1. Anasayfa
  2. Güvenliği ve İlk Yardım

Spor Çocukları İçin Yaralanma Kurtarma

Spor Çocukları İçin Yaralanma Kurtarma
0

Sakatlık kurtarma, esnek, aktif, sportif çocuklar için bile zor bir süreç olabilir. “Oyuncular kapalı. Tekrar oynayabilirsin!” Kadar basit değil. Çocuğunuz bir spor yaralanmasına maruz kalırsa, hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileşmek için zamana ihtiyacı olacaktır. İşte yaşayabileceği iniş ve çıkışların bazıları ve bunların nasıl kullanılacağı.

Makalede Neler Var?

Spor Yaralanmasından Sonra: Fiziksel İyileşme

Beyin sarsıntısı, kırık bir kemik veya burkulma veya gerginlik geçirmiş olsun, çocuklar tıbbi tedaviye ve fiziksel dinlenmeye (kafa yaralanmaları için bilişsel dinlenme gibi) ihtiyaç duyacaklardır. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Çoğu aile doktoru spor yaralanmalarını tedavi edebilir ancak çocuğunuzu gerekirse bir spor hekimliği uzmanına da yönlendirebilir.

Çocuğunuzun atletik bir eğiticiye erişimi varsa (örneğin, okuldan veya tıbbi bir klinikten), bu idealdir. Bir eğitmen çocuğunuzun iyileşmesini ve spora geri dönüşünü güvenli bir şekilde izlemenize yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca çocuğunuzu tedavi planının bir parçası olarak fizik tedavi için yönlendirebilir. Çocuğunuzun terapi randevuları için okulu kaçırması sinir bozucu olsa da, PT’nin rehberliği sporcunuzun tamamen iyileşmesine ve sevdiği sporu oynamaya geri dönmesine yardımcı olur. Fiziksel bir terapist veya eğitmen, çocuğunuzun iyileşme sürecinde güvenli bir şekilde egzersiz yapmasına yardımcı olabilir, böylece fitness seviyesini mümkün olduğu kadar koruyabilir. Oyuna geri döndüğünde, bir sporda fazla erken egzersiz yapmama veya uzmanlaşma konusunda dikkatli olmalıdır.

Spor Yaralanmasından Sonra: Psikolojik İyileşme

Fiziksel olarak iyileştikten sonra bile, çocuklar hala yaralanmalarının etkilerini hissediyor olabilirler. Özellikle çok hızlı bir şekilde oynamaya dönerlerse, korku, endişe veya depresyonda olabilirler. Eskisi kadar iyi performans göstermeyebilirler. Hatta aynı şekilde veya farklı bir şekilde kendilerini yeniden düzenleyebilirler.

Çocuğunuzun duygusal olarak iyileşmesine yardımcı olmak için, yaralanmasının nasıl olduğunu, tedavi sürecinin ne olduğunu ve gelecekte nasıl önlenebileceğini anladığından emin olun. Bütün bunlar yaralanmaya neden olabilir ve tekrar spor yapma fikri daha az korkutucu görünüyor. Olumlu bir tutum çok önemlidir, bu nedenle çocuğunuzun aydınlık tarafa bakmasına yardımcı olun. Halen uygulamalarına ve oyunlarına gidebilir, takım arkadaşları için tezahürat yapabilir, ekibi ile birlikte öğrenmeye devam edebilir ve koça yardımcı olabilir (örneğin, ekibin birlikte izlemesi için video kaydederek). Böyle bir katılım, iyileşme sürecinde daha az yalıtılmış hissetmesine yardımcı olacaktır.

Doktorların en önemlisi, güven olduğunu söylüyor. Eğer çocuklar kendinden emin ve oynamak için motive olduysa, genellikle daha fazla beceri ve ilerleme kaybetmeden daha hızlı bir şekilde oynamaya geri dönebilecekler.

Spor Yaralanmasından Sonra: Okula Dönüş

Çoğu spor sakatlığı uzun süreli okul devamsızlığına neden olmaz. Çocuklar, tedaviler (kırık için döküm yapmak gibi) ve fizik tedavi için okulu özleyebilir. Hareket kabiliyetleri sınırlı ise asansör kullanabilmek, konaklama yazmakta zorluk çekiyorsa not almaya yardımcı olmak gibi konaklamalara ihtiyaçları olabilir. Ayrıca jimnastik dersini kaçırmaları gerekebilir. Çocuğunuzun doktoru ve okul hemşiresi, müdürü veya öğretmenleri ile bir plan yapın.

En büyük istisna sarsıntıdır. Bazen çocukların bir sakatlıktan sonra beynini tamamen dinlendirmek için birkaç günlük okulu (veya daha fazlasını) kaçırmaları gerekir. Bazen yavaş yavaş okula geri dönmeleri ve gürültülü ve / veya aydınlık alanlardan kaçınmaları gerekir. Doktorunuzun tavsiyesine uyun; çoğu okula gerekli olanı yazılı olarak açıklayacaktır. (2016’dan itibaren, birkaç ABD devleti, okulların yapması gerekenleri açıklayan “öğrenmeye geri dönüş” yasalarına sahiptir; bunlar, her eyalette geçirilen “oyuna geri dönme” yasalarıyla karşılaştırılabilir.

Spor Yaralanmasından Sonra: Bırakma Zamanı mı?

Bazen, bir yaralanma, bir çocuğun artık seçilen sporuna katılamayacağı anlamına gelir. Emin olmak için doktorundan tavsiyeye ihtiyacınız olacak, ancak riskleri düşünmenin bazı yolları var. Evet, her zaman tekrar yaralanması ihtimali vardır; ama hareketsizlik de tehlikelidir. Uzmanlardan (bir doktor, fizyoterapist veya atletik antrenör) bir miktar yardımı ile çocuğunuz onun için çalışan bir sporu ve gelecekteki yaralanmaları önlemeye yardımcı olacak bir strateji bulabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir