1. Anasayfa
 2. Evlat Edinme ve Koruyucu Bakım

Bir Yetişkin Evlat Edinme Nasıl Tamamlanır?

Bir Yetişkin Evlat Edinme Nasıl Tamamlanır?
0

Potansiyel evlat edinme yaşı 18 veya daha büyük olan bir yetişkin evlat edinilebilir. O zaman, gerekli olan tek izin, evlat edinmek isteyen yetişkin ve tabii ki evlat edinmek isteyen kişidir.

Makalede Neler Var?

Yetişkin Evlat Edinme Sebepleri

Yetişkinlerin evlat edinilmesinin vesayetçi olmaktan farklı olduğunu belirtmek önemlidir. Yasal vesayet, kendisini önemsemeyen bir yetişkinin korunmasına ve sağlanmasına yardımcı olmak içindir. Gardiyanlar, vasilik sağladıkları kişi için hareket edebilir, birey adına yasal, mali ve sağlık kararları alabilir.

Yetişkin evlat edinme farklı nedenlerle tamamlandı:

 • Evlat edinmek için yasal olarak uygun olmayan ve koruyucu aileye çocukken yakın olan eski bir koruyucu çocuk, isterse yetişkin olarak kabul edilebilir.
 • Üvey ebeveyne düşkün bir üvey çocuk üvey ebeveyni tarafından yetişkin olarak kabul edilebilir.
 • Yetişkin bir ailenin doğum ailesini bulduktan sonra, menşe ailesi tarafından evlat edinilmeyi tercih edebilir.
 • Bir ilişki içinde yasal miras hakları yaratmanın bir yolu.

Bir Yetişkin Evlat Edinmeye İzin Verilmemesinin Nedenleri

Devlet yasaları, bazı durumlarda yetişkinlerin evlat edinmesini yasaklayabilir:

 • Evlat edinilen kişi 21 yaşın üstünü tutabilecek kurallara uymadığı sürece bazı eyaletler (özellikle Alabama, Arizona, Nebraska ve Ohio) tarafından yasaklanmıştır.
 • Evlat edinen ebeveyn ve evlat edinilmiş yetişkin “çocuk” cinsel bir ilişki içinde ise, devletin ensest yasaları geçerli olacaktır.
 • Evlat edinen ebeveyn ve evlat edinilmiş yetişkin “çocuk” aynı cinsiyetten cinsel ilişkide yer alıyorsa, sodomi yasaları geçerli olacaktır.
 • Belirli bir devlet evlat edinen ebeveyn ile evlat edinilmiş çocuk arasında belirli bir yaş farkı gerektiriyorsa.
 • New York gibi bazı eyaletler, evlat edinme yasalarının aynı cinsiyetten eşler arasındaki yetişkin ilişkilerini yasallaştırmak için kullanılamayacağını belirledi. Ancak Delaware, evlat edinmenin birincil amacı buysa, miras hakları oluşturmak için yetişkinler arasında evlat edinmenin kullanılmasının uygun olmadığını belirtti.

prosedür

Evlat edinme, federal bir seviye yerine devlet düzeyinde yönetilir. Sonuç olarak, her devletin kendine ait gerekli formları ve belgeleri vardır. İşte izlenecek temel adımlar:

 1. Yerel mahkemenizden gerekli belgeleri alın.
 2. Formları doldurmanız için gereken bilgileri bir avukat yardımı ile veya avukat olmadan toplayın. Evlat edindiğiniz kişi zihinsel veya fiziksel olarak yetkin değilse, ek formları doldurmanız gerekebilir.
 3. Belgeleri bir noter huzurunda doldurun ve imzalayın (çoğu bankanın ücretsiz noter hizmetleri vardır) ve noter işaretini alın ve evraklarınızı kabartın.
 4. Evraklarınızı verilen talimatlara göre gönderin.
 5. Aile Mahkemesi ile mahkeme tarihi için bekleyin.
 6. Davanıza karar verecek bir aile hakimi önünde görünün.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir hakimin yetişkin evlat edinmesini sorgulamasının veya reddetmesinin birkaç nedeni vardır. En önemli kaygılar her zaman evlat edenin ihtiyaç ve haklarına odaklanmıştır. Hakim, evlat edinenin ihtiyaçlarını ve tercihlerini göz önünde bulundurmaya ek olarak, tüm yasal gerekliliklerin yerine getirilmesini de sağlayacaktır.

Uluslararası Yetişkinlerin Kabulü

Bir Amerikalı için başka bir ülkeden bir yetişkin evlat edinmek, bir Amerikan vatandaşını evlat edinmekten çok daha zor. Sadece Amerikan evlat edinme yasaları düşünülmemeli, aynı zamanda göç yasaları da kabul edilmelidir.

Evlat edinmek, genellikle bir yetişkinin Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmasını sağlamak için iyi bir yol değildir ve uluslararası yetişkinlerin evlat edinilmesi hükümet yetkilileri tarafından oldukça yoğun bir incelemeye yol açabilir.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, web sitesinde kapsamlı bilgi ve formlar sunmakta ve bu bilgileri ABD Vatandaşları ve Daimi Sakinleri için de sunmaktadır:

“Evlat edindiğiniz akrabanızın göç işlemine başlamak için (yukarıda açıklandığı gibi), Form I-130, Yabancı Bağıl için Dilekçe. Dosyaların nereye kaydedileceği hakkında bilgi için, bkz. Gönderilecek kanıtlar, Form I-130’a bakınız (PDF, 233 KB). ”

Bu süreçle ilgili daha ayrıntılı yasal bilgi için bkz. Göç ve Vatandaşlık Yasası Bölüm 101 (b) (1) (E) ve Federal Yönetmeliklerin Başlığı 8 Federal Yönetmelik 8 8 CFR 204.2 (d) (2).

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir