1. Anasayfa
  2. Güvenliği ve İlk Yardım

Bebeğiniz İçin Araba Koltukları Çeşitleri

Bebeğiniz İçin Araba Koltukları Çeşitleri
0

Araba koltukları, bebeğinizi bir arabada daha güvenli bir şekilde taşımak için tasarlanmıştır. Seçtiğiniz tür bebeğinizin yaşına, boyuna, kilosuna, ömrüne ve koltuğu kolayca çıkarabilmek isteyip istemediğinize bağlı olacaktır. Bebeğinizin yaşı ve kilosu, aracınıza sığması ve her seferinde kullanmanız için doğru koltuğu aldığınızdan emin olun. Araba koltuğunuzu doğru kurduğunuzdan ve kullandığınızdan emin olmak için hem aracınızı hem de araba koltuğu kullanım kılavuzlarını kontrol etmeyi unutmayın.

1

Makalede Neler Var?

Bebek Araba Koltuğu

Mother putting baby in car in car seat

Ariel Skelley / Getty Images

Bir bebek araba koltuğu bebekler için tasarlanmıştır. Bu genellikle doğumdan itibaren bebeğinizin daha büyük bir koltuğa ihtiyaç duyacağı 2 yaşına gelinceye kadardır. Bu araba koltukları aracınızı sadece arkaya bakan pozisyonda sürmek için tasarlanmıştır.

Bebek araba koltuğu, taşıyıcı olarak da iki katına çıkarılabilir. (Araba koltuğunu alışveriş sepetine koymayın – tıklasa bile, bunun için tasarlanmamıştır ve çok tehlikelidir. Bunun yerine, bir askı veya başka bir taşıyıcı düşünün.) Bu bebek araba koltuğunun birçok modeli yaya sarılabilir doğrudan veya araba koltuğuna bağlı bir kaide içine yerleştirilir. Birden fazla araba için birden fazla baz satın alınabilir.

Bir bebek araba koltuğu, bebeğinizin büyüme hızına ve araba koltuğunun boyutuna bağlı olarak altı ila yirmi dört ay sürebilir. Bazı bebekler, bebek araba koltuğunu diğerlerinden daha hızlı büyütür. Çocuğunuz koltuk için maksimum ağırlık VEYA yükseklik sınırına ulaştığında, daha büyük bebekler ve küçük çocuklar için tasarlanmış başka bir araba koltuğuna geçme zamanı gelmiştir.

Yeni bir araba koltuğu edinmek mutlaka araba koltuğunu çevirmeniz gerektiği anlamına gelmez, bu yüzden öne bakacak şekilde. Çocuğunuzu mümkün olduğu kadar arkaya dönük tutmak isteyeceksiniz, çünkü daha güvenli. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, çocuğunuzu 3 yaşına kadar arkaya dönük pozisyonda tutmanızı önerir.

Belirli bir ağırlık altındaki prematüre bebeklerin, bebek araba koltuğuna binmeden önce araba yatağı kullanması gerekebilir.

Eğlenceli gerçek: Araba koltuklarının son kullanım tarihleri vardır. Özellikle önceki bir çocuktan araba koltuğu kullanıyorsanız, araba koltuğunuzu kontrol ettiğinizden emin olun.

2

Cabrio Araba Koltuğu

Bir arabanın arka koltuğunda Cabrio Araba Koltuğu

fcafotodigital / Getty Images

Cabrio araba koltukları, doğumdan itibaren çocuğunuz bir araba koltuğu takana kadar kullanılır. Bu, yatırımınızdan daha fazla yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Çocuğunuzun ağırlığına bağlı olarak öne bakan veya arkaya bakan yerlerde kullanılabilirler. Arkaya bakan, 3 yaşına kadar olan bebekler için kullanılır ve çocuğunuzu üç yaşındayken öne bakan bir pozisyona sokmaya başlayabilirsiniz.

Dönüştürülebilen araba koltuklarının yere düşmesi, taşınabilir olmaları ve bebek taşıyıcı olarak kullanılamamasıdır. Üsleri yoktur ve bir arabadan diğerine kolayca taşınırlar. Bazı ebeveynler bu daha büyük koltukları daha küçük bebekler için kullanımı daha zor buluyor olsa da, çoğu zaman güvenlik hissi veriyor.

3

Üçü Bir Arada Koltuklar

Güvenlik 1. Büyüme ve Git Hava Araba Koltuğu

Amazon’dan fotoğraf

3’ü 1 arada koltuklar veya hepsi bir arada koltuklar, yükseltici koltuk olarak da çalışmaları dışında, dönüştürülebilir araba koltuklarına benzer. Bu koltuğun avantajı, yalnızca bir koltuk almak zorunda kalmanız ve çocuğunuzun arkaya bakmasından öne bakacak şekilde, yükseltici koltuğa kadar sadece emniyet kemeri kullanacak kadar yaşlanana kadar büyüyecek olmasıdır.

4

Yükseltici koltuk

yükseltici araba koltuğunda büyük çocuk
Ronnie Kaufman / Larry Hirshowitz / Getty Images

Yükseltici araba koltukları sadece öne dönük pozisyondaki çocuklar için kullanılmalıdır. Minimum ağırlık gereksinimi seçtiğiniz modele bağlı olarak 30-40 pound arasında değişiyor. İyi haber şu ki, yükseltici araba koltuğu, çocuğunuzun artık bir araba koltuğuna ihtiyaç duymayacak kadar büyüyene kadar çalışır. Bebek araba koltuğu yasaları değiştikçe ve eyaletten eyalete değiştikçe, birçok eyalet araba koltuğundaki çocuklar için daha fazla ağırlık gereksinimi duyuyor.

Bu tür bir araba koltuğu kendi tokaları veya kayışlarına sahip olabilir veya arabanızda bulunan emniyet kemerini kullanabilir. Çocuğunuzun boyu en rahat olanı belirler. Mümkünse, satın almadan önce araba koltuğunu çocuğunuzla birlikte deneyin.

Şu anda, tavsiye, çocuğunuzun 8-12 yaşları arasında 4 fit 9 inç olana kadar bir araba koltuğunda olması gerektiğidir. Çocuğunuz da arka koltukta sadece 13 yaşına gelene kadar binmelidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir