1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Çocuklar

Çocuğunuzun Çocuk Doktoru Ateşi Ne Zaman Aramalı?

Çocuğunuzun Çocuk Doktoru Ateşi Ne Zaman Aramalı?
0

Çocuğunuzun ateşi var. Çocuk doktorunuzu arama zamanı ne zaman? Normalden uzun süre normalden yüksek bir sıcaklık, çocuk doktorunuzu ziyaret etmelidir.

Makalede Neler Var?

Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş Hakkında Kurallar

Genelde, çocuk doktorunuzu aramalı veya aşağıdaki durumlarda ateş için tıbbi yardım almalısınız:

 • İki ila üç ayın altındaki bir yenidoğan veya bebekte 100,4 F (38,1 C) veya daha yüksek bir sıcaklık vardır
 • Üç ila altı aylık bir bebeğin 101 F (38,3 C) veya daha yüksek bir sıcaklığı var.
 • Altı ila on iki aylık bir bebeğin 103 F (39.4 C) veya daha yüksek bir sıcaklığı var.
 • On iki aylık bir çocuk 103 F (39.4 C) veya daha yüksek bir sıcaklığa sahiptir ve ateş, ev ilaçları ve ateş düşürücü ile düzelmez veya 24 yaşından (2 yaş altı) 72 saate (2 yaş ve üstü) daha uzun sürmez. )
 • Her yaşta bir çocuğun tekrar tekrar 104 F (40 C) üzerinde bir sıcaklığı var

Yeni doğmuş veya küçük bir bebeğin ateşi olduğunda tıbbi yardım almak dışında, büyük bebekler ve çocuklar için ateşle ilgili herhangi bir gerçek “kural” olması gerekmez.

Çocuğunuzun Doktoruna Ne Zaman Ateş Hakkında

Bir ateşin ne kadar yükseğe ulaştığını mutlaka çocuğunuzun gerçekten ne kadar hasta olduğunu söylemediğini unutmayın, bu nedenle çocuğunuzun ateşi her zaman panik yapmayın.

Bir çocuk 105 F temp olabilir ve oyun oynarken etrafta koşar, 99 F temp ile başka ölümcül hasta olabilir. Termometre üzerindeki sayının sizi aldatmasına izin vermeyin.

Çocuğunuzun ısısı ne olursa olsun, çocuğunuzun ateşi olmasa bile, çocuğunuz çok huzursuzsa ve bazı eğlenceli anlar yaşamıyorsa, hızlı ve sert nefes alıyorsa, ya da iyi bir şekilde yemek yemiyor ve uyumuyorsan Çocuk doktoru.

Çocukların normalde yetişkinlerden daha yüksek sıcaklıklara sahip olduklarını akılda tutmak önemlidir, bu nedenle 100.4 F’nin altındaki bir rektal sıcaklığın 3 yaşın altındaki çocuklar için normal olduğu kabul edilir.

Ateşle İlgili Diğer İpuçları

Çocuğunuzun ateşi ve çocuk doktorunuzu çağırıp çağırmama konusunda göz önünde bulundurulması gereken diğer konular şunlardır:

 • Çocuğunuzun herhangi bir kronik tıbbi sorunu var mı? Bir çocuğun bir VP şantı, orak hücre hastalığı olması veya yeni bir doz kemoterapi almış olması ve ateşi, vs. olması ile ilgili çok daha fazla şey olabilirdi. Bu durumlarda ateş, acil bir tıbbi durum olabilir.
 • Çocuğunuzun ateşi olması için iyi bir nedeni var mı? Oynayan, yiyen ve iyi uyuyan bir çocukta burun akıntısı ve öksürüğü olan bir ateş, ateşi olan ve başka semptomları olmayan bir çocuğa göre (muhtemelen soğuk bir virüsü vardır) daha azdır (kaynak nedir? Ateş
 • Çocuğunuzun sıcaklığı düştüğünde çok daha iyi görünüyor mu? Yüksek ateş normale düşmese de, ateş düşürücü ile birkaç derece düşmeli ve çocuğunuz daha iyi hissetmelidir. Olmazsa, çocuk doktorunuzu aramak için iyi bir neden olacaktır.
 • Çocuğunuz kötüye mi gidiyor? Kötüleşen semptomları olan bir veya iki gün boyunca süren bir ateş, çocuk doktorunuzu veya bir hafta soğuk algınlığı semptomlarından sonra bir ateşi çağırmak için iyi bir neden olabilir.
 • Çocuğunuzda döküntü var mı? Bir döküntü birçok çocukluk çağı enfeksiyonu ile ilişkili olabilir, bazıları roseola gibi çok yaygındır, ancak diğerleri hayatı tehdit edici olabilir (meningokokemi).
 • Çocuğunuzun sıcaklığını nasıl kontrol ettiniz? Kendisini sıcak hissettiğinde veya aksiller (kol altında) bir termometre kullandıysanız, çocuğunuzun gerçekten ateşi olduğunu doğrulamak için farklı bir yöntem kullanın.

Ve en önemlisi, çocuğunuzun ateşi konusunda ne kadar endişelisiniz? Endişeliyseniz veya endişeleniyorsanız, çocuk doktorunuzu arayın veya tıbbi yardım alın.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir