1. Anasayfa
  2. Bağışıklık Kazandırma

İkinci Grip Çekimlerinin Çocuklara İhtiyacı Olduğunda

İkinci Grip Çekimlerinin Çocuklara İhtiyacı Olduğunda
0

Çocuğunuz ilk kez mevsimsel grip çekimi geçiriyorsa, bir ay sonra ikinci bir çekime de ihtiyacı olacağını bekleyebilirsiniz. Çocukken bu muhtemelen standart değildi, ancak 2009’dan beri tavsiye edildi. Bağışıklama Uygulamalarına İlişkin Danışma Komitesi, 6 yaşından 8 yaşına kadar olan tüm çocukların ilk yıl iki doz grip aşısı yaptırmasını önerir. Griplere karşı aşılandıklarını. Çocuğunuz geçen yıl ilk grip atışını yaptıysa ancak sadece tek bir atış aldıysa, bu yıl grip aşısı ve güçlendirici bir atış almalıdır.

Makalede Neler Var?

İkinci Grip Atışı Çocuklar İçin Nasıl Çalışır?

İkinci grip aşısı, çocuklarda grip aşısının etkinliğini arttırmak için yardımcı bir dozdur. İkinci doz, ilk dozdan en az 28 gün sonra verilir. Bu ilk doz çocuğun bağışıklık sistemini uyarır, ancak gripten korunmak için gereken antikor seviyesini üretmek için yeterli olmayabilir. İkinci doz, çocuğun bağışıklık sisteminde yeterli antikor üretilmesine neden olur, böylece maruz kaldığında gripten savaşabilir. Çocuğunuz ikinci dozu alamadıysa, gribe karşı biraz koruma sağlaması muhtemeldir, ancak bu yeterli olmayabilir.

İkinci Grip Atışının Zamanlaması

Çocuğunuz, ikinci grip atışından iki hafta sonra influenzaya karşı direnç göstermelidir. İkinci doz olmadan, çocuk gribe karşı korunmayabilir. Zaman aldığı için, mevsim gribi aşısı olduğu anda ilk dozu almak en iyisidir. Bu genellikle her yıl Eylül ayındadır. Bu, grip mevsimi topluluğunuzdaki yüksek grip geçişi seviyelerine ulaşmadan önce ikinci dozu almak için yeterli zaman sağlayacaktır. Grip mevsimi genellikle Ekim ayında başlar ve aralık ile şubat ayları arasında en yüksek seviyesine ulaşır. Çocuğunuzun her yıl binlerce çocuk gribinden dolayı hastaneye kaldırıldığı ve trajik bir şekilde 170 çocuğun öldüğü için hastaneye yatırıldığından emin olmak istiyorsunuz.

Tüm Çocuklar İçin Daha Fazla Grip Çekinin Gerekli Olduğu Yıllar

2009 yılında H1N1 domuz gribi gibi bazı yıllarda yeni bir influenza suşu dolaşımdadır. Bu yıllarda uzmanlar, 10 yaşın altındaki tüm çocukların iki doz grip aşısı almasını önerebilir, bu nedenle bu yeni zorlamaya karşı korunmalarını sağlayabilir. Yeni suşa karşı belirli bir grip aşısı bile yapabilirler, bu da tüm çocukların üç veya dört grip çekimi yapması gerekir.

Çocuklar İçin Nazal FluMist

En az 2 yaşında olan sağlıklı çocuklar için FluMist burun spreyi grip aşısı, genellikle grip aşısı yerine kullanılabilir. Ancak, bu, her yıl doğru değildir, çünkü bazı yıllarda dolaşan suşlara karşı koruma sağlayamayabilir (2017-18 sezonu gibi). Çocuk doktorunuza bu yıl için kullanılması tavsiye edilip edilmediğini sorun.

Çocuğunuzun Her Yıl Grip Atışı Yapması Gerekiyor

Çocuğunuzun geçen yıl iki grip aşısı olmuşsa, bu koruma sadece geçen yıl içindi. Bu yıl dolaşan grip suşları farklı olabilir. Her yıl, enfeksiyöz hastalık uzmanları, dolaşımını tahmin edecekleri suşlara karşı koruma sağlamak için grip atışını formüle ediyor. Bu, aşıların yıldan yıla farklı olabileceği anlamına gelir. Çocuğunuzun korunması için mevcut aşıya ihtiyacı var.

EniyiAile’de Bir Kelime

Grip, çocuklar için soğuk algınlığından çok daha tehlikeli olan ciddi bir hastalıktır. Çocuklar mikrop mıknatısları olabilir ve çocuğunuzun günlük bakımda, okulda veya oyun alanında gribe maruz kalması olasıdır. Grip aşısı korunmayı garanti edemese de gripten hastalanmayı önlemenin en iyi yoludur.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir