için yardıma ihtiyaç duyabilir. Bazı ebeveynler sürece dahil olmak konusunda isteksiz olsalar da, çocuğunuzla birlikte kalmak önemlidir. Bir çocuk için korkutucu olabilecek bir olay sırasında tanıdık bir yüzsünüz. Çocuğunuzu aşılar sırasında tutmak onu rahatlatır ve aşılar uygulanırken kendisinin veya başka birinin yaralanma şansını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, nasıl yardımcı olabileceğinizi sormak için çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir