1. Anasayfa
 2. Bağışıklık Kazandırma

Preemie'nizi Aşılarla Sağlıklı Tutmak

Preemie'nizi Aşılarla Sağlıklı Tutmak
0

Preemies Ebeveynler CDC tavsiye aşı programına göre, sık sık zamanında düzenli aşıların en iyi gerektiğini prematüre bebeklerin öğrenmek için şaşırırlar. Her ne kadar çoğu dönüm noktası preemitler için ertelenmiş olsa da, aşı takvimi önemli bir istisnadır.

Preemies, olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri ile doğar, bu yüzden bazı insanlar fotoğraflarını çekmeden önce yaşlanana kadar beklemeleri gerektiğini düşünüyor. Birkaç aşı, erdemler için ertelenir, ancak çoğu değildir. Aşı çizelgesine göre verilir ve düzeltilmiş yaşları yerine preemies’in gerçek doğum günlerine dayanır.

Makalede Neler Var?

Preemies Neden Zamanında Aşı Almalı?

Aşılar, en önemli tıbbi başarılarımızdan biridir. Önledikleri hastalıklar, özellikle prematüre bebekler gibi tıbbi açıdan hassas olan çocuklar için yıkıcı olabilir. Nedenler preemies zamanında aşı olmalıdır:

 • Önlenebilir hastalık preemitlerde daha yaygın ve şiddetlidir: Aşıların önlediği hastalıklardan, premiler şiddetli hastalık riski altındadır. Boğmaca (boğmaca), pnömokok hastalığı ve grip, prematüre bebeklerde diğer popülasyonlardan daha yaygın ve daha tehlikelidir ve hepsi aşılarla önlenebilir.
 • Aşılar, çok küçük preemlerde bile işe yarar: Her ne kadar preemiler olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerine sahip olsa da, araştırmalar çoğu aşının preemilerde çok iyi çalıştığını göstermektedir. Çok erken doğmuş veya NICU’da steroid ihtiyacı olan bazı bebekler, uzun süreli koruma sağlamak için fazladan bazı aşı dozlarına ihtiyaç duyabilir.
 • Aşılar, ebeveynler için güvenlidir: Aileleriyle birlikte evde olan sağlıklı preemerler, zamanında çekim yaparlarsa, yan etkiler açısından, doğumda doğan bebeklerden daha büyük bir riskleri yoktur. 2 aydaki ilk aşılanmaları için hala NICU’da bulunan bebekler, özellikle BPD’si varsa veya hala solunum desteği varsa, çekimlerinden sonra 2 gün boyunca apne ve desatürasyon riskinde artışa sahiptir. Bu sebeple bebekler NICU’de aşılarından en az 48 saat sonra gözlenmelidir.

  Hangi Aşılar Gecikmeli?

  Her ne kadar preemies atışlarının çoğunu zamanında alsa da, aşağıdakiler de dahil olmak üzere geciktirilmesi gereken birkaç aşı vardır:

  • Hepatit B: Hepatit B aşısı 3 atışlık bir seridir ve ilk doz genellikle doğumdan kısa bir süre sonra verilir. Aşı doğumda yaklaşık 2000 gramdan (4 lb 6 oz) daha az ağırlığa sahip olan preemlerde de işe yaramaz, bu nedenle doktorlar bir preeminin ilk atışı yapmadan önce en az bu kadar kilo almasını bekleyebilir.
  • Bacille Calmette Guerin: Bu aşı, bazı ülkelerde tüberkülozu önlemek için kullanılır ve genellikle doğumda verilir. 34 haftadan az bir sürede doğmuş preemyelerde iyi çalışmadığı için, bebeklerin bu gebelik yaşına gelinceye kadar verilmeyecektir.
  • Rotavirüs: Rotavirüs aşısının katı bir dozaj çizelgesi vardır. İlk doz, 6-14 haftalık bebekler için sağlıklı bebeklere verilmelidir. 32 hafta veya daha büyük doğumlu sağlıklı preemikler aşı zamanında yapılmalıdır, ancak çok erken yaştaki bebekler aşıyı doğru yaş aralığında alamayabilir. Zamanında verilemiyorsa, bu aşı genellikle ertelenmez, atlanır.
   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir