1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Çocuklar

Çocuğunuzun Duyusal Aşırı Yüklemesi İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Çocuğunuzun Duyusal Aşırı Yüklemesi İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?
0

Çocuklar, oynayabilecekleri ve keşfedebilecekleri teşvik edici bir çevreye sahip olduklarında öğrenir ve büyürler. Fakat tıpkı her şey gibi, kesinlikle çok fazla iyi bir şey olabilir. Sonuç olarak, bebeğinizin veya çocuğunuzun sevdiği tüm harika aktiviteler ve sesler aniden çok fazla olabilir ve aşırı uyarılma ile sonuçlanabilir. Bu olduğunda, kendinizi sık sık huysuz bir bebek, çığlık atan bir bebek veya huysuz bir okul öncesi çocukla karşı karşıya bulursunuz.

Aşırı uyarmanın ne zaman suçlu olduğunu ve durumu ele almak için ne yapılacağını nasıl öğreneceğinizi öğrenin.

overstimulation in children
Brianna Gilmartin, Verywell tarafından İllüstrasyon

Makalede Neler Var?

Aşırı uyarılma nedir?

Aşırı uyarılma, çocuklar başa çıkabileceklerinden daha fazla tecrübe, duyum, ses ve aktivite ile doluyken meydana gelir. Örneğin, yeni doğmuş bir bebek, çok sayıda garip yetişkin tarafından kucaklandığı bir aile toplanmasından sonra ağlamaya başlayabilir. Bir okul öncesi çocuk, özellikle kabadayı bir doğum günü partisinden sonra bir erime yaşayabilir ve eğer okuldan sonra doğrudan bakıma, sonra da karate sınıfına giderse, okul çağındaki bir çocuk çözülebilir

Çocuklar aşırı uyarıldığı zaman, genellikle bunalmış ve yorgun hissederler. Sonuç olarak, onların patlamaları bir kesinti için bir yalvarma eylemi değil, bir savunma olarak ifade edilir. Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukları için en iyi şey sakin ve tanıdık bir ortamda biraz sessiz bir zaman olduğunu kabul etmek gerekir. Ne yazık ki, yine de, bir erimeyi tamamen başka bir şey olarak yanlış yapmak kolaydır.

Bu nedenle, ebeveynlerin aşırı uyarılma belirtilerini nasıl tanıyacaklarını bilmeleri önemlidir. Çocuğunuzun ne kadarını alabileceğini öğrenmek de yararlıdır. Bazı çocuklar dışarıda çok fazla stimülasyona katılırken, bazılarının çoğu zamandan daha sessiz olması gerekir. Anahtar, çocuğunuz için en iyi neyin işe yaradığını belirlemektir, böylece sağlıklı bir stimülasyon ve duruş süresi dengesi kurabilirsiniz.

Aşırı uyarılma belirtileri

Herkes farklı duyusal bilgilere farklı yollarla cevap verir. Bazı çocuklar belirli tip stimülasyonlara karşı düşük bir eşik değerine sahip olacaktır. Böylece, bu uyarıma, diğerlerinden çok daha hızlı bir şekilde olumsuz tepki veriyorlar.

Aşırı uyarmanın özel belirtileri çocuktan çocuğa değişebilse de, ağlama, çarpma, sinir krizi ve hatta erimiş erimeler gibi bazı genel kurallar vardır.

Çocuklar ayrıca aşırı uyarıldıklarında daha fazla hiper, agresif veya heyecanlanabilirler. Ya da tam tersini yapabilir ve bölgeyi dışarı çıkarabilir, insanlardan çekilebilir ya da uykulu davranabilirler.

Aşırı uyarılan çocukların ne hissettiği ile nasıl başa çıkacaklarını bilmediklerini unutmayın. Ayrıca sıkıntıları hakkında konuşmak için iletişim becerilerine sahip değiller. Böylece, nasıl davrandıklarını bildikleri şekilde cevap verirler – hareket ederek. İşte çocuğunuzun aşırı uyarılabileceğine dair bazı işaretler.

Aşırı uyarılmış Yenidoğan veya Bebek

Bebeğiniz veya yenidoğan aşırı uyarılmışsa, aşağıdaki davranışları fark edebilirsiniz:

 • Ekstra huysuz veya yorgun görünüyor
 • Ağlamak normalden daha yüksek mi yoksa daha mı fazla?
 • Kafasını senden uzağa çevirir
 • Sarsıntılı bir şekilde hareket eder
 • Yumruklarını sıkar, kollarını sallar ve bacaklarını tekmeler

Aşırı uyarılmış yürümeye başlayan çocuk veya okul öncesi

Bir bebek veya okul öncesi çocuk aşırı uyarıldığında, davranışlarını “korkunç ikililer” için yanlış yapmak ya da meydan okuduğunu varsaymak kolaydır. Sonuç olarak, bu yaştaki aşırı uyarmanın neye benzediğini bilmek önemlidir. Aşırı uyarılmış bir bebek veya okul öncesi çocuk aşağıdakileri yapabilir:

 • Yorgun görünüyorsun, huysuz ve üzgün
 • Duygularını tanımlamak için kelimeleri kullanamadan çok ağlayın
 • Kendilerini gözyaşı veya öfkeyle yere at
 • Emniyet kemerini takmak veya düşürülmüş bir sippy kupasını almak gibi küçük şeyler yapmayı reddetmek

Aşırı uyarılmış okul çağı çocuk

Büyük çocuklarda aşırı uyarımı belirlemek çok daha kolay olsa da, özellikle size neyin yanlış olduğunu söyleyebildiklerinden, bu yaştaki aşırı uyarmanın neye benzediğini bilmeye yardımcı olur. Örneğin, aşırı uyarılmış bir okul çağındaki çocuk aşağıdaki özellikleri gösterebilir:

 • Kişilikleri için karakter dışı davranmak
 • Agresif veya vahşi olmak
 • Fit atma ya da ekstra huysuz olma
 • Nedense biraz hareket etmek veya koşuşturmak
 • Uykulu veya fazla yorgun görünüyor

Aşırı uyarılmış Çocuk Dekompresine Yardım Etmek

Çocuğunuzun aşırı uyarımla başa çıkmasına yardım etmenin anahtarı, çocuğunuzun farklı duyusal uyaranlara nasıl tepki verdiğini öğrenmektir. Bu bilgiyi bilmek aşırı uyarımı önlemenize ve çocuğunuzun davranışlarını engellemenize yardımcı olacaktır.

Bu özellikle henüz başa çıkma teknikleri öğrenmemiş bebekler ve küçük çocuklar için önemlidir. Çocuklarınız büyüdükçe nefes alma teknikleri öğreterek, yürüyüşe çıkarak, yerde yatarak ya da onları sakinleştiren bir şey üzerinde odaklanarak başa çıkmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Daha büyük çocuklar için başka bir teknik, çocukların kaslarına tekrar çaba göstermelerini gerektiren herhangi bir tür yavaş, sabit direnç içerir. Örnekler arasında “Simon Says” oynamayı ve “Simon dururken yürüdüğünü söylüyor” veya “Simon bir yengeç gibi yürüdüğünü söylüyor” gibi ağır iş faaliyetlerini gerektirebilir. Bu etkinlikler bedenlerini sakinleştirmelerine ve akıllarını temizlemelerine yardımcı olur.

İşte aşırı uyarıldıklarında çocukların sakinleşmesine yardımcı olacak bazı ek stratejiler.

Aşırı uyarılmış bir bebeği sakinleştirmek veya yenidoğan

Bebeğinizin aşırı uyarıldığını fark etmeye başladığınızda, onu sakinleşebilecekleri sakin bir yere götürün. Evdeyseniz, onu odasına götürün ve ışıkları kısın. Bebeğinizle birlikte evin dışındaysanız, onu hafif bir örtü veya battaniyeyle arabasına koymaya çalışın. Bazı bebekler bile kundaklanmaktan hoşlanır. Bunu yapmak, yaşadıkları fiziksel hisleri azaltmaya yardımcı olur.

Bazen bebekler vücudunuzun yanında bir askıda veya benzeri bir şeyde taşınmayı rahatlatıcı bulurlar. Bu yöntemi kullanmak, günlük aktivitelerinize devam etmenize veya bebeğiniz yanınıza alınırken gününüze devam etmenize olanak sağlar.

Aşırı Hızlandırılmış Bir Yürümeye Başlayan Çocuk veya Okul Öncesini Sakinleştirmek

Küçük çocuğunuzu veya okul öncesi çocuğunuzu sakinleştirmenin ilk adımı, kendinizi sakin tutmaktır. Kızgın veya gergin olursanız, bu yalnızca çocuğunuzun duygularının yükselmesine neden olur. Yani, derin bir nefes alın ve acele etmeden önce sakinleşin.

Ardından, çocuğunuzun etrafındaki gürültüyü veya etkinliği azaltmayı deneyin. Örneğin, evdeyseniz, televizyonu veya radyoyu kapatın veya çocuğunuzu yatak odasına götürün ve rahatça oturun ya da kitap okuyun gibi sessiz bir şey yapın. Çocuğunuz sakinleştiğinde, kendi başlarına oynamaları için onlara biraz zaman verin.

Çocuğunuz sizinle ve diğerleriyle yeniden birleşmeye hazır olduğunda, nasıl hissettiğini kelimelerle ifade etmelerine yardımcı olun. “Sana üzgün olduğunu söyleyebilirim” diyerek başlayabilirsin. O zaman sakin bir sesle onları neyin rahatsız ettiğini sor. Çocuğunuz belirli bir aktiviteyi sevmediğini söylerse, neyi sevmediğini öğrenmeye çalışın. Onların cevabı, çocuğunuzun tercihleri hakkında size önemli bilgiler verecektir ve gelecekteki aşırı uyarılma bölümlerini önlemenize yardımcı olabilir. Çocuğunuz özellikle üzgünse bunun hakkında konuşmak için daha sonraki bir güne kadar beklemeniz gerekebilir.

Aşırı Hızlandırılmış Bir Okul Çağı Çocuğunu Sakinleştirmek

Bu yaşta çocuklar kendilerini nasıl sakinleştireceklerini öğreniyorlar. Ancak, yardımınıza ihtiyaç duyabilecekleri zamanlar olacaktır. Çocuğunuzun aşırı stimülasyonla uğraştığını fark ederseniz, sakin bir yere gidip dinlenmeyi önerin, özellikle de aşırı yorgunluktan yorgun veya huzursuz hissediyorsanız. Bazen, çocuğunuzun ışıkları kısıkken kendi odalarında sessiz müzik okumak veya dinlemek için yardımcı olabilir. Diğer zamanlarda yanınızdaki kanepede kucaklaşmaları gerekebilir.

Bu yaştaki çocuklarla nasıl hissettiği hakkında konuşursanız, bazen üzüldüklerini bildiğinizi göstermeye yardımcı olur, ancak buna neyin sebep olduğunu bilemezsiniz. Çocuğunuz duygularını adlandırmakta zorlanıyorsa, nasıl hissettiklerini ve neden bu şekilde hissedebileceklerini belirlemede onlara yavaşça rehberlik edin.

Ayrıca sizinle en çok ilgi çekici veya değerli bulduğu aktiviteler hakkında çocuğunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Çocuklar aşırı uyarılmış hissettiğinde, tabağında çok fazla şey olabilir ve bazı şeylerin gitmesine izin vermeleri gerekebilir.

Unutmayın, ders dışı etkinlikler önemlidir ancak çocuğunuzun ödev yapmak, ailenizle zaman geçirmek, arkadaşlarla sosyalleşmek ve yalnız kalmak için hala hafta boyunca yeterli zamana ihtiyacı vardır. Fazla zamanlamadıklarından emin olun, aksi takdirde aşırı uyarımla ilgilendiğinizden daha fazla uğraşmanız gerekebilir.

Limit Teknolojisi

Aşırı uyarmanın bir diğer suçu ise televizyon, bilgisayar, tablet ve cep telefonu biçiminde teknolojidir. Sonuç olarak, medya kullanımı için Amerikan Pediatri Akademisi kurallarına uyduğunuzdan emin olun.

Genel olarak, iki yaşından küçük çocukların herhangi bir medya kullanmamasını ve kullanmaları durumunda, sadece bir yetişkin bulunduğunda sınırlandırılmasını önermektedir. Bu genç çocukla medya kullanımına örnek olarak, ebeveynler varken dedesi ile video sohbet ediyor. Küçük çocuklar için, medya hala sınırlı olmalı, yüksek kaliteli programlardan oluşmalı ve asla tek başına kullanılmamalıdır.

Ayrıca, iki ila beş yaş arası çocuklar için ekran süresi günde bir saatten fazla olmamalıdır. Ayrıca, çocuğunuzu sakinleştirmenin tek yolu olarak medya kullanmaktan kaçınmalısınız. Zor duygularla başa çıkabilmek için başka stratejiler öğrenmeleri gerekir.

Faaliyet Süresi ve Kapalı Kalma Süresinin Dengelenmesi

Bir çocuğun hayatının ilk beş yılında, beyinleri hayatlarındaki diğer zamanlardan daha hızlı gelişiyor. Sonuç olarak, çocuğunuzun gördüğü, duyduğu, dokunduğu, kokladığı ve tattığı şeyler de dahil olmak üzere erken deneyimleri, beyinlerini uyarır ve milyonlarca bağlantı kurar.

Çocukların birçok farklı aktiviteye sahip olan teşvik edici bir ortama ihtiyacı vardır; oyun oynamak ve öğrenmek için birçok yol ve öğrendiklerini uygulayabilmek için birçok fırsat olmalıdır.

Ancak, bütün gününü, her gün bebeğinizin önünde oyuncak sarkan çocuğu harcamak için kendinizi yormayın, programlarını etkinlikler, geziler ve diğer şeyler ile karıştırmaya çalışmayın. Bebekler ve küçük çocuklar da, sessiz, tanıdık ve öngörülebilir bir yerde aksamaya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, okul çağındaki çocuklarınıza birçok müfredat dışı etkinlikle fazla zaman vermemelisiniz.

Çocuğunuzun evde sessizce oynamasına izin vermenin değerini hafife almayın. Bu fırsat verildiğinde, kendilerini eğlendirmeyi ve çevrelerini kendi yollarıyla ve kendi hızlarında keşfetmeyi öğrenirler. Bu kesinti, çocukların kendilerini nasıl işgal edeceklerini öğrenmelerini, yapılacak şeyleri bulmalarını ve yaratıcı olmalarını sağlar.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Unutmayın, çocuklar için fazla uyarılmaları normaldir, özellikle de çok fazla ya da fazla meşgul bir programınız varsa. Aşırı uyarılmanın, özellikle aile tatilleri, düğünler veya çocuğun uzun süre rahatlık alanı dışında olduğu diğer olaylarda ortaya çıkması muhtemeldir. Ve çoğu durumda, aşırı uyarma, şüphesiz, gerçekleştiği zaman, endişe edilecek bir şey değildir.

Çocuğunuzun her gün aşırı uyarıldığını tespit ederseniz, sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşmayı düşünebilirsiniz.

Tüm hayatınızı çocuğunuzun aşırı uyarılması etrafında yeniden düzenlemek zorunda olmamanız gerektiğini unutmayın. Bunu düzenli olarak yapıyorsanız, çocuğunuzun muhtemelen duyusal entegrasyon terapisi de dahil olmak üzere tıbbi müdahaleye ihtiyacı olabilir. Doktorunuz, çocuğunuzun hassasiyeti ve aşırı uyarılması ile ilgili olarak sonraki adımları önerebilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Her çocuğun farklı olması nedeniyle ne kadar stimülasyona geldiğine dair doğru bir cevap yoktur. Bu nedenle, bir çocuğun başa çıkabileceği stimülasyon miktarı bir sonraki çocuk için farklı olacaktır. Ek olarak, bazı çocuklar uyarıcı ortamlarla diğerlerinden daha iyi başa çıkmaktadır.

Sonuç olarak, çocuğunuzun rehber olması en iyisidir ve ılımlılığın anahtar olduğunu unutmayın. Bebekler ve küçük çocukların sessizce oynamak veya dinlenmek için her gün vakit geçirmeleri gerekirken, okul çağındaki çocuklar ilgilendikleri bir veya iki ders dışı etkinlikten yararlanabilirler. Spor, müzik dersleri ve kulüpler yeni olmanın harika bir yoludur arkadaş ve sosyal becerilerini geliştirmek.

Ancak, organize etkinliklerde çok fazla zaman geçirilmesi, çocukların rahatlamak ve eğlenmek için harcadıkları zamanı kaçırdığı anlamına gelir. Amacınız uygun stimülasyon ve aksama süresi arasında bir denge bulmaktır.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir