1. Anasayfa
 2. Güvenliği ve İlk Yardım

Bebek Araba Koltuğu Güvenlik İpuçları

Bebek Araba Koltuğu Güvenlik İpuçları
0

Bebeğinizin araba koltuğu küçük çocuğunuzu güvende tutmak için kullanacağınız en önemli ürünlerden biridir. Bebeğiniz için araba koltukları ve araba koltuğu güvenliği hakkında bilmeniz gereken her şey.

Makalede Neler Var?

Seçimleri

Her şeyden önce, bebeğiniz için seçebileceğiniz iki farklı araba koltuğu türü vardır:

 1. Bebek araba koltuğu . Bir bebek araba koltuğu, bebeklerin kullanması için tasarlanmıştır ve yalnızca arkaya bakacak şekilde yerleştirilebilir. Bu tür araba koltukları genellikle arabada kalan bir tabana mandallanır ve koltuğu taşıtın içine girip çıkması için daha elverişli hale getirmek için bir tutamağa sahiptir. Özel araba koltuğunu ağırlık ve boy limitleri açısından kontrol etmeniz gerekecektir.
 2. Cabrio araba koltuğu . Cabrio araba koltukları hem yenidoğanlarda hem de büyük bebeklerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu model 35 ila 45 pound arasında işlem yapabilir ve uzatılmış arkaya dönük olarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bebek araba koltuklarının aksine, dönüştürülebilir araba koltukları arabada kalır, böylece taşıyıcı olarak kullanılamazlar.

Güvenlik ipuçları

 • Eyalet yasalarını bilin . Çocuğunuzun kaç yaşında bir araba koltuğu kullanması gerektiği ve araba koltuklarında ne kadar boy ve kilo kısıtlaması olduğu, eyaletten ülkeye değişir. Uygun kurallara ve düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmak için eyaletinizin belirli araba koltuğu yasalarını kontrol edin.
 • Bebeğinizin bir araba koltuğunda uyumasına izin vermeyin. Bebeğinizin araba koltuğuna uykuya dalmasına izin vermek cazip gelse de, bebeği battaniyeye ya da doldurulmuş hayvanlara gerek kalmadan sırtına yastığa koymak daha güvenlidir.
 • Kat yerine uygun araba koltuğu örtüleri veya battaniyeler kullanın . Sıcaklık düştüğünde, onu güvende tutarken bebeğinizi sıcak ve rahat tutmak önemlidir. Onu araba koltuğunda sıcak tutmak için, araba koltuğundayken bebeğinizi palto veya kar tulumuna yerleştirmediğinizden emin olun. Ekstra dolgu, araba koltuğu kayışlarını düzgün takılmadığı noktaya gevşetmenize ve bu nedenle yeterli koruma sağlamanıza neden olabilir. Bunun yerine, bebeği ceketsiz araba koltuğuna oturtmalı, sonra sıcaklık için onaylı bir araba koltuğu kapağı kullanmalısınız. (Araba koltuğu kapağını kontrol etmek isteyeceksiniz, böylece gevşeyemez ve boğulma tehlikesi oluşturabilir.)
 • Bir alışveriş sepetinin üzerine araba koltuğu koymayın . Araba koltuğunuz alışveriş sepetinin üzerine oturduğunda “tıklasa” bile, güvenli olması için tasarlanmamıştır. Bir arabanın tepesindeki araba koltuğu, bebeği arabadan düşme veya arabanın devrilme riski taşıyarak bebeğinize ciddi zarar verebilir.
 • Her zaman yeni araba koltuğu al . Kullanılmış araba koltuklarını kabul etmemeli veya ikinci el koltuk almamalısınız. Araba koltuklarının kullanım süresi dolar ve yanlış kullanımdan veya bir araba kazası sonucunda arızalanabilir.

Arka bakan

Muhtemelen arkaya bakan oto koltukları hakkında çevrimiçi olarak çok fazla bilgi gördünüz. Belki de kurallar konusunda kafan karışmıştır. Ne kadar uzun? Arkaya bakan oto koltukları için bir sınır var mı? Bebeğiniz için en iyisi nedir?

Sonuç olarak, Amerikan Pediatri Akademisi, tüm bebeklerin kullandıkları araba koltuğuna önerilen boy ve kilo kısıtlamalarına uymaları şartıyla en az iki yaşına kadar arkaya dönük olmalarını tavsiye ediyor. Çoğu araba koltuğu artık bir çocuğun mümkün olduğunca arkaya dönük olmasına yardım edecek şekilde tasarlanmıştır, ancak her durumda, her zaman ağırlık ve boy sınırlarını kontrol etmelisiniz.

Tüm bebeklerin ve küçük çocukların arkaya dönük olmaları ve araba koltuğunuz izin veriyorsa, iki yaşından sonra bile arkaya dönük kalmaları en güvenli yoldur. Artık piyasada 50 pound ağırlığındaki çocukları arkaya dönük tutmanıza olanak sağlayacak araba koltukları var.

Çocuğunuzun arkaya dönük olarak rahatsız olmasından endişe duysanız bile, çocuğunuzun baştan arkaya dönük olması durumunda, arkaya dönük kalmasının normal olacağının akılda tutulmasına yardımcı olabilir. Çocuklar genellikle büyüdükçe bacaklarını katlamaya adapte olurlar. Bacaklarını katlamaları ve arkaya dönük olmaları için önlerine bakmaları, araba koltuğunun ağırlık sınırlarının izin vermesini sağlayarak hala daha güvenlidir. Çocuğunuzu ön koltuktan görebilmeniz için bir araba koltuğu aynasına yatırım yapmak da aklınızı kolaylaştırabilir.

Genel olarak, eyaletinizin yasalarını öğrenin ve eğer başarabilirseniz, çocuğunuzun daha güvenli kalması için arkaya dönük kalmasını sağlayacak yüksek kaliteli bir araba koltuğuna yatırım yapın.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir