1. Anasayfa
 2. Hergün Sağlık

Çocuk Yatma Zamanı Rutinler Dos ve Yapılmayacaklar

Çocuk Yatma Zamanı Rutinler Dos ve Yapılmayacaklar
0

Bir bebek, yürümeye başlayan çocuk, kreş ya da çocuk oyuncağı olsun, iyi bir yatma zamanı rutini, iyi uyku alışkanlıkları ve çok sayıda uykusuz gece arasındaki fark olabilir.

Ferber’in “Çocuğunuzun Uyku Sorunlarını Çözün” kitabından Elizabeth Pantley’in “Ağlamasız Uyku Çözümü” ne kadar onlarca ebeveynlik uyku kitabı var.

Ve kitaplardan herhangi biri bebeğinizi daha iyi uyumanıza yardımcı olurken, hepsi farklı yöntemler kullanmasına rağmen, bu ebeveynlik uzmanlarının çoğunun iyi bir gece uykusu için iyi bir yatma rutininin anahtarını vurguladığını fark etmek önemlidir. Aslında, Amerikan Pediatri Akademisi, “Çocuğunuzun Uykusuna Yardım Rehberi” kitabında “sakin, düzenli bir yatmadan önce rutinin önemini aşmak neredeyse imkansız” diyor.

Makalede Neler Var?

Yatmadan Önce Rutinler

Bir yatma vakti rutini, bebeğiniz veya büyük çocuğunuzla yaptığınız her şeyi, banyoya girme, en son bebek bezi değişikliği, pijama giyme, dua etme ve yatmadan hikaye okuma, vb.

İyi bir yatma vakti rutininin amacı çocuğunuzun tek başına, sarsılmadan, TV izlemeden ya da yanınızda uzanırken uyuya kalmasıdır. Bu şekilde, eğer daha sonra uyanırsa, herhangi bir ilave yardıma ihtiyaç duymadan kendini rahatlatabilir ve uykuya dalabilmelidir. Öte yandan, uykuya dalmayı sarsmakla ilişkilendirirse, örneğin, daha sonra gece yarısı uyanırsa, uyuyana kadar sallanmadıkça uyuyamaz.

Yatmadan Önce Rutinler Dos ve Yapılmayacaklar

Yatmadan önce rutin kurmanın kesin bir yolu yoktur. Bazı çocuklar yatmadan önce bir hikaye duymayı sever, bazıları da günleri hakkında konuşmak isteyebilir, bazıları da dualarını söylemek ve uyumak isteyebilir. Çocuğunuz kolayca uykuya daldığı ve bütün gece uyuduğu sürece yatma vakti rutininiz iyi çalışıyor demektir.

Yatmadan önce iyi bir yatkınlık rutininin bir parçası olarak yapmanız gereken diğer şeyler arasında şunlar olabilir:

 • Erken başla. Bebeğiniz küçükken iyi bir yatma rutini başlatmak, hala iyi uyumayan bir yürümeye başlayan çocuğunuz veya okul öncesi çocuğunuz olduğunda, kötü uyku rutinlerini denemekten ve değiştirmekten daha kolaydır.
 • Yatmadan önce rutinin yaşınıza uygun olmasını sağlayın. Çocuğunuzun yatma zamanı rutini zamanla değişecektir. Örneğin, yeni doğmuş veya küçük bir bebeğin uykuya dalması veya bir şişe formül içmesi beklenirken, bebeğinizi uykulu iken dört ya da beş aylıkken uyanıkken bırakmaya çalışabilirsiniz.
 • Yatma vakti rutininizi oldukça kısa tutun. İyi bir yatma vakti rutini, muhtemelen 10 ila 15 dakika sürecek veya bir banyo eklerseniz biraz daha uzun sürecektir.
 • Uyku zamanı rutininizin bir parçası olarak bir güvenlik nesnesi kullanın. Doldurulmuş bir hayvan veya battaniye gibi bir güvenlik nesnesi, özellikle küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar için iyi bir yatmadan önce gelen rutinin önemli bir parçası olabilir. Bu tür eşyalar genellikle küçük bebekler için bebek karyolasında güvenli değildir.
 • Yatmadan önce rutininizde tutarlı olun. Yatmadan önceki rutininiz, çocuğunuz büyüdükçe zamanla değişebilir, ancak günden güne, aynı anda başlayıp aynı sırada ilerlemek için oldukça tutarlı olmalıdır. Örneğin, bir çocuğun yatma zamanı rutini öğleden sonra saat 8’de başlayabilir ve bir banyo, pijama giyme, birkaç yatak zamanı hikayesi okuma, yatağa girme ve son bir iyi geceler içerebilir.
 • Yatmadan önce rutininizde bazı seçenekler sunar. Çocuğunuz yatağa ne zaman gideceğini seçemez, ancak hangi pijamaların giyileceğini ve hangi kitapları okuyacağını vs. seçmesine izin vererek yatma rutininde biraz güç sahibi olmasına izin verebilirsiniz.
 • Biraz ağlamanın iyi olabileceğini anlayın. Bazı çocuklar, ne yaparsanız yapın, uykuya hazırlanırken veya gecenin ortasında uyandıklarında birkaç dakika ağlayacaklar. Eğer çabucak dinlenirlerse ve birkaç dakika ağlamalarına izin verirseniz rahat edersiniz. Ferber Metodu’nun bile, çocukların bütün gece ağlamasına izin vermeyi savunmadığını unutmayın.
 • Bir gece lambası kullan. Birkaç çocuk karanlıkta uyumayı sever, bu da bir gece ışığını kullanışlı hale getirir.
 • Yatmadan önce rutininize diş hijyeni ekleyin. Bebeğinizin diş etlerini temizlemekte veya dişlerini fırçalamak ve diş ipi sallamak için büyük çocuğunuza hatırlatmak olsun, doğru diş hijyeni, çocuğunuzun yatma rutinine her gece dahil edebileceğiniz iyi bir alışkanlıktır.
 • Çocuklarınıza yatmadan önce banyoyu en son kullanmaları gerektiğini hatırlatın. Bu özellikle yatak ıslatma ile ilgili sorunları olan küçük çocuklar için önemlidir.

  İyi bir yatma vakti rutinine sahip olmanın birçok doğru yolu olduğu gibi, bazı yanlış yollar ve kaçınmanız gereken şeyler vardır.

  • Yatma vakti rutini bırakma. Dikkatli olmazsanız, çocuğunuz yatma rutininizi içecekler, atıştırmalıklar veya banyoyu kullanmak için tekrarlanan çağrılarla çok daha uzağa sürükler. Yine de orjinal yatma saatinize bağlı kalmaya çalışın.
  • Yatmadan önce rutininizden hemen önce aktiviteleri teşvik etmekten kaçının. Özellikle çocuğunuzun uykuya dalmakta zorlanması durumunda, genellikle video oyunları oynamak, TV izlemek veya telefonda konuşmak gibi yatmadan 30 ila 60 dakika önce aktiviteleri teşvik etmeyi bırakmalısınız.
  • Yatmadan önce kafeinden kaçının. Soda ve çayın yanı sıra kafeinin, kahve aromalı dondurma ve çikolata gibi diğer yiyeceklerde gizli bir bileşen olabileceğini unutmayın.
  • Kötü uyku ilişkilerinden kaçının. Bu, çocuğunuzun uykuya dalıncaya kadar sırtını ovuşturması, müzik çalması veya televizyonu açık tutması gibi şeyleri içerir; çünkü çocuğunuz, uykuya dalmayı böyle bir şeyle ilişkilendirmeyi öğrenirse, daha sonra uyanırsa yardıma ihtiyacı olacaktır. Ve hayır, televizyonu ya da müziği bütün gece tutmak basitçe işe yaramıyor. Çocuğunuz uyanırsa, yine de sizin için ağlayacak ve tekrar uyumak için yardımınıza ihtiyacı olacak.
  • Çocuğunuzun sadece kötü uyku alışkanlıklarını aşacağını varsaymayın. Ne yazık ki, hiçbir şey yapılmazsa, bebekler ve küçük çocuklar gibi uyku sorunları olan birçok çocuk okula başladıklarında bile zayıf bir şekilde uyumaya devam eder. Çocuğunuzun kötü uyku alışkanlıklarını ne kadar erken düzeltirseniz, yatma vakti yordamına başlama dahil daha iyi.

  Ve unutmayın, çocuklarınız uyuyamıyorsa, siz de yapmayacaksınız.

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir