1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Çocuklar

Nasıl çocuk yatak altında bir canavar korkusu üstesinden yardım

Nasıl çocuk yatak altında bir canavar korkusu üstesinden yardım
0

Her gece, dünyanın dört bir yanından çocuklar yatağın altında saklanmış bir canavar olduğunu merak ediyorlar. Bu çoğu yetişkinler ile ilgili olabilir ortak bir korku-canavarlar korku yeni değil. Bu, video oyunları ve sosyal medya öncesi tarihler ve nesiller boyunca kalıcı bir korku.

Eğer ışıklar dışarı çıktıktan sonra, yatağın altında dışarı sürünecek ve ‘ onu almak, ‘ yalnız değilsiniz tüylü bir canavar olduğunu ikna bir çocuk varsa. Ama, çocuğunuzun anksiyete sakin ve o yatağın altında yaşayan bir canavar tarafından saldırıya olmadan tek başına yatağında uyuyabilir onu ikna etmek nasıl bilmek zor olabilir.

Overcoming fear of monsters under the bed
Illustration JR Bee, verywell tarafından.

Makalede Neler Var?

Canavarlar korkusu

Karanlığın korkusu, özellikle karanlıkta yalnız bırakılmak, çocukların deneyimlerinden en büyük korkulardan biridir.

Uluslararası Psikofizyoloji dergisinde yayınlanan bir 2015 çalışma, korkunun karanlıkta mutlaka olmadığını, ancak gece korkusunun daha fazla olduğunu düşündürmektedir.

Bazı araştırmacılar bunun evrimsel olduğundan şüpheleniyor. Gece, insanlar yırtıcı hayvanlar için en savunmasız olabilir. Çocuklar yetişkin dikkatini çekmek ve gece tehlikesinden daha güvenli kalmak için bir yol olarak ağlamaya öğrendi olabilir.

Bu yüzden çocuğunuzun gece ve karanlık korkusu kablolanmış olması muhtemeldir. Ve o doğal yatmadan deneyimleri anksiyete onun hayal yakıt muhtemeldir-bu yüzden o ikinci onu yalnız bırakın, bir canavar yatağın altında saklanıyor ikna olabilir.

Bu popüler kültür canavarlar hakkında çocukların hayal teşvik bir rol oynar muhtemeldir. Her zaman kitap, film ve garip görünümlü yaratıklar hakkında karikatürler vardır.

Böylece o yatakta bir canavar var ısrar çünkü yarım düzine kez yatağa çocuğunuzun dönmek zorunda olabilir gibi sinir bozucu olarak, bu yaş uygun korkuları daha iyi bir anlayış elde etmek için yararlı olabilir, böylece en iyi nasıl müdahale karar verebilirsiniz.

Yaş uygun korkuları

Çocukluk korkuları genellikle mantıklı değildir. Ama bu korkuların gerçek olmadığı anlamına gelmiyor. Işte yaş boyunca çocuğunuza beklediğiniz:

 • Bebekler – 2 ve 3 arasındaki çocuklar anlamıyorlar her şeyden korkabilir. Ne zaman onlar çok doğru görünmüyor bir şey görmek-büyükanne gibi bir bandaj veya bir çatlak ile bir plaka giyiyor-onlar ağlamak başlayabilir.
 • Okul öncesi 3 ve 5 yaşları arasında, çocuklar bir canavar yatağın altında yaşayan korku gibi, hayali tehlikeleri korku eğilimindedir. Onlar fantezi gerçeklik ayıran sorun var ve onların korku yakıt canlı hayal var.
 • Okul-yaşlı çocuklar Korkuları genellikle okul yıllarında daha gerçeklik tabanlı hale gelir. Bir çocuk fırtına, havlayan köpekler veya yangınlardan korkabilir. Onlar da ebeveynlerin sağlık ve kendi güvenliği hakkında endişe ve hala bazı yatıya anksiyete yaşayabilirsiniz olabilir. Dünya anlayışları büyüdükçe, yatağın altında yaşayan canavarlar hakkında Mantıksız korkuların yavaşça kaybolmaya başlaması gerekir.

Çocuğunuz nasıl yardımcı olur

Bu empati göstermek için önemlidir-hatta çocuk tekrar tekrar ağlayarak ya da yataktan bir düzine kez her gece alır çünkü sinirli hissediyorsunuz. Burada yatak (veya dolaba) altında gizlenmiş canavarlar hakkında korkuları yardımcı olabilir bazı stratejiler şunlardır:

 • Çocuğunuzun duygularını doğrulayın. “Korkma” demek yerine, “Şu an gerçekten korktuğunu biliyorum.” Bu, korkmuş hissetmek için sorun olmadığını söyleyen bir mesaj gönderir. Çocuğunuzun aşırı dramatik olma veya dikkat çekmek için çalışıyor itham etmeyin.
 • Dramatik oyun kullanın. Çocuğunuz sağlıklı bir şekilde yatağın altında canavarlar korkusu ile nasıl başa çıkabilir göstermek için bir Dollhouse, doldurulmuş hayvanlar veya diğer oyuncaklar kullanmak için çocuğunuzun teşvik. O korkmuyor bu yüzden onu uyutmak için nasıl kendini şarkı öğrenir bir kız ya da canavarlar uzak korkutuyor cesur bir çocuk tasvir olabilir. Dramatik oyun çocuğunuzun kendi yaratıcı çözümleri geliştirmesine yardımcı olabilir.
 • Sanat teşvik. Çocuğunuzun canavarlar resimleri çizmek veya o uyku gitmeye çalıştığında nasıl hissettiğini bir resim boya edelim. Bunun hakkında konuşmak onun daha güvenli hissetmeni sağlamak için.
 • Yatağın altına bak. Geceleri ışıkları kapatmadan önce, çocuğunuza yatağa birlikte bakmak isteyip istemediğini isteyin. Bir el feneri kullanın ve orada etrafına bakmak-Eğer bunu istiyorsa. Bu onun korkularını baş-on yüzleşmek yardımcı olabilir.
 • Birlikte karanlıkta olmak pratik. Çocuğunuz karanlıkta korkuyor ise, ışıklar dışarı olduğunda eğlenceli bir şey yapıyor ona karanlık o kadar korkutucu olmadığını görmek yardımcı olabilir. Sadece bir el feneri ile yatmadan kitap okumak veya o uykuya dalmadan önce karanlıkta hikayeler anlatabilir.
 • Çocuğunuza biraz kontrol verin. Ona cesur hissetmek ve nedeni içinde iseniz onun önerileri ile birlikte gitmek için istekli olmak ne yardımcı olabilir çocuğunuza sorun. Onun aslan doldurulmuş hayvan ile uyku ona daha iyi hissetmesine yardımcı olur ya da o onun süper kahraman pijama giymek olduğunu söylüyor olsun, ona kontrol biraz vermek ve o daha iyi hissediyor bulabilirsiniz.
 • Bir gece ışığı kullanın ama çok dikkatli yapın. Işık çocuğunuzun sirkadiyen ritimleri ile müdahale ve onu daha uzun uyanık tutmak olacaktır. Yani eğer bir gece ışığını tercih ederseniz, onun loş olduğundan emin olun ve o uyumaya çalışırken yüzünde parlayan olmayacak bir yere yerleştirin.
 • Adres davranış sorunları. Çocuğunuz tekrar tekrar yataktan çıkarsa, onu yatağa geri dönün. Ya da eğer yatmadan söz ederse, onun argümanlarını yatağa ertelemesine izin vermeyin. Çocuğunuza empati gösterin, ancak yatmadan davranış sorunlarını tutarlı bir şekilde ele girin.
 • Çocuğunuzun medya kullanımını izleyin. Çocuğunuzun şiddet veya korkutucu olabilecek bir şey içeren medyadan erişimini kısıtlayın. Çocuğunuzun sadece yatmadan önce tüketen olabilir şey özellikle dikkatli olun. O uykuya gitmeden önce canavarlar veya korkutucu hayvanlar içeren hikayeler okumam.
 • Bir sakinleştirici yatmadan rutin oluşturun. Bir banyo alarak, birkaç kitap okuma ve yatmadan önce anne ya da baba ile snuggling çocuğunuzun yatma zamanı rutin içine dahil etmek isteyebilirsiniz sadece birkaç şey vardır. Bir sakinleştirici yatmadan rutin Çocuğunuzun uykuya daha hızlı düşmek yardımcı olabilir-bu yatak altında canavarlar hakkında endişelenmenize daha az zaman anlamına gelir.
 • Karanlık korkusu üstesinden hakkında kitap okuyun. Bir 2015 çalışma, birkaç hafta boyunca çocuklarda karanlık azalmış gece korkularını üstesinden hakkında kitap okuma bulundu. Birçok kitap mevcut Iken, çalışma çocuklar özellikle okuma ve amca Lightfoot egzersizleri yapıyor yararlandı, bu anahtarı çevir: karanlık korkusu üstesinden.

Eğer büyük çocuk hala bu mümkün bir aç aslan büyülü yatak altında veya dolaba altında görünebilir, onu hayal onun üzerinde hileler oynayabilir-özellikle o zaten gece endişeli hissediyorum onu hatırlatmak olabilir inanıyorum görünüyor.

Büyük çocuklar, nefes teknikleri veya olumlu kendi kendine konuşma gibi, sağlıklı başa çıkma stratejileri öğrenme yararlanabilir. Sonra, onların hayallerinin vahşi koşmak onların zihinleri ve vücutlarını sakinleştirebilir.

Kaçınılması gerekenler

Bu ebeveynlik stratejileri sonunda geri teper ve çocuğunuzun korkularının kötü hale gelmesine neden olabilir:

 • Çocuğunuza alay. Çocuğunuzun korkularıyla alay etmek ya da onu utandırmak geri ateş edebilir. Birçok yetişkin korkuları ve fobiler mutlaka aslında ya-bir uçakta veya kamu konuşma korkusu uçan korku gibi dayalı değildir. Ona saygıyla davranarak çocuğunuzun duygularını onurlandırın.
 • Mantığı savunuyor. Eğer bir yürümeye başlayan ya da anaokulu var özellikle eğer yatak altında canavarlar mantıksız olduğunu çocuğunuzun ikna etmeye çalışırken enerji israf etmeyin. Mantığın işe yaramaz.
 • Çocuğunuzun duygularını minimize etmek. “Böyle bir korkak olmaktan vazgeç” ya da “önemli bir şey değil” demek zararlı. Bunun yerine, çocuğunuzun korku onun için büyük bir anlaşma olduğunu kabul ve bu korkuyor hissetmek nasıl bir şey olduğunu anlamak.
 • Çocuğunu korkutuyorsun. Çocukların korkularını kademeli olarak karşı karşıya olması önemlidir. Çocuğunuzun korkularını aşmak için hiç bir şey yapma. O korkuyor ya da onun korkuları güçlendirecek korkutucu film izlemek için izin onun odasında onu kilitleme.

Ne zaman profesyonel yardım Seek

Çoğu durumda, yatak altında canavarlar korku yavaşça bir çocuk olgunlaşır olarak uzağa gider. Bu karanlık korkusu tamamen uzağa gidecek anlamına gelmez, ancak. Yaşlı çocukların hala karanlıkta biraz dikkatli olması normal.

Çocuğunuzun korkuları günlük hayatına müdahale ederse, profesyonel yardım kabul etmek isteyebilirsiniz.

Eğer korktuğu için uyumakta güçlük çıkarırsa, ertesi gün davranışlarını etkileyebilir. Ya da, canavarlar onun korkuları o kadar büyük ki genellikle gün boyunca ya da tüm oyun onların hakkında konuşur yatak altında canavarlar etrafında döner, sizin pediatrist konuşun.

Pediatrist çocuğunuzun uyku artırabilir bazı stratejiler sunabilir, onun korku veya adres yatmadan davranış sorunları azaltabilir. Eğer pediatrist çocuğunuzun anksiyete veya bir fobi olabilir düşünüyor, çocuğunuz bir akıl sağlığı profesyoneli olabilir.

Konuşma terapisi anksiyete azaltmak için çocuk becerileri öğretebilir. Çocuğunuzun çabalarını desteklemek ve onun korkularını azaltmaya yardımcı olabilir böylece çocuğunuzun tedavisinde yer almak için davet edilebilir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir