1. Anasayfa
 2. Hergün Sağlık

Bahar alerjileri ve çocuklar için ilaçlar

Bahar alerjileri ve çocuklar için ilaçlar
0

İlkbaharın ilk günü, çocuklar için daha sıcak havalar, ilkbahar yağmurları, çiçekler ve dışarıda daha eğlenceli zamanlar geçirebiliriz, ancak bahar alerjisi mevsiminin başladığını da gösterir.

Makalede Neler Var?

Bahar Alerjisi Belirtileri

Burun akıntısı ve hapşırmaya ek olarak, yay alerjisi olan çocuğunuzun şunları yapması gerekir:

 • sulu, kaşıntılı gözler
 • gözlerinin altındaki koyu halkalar (alerjik parlatıcılar) ve
 • kaşıntılı burun
 • kaşıntılı boğaz
 • tıkanıklık
 • öksürme

Ve tabii ki, bu belirtiler çocuğunuzun alerji mevsimi boyunca daha muhtemel veya daha kötü olacaktır.

Yay Alerjisi Tetikleyicileri

Alerji semptomlarını ilkbaharda kötü yapan nedir?

Herkes çiçekleri suçlamaktan hoşlanırken, genellikle şu anda tozlaşan ağaçlar olur. Buna karşılık, tozlaşan otlar genellikle yaz aylarında alerjileri ve sonbaharda yabani otları tetikler.

Bu mevsimsel alerji tetikleyicilerinden tamamen kaçınamıyor olsanız da, çocuğunuzun maruz kalmasını azaltmak için, pencereleri kapalı tutma, çocuğunuzun alerji mevsimi sırasında dışarıda kaldıktan sonra yüzünü yıkama ve eve gelir gelmez kıyafetlerini değiştirme dahil olmak üzere adımlar atabilirsiniz. vb.

Bahar alerjilerinden kurtulma

Her ne kadar bahar alerjileri yaygın olsa ve çocuklarınızı mutsuz edebilirse de, neyse ki, çocuğunuzun semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olacak birçok ilaç vardır. Küçük bebekler ve çocuklar bile artık alerjilerini önlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olmak için alerji ilaçları alabilirler.

Yaygın olarak kullanılan alerji ilaçları arasında antihistaminikler bulunmaktadır:

 • Şimdi tezgahın üstünde ve Alavert, Dimetapp ND dahil olmak üzere birçok genel loratadin sürümünde mevcut olan ve Rite-Aid ve Wal-mart markalarını satan Claritin. 2 yaşın üzerindeki çocuklar için bir şurup ve 6 yaşın üzerindeki çocuklar için bir tablet veya parçalayıcı tablet olarak mevcuttur.
 • Zyrtec, 2 yaşından büyük çocuklar için şurup olarak reçetesiz satılan (setirizin), çiğnenebilir bir tablet ve daha büyük çocuklar için normal bir tablettir.
 • Allegra, yakın zamana kadar, sadece küçük çocuklar için kullanımını sınırlayan bir hap olarak mevcuttu. Allegra artık bir oral süspansiyon olarak mevcut ve bu nedenle artık hapları yutmasalar bile küçük çocuklara alerjileri tedavi etmek için başka bir seçenek mevcut.
 • Clarinex (Claritin’in daha yeni bir reçete formu) şimdi 6 aylıktan büyük çocuklar için şurup, 6 yaşından büyük çocuklar için parçalayıcı RediTab ve 12 yaşından büyük çocuklar için bir tablet olarak mevcuttur.
 • Zyzal (yeni bir Zyrtec reçeteli şekli) çok yıllık alerjik rinitli ve iki yıl mevsimsel alerjisi olan 6 aylık bebekler için mevcuttur.

  Bu ilaçları inceleyerek, Clarinex ve Zyzal FDA’nın 6 aylıktan büyük çocuklar için onaylı olduğu için, daha küçük bebeklere mevsimsel alerjileri tedavi etme seçeneklerinin olduğunu görebilirsiniz. Fakat daha sonra, Claritin ve Zyrtec’in reçetesiz kalmasından önce, en az 6 aylık olan çocuklar için FDA onaylıydılar.

  Antihistaminiklere ek olarak, Singulair 6 aylıktan büyük çocuklarda mevsimsel alerjileri tedavi etmek için kullanılabilecek bir ilaçtır. Ayrıca 12 aylıktan büyük çocuklarda astım tedavisi için FDA onaylıdır. Çocuğunuzun yemeğine veya çiğnenebilir bir tablete serpilebilen, küçük çocuklara verilmesini kolaylaştıran oral bir granül paket olarak mevcuttur.

  Ve steroid burun spreylerini unutma. Küçük çocuklar özellikle onlardan hoşlanmasalar da, çocuğunuzun alerji semptomlarını kontrol etmede oldukça etkili olabilirler.

  Yaygın olarak kullanılan steroid burun spreyleri şunlardır:

  • 2 yaş ve üstü çocuklarda kullanılabilecek Nasonex
  • 4 yaş ve üstü çocuklarda kullanılabilen ve artık tezgahta satılan Flonase.
  • Nasacort, 2 yaş ve üstü çocuklarda kullanılabilen ve artık tezgahta mevcut durumda.
  • 6 yaş ve üstü çocuklarda kullanılabilecek Omnaris
  • 6 yaş ve üstü çocuklarda kullanılabilen ve şimdi tezgahta satılan Rhinocort
  • 2 yaş ve üstü çocuklarda kullanılabilen Veramyst

  Astelin, 5 yaş ve üstü çocuklar için kullanılabilen başka bir burun spreyi türüdür. Yine de bir steroid değil. Bunun yerine, bir antihistaminal burun spreyidir ve bazı çocuklar için steroidlere iyi bir alternatif olabilir. Patanaz, çocuklar için başka bir steroid içermeyen antihistamin burun spreyidir.

  OTC Alerji İlaçlar

  Loratadin ve setirizin ve steroid burun spreylerine ek olarak, çocuğunuza verebileceğiniz reçetesiz satılan birçok alerji ilacı da bulunmaktadır.

  Benadryl, Triaminik Soğuk ve Allerji ve Dimetapp Soğuk ve Allerji dahil birçok kişi çocuğunuzu uykulu yapabilir ve muhtemelen düzenli veya günlük olarak kullanılmamalıdır. Sakinleştirici olmayan, günde bir kez alerji ilaçları, çocuğunuzun günlük alerji semptomları için daha iyi bir seçim olacaktır.

  NasalCrom, çocuğunuzun alerji semptomlarını kontrol etmeye ve önlemeye yardımcı olabilecek bir başka reçetesiz alerji ilacıdır. Diğer bazı OTC alerji ilaçları gibi, NasalCrom bir burun spreyidir ancak günde 3 ila 4 kez kullanılması gerektiği için başka bir dezavantajı vardır.

  Kontrolsüz Alerji Belirtileri

  Çocuğunuz bu alerji ilaçlarının bir kombinasyonu ile iyi kontrol altına alınmayan alerji semptomlarını kontrol etmekte zorlanıyorsa, bazı alerji testlerinin yapılması veya Pediatrik Allerjisti ziyaretinin zamanı gelebilir.

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir