1. Anasayfa
  2. Hergün Sağlık

Çocuklar ve Kabızlık

Çocuklar ve Kabızlık
0

Bir yetişkin olarak, kendi bağırsak hareketlerinize (BM’ler) çok aşina olduğunuzdan şüphesiz. Bir şey değiştiğinde biliyorsunuz – her zamanki kadar sık gitmiyorsunuz ya da kakanız farklı bir şekil ya da renk alıyor. Ve kabız olduğun zaman kesinlikle farkındasın. Fakat sizin için normal olan, mutlaka çocuğunuz için normal olan olmayacaktır. Örneğin haftada bir veya iki kez bir bağırsak hareketi varsa, bu kabız olduğu veya sindirim sisteminin sizinkinden farklı bir saatte olduğu anlamına mı geliyor?

Bir çocuğun kabız hale gelmesi nadir değildir, ancak aynı zamanda ne kadar sıklıkla sakalı bir bebek bezine ihtiyaç duyduğu ya da kendi başına tuvalete gittiği en iyi gösterge değildir. İşte ebeveynlerin çocukların bağırsak hareketleri hakkında bilmesi gerekenler

Makalede Neler Var?

Çocuk Poop: Bir Astar

Çocukların bağırsak hareketleri ve bu BM’lerin ürettikleri yaşla birlikte gelişir ve diyete göre farklılık gösterir. Örneğin, anne sütüyle beslenen bir yenidoğan her gün yedi veya daha fazla çok gevşek dışkıya sahip olabilirken, formül verilen bir bebeğin biraz daha sert dışkıları olabilir. Bir yürümeye başlayan çocuk, günde üç kereye kadar bağırsak hareketi yapabilir. Aynı durum daha büyük çocuklar için de geçerlidir, ancak haftada sadece üç kez gitmeleri normaldir.

Normal, çocuktan çocuğa çok büyük ölçüde farklı olabileceğinden, çocuğunuzun banyo alışkanlıklarından endişeleniyorsanız, kişisel kalıplarınızdaki değişiklikleri aramak sizin veya diğer çocuklarla karşılaştırmaktan daha yararlıdır. Günde iki bağırsak hareketi yapmaktan, haftada iki kez tuvalete gitmeye devam ederse, bir sorun olduğunu gösteren bir işaret olabilir.

Kabızlığın Neyin Olup Olmadığının Belirlenmesi

Bir çocuğun banyoya ne kadar sık gittiğinden daha iyi bir gösterge kabarıklığı olabilir, dışkı gibi görünüyor. Yumuşak ve şekillileri varsa, kabız olduğu şüphelidir – sadece iki veya üç günde bir kaka yapsa bile. Fakat eğer BM’leri büyük ve zorsa, onları geçmekte zorlanır ve büyük olasılıkla kabızlaştığı zaman acıtır. Bazen sert bir kaka atma çabası, çocuğun anüsünde küçük gözyaşlarına neden olabilir, bu yüzden biraz kan da normal olabilir. (Çok fazla kan ciddi bir tıbbi problemi gösterebilir, bu yüzden hemen görürseniz çocuğunuzun doktoruna danışın.) Dışkı küçük toplara veya topaklara benziyorsa aynı şey geçerlidir.

Kaçınma Encopresis

Ebeveynlerin ağrılı bağırsak hareketlerinin farkında olması gereken komplikasyonlardan biri, şifreleme denilen bir durumdur. Bir çocuk dışkısını tuttuğu zaman – ya zaten düzensizlikle uğraştığı ve kakaya ya da başka bir sebepten dolayı acı çektiği için (örneğin, lazımlık eğitimi alması için direniyor ya da banyosunu evden uzakta kullanmaktan rahatsız oluyor) o kadar zor ve o kadar büyüyebilir ki, kendini rahatlatamaz. Gerçek BM’lere sahip olmak yerine, daha az şekilli dışkı birikme etrafından sızabilir; bu da ebeveynlerin bağırsak hareketi veya kirlenme gibi yanılmalarına neden olabilir.

Her iki durumda da, şifreleyen bir çocuk tedavi edilmeyebilir çünkü yanlış bir şey görünmüyor veya karışıklık yaptığı için cezalandırılıyor. Bu arada, sağlıklı bir şekilde kilo almayı durdurabilir ve rektumundaki artan dışkı kütlesinden gelen baskı, oradaki sinirlere geçici olarak zarar verebilir. Bu noktada, bir çocuk kabızlık çözüldükten sonra bile kaka yapması gerektiğinde hissedemeyebilir.

Ne kadar çabuk kabız olunan bir çocuk ne kadar erken yardım alırsa o kadar iyi. Bunun çocuğunuz için geçerli olduğunu düşünüyorsanız, çocuk doktoruna bakın. Kabartma daha fazla meyve ve sebze ya da ek olarak, sadece biraz fazla diyet lifi olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir