1. Anasayfa
 2. Bağışıklık Kazandırma

Grip Aşıları Gripten Korunmanıza Yardımcı Olmak İçin Çalışıyor

Grip Aşıları Gripten Korunmanıza Yardımcı Olmak İçin Çalışıyor
0

CDC’nin son önerileri, en az 6 aylık olan herkesin her yıl grip aşısı olması.

Yıllık grip aşısı, gripten hastalanmamak için en iyi yoldur.

Yine de birçok insan rutin olarak grip aşısı yapmaz.

Bazı insanlar grip aşısı yaptırmaya “inanmadıklarını” söylüyorlarsa da grip aşısı efsanelerinden korkuyorlar, bazıları ise grip aşısının yan etkileri konusunda endişeli, bazıları ise işe yaradığını sanmıyor.

Makalede Neler Var?

Grip Atışı Yapmanın Üç Büyük Sebebi

Her yıl grip aşısı yaptırmak için pek çok harika neden var.

Çocuklarınızın aşılanmasını sağlamak için üç basit neden şudur:

 1. Onları grip olmaktan korumak yardımcı olacaktır
 2. Ailenizin grip olmasını önlemeye yardımcı olacak
 3. herkesin gribe yakalanmasını önlemeye yardımcı olacak

Nasıl? Çocuklarınız grip olmuyorsa, onu eve getirip başkalarına yaymazlar. Bu, diğer aşılarda gördüğümüz aşı sürüsü etkisine benzer.

Elbette, pek çok başka iyi sebep var.

Hayatı tehdit edici bir durumdan kaçınıyorsanız, aşı ile önlenebilir bir hastalık yeterince iyi bir neden değildi, tamiflu için reçeteden kaçının çünkü gripten hastalanmadınız mı?

Yoksa işten ve okuldan kaçırılan günlerden kaçınmak?

Ve bu yıl şu ana kadar, CDC “bugüne kadar grip virüslerinin laboratuvar analizleri, son birkaç ayda dünya çapında dolaşan virüslerin çoğunluğunun 2015-16 aşı virüslerine benzer olduğunu gösteriyor” diyor. gerçekten işe yarayan grip aşısı.

Grip Aşısı Çalışıyor mu?

Grip aşısı geçirir ve hala hastalanırsanız, bu grip aşınızın işe yaramadığı anlamına mı geliyor?

Tabii ki değil.

Grip aşısı sadece sizi gripten korur. Ne yazık ki, soğuk algınlığı ve grip mevsimi boyunca sizi hasta edebilecek birçok şey var. Grip aşınız sizi aşıda olmayan soğuk algınlığı, alerji, sinüs enfeksiyonu, bronşit veya grip suşlarına karşı korumaz.

Grip aşısı sizi grip mevsiminde dolaşan grip suşlarından korumak için oldukça iyi bir iş çıkarır.

Grip Aşısı Gerçekten Çalışıyor

2004-05 grip sezonundan bu yana, grip aşısı etkinliğinin tahminleri% 10 ile% 60 arasında değişmektedir.

Ortalama grip aşısı etkinliği yaklaşık% 41 olmuştur. Grip virüsü suşları arasında iyi bir eşleşme olduğunda, çoğu yıl olduğu gibi, grip aşısı yaklaşık% 50 ila% 60 etkilidir.

Zayıf bir eşleşme olduğunda, etrafta dolaşan grip suşu basitçe grip aşısı olarak seçilmemiştir, o zaman aşı daha az etkilidir. Grip aşısı, etrafta dolaşan sürüklenen bir grip suşu olduğunda daha az etkili olabilir – grip aşısı içindedir, ancak grip aşısını daha az etkili hale getirmek için grip aşısı suşundan yeterince değişti.

Çoğu çalışmada ve CDC tarafından tanımlandığı gibi, grip aşısının etkinliği, grip aşısı olduktan sonra grip yakalama şansınızın bir ölçüsüdür.

Grip aşılarının işe yarayıp yaramadığını nasıl test ederler?

Genel olarak, araştırmacılar grip mevsiminde solunum yolu hastalığına gelen insanları test eder, grip testi yapar ve grip oranlarını pozitif ve negatif test edenler arasında aşılama oranlarını karşılaştırır.

Grip aşıları bu yıl nasıl çalışıyor?

Birçok insan bu yılki grip aşısının iyi çalıştığını ve en az% 60’ın etkili olduğunu bilmekten mutlu olacak.

Grip Aşısı Yararları

Grip aşısı almanın, bu basit çalışmalar tarafından ölçülmeyen birçok yararı var, ancak aileniz için yılda bir kez grip aşısı yaptırmanın neden çok önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir, özellikle de grip aşısı reaksiyonlarının genellikle ılımlı olduğunu düşünüyorsanız.

İnsanların sadece yarısının aşılandığı ve grip aşısının yaklaşık% 51 oranında etkili olduğu 2013-14 grip sezonu boyunca, CDC grip aşısı almanın “7,2 milyon daha az grip vakası ile sonuçlandığını, 90,000 daha az hastaneye yatış olduğunu belirtti. ve 3,1 milyon kişi, aşı olmadan beklenenden beklenenden daha az tıbbi müdahaleye katıldı. ”

2015-16 grip sezonunda grip çekimleri% 63 olarak bulundu. Ne yazık ki, nazal sprey gribi aşısı olan FluMist sadece% 3 etkiliydi ve bu da gelecek yıl kullanılmaması yönünde yeni bir tavsiyeye yol açtı.

Ve grip aşısı sadece% 50 etkili olsa bile, bunu yazı tura atma şansı olarak düşünmemelisiniz. Grip olma ihtimalinin% 50’sine ek olarak, grip olsanız bile, grip aşılarınız şunları yapabilir:

 • daha hafif belirtilerle grip hastalığına yol açar
 • gripten hastaneye yatma şansınızı azaltın
 • İnme ve kalp krizi gibi en ciddi, hayatı tehdit eden grip komplikasyonlarını geliştirme şansınızı azaltın. Aslında, pediatrik grip ölümlerine baktığınızda, trajik olarak, neredeyse hepsi aşılanmamış. Grip çekimlerinin yaşlılarda ölümün önlenmesinde de% 80 kadar etkili olduğu söyleniyor.

Diğer aşılarda olduğu gibi, yıllık grip aşısı ile korunmak, grip mevsimi boyunca altı aylıktan küçük yenidoğan ve bebekler de dahil olmak üzere etrafınızdaki aşılanamayanları korumaya yardımcı olabilir.

En önemlisi, grip aşısı iyi bir eşleşme olmasa ve diğer yıllarda olduğu kadar etkili olmasa bile, “bazı korumaların hiç korumanın olmamasından daha iyidir.”

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir